Víťazstvo Dukle pomohlo, jar zatiaľ bez prehry!

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Toto je moment, počas ktorého sleduje brankár Adam Krejčí sólový prieniksúperovho útočníka do svojej šestnástky. Potom už prišiel parádny zákrok, bystré vrhnutie sa oproti lopte a druhý gól do jeho siete nepadol… MFK Dukla posunulu košickú Lokomotívu veľmi hlboko nad zostupovú priepasť II. ligy.

Chladný futbal v chladnom počasí. Aj tak sa dá charakterizovať dohrávané stretnutie 18. kola druhej futbalovej ligy, v ktorom MFK Dukla Banská Bystrica hostila košickú Lokomotívu. Za pol hodiny nevideli na dosť nekvalitnej hracej ploche diváci žiadnu futbalovo hodnotnú akciu. Domáci nastúpili v posledné utorkové odpoludnie toho roku v pozmenenej zostave oproti sobotňajšiemu súboju s KFC Komárno, ale na výkone to badať nebolo.

Herný kŕč pretrvával, lebo strata čo len bodu s Lokomotívou na Štiavničkách by mužstvo spod Urpína posunula značne viac ku dnu druholigovej tabuľky. Nestalo sa napriek tomu, že po prvom polčase vyhrávala Lokomotíva 0:1. Modrí pritom na súperovu bránu vyslali po 40 minútach prvú neslanú – nemastnú centrovanú loptu, ale tá po školáckej chybe celej obrany domácich skončila v sieti. Loptu zasunul do siete Lukáš Tóth, hoci lopta letela dlho celý čas ponad päťmetrové územie brankára Krejčího. Stuhnutí hráči nakopení pred bránou sa prizerali a keď lopta zatrepotala o sieť, rozhodca M. Dohál ukázal na stred ihriska.

Uzimení domáci diváci ešte viac stuhli a rozpačito počas polčasovej prestávky vyslovovali súdy o konečnom výsledku. Z hry za prvých 45 minút bolo možné vyzdvihnúť za futbalovú akciu vyššej druholigovej kvality hádam iba jednu, po ktorej sa vtipnou rozohrávkou ľavou stranou súperovej obrany dostal k streľbe Snitka, ale jeho strela minula o dobrý meter ľavú tyč brány Vitora Dos Santosa. Viaceré rohové kopy či pokusy dostať sa za chrbát obrany Lokomotívy nevyzneli futbalovo krásne ani účelne.

Hostia nehrali o nič lepšie a mnohí priaznivci  MFK Dukla možno aj preto verili, že v zápase dôjde ku gólovému zvratu. Za predpokladu, že mužstvo v červenom oblečení začne srdnatejšie bojovať. Stalo sa. Tréner Stanislav Varga poslal do II. polčasu na ihrisko Dolného a Staršieho, posilnil, teda, útočnú fázu a oplatilo sa. Chlapci v dresoch domácich začali súpera napádať, predsa sa o niečo živšie pokúšali dostávať pred súperovu bránu a keď sa pred ňou po nízkom centri kapitána Saviča zrazili pred hosťujúcim  brankárom dvaja obrancovia Lokomotívy, ktorí chceli loptu odkopnúť a zostali pri tom spolu s dosť neisto vybiehajúcim brankárom na zemi, obďaleč sám stojaci v šestnástke Starší už ľahko vyrovnal. Vyše 500 divákov ožilo, MFK Dukla pritlačila trošku viac na útočný plyn, aby Saša Savič po pár minútach z ľavej strany zopakoval prízemné centrované repete do súperovej šestnástky a bolo zrazu 2:1 pre domácich. Hráč Lokomotívy s číslom 96 Wiliam Lucas Eurico chcel rezolútne center odkopnúť, lopta z jeho kopačky na vlastnú bránu razanciu po centre dostala veľkú, ale vymietla pavučinu šibenice Vitora Dos  Santosa.

Nešťastný vlastný gól. Šťastie nemal neskôr ani domáci Snitka, ktorý namieril loptu do prázdneho rohu po ľavej ruke brankára Lokomotívy, ale lopta, keď už bola za chrbtami všetkých brániacich hráčov sa od tyče odrazila smerom popri bránkovej čiare cez celú bránu do poľa. Potom mal úžasnú príležitosť zrovnať skóre hosťujúci Henrique Araujo De Oliveira, ktorú bežal sám zoči – voči Krejčímu, ten však jeho sólo zneškodnil  a tak napravil  svoj podiel na vedúcom góle hostí.

V zápase si Adam Krejčí ani predtým, ani potom už veľmi nezachytal, lebo tzv. Brazílčania pripomínali skvelých futbalových žonglérov z krajiny viacnásobných majstrov sveta skôr farbou pleti, než čo len treťoligovým kumštom našich futbalistov, ktorí bojujú o majstrovské body v spomenutých súťažiach.

Domáci futbalisti MFK Dukla ziskom 3 bodov v dohrávke sa vyškriabali zo zostupového bahna na 9. priečku druholigovej tabuľky po odohraných 20. kolách súťaže. S 25 bodovým ziskom vďaka lepšiemu skóre predstihli v tabuľke nielen 4 mužstvá z jej dna – poslednú Lokomotívu, predposledný Trebišov, štrnásty Tatran Prešov a ŠK Odevu Lipany, ktorým patrí za 21 bodový zisk trinásta priečka, ale i Inter Bratislavu a BŠK Bardejov, ktoré majú po 23 bodov a vďaka aktívnemu skóre 27:26 aj rezervu Žiliny. Tá získala tiež 25 bodov. Na Šamorín, s ktorým hrá MFK Dukla stretnutie o majstrovské body v sobotu 30. marca na súperovej pôde, stráca Dukla bod.

MFK Dukla Banská Bystrica — FC Lokomotíva Košice 2:1 (0:1)

Góly: 52. Starší, 56. Eurico (vlastný) — 40. Lukáš Tóth  ŽK: 86. Starší, 90. Polievka — 65. Jano. Rozhodovali: Dohál — Jánošík, Štofik

Zápas sledovalo Diváci: 525

Zostava MFK Dukla: Krejčí — Migaľa, Kupčík, Prikryl, Savić (83. Vajda) — Snitka, Willwéber — Galić (46. Dolný), Tóth (46. Starší), Polievka — Vaščák