A MUŽSTVO AKTUALITY

Prvý bod zo Skalice pre MFK Dukla v histórii majstrovských súbojov teší

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Každý majstrovský futbalový zápas je pre mnohých aj spomienkou na tie predchádzajúce. Je možnosťou učiť sa aj z bohatej histórie. Trebárs i krásnou snímkou návratov k časom dávno i nedávno minulým. V tomto prípade zo súbojov MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica ešte na staručkých, schátralých banskobystrických Štiavničkách.

Viac fyzickej zdatnosti než technického kumštu ponúkli súperi, ktorých súboje o majstrovské body bývajú vždy herne vyrovnané. Oproti minulej sezóne došlo v oboch kolektívoch k viacerým zmenám v základných zostavách.

Z futbalovej kuchyne MFK Skalica sa nám dostalo, že na súpiske domácich chýbali v stretnutí herné opory Mário Hollý, Miroslav Almaský, Matúš Mader pre zranenia a aj Martin Mášik s Danielom Šebestom nestriedali v druhej časti hry svojich spoluhráčov úplne zdravotne fit. Najmä na Šebestovi bolo vidieť, že mu rameno nedovoľuje bojovať naplno.

Hostia spod Urpína vyrukovali s dôslednou obranou, ktorá si zachovala čistý štít, čo by mohlo zvádzať k názoru, že hrala bez chýb. Hrala dobre, spoľahlivo, ale najmä v 17. minúte pozabudol jej stred na mladého, ešte ani nie 19 ročného Jakuba Kousala, talentovaného odchovanca futbalu Českých Budějovíc, ktorý z 11 metrovej vzdialenosti pred Hruškom poslal do jeho náručia skôr malú domov, než umnú, gólovú strelu.

Keďže sa Skalici už v 3. minúte zápasu bez ataku protihráča zranil talentovaný 20 ročný futbalista Tomáš Hambálek, na hraciu plochu nabehol známy futbalista – cestovateľ,  Tomáš Brigant, ktorý cez Trnavu a naostatok druholigový Bardejov zakotvil v Skalici. Nehral na ľavom krídle zle, po odchode Hambálka chytrý a dôvtipný tréner s úžasnou empatiou v komunikácii Jozef Kostelník, preskupil rozostavenie svojho mužstva tak, aby posilnil útočnú fázu a vystužil obranné rady. Po zápase nám Jozef Kostelník  okrem iného povedal:

„To prvé sa nám podarilo, nebezpečný súper s produktívnym gólovým zakončením nám gól nedal, ale doplatili sme na nevyužitie dobrých 2-3 výhodných streleckých situácií dať kvalitnému súperovi gól a zvíťaziť.“

MFK Skalica po prvý raz nezvíťazila s MFK Dukla na domácej tráve v majstrovskom stretnutí aj preto, lebo hlavne ortuťovitý a technicky zdatne vybavený Dávid Richtárek nútil domácich, aby rovnakú pozornosť ako útočnej fáze, venovali aj fáze obrannej. Viaceré dobre rozbehnuté akcie Dukly či už skúseným Róbertom Polievkom, alebo na pravej strane útoku mladým  Adamom Hanesom, dôsledne eliminovali. Je však potrebné v komentári zápasu upozorniť, že prakticky až do jeho 23. minúty sa hostia do šestnástky Skalice s loptou prakticky nedostali.

Zaujímavý moment videlo 545 prítomných divákov v 25. minúte zápasu, kedy si hosťujúci Matúš Hruška v bráne MFK Dukla povybehol takmer na hranicu šestnástky, trénerom Kostelníkom často povzbudzovaní  hráči v zeleno – bielom oblečení to zbadali, ale vtipný lob Hruška aj v súboji s nebezpečným oslnením nakoniec k spokojnosti svojich i seba umne zlikvidoval doslova v hodine dvanástej.

Skalica dovtedy kopala 3 rohy, lenže pozorná obrana hostí všetky odvrátila a hlavne cez Polievku sa pokúšala gólovo preľstiť svojho súpera.

Tak prvý ako i druhý polčas ponúkol pozorovateľom zápasu viacero možností postrehnúť, koľko herných nedostatkov musia na tréningu obe mužstvá, pravda ak chcú zvýšiť kvalitu svojej hry na maximum, ešte odstrániť.  V 40. minúte akoby chcel Dávid Richtárech svojim technickým obstrelom upozorniť, že technická zdatnosť je vo futbale úžasnou okrasou, ak sa ňou hráči dokážu počas zápasu v pravý čas efektne a efektívne prezentovať. Jeho strelecký pokus z hranice šestnástky v sieti neskončil, ale bol peknou prvopolčasovou bodkou za takticky fyzicky náročným súbojom oboch mužstiev.

Kým ten polčas prvý, vyhrali na rohové kopy domáci v pomere 5:2, v druhom mali viac loptu pod kontrolou hostia. Po fauloch na Polievku pribudli pre MFK Dukla aj 2 trestné kopy z hranice neďaleko od súperovej šestnástky. Hlavne ten v podaní kapitána hostí zakončený hlavičkou Branislava Ľuptáka nad bránu pozorného Martina Junasa, ochrancu svätyne Skalice, zodvihol divákov zo sedadiel.

V 52. minúte vtipne, pre neho typicky aj agresívne a oduševnene prenikol do súperovej šestnástky, podľa nás najlepší druholigový futbalista Slovenskej republiky vo futbalovej sezóne 2020/2021, futbalový srdciar MFK Dukla, Lukáš Migaľa. Jeho gólový úmysel zastavila v blízkosti svojej brány, keď sa Lukáš rozhodol prienik zakončiť tvrdou strelou, ďalšia posila Skalice z Čiech, skúsený Ondřej Rudzan, ktorý posilnil mužstvo Záhorákov z futbalovej Mladej Boleslavy

Keď rozhodcovia prisúdili v 85. minúte neprávom rohový kop pre Skalicu a jeden z hráčov Skalice sa priznal, že to bol on, ktorý sa dotkol lopty ako posledný, hlavný rozhodca Michal Čiernik svoje rozhodnutie zmenil. Nezmenil ho vo chvíli, keď si pred záverom stretnutia pýtali domáci hráči pokutový kop za pád futbalistu v zeleno – bielom oblečení v súperovej šestnástky. Po akcii rozpažil čím naznačil, športovo bojujte ďalej. Nám sa zdalo, ak tak neurobil, mal za filmovanie ukázať útočníkovi Skalice žltú kartu! Ale od toho sú na stretnutí kompetentní hodnotitelia. My sme boli na tribúne v novinárskej lóži a tak takú situáciu verejne posudzovať by bolo z našej strany neférové. V stretnutí sa vyskytla, okomentovať sa aj taký priebeh patrí.

Zápas samotný bol z hľadiska športového vedený fair – play, za čo si iste obaja súperi, ako často aj v súbojoch týchto veľkých súperov predchádzajúcich, zaslúžia absolutórium.

MFK Skalica (4-2-3-1):

Martin Junas 1 – Martin Nagy 18 (K), Filip Blažek 26, Ondřej Rudzan (ČR) 24, Ján Mizerák 7 – Martin Petr (ČR) 12, Martin Černek 3 – Tomáš Hambálek 17 (03. Tomáš Brigant 10), Jakub Kousal (ČR) 21 (64. Daniel Šebesta 11), Denis Baumgartner 23 – Patrik Voleský 25 (83. Martin Mášik 19)

Tréneri: Jozef Kostelník, Pavol Majerník, Martin Poloha

MFK Dukla Banská Bystrica (4-1-4-1):

Matúš Hruška 22 – Lukáš Migaľa 21, Marián Pišoja 28, Ľuboš Kupčík 12, Martin Slaninka 5 (78. Sven Jurčišin 8) – Branislav Ľupták 10 – Adam Hanes 16 (67. Jakub Šulc 11), Ľubomír Willwéber 41 (78. Patrik Vajda 27), Dávid Richtárech 6, Lukáš Kojnok 25 – Róbert Polievka 17 (K) (91. Patrik Prikryl 19 |K1|)

Tréneri: Stanislav Varga, Štefan Rusnák, Norbert Juračka, Dávid Brünn

O týždeň, v sobotu, 7. augusta 2021 od 17:00 nastúpi v 3. kole MFK Dukla v Žiari nad Hronom, proti FK Železiarne Podbrezová.
Dukla odohrá v Žiari nad Hronom minimálne 3 najbližšie domáce stretnutia.