Výhovorky nepomôžu, MFK Dukla hernou kvalitou nepresvedčila ani na Myjave

Foto: Amália Boháčová | Text pod foto: Tak vykopával loptu z vlastnej brány spoza bránkovej čiary po vlastnom nešťastnom góle Patrika Vajdu smutný  Patrik Prikryl.

S jednou základnou informáciou 19. kola futbalovej jari 2021, v ktorom sa stretli MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica budú súhlasiť mnohí, ba možno drvivá väčšina: každý má právo vysloviť svoj pohľad na úroveň zápasu tak, ako to uzná za vhodné. My z nášho magazínu komentujeme úroveň všetkých futbalových zápasov a počinov s náročnosťou na futbalovú, ale i komunikačno – etickú kvalitu voči futbalovým divákom. A tam žiadne výhovorky nemajú miesto. My sme videli v sobotu 6. marca futbalový boj bez inšpirácie pre futbalovú krásu. Vážnym kandidátom na prvoligové futbalové dresy nesvedčí množstvo faulov, ktorými súperi drobili  možnú prvoligovú hernu kvalitu z oboch strán, v ktorej v zápase bolo minimum.

Zápas na nekvalitnej umelej tráve v Myjave začali síce svižnejšie hostia spod Urpína, ale keď v 5. minúte pri pokuse o prvý vážnejší prienik pred brankára Hrušku, zrazil vo vlastnej šestnástke rozbehnutého Nečasa školácky na hraciu plochu pomalý Vajda, bol pokutový kop a po jeho realizácii Šebestom k pravej žrdi, keď Hruška išiel na opačnú stranu, bolo 1:0 v prospech Skalice.

Hostia sa snažili rýchlo vyrovnať hlavne ľavou stranou svojho útoku. Najskôr po prieniku do rohu súperovej šestnástky vybojoval 1. rohový kop zápasu Adam Hanes, vzápätí kopali hráči MFK Dukla aj 2. rohový kop, ale až po prieniku Róberta Polievku bol v 13 minúte už 2. pokutový kop v zápase, ktorý nariadil rozhodca Ruc, tentoraz za faul na kapitána Banskej Bystrice hráčom domácich Richardom Nemergutom.

Vujošević penaltu premenil pomalou strelou po ľavej ruke brankára, ale to bol počas celého zápasu jeho jediný svetlý futbalový moment – 1:1.

MFK Dukla do 25. minúty mala viac z hry, kopala viac rohových kopov, ale aj tretia akcia do šestnástky futbalistov MFK Dukla bol zakončená gólom.

Postaral sa o to po vyrazenej lopte brankárom Hruškom nechtiac obranca Vajda, ktorého rýchlostne znova nachytal na hruškách Nečas zo Skalice. Ušiel mu, z uhla vystrelil, Hruška loptu vyrazil späť proti Nečasovi s vracajúcim sa Vajdom, ktorý vyrazenú loptu nešťastne zrazil do vlastnej brány – 2:1.

Druhú návštevu Skalice v súperovej šestnáske za I. polčas dobre postavený Nečas po centrovanej lopte z kopačky Baumgartnera nepremenil i vďaka zákroku brankára Hrušku. Ešte raz mohlo gólovo za chrbtom Hrušku zahrmieť, ale gólman MFK Dukla individuálny prienik Hollého obranou hostí včasným vybehnutím zneškodnil.

Hostia síce zahrávali v prvom polčase až 7 rohových kopov, kým domáci iba jeden, ale zahrávali ich pre zrovnanie skóre neefektívne. Po zmene strán, tak ako pribúdal čas, ponúkali súperi čím ďalej tým viac futbalovej nemohúcnosti a nefutbalovej zrelosti na rozmýšľanie svojich verných priaznivcov po túžobnom chcení hrať najvyššiu futbalovú súťaž dospelých od tohtoročnej jesene.

Tak to vyzeralo v čase, keď lopta z kopačky Vujoševiča putovala v 13. minúte z pokutového kopu do brány Skalice a bolo vyrovnané.

Trénerská dvojica MFK Dukla Varga – Rusnák vystriedala cez polčas obrancu Vajdu a záložníka Snitku, ale herné i gólové efekty zúročené vo vyrovnávajúci gól to pre mužstvo MFK Dukla neprinieslo, napriek tomu, že Dukla neustále domácich tlačila.

Skôr v účastníckom torze pozorovateľov sa rodili po nefutbalovej realizácii herných situácií otázky, prečo mal herný prejav degresívny charakter. MFK Dukla mala v II. polčase síce viac z hry, ale na zmene skóre sa to neprejavilo, lebo len optické chcenie a častejšie držanie lopty na svojich kopačkách na bodový efekt nestačí.

Zápas ukázal, že tréner Skalice Kostelník mal opäť veľmi dobre preštudovanú hru súpera, a zdá sa nám aj v kabíne svojho mužstva, lepšie naladenú hernú tóninu na celkové víťazstvo. Nedá sa predpokladať či išlo o taký pohľad a súperenie kolektívov iba v tomto zápase.

Aké bude konečné účtovanie, veľa napovie tiež aj najbližšie 20. kolo, v ktorom čaká mužstvo MFK Dukla Podbrezová, ktorá zatiaľ pokračuje v jarnom hernom i bodovom ťažení bez straty futbalovej kvetinky.

Či tomu tak bude aj o týždeň, keď v súboji bude MFK Dukla chýbať aj vykartovaný Prikryl, znova ukáže samotná hra na umelej tráve banskobystrických Štiavničiek.

MFK Dukla nastúpi aj k tomuto súboju z 1. miesta v tabuľke.

Sobotňajší duel štatisticky tak, ako ho prináša ja Duklasport.sk:

MFK Skalica – MFK Dukla 2:1 (2:1)

Góly: 5. minúta Daniel Šebesta (11-m), 25. vlastný Patrik Vajda – 13. Miladin VUJOŠEVIĆ (11-m)
ŽK 4:4: 20. Mário Hollý, 27. Matúš Mader, 86. Denis Baumgartner, 92. Martin Mášik – 05. Patrik Vajda, 57. Patrik Prikryl, 77. Milan Kvocera, 89. Lukáš Migaľa
Rozhodovali: Marián Ruc – Milan Štrbo, Peter Mihalík – Martin Ježík
Delegáti stretnutia: Ladislav Benedikovič a Pavol Šípoš
Rohy: 4:8 (1:7)
Divákov: hralo sa, už tradične, kvôli korone, bez divákov