AKTUALITY MLÁDEŽ

V príprave býva iný futbal ako v zápasoch o majstrovské body

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Náš stály spolupracovník Roman Reptiš tiež nechýbal medzi stálymi pozorovateľmi ligových dorasteneckých zápasov MFK Dukla. Tentoraz sme z jeho zaujímavých záberov vybrali snímku na ktorej sa snažia získať loptu s technickými protihráčmi Košíc chlapci v dresoch MFK Dukla Jakub Šimúth a Adam Hanes.

Ten kto zblízka sleduje prípravné zápasy našich ligových dorastencov a nepozná detaily z vnútorného diania v kolektíve môže a má plné právo vyslovovať verejné súdy o hráčskej kvalite našej futbalovej družiny U19, ale nemôžu byť úplne objektívnym odrazom futbalových premien v tomto zoskupení.

Ani my, z nášho redakčného internetového magazínu Klub priateľov Dukly toho nevieme o súčasnom družstve veľa, ale ak sme nazvali hráčske zoskupenie družinou, zdá sa nám, že ide o súdržný kolektív mladých, futbal milujúcich chlapcov, ktorí na sebe budú musieť tvrdo pracovať, aby sa úspešne presadili v silnej konkurencii kvalitných celkov I. dorasteneckej ligy.

Tréneri, podľa našej mienky, aj v priateľskom zápase s ligovými dorastencami Košíc, ktorých vedie Miroslav Guza a ktoré stále žijú v nádeji ako priami účastníci prvoligových súbojov o body v I. dorasteneckej lige počínajúc futbalovou sezónou 2020/2021 ( vraj im to sľúbil sám pán prezident SFZ na základe výkladu podaktorých známych osobností futbalu z Košíc v priestranstvách dedinského útulného štadiónika v Cinobani, kde priateľský zápas družstvá MFK Dukla Banská Bystrica a FC Košice odohrali – pozn autora komentára) skúšali troch nových hráčov a pravdepodobne ešte skúšať budú musieť. Pravda, ak nemajú už kvalitný úlovok na podaktoré posty bezpečne uložený medzi hráčskymi tromfami.

V Žiline, kde prehrali s kvalitnými rovesníkmi spod Dubňa najtesnejšie 2:3 a nám sa zdalo, že až na 2, 3 posty hrali v zostave, ktorá bude tvoriť základ bojov o prvoligové body v dresoch MFK Dukla, hrali až na úvodné minúty vyrovnanú a kvalitnú partiu. Na tréningu MFK Dukla počas týždňa sme postrehli, že trénerská dvojica D. Valach – M. Strelec stále pripravuje tréningy s úžasnou intenzitou na kondíciu i pohyb počas zápasu a zrejme až so Slovanom Bratislava v sobotu 11. júla dopoludnia so začiatkom o 11.00 hod vyšle k hernej generálke najpravdepodobnejšiu zostavu na blížiaci sa ročník 2020/2021.

Koho menovite, to nevieme, lebo z tých hráčov, ktorí hrali v sobotu 4. júna 2020 zniesol náročné prvoligové kritéria z ich kolektívu podľa našej mienky len Tomáš Koreň. Strednopoliar, cenný, hbitý, hrajúci na veľkom priestore a veľmi dobre tak v obrannej ako i útočnej fáze. Po príchode na ihrisko mu v II. polčase občas sekundoval herne aj Šteiniger, ktorý by sa po poctivom individuálnom tréningu mohol prepracovať do skvelej formy a byť potom prínosom aj pre súťaž seniorov. Fyzické a mentálne predpoklady na to má veľké.

Chlapci MFK Dukla podľa našej mienky fyzicky so svojim súperom súboj zvládli,, hrali však veľmi alibisticky, z mnohých postov si nepresne prihrávali, viacerí pôsobili strnulom unavene a aj podaktorí z tých, od ktorých očakáva futbalový odborník brilantný výkon počas celého zápasu, neukázali svoje prednosti. Loptu síce dokázali na nohe podržať, v rozohrávke však boli tiež často pomalí, ba ako sme už načrtli aj alibistickí a v mnohých prípadoch sa uchyľovali k rozohrávke do šírky či späť pred vlastnú bránu.

Hodnotenie troch novicov  – Erika Mikulščáka z Námestova, ktorý hrával dorasteneckú ligu v kategórii U17 v drese Podbrezovej, Filipa Kocáka zo Skalice s druholigovými hráčskymi skúsenosťami a návykmi v tamojšom doraste či Filipa Škrteľa na hrote útoku prenecháme na trénerov. Nám sa však zdalo, že až na hrotového Škrteľa nemali lepšiu hernú prezentáciu než tí siedmi, ktorých po priateľskom súboji s Lučencom poslali tréneri D. Valach a M. Strelec rozohrávať sa a trénovať do iných kolektívov, hoci podaktorí majú v MFK Dukla stále platnú registráciu.

MFK Dukla v pozliepanej zostave v zápase s Lučencom herne tiež neoslnila, priateľský zápas vyhrala 3:2, hoci do polčasu už vyhrávala 3:0.

Po zápase MFK Dukla – FC Košice 1:1 (0:1) G=ol MFK Dukla dal F. Škrteľ, tréner Daniel Valach pre našich čitateľov povedal:

„Na perfektnom trávniku v náročnom teplom počasí sme videli zaujímavý prípravný futbal hlavne z nášho trénerského pohľadu. Súper hral tvorivo, mal vo svojom kolektíve prinajmenšom jednu výbornú hráčsku individualitu a snažil sa o technický, kolektívny výkon. Do zápasu vstúpil oveľa aktívnejšie než naše hráčske zoskupenie. Prvé minúty prvého polčasu hrali naši hráči príliš do šírky, nepresne si prihrávali a robili dosť chyby aj vtedy, kedy ich súper do zložitých a tlakových pozícií nedostal. Napriek tomu, že sme hráčov nabádali, aby sa snažili viac dostávať do koncovky. Samozrejme, aj k tomuto stretnutiu sme nastúpili z plnej a náročnej prípravy. Mnohé útočné aktivity naši hráči riešili dosť často strnulo, bojazlivo, nekvalitne. Zápas nám potvrdil to, čo sme vidieť chceli, niektoré posty v základnej zostave musíme pre najbližšie zápasy hráčskou kvalitou vystužiť. Prekvapil nás príjemne divácky záujem o toto stretnutie. Hlavne v II. polčase sme mali loptu viac vo svojej moci a pod kontrolou, ale z už uvedených dôvodov sme to na vyjadrenie gólového stavu v náš prospech nezužitkovali. Tentoraz musíme byť spokojní s tým, že nám mnohé zápas potvrdil čo sme mali rozanalyzované“

Tréner FC Košice Miroslav Guza tesne po zápase:

„Som spokojný s prostredím, úrovňou zápasu, výsledkom a herným štýlom v našom podaní. Súpera budem analyzovať neskôr.“

Veľmi kvalitne, s úžasným citom pre hru, rozhodoval Holas z Lučenca.