Keď zápasu chýba väčšia iskra, počuť kritiku

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Toto je snímka z odvetného futbalového zápasu II. ligy medzi MFK Dukla Banská Bystrica a MFK Skalica na banskobystrických Štiavničkách vo futbalovej sezóne 2018/2019 keď domáci po víťazstve nad MFK Skalica 3:1 odštartovali náročnú cestu futbalovej záchrany v tejto súťaži aj pre ďalší ročník. Svoj cieľ môžu potvrdiť definitívou ak  pokoria v sobotu na domácej hracej ploche pod Urpínom nebezpečný Bardejov.  Z Liptovského Mikuláša si MFK Dukla po remíze 2:2 priniesla v stred jarnú neporaziteľnosť a jej fanúšik sa teší, že tomu tak bude aj po zápase s mužstvom Bardejova s tým rozdielom, že MFK Dukla získa doma ďalšie 3 body.

Niečo vyše 500 divákov nevidelo v prvom polčase na futbalovom trávniku v Okoličnom, časti mesta Liptovský Mikuláš, príliš veľa kvalitného futbalu v stretnutí domáceho Tatrana L. Mikuláš a MFK Dukla Banská Bystrica. Bežala 11. minúta a po faule hosťujúceho Saviča na domáceho Laura kopal Bartoš jedenástku. Hosťujúci Krejčí v bráne hostí však loptu za svoj chrbát do siete nepustil. Ďalšie minúty sotva priemerne hrajúceho súboja o druholigové body veľa vzruchu nepriniesli. Až na jeden väčší pokrik domáceho trénera Štefana Zaťka na rozhodcu Čiernika, lebo nezapískal, že prenikajúci útočník Gregáň hral pri preberaní lopty rukou.

Presných striel na bránu i mimo nej bolo ako šafránu a po polčasovom hvizde mnohí z prítomných vyslovovali na adresu hry oboch mužstiev dosť kritických poznámok. Hosťom síce chýbali zo základnej zostavy oproti víťaznému zápasu s Trebišovom obrancovia Migaľa a Vajda, čo iste narobilo trénerovi Vargovi starosti znova skompletizovať jedenástku, aby zostala jarná neporaziteľnosť jeho mužstva neprerušená, ale futbalisti samotní v modrom oblečení neúčasť kľúčových hráčov nesuplovali enormným úsilím hrať kvalitný futbal, na aký sú od nich diváci počas jari zvyknutí vidieť.

Tentoraz MFK Dukla zahrala asi najslabší futbalový polčas tohoročnej jari. Domáci hráči toho tiež veľa z futbalového kumštu neukázali a tak podaktorí z prítomných fanúšikov hostí sa skôr kochali zo slušne budovaného útulného štadiónika než samotnej hry.

Po zmene strán sa mnohé v lepšie aj po futbalovej stránke zmenilo, najmä keď sa domáci ujali gólom Laura vedenia. Bežala 60. minúta zápasu a chlapci v dresoch Liptovského Mikuláša predsa len viac pritlačili mužstvo hostí k jeho šestnástke, aby svoju snahu korunovali vedúcim gólom. Dal ho  Ľuboslav Lauro aj preto, lebo statickí obrancovia Banskej Bystrice akoby skamenelí prihliadali na súboj svojho brankára s pred ním stojacim viacerými útočníkmi v bielych dresoch. Jednému z nich z veľmi blízkej vzdialenosti Krejčí loptu vyrazil, ale Lauro ju cez deravú obranu ľahko tiež zblízka zasunul za chrbát Krejčího do jeho siete. Neubehlo ani 8 minút a Saša Savič, na výkone ktorého bolo badať dlhšiu hráčsku pauzu spôsobenú zranením, z polovice ihriska priťukol loptu Polievkovi, ten ju pre neho typicky po krídelnom úniku ľavou stranou súperovej obrany poslal do bieleho vápna dobre nabiehajúcemu Staršiemu a zrazu bolo vyrovnané. Nie dlho. Z protiútoku mladý, čiperný Tomáš Staš, akoby chcel svojmu trénerovi pripomenúť: „Pán tréner, som tu! Mladý! Talentovaný! Potrebujem hráčsku príležitosť! Zaútočil keď bol na ihrisku sotva 2 minúty a dal druhý gól.

Domáci znova vyhrávali. Mohli ešte viac, lebo Kučerík po rýchlej brejkovej akcii trafil brvno brány Krejčího. Potom prišla znova krásna futbalová chvíľa Róberta Polievku. Obišiel dvoch protihráčov, aby v 87.minúte dal vyrovnávajúci gól.

Bolo to tesne potom, čo sa prajný rozhodca Čiernik podpísal svojou rozhodcovskou priazňou pod únik domáceho Tatrana a túto náklonnosť potvrdil aj v nastavenom čase, keď sa od podknutého útočníka Liptovského Mikuláša lopta dostala za bránkovú čiaru, ale Liptovský Mikuláš kopal rohový kop. Gól však nedal a zápas skončil remízou.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Dukla Banská Bystrica 2:2 (0:0)

Autormi gólov boli: Laura a Staš resp. Starší a Polievka
Zostava MFK Dukla: Krejčí – Starší, Kupčík, Prikryl, Savić – Willwéber, Snitka (85.Galić) – Gregáň (85.Žilinec), Tóth (66.Dolný), Polievka – Laksík

Stanislav Varga, tréner Dukly: „ Dokázali sme uhrať bod, dvakrát sme dokázali zvrátiť nepriaznivý stav. Adam chytil penaltu, pre divákov to bol určite zaujímavý zápas. My sme šťastní za bod, zase sme dokázali v závere vyrovnať a práve tých posledných asi 20 minút bolo z našej strany veľmi dobrých“…