AKTUALITY MLÁDEŽ

Len vôľa, chcenie a nasadenie na kvalitu nestačia!

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Futbalový útočník dorastencov DAC Dunajská Streda Ricardo Antonio Philips Hinds z Panamy povyzvŕtal slovenským futbalovým čardášom viacerých kvalitných protihráčov slovenskej I. dorasteneckej ligy. S ľahkosťou nad loptou chcel prenikať aj obranou MFK Dukla a dávať góly. Gólový zámer sa mu nevydaril, ale kúzlami a stabilitou s loptou držal v merku celý zápas protihráčov v červenom oblečení MFK Dukla.

Mladí futbalisti MFK Dukla v kategórii U19 sa znovu raz presvedčili, že na víťazstvá a bodové zisky s kvalitnými futbalovými súpermi len vôľa, chcenie a herné nasadenie nestačia.

Tam sú pre bodové zisky potrebné okrem šťastia najviac herná kreativita, futbalový kumšt cibrený od detstva individuálnymi tréningami a kolektívnym futbalovým majstrovstvom. Toto sa odvíja od účinných presných a rýchlych dotykov s loptou, potom okamžitých prihrávok, aby lopta dokázala od spoluhráča lietať z nohy na nohu skôr, než súper dokáže zareagovať na  nacvičený úmysel realizovaný v hernej praxi.

Toto však súčasnému kolektívu MFK Dukla U19 chýba, lebo tomu sa počas jednej zimnej prípravy naučiť nedá. A súperi zvučných futbalových akadémií zo Žiliny či tentoraz z Dunajskej Stredy sú v tomto smere značne vzdialení svojim rovesníkom , ktorí obliekajú dresy MFK Dukla.

Potvrdil to svojou úrovňou aj majstrovský zápas kategórie U19 MFK Dukla – DAC Dunajská Streda, ktorý odohrali v nedeľu 8. marca pred bezmála 100 prítomnými divákmi na umelej tráve spomenuté kolektívy medzi sebou ako súčasť 20. kola I. ligy starších dorastencov. Hostia z Dunajskej Stredy nastúpili bez zranených Dominika Veselovského, Ernesta Boatenga a v 19. kole vylúčeného ostrostrelca kolektívu Sebastiána Gembického.

Tréner hostí Michal Kuruc, ktorý priviedol pred rokmi k titulu dorasteneckých majstrov SR U19 mladých futbalistov Nitry až 2x, do základnej zostavy oproti Žiline nepostavil ani Dávida Doktoríka či Sebastiána Prášeka. Ten však prišiel na ihrisko v 17. minúte po zranení Richarda Piliara zo Sniny, ktorý hrával futbal v žiackom drese Tatrana Prešov. Piliar sa zranil vo výskoku v boji o loptu spolu s hlavičkujúcim domácim kapitánom Jakubom Uhrinčaťom. Ten si zo súboja odniesol roztrhnuté obočie, čo isto tiež poznačilo jeho celkový výkon v tomto stretnutí. Spomenutý hosťujúci tréner Michal Kuruc videl stretnutie MFK Dukla – Dac D. Streda takto:

„Lepším družstvom vďaka predvádzanej hre sme boli v tomto súboji len do vsietenia vedúceho a nakoniec i jediného gólu v tomto zápase. Nášmu družstvu sa t však stáva častejšie. Dali sme gól, začali sme byť spokojní a asi aj istí víťazstvom, ale prestali sme hrať tvorivo. Začali sme o každú loptu so súperom viac bojovať ako využívať technickú a kreatívnu vyspelosť a kombinačnú hru. Súper bol pohyblivý, tiež bojovný a húževnatý. Vôľa po víťazstve mu iste nechýbala, ba ani chcenie zvíťaziť.“

Nie je žiadnym tajomstvom, že zahraničné posily v drese dorastencov Dunajskej Stredy Ricardo Antonio Philips Hinds a Sajney Nje, ale i Slovák  Alex Javro sú hráčmi skutočne rozdielovými a známi aj z dresu „A“ mužstva Dunajskej Stredy dospelých. Na umelej tráve v Podbrezovej to potvrdili. V útočnej fáze domácim chlapcom nedovolili brankára Nikolasa Bajnócziho za celý zápas priamou strelou medzi žrde ohroziť aj vďaka dobrej pozičnej hre Matúša Malého, ďalšieho z adeptov na dres prvoligového seniorského tímu. Zopár rohových kopov spomenutý brankár ľahko posťahoval do náručia a iba jedna strela , ktorá šla tesne vedľa brány zniesla prvoligové kritériá vďaka pohotovosti i tvrdosti.

Kolektívu MFK Dukla chýbala oproti zápasu so Žilinou medzihra, viac bolo evidentné prekopávanie záložného zoskupenia chlapcov v červených dresoch MFK Dukla, samozrejme, veľmi chýbala výrazná kreativita a technika v narábaní s loptou v súbojoch jeden na jedného. Výrazným svetlým zjavom bol hlavne na začiatku stretnutia, ale i v ďalšom priebehu výkon brankára domácich Michala Trnovského.

Snahu uprieť všetkým v zápase by nebolo spravodlivé, ale ako už prezrádza titulok, na zisk bodov s kvalitnými súpermi len vôľa, chcenie či bojovnosť nestačia.

MFK Dukla nastúpila s týmto kolektívom: Trnovský – Šimúth, Gonda, Piaček, Herc – Laurinc, Macko, Uhorčať, Koreň, Kothaj _ Kostúr. V II. polčase striedal v 46. minúte Macka Výbošťok, Kothaja, ktorý patril v útočných aktivitách k svetlým zjavom svojho kolektívu vymenil po viacerých tvrdých skopnutiach v 64. minúte Šteiniger. Ten sa presunul do obrany a do útoku sa vysunul Piaček, a Laurinca vystriedal v 82. minúte Čilík.

MFK Dukla – DAC Dunajská Streda 0:1(0:1) Gól zaznamenal po nahrávke  Bertalana Farkasa v 19. minúte Alex Javro.

ŽK: Piaček, Šimúth, Výbošťok resp. Szalma, Malý, Bobrovský a Bajnóczi. Rozhodovali: Libiak – Herdel, Železňák.