V jesennom počasí futbal bavil a hrial, ešte viac zohrialo víťazstvo MFK Dukla

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Ústrednou postavou zápasu MFK Dukla – Tatran Prešov 2:0 (1:0) bol domáci hráč Róbert Polievka, autor oboch prihrávok na góly zápasu.

Najnižšia návšteva futbalovej jesene vo futbalovom ročníku 2018/2019   na banskobystrických Štiavničkách, ľúbivý futbal v podaní mužstva MFK Dukla, Prešovská futbalová poddajnosť súperovi, to boli sprievodné znaky posledného majstrovského zápasu tohoročnej októbrovej jesene pod Urpínom.

Zápas síce začali aktívnejšie hráči zo Šariša, ale ich útočná aktivita v prvom polčase trvala sotva niekoľko úvodných minút. Počas nich dvakrát zle rozohrával loptu z domácej obrany Kupčík, lopty z jeho nohy leteli vždy do autu a tak až keď Vajda so Snitkom prebrali v zálohe dirigentské opraty do svojich rúk, začala vznikať herná prevaha futbalistov domáceho mužstva.

Na ľavej strane obrany Savič už tradične tešil oko náročného futbalového diváka svojou technickou dokonalosťou, celkom odstavil pravú stranu útoku Prešova, ktorý na tejto strane urobil bezzubým a keď na hrote vtipne vyzvŕtali obrannú líniu hráčov Tatrana hlavne Poliovka s Viktorom Tóthom, pribúdalo vtipných futbalových akcií i očakávaného futbalového vzruchu pred šestnástkou hostí. Mnoho raz po fauloch hostí na veľkom priestore sa pohybujúceho V. Tótha a nasledujúcich rozohrávkach či strelách z trestných kopov.

Z kolektívu Tatrana sa ukázal najfutbalovejším hráč s číslom 20 na chrbte, Petr Hošek, ktorý dokázal zvádzať súboje na klzkom teréne s obrancami Kupčíkom , Prikrylom a Starším, lebo zavše hlavičkou, inokedy nohou posúval do útoku najmä Adriána Leška, ktorému sa, ale herne veľmi v útočnej fáze nedarilo. Sám Hošek striehol na chvíľu, počas ktorej sa hotoval prekabátiť stopérsku dvojicu Prikryl, Kupčík, ale vďaka ich dôslednosti a obrannej nekompromisnosti ostalo iba pri Hoškovom chcení. Keď sa aj dostal za ich chrbát, stál už v postavení mimo hry.

Mužom zápasu však bol Róbert Polievka, ktorému servírovali lopty z hĺbky poľa Snitka, operujúci na veľkom priestore, ale aj bojovník Vajda a už spomínaný Savič. Pred samotným brankárom veľa futbalovej trmy – vrmy nebolo, lebo útočníci v červenom oblečení nechodili do skrumáží pred prešovským Patrikom Lukáčom. Prednosť dávali útočeniu po krídlach a vtipným centrom či pokusom o futbalové narážačky.

Nie vždy im všetko vyšlo tak ako ukážková futbalová akcie cez Polievku. Keď na druhý pokus poslal tento hráč v 27. minúte center na nohu Kollátimu, ktorému tiež nemožno uprieť v tomto zápase futbalovú snahu a ten pohotovo z vnútra šestnástky nikým nekrytý tvrdo vystrelil, diváci kričali po prvý raz gól. Kolláti ním otvoril skóre tohto zápasu. Dukla bola v tom čase aktívnejšia, ale strieľala buď nepresne, alebo vôbec. Útočníci Prešova v prvom polčase prakticky Adama Krejčího v bráne Dukly neohrozili i keď zo 2 razy na to mali útočné rozostavenie veľmi vhodné. V 41. minúte vystriedal hosťujúci tréner Anton Mišovec v obrane Lukáša Šimka, lebo sa mu zdalo, že on je príčinou častých únikov Dukly po ľavej strane útoku, ktorú mal chrániť. Podľa nás to bol však popisovaný dôvtip už menovaných hráčov MFK Dukla – Poliovku, Saviča, Snitku, V.Tótha, či Vajdu, prenášajúceho hru viacerými krížnymi dlhými pasmi zo strany na stranu brániaceho sa súpera.

Parik Vajda išiel dôrazne a odvážne do každého súboja. V zápase vyhral nie jeden taký, aký zachytil náš mladý fotoreportér Samko Teluch.

Po zmene strán začal Tatran forsírovať inú, oveľa aktívnejšiu hru. Tvorivejšiu v strede poľa, ešte viac využíval už spomínaného Hoška na hrote, ale z prevahy vyťažil iba strelu do pravej tyče brány Krejčího, od ktorej sa lopta odrazila za bránu. Hlavne medzi 60. – 75. minútou sa lámal futbalový chlieb. Tatran kopal zo 3 rohy za sebou, ale útočne začala podkurovať znova i Dukla, lebo jej v druhej časti hry chýbala dobrá štvrťhodina, keď sa jej hráči vrátili znova k tomu, čo ich zdobilo v prvej časti, vtipnej rozohrávke po krídlach.

Pravda, vtedy už Tatran otváral v obrane svoje dvierka viac, lebo túžil po vyrovnaní. Ostalo iba pri túžbe. Dukla ho po nastrelenej tyči už pred svoju bránu bližšie veľmi nepustila i keď sa o to mužstvo v zeleno – bielom oblečení aj striedaním hráčov v poli snažilo. Keď po trase obrana – záloha – útok putovala lopta po ľavej strane na nohu Poliovku a ten vtipne už po niekoľký krát prekabátil svojho strážcu pre neho typickou kľučkou, nasledoval center a po strele Gabriela Snitku takmer zo šestnástky bolo v 71. minúte rozhodnuté, Dukla dala druhý gól, diváci tlieskali a rodili sa i ďalšie utešené futbalové akcie.

Hlavne bravúra brankára hostí Lukáča po tvrdej strele Kollátiho krížom cez celú šestnástku až takmer do šibenice rozjasala divácke futbalové srdiečka. Keď v závere striedal v 86. minúte Poliovku domáci tréner Stanislav Varga, mimochodom bývalý úspešný kormidelník Tatrana, s ktorým postúpil Varga do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, do Corgoň ligy, diváci mohutne tlieskali. Potlesk zopakovali pre obe mužstvá aj po skončení kultivovaného a pekného jesenného predstavenia.

Pohyblivý rozhodca Rastislav Jurenka za čiarovej asistencie Milana Štrbu a Martina Viciana ukončil súboj súperov, diváci tlieskali, ale aj matematicky rátali bodové tabuľkové zisky. Po 15. jesennom kole je medzi prešovským Tatranom a MFK Dukla v tabuľke rozdiel jediného bodu. Od siedmeho miesta juniorov Žiliny, ktorí majú na svojom konte v tabuľke 20 bodov  po 12. miesto Dukly Banská Bystrica, ktorá zatiaľ získala 17 bodov sú tabuľkové pozície prehustené, ale už len predsa viac bodovo vzdialené od zostupovej hrozby. Pri futbalovej vyrovnanosti celej súťaže to však nemusí byť stav dlhodobejší. Pre futbalistov MFK Dukla by tak mohlo byť, ak dokážu bodovať už v sobotu 3. novembra na domácich Štiavničkách s nebezpečnou a na postup stále mysliacou Skalicou. Pre divákov lákavý futbalový bonbónik . Prídu si ho pod Urpín vychutnať v hojnom počte?…

Štatistiky k zápasu:

MFK Dukla Banská Bystrica – 1. FC Tatran Prešov 2:0 (1:0)Góly: 27. Kolláti, 71. Snitka. Rozhodoval: Jurenka. ŽK: Kupčík, Vajda – Kačala, Luberda. Diváci: 389.