Veľmi dôležité víťazstvo MFK Dukla nad zdatným súperom

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Tak to vyzeralo po zranení a v čase ošetrovania hráča MFK Dukla Lukáša Migaľu (na umelej tráve vľavo) po súboji vo vzduchu s hosťujúcim Pavúkom, ktorý ho zranil, isto nechtiac, v zápale boja, päsťou nechtiac do oka. Samozrejme, po takom zranení nasledovalo striedanie zraneného hráča.

Aj tak možno stručne zhodnotiť víťazstvo MFK Dukla, druhé v tohoročnej jari na domácej pôde. Obom trénerom chýbali v jednom z kľúčových súbojov o postup do I. ligy viacerí hráči zo základnej zostavy. Mikulášovi Radványimu, ktorý po zápase tvrdil, že nezvíťazilo lepšie mužstvo, to boli Grendel, Godál a Kúkoľ, Stanislavovi Vargovi z mužstva MFK  Prikryl, Kupčík a Laksík.

Ako sa dozvedáme zo sesterského portálu Duklasport.sk, Podbrezová pred týmto zápasom nebola častým súperom Dukly v histórii, napriek tomu, že vzájomné zápasy siahajú až do roku 1966, ešte vo vtedajšej divíznej súťaži. V najvyššej súťaži spolu odohrali len 3 zápasy, v sezóne 2014/2015, s 2 remízami a 1 výhrou Železiarov z Podbrezovej, hneď v úvodnom zápase. V II. lige bolo tých zápasov najviac. Celkovo je úspešnejšia Dukla, keď za 55 rokov, len zo 14 vzájomných zápasov v histórii, 2x viacej zápasov vyhrala ako súper a presne aj s 2x väčším počtom strelených ako inkasovaných gólov. Štatistiky a historické návraty nechajme odborníkom, skúsme objektívne okomentovať zápas z dnešného odpoludnia, teda 13. marca 2021. Domáci MFK Dukla k stretnutiu nastúpil v nových dresoch tradičnej červenej farby a hostia v klasickom bielo-bordovom oblečení. Taktické manévre vyhrala na umelej tráve banskobystrických Štiavničiek futbalovo, tentoraz, znamenite nabudená a naladená Dukla.

Zápas dramatický do poslednej sekundy, o výsledku ktorého rozhodol jediný gól Miladina Vujoševića hlavou v 32. minúte po umne zahranom rohovom kope Róberta Polievku, na ktorý vyskakovalo v 5-metrovej vzdialenosti pred hosťujúcim brankárom Richardom Ludhom viacero hráčov v červenom oblečení, najvyššie spomínaný Miladin Vujoševič, ktorý dal v tejto sezóne svoj 13. druholigový gól. Zaujímavý názor povedal v debate s našou redakciou ešte pred začiatkom zápasu bývalý prvoligový kanonier vtedy armádnej Dukly, dvojnásobný najlepší strelec slovenskej I. ligy – Róbert Semeník. Citujeme: „ Vujoševič nemusí byť na hracej ploche najlepší, nech sa aj herne trápi, ale nech rozhodne zápas.“ Tentoraz ťažko niekoho za výkon v tomto stretnutí z tých, čo boli na hracej ploche, kritizovať. Bol to zápas motivačne i z pohľadu dôležitosti plného bodového zisku veľmi náročný.

Predvedená hra bola zo strany mužstva MFK Dukla v tomto stretnutí úplne iná ako pred týždňom so Skalicou na umelej tráve Myjavy. Kvalitnejšia, hlavne takticky zrelšia,

Už v 1. minúte začala hneď po rozohrávke domáca Dukla stredom poľa ofenzívne, Polievka priťukol lopty do stredu na hranici šestnástky na hrote Vujoševičovi, ten ju automaticky posunul trochu vľavo nabiehajúcemu Hanesovi a Adam Hanes poslal technicky vystrelenú loptu zo šestnástky tesne vedľa ľavej tyče brankára Podbrezovej.

Z minúty na minútu sa v strede poľa viac herne presadzovalo podhrotové trio mužstva v červenom oblečení, kým Podbrezová naznačila, že by najradšej chcela preľstiť súpera rýchlymi protiútokmi predsa len do ofenzívnejšie hrajúcej obrany MFK Dukla, v ktorej nenastúpil vykartovaný, a za 5 žltých kariet potrestaný, Patrik Prikryl.

Po zápase spravodajca Športovej agentúry Dukla, Jozef Ivan, okrem iných vyspovedal aj skúseného hráča MFK Dukla, Mateja Staršieho. Rozhovory s opýtanými už tradične prináša www.duklasport.sk.

Tréneri domácich Varga – Rusnák tentoraz postavili stred obrany na skúsených Jánovi Noskovi a Patrikovi Vajdovi, kým pravú stranu vystužili ofenzívnym Migaľom, ktorého od začiatku zápasu podporoval v obranných činnostiach Matej Starší, ktorý však dokázal skvele celý zápas obstarávať aj útočné prieniky do súperovho obranného poľa.

Podbrezová po 10 minútach zistila, že cesta k súperovej bráne bude schodnejšia ľavou stranou obrany. Ale ani tam viackrát so svojimi útočnými chúťkami nepochodila, lebo keď bolo najhoršie, vždy úspešne zasiahol v zadných radoch veľmi pozorne brániaci Ján Nosko.

Hostia kopali svoj 1. rohový kop presne po štvrťhodine hry, domáci potom ešte v I. polčase 3 rohové kopy, ale obrany na oboch stranách hrali spoľahlivo.

Na súperovu bránu vyslali hráči MFK Dukla v I. polčase 4 priame strely, kým súper z Podbrezovej poriadne priamou strelou brankára Hrušku neohrozil a ak to v 2 prípadoch predsa len prešlo do blízkosti jeho brány, chlapci v bielo-bordovom oblečení zakončovali aj z blízkej vzdialenosti, i keď v jednom prípade aj z veľkého streleckého uhla – vedľa.

Zo 3 skôr malé domov, než strely, stiahol do svojho náručia pozorný brankár MFK Dukla Matúš Hruška.

Po zmene strán taktické manévre pokračovali, na oboch stranách mužstvá hru pritvrdili, ale znova viac útočnej kreativity ponúkli prienikmi k bráne súpera domáci. V strede poľa viackrát zastavovali rozohrávky Podbrezovej pred Hrušku taktickými faulami hráči mužstva MFK Dukla, kým napríklad jeden z hosťujúcich obrancov prenikajúceho Richtárecha, do voľného priestoru pred bránou Podbrezovej, skopol zozadu na zem bez lopty.

Za našich rozhodcovských čias za taký faul, teda za skopnutie súpera zo zadu bez lopty, bola červená karta. V tomto zápase sa v rukách rozhodcu Kráľoviča nefarbilo ani žltou, zato so zranením na pravom oku, vo výskoku po údere päsťou Pavúka, zápas nedokončil srdnato bojujúci, ale dosť otrasený, Lukáš Migaľa.

Niektoré priestupky na hrane futbalového zákona riešil rozhodca Peter Kráľovič dohovorom a upozornením za tvrdú hru obom kapitánom.

Hlavne záverečné minúty boli z pohľadu súboja o dôležité 3 body hrané z oboch strán nervózne, Podbrezová za posledných 5 minút zahrávala na bránu Dukly zo 4 trestné kopy. Neúspešne, strelecky prakticky neefektívne. Ale v 90. minúte, dobre zasiahol po centrovanej lopte aj brankár Hruška, vo výskoku bol však nedovolene súperovým útočníkom atakovaný a znova mali prácu zdravotníci. Tentoraz ošetrovali brankára domácich. Futbal o dôležité body zavše prináša i také momenty.

Len pre dokreslenie herného obrázku okrem uvedenej streľby aj štatistiky rohových kopov, v prvom polčase bol výsledok 4:3 v prospech MFK Dukla a po zmene strán 7:3 v prospech MFK Dukla. Futbalnet prenosom potvrdil tiež, že MFK Dukla ponúkla tým, ktorí majú futbal radi viac futbalovej kreativity. Pravda, v dobrom svetle a túžbou po bodovom ťažení v tomto stretnutí sa až do záverečného hvizdu hlavného rozhodcu prezentovali aj hráči Železiarní Podbrezová.

Zostavy a štatistiky tak, ako ich už pravidelne prináša náš sesterský portál Duklasport.sk hlavne zásluhou Ing. Jaroslava Šišku, ktorému v tomto stretnutí aktívne asistoval aj PhDr. Jozef Ivan CSc.

Dukla – Podbrezová 1:0(1:0)

Góly: 32. Miladin VUJOŠEVIĆ
ŽK: nikto – mohlo ich ale byť podľa zákrokov niekoľko
Rozhodovali: Peter Kráľovič – Mgr. Peter Bednár, Mário Roszbeck – Mgr. Rastislav Jurenka
Delegáti stretnutia: Marcel Eperješi a Miroslav Richtárik
Rohy: 11:6 (4:3)
Divákov: hralo sa, už tradične, kvôli korone, bez divákov – avšak zápas z diaľky, mimo areálu, spoza plota, z cesty, či z kopca, videlo okolo 80 divákov

Cudzinci v tímoch: 1:0