V slovenskom Ríme nerozhodne, v príprave ešte Michalovce, potom už súboje o najvyššiu súťaž

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: V prípravných zápasoch  dávali tréneri MFK Dukla dosť herných príležitostí mladému Adamovi Červeňovi na pravej strane obrany. Aj v zápase proti Spartaku Trnava potvrdil, že ak mu vydrží tréningové a herné nasadenie môže postupne vyrásť v elegantnú a kvalitnú hráčsku futbalovú osobnosť. Na snímke bojuje srdnato o loptu s Matúšom Turňom.

Posledná tohoročná januárová sobota bola dňom, počas ktorého odohral MFK Dukla Banská Bystrica svoj ďalší prípravný zápas pred náročnou majstrovskou druholigovou futbalovou odvetou. Pre fortunaligovú Trnavu to bola generálka na prvý tohoročný majstrovský zápas so Zlatými Moravcami, hráčov MFK čaká v príprave ešte súboj v Dunajskej Strede s ďalším prvoligistom – Zemplínom Michalovce.

Zatiaľ zverenci Stanislava Vargu a Štefana Rusnáka nastúpili v príprave proti štyrom prvoligistom ( Sereď – MFK Dukla 2:2, Ružomberok – MFK Dukla 2:4, MFK Dukla – FK Pohronie 2:3 a Trnava – MFK Dukla 1:1) a v Žiline si zmerali sily s rezervou tamojšieho prvoligového MŠK, nad ktorým zvíťazili 3:2.

Ak niečo poznačilo prípravný zápas Trnava – MFK Dukla, boli krúpy z tmavej oblohy nad umelou trávou trnavskej hracej plochy, ktorá patrí v športovom komplexe viacerých futbalových ihrísk mestu Trnava, nie FK Spartak Trnava.

Hráči oboch mužstiev odohrali bez publika celkom zaujímavé stretnutie. Zaslúžili sa o to oba kolektívy. Tréneri Trnavy i MFK Dukla vedeli najlepšie, prečo postavili zostavy k tomuto zápasu tak ako sú priblížené za týmto komentárom a robili striedania tak, ako uvádzame pri striedajúcich hráčoch časy jednotlivých striedaní.

Už z prvých minút bolo zrejmé, že MFK Dukla bude hrať s nasadením. Možno aj preto, lebo doterajší, takmer 30 členný hráčsky káder je široký na modelovanie zápasov pre jednotlivé stretnutia o majstrovské body v tohoročnej druholigovej futbalovej jari a  tréneri Varga – Rusnák ho pravdepodobne v najbližšom čase z uvedeného dôvodu zúžia. V tomto zápase dali v modrom oblečení príležitosť všetkým, ktorí do Trnavy cestovali. Pre zranenia chýbali: Hruška, Migaľa, Frimmel, Bača a Tóth.

Pre Trnavu to už bola generálka na jarnú odvetu Fortunaligy . Podľa slov ich funkcionárov to bola generálka po všetkých stránkach vydarená. Zápasu nechýbali na oboch stranách vtipne a kvalitne rozohrané kombinácie, ale boli i chvíle, keď napríklad hlas trénera Stanislava Vargu bol po nepresných rozohrávkach na adresu viacerých jeho zverencov kritický. Nám sa napríklad v II. polčase nepáčili zbytočné zasekávačky v strede poľa Richtárekom hlavne vtedy, keď mohol loptu rýchle poslať  spoluhráčom do rýchlych prienikoch po krídlach.

Prvú vážnejšiu akciu zápasu založil po necelej desaťminútovke hry hosťujúci Lukáčik po ľavej strane ihriska, z rohu šestnástky zacentroval polovysokú loptu Staršiemu, ale ten zakončil z blízkosti brány pri nábehu, v blízkosti skúseného Rusova, vedľa jeho pravej tyče. Vzápätí  odpovedala Trnava závarom pred Nôtom, ale tak z ľavej strany Yusuf ako aj zo stredu v šestnástke Carbal boli gólovo neefektívni. V oboch prípadoch ide o dvoch 20 ročných mladíkov zo zámoria.

Po útočnom prieniku Polievku  zastavila nečisto na hranici šestnástky tohto kľúčového hráča MFK Dukla, domáca obrana, ale spomenutý kapitán trafil tentoraz loptou hlavu jedného z obrancov v dobre postavenom múre. Bol z toho v 22. minúte 2. rohový kop hostí. Faulujúcim hráčom Trnavy bol Koštrna, odchovanec trnavského futbalu, ktorý sa cez anglický futbal a krátke pôsobenie v Dunajskej Strede vrátil späť do dresu Trnavy.

Viacerými prienikmi hlavne po ľavej strane sa aj v zápase s Trnavou prezentoval Patrik Prikryl, ktorý dlhší čas laboroval so zranením po zápase na jeseň v Petržalke. Odcentrovať sa mu snaží zabrániť Kristián Koštrna. Ale len snaží. Krásny center však útočníci MFK v tomto prípade v gól nezúročili.

V mužstve Trnavy boli na hracej ploche viacerí odchovanci, ale aj mladí hráči, ktorých si Trnava zobrala už do mládežníckej futbalovej akadémie v mladom veku, čo je aj prípad dvoch vyššie spomenutých útočníkov zo zámoria. Skúsená obrana hostí hrajúca v prvom polčase v zložení Vajda, Kupčí, Prikryl im veľa príležitostí vyniknúť herne nedovolila. A ak by sa Kupčík nepošmykol v 34. minúte v osobnom bránení asi 7 metrov pred vlastnou šestnástkou, nezrodil by sa v 34. minúte ani jediný gól Trnavy. Dal ho pomerne ľahko po krátkom bežeckom  nábehu a pohotovo rutinérskou strelou do pravej strany brány Nôtu Bukata.

Hostia sa potom ešte dostali do sľubných prienikov pred šestnástku či na jej okraje, ale skúsený brankár Trnavy Rusov umne dirigoval obranné rady pred sebou a čo prešlo na jeho bránu, hravo vyriešil sám. Ani brankárom MFK Dukla niet čo v tomto stretnutí veľmi vytknúť. Po zmene strán mali viac z hry hostia, napriek tomu, že v polčase vystriedal S. Varga Prikryla, Staršieho, Hanesa a Snitku. Napríklad Polievka už v 62. minúte zahrával v poradí šiesty rohový kop zápasu zo strany MFK Dukla. Po ňom, keď Nosko hlavičkoval vedľa, striedali tréneri hostí aj ďalších hráčov.

V tej fáze sa ukázal osožným pri prienikoch v mužstve spod Urpína Dolný. Práve on po prieniku prihral kolmicou  loptu Gondovi, ktorý  zo  stredu šestnástky prekonal pozorne chytajúceho Ruskova. Bežala 84. minúta zápasu.

Obe mužstvá sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, dokonca domáci kopali ešte v poslednej minúte rohový kop, ale hneď po ňom rozhodca Kráľovič, počas celého zápasu rozhodujúci s úžasným citom pre hru, tento zaujímavý prípravný zápas ukončil.

Štatistiky a zostavy pripravuje Ing. Jaro Šiška zo Športovej agentúry Dukla.

Spartak Trnava – MFK Dukla 1:1 (1:0)

Góly: 34. Martin Bukata – 84. Dalibor Gonda
ŽK: bez kariet
Rozhodovali – s prehľadom: Peter Kráľovič – Henrich Juhás, Juraj Puschenreiter
Rohy: 4:6 (1:2)
Divákov: hralo sa, už tradične, kvôli korone, bez divákov