AKTUALITY MLÁDEŽ

Derby zavše s prvoligovým leskom, ale i odtieňmi

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Tak to vyzeralo vo viacerých momentoch na futbalovom trávniku v Badíne, kde sa rozišli družstvá Jupie Hamšíková akadémia ( jeho hráči sú v modro – čiernom oblečení) s MFK Dukla po nerozhodnom výsledku 0:0. Tento záber sme z množstva iných vybrali preto, lebo svetlou výnimkou vďaka svojmu pohybu a skvelému čítaniu hry bol hráč MFK Dukla Patrik Reptiš ( na snímke prvý sprava) a v strede poľa na veľkom priestore ofenzívne hrajúci, s presnou rozohrávkou spoluhráčom Jozef Kandala.

Vyše 100 členná divácka kulisa bola v sobotu 18. mája v krásnou prírodnou scenériou obklopeného trávnatého ihriska v Badíne zvedavá na dorastenecké derby futbalové súboje medzi Jupie Hamšíková akadémia Banská Bystrica a MFK Dukla Banská Bystrica.

V II. lige dorastencov nie je veľa takých súbojov, kde má divák možnosť vidieť miestami krásne útočné akcie zavše aj s prvoligovým dorasteneckým leskom a na strane druhej odtiene našej slovenskej klubovej ješitnosti. V derby zápasoch na akejkoľvek úrovni prevláda zväčša boj, úžasné nasadenie, bojovnosť, ale aj, povedzme si pravdu priamo – typická slovenská závisť. Tentoraz sme videli v kategórii súboja hráčov v dresoch U19 hlavne zásluhou hráčov MFK Dukla dosť kvalitnej hráčskej vyspelosti pri zakladaní útokov z hĺbky poľa, i pomerne dosť vtipných, obojstranne vedených útokov. Preto nechýbal vzruch, nechýbali góly, ani bujaré povzbudzovanie a burcovanie svojich hráčov zo strany trénera Jupie Adama Hroša.

Domáci začali zápas aktívnejšie i dôraznejšie v súbojoch o loptu. Zavše až na hranici dovoleného. Skúsený rozhodca Kolofík však viedol zápas s nadhľadom a aj preto prvý polčas zaujal medzi inými aj na zápase prítomných viacerých futbalových odborníkov. Zo strany domácich pútal nadpriemerným výkonom hlavne kapitán Filip Flaška, z ktorého môže raz vyrásť aj skvelý reprezentant. Hrou samotnou i prístupom k nej demonštroval na veľkej ploche svoj nesporný futbalový talent. Podčiarkol ho pred záverom zápasu druhým gólom Jupie do siete družstva MFK Dukla, ktoré prestriedaním viacerých hráčov zo základnej zostavy, hlavne však v tomto stretnutí veľmi dobre hrajúceho Radovana Môcika, stratilo na futbalovej sile.

Druhý polčas bol skôr odtieňom toho čo futbalu v dorasteneckom veku najviac škodí, teda až na drobné výnimky chýbala účelná kreativita u väčšiny na ihrisku, presné prihrávky, sila kolektívneho poňatia a hlavne výrazne rozdieloví hráči, ktorí by volali svojimi výkonmi odborníkov, že aj v súčasnom dorasteneckom banskobystrickom futbale sú jednotlivci, ktorí môžu zásluhou svojej futbalovej kvality nastúpiť v druholigových dresoch seniorského „A“ mužstva MFK Dukla. Jupie Hamšíková akadémia seniorsky klub nevlastní.

Po zápase pre štatistikov a historikov zostal na papieri i Futbalnete tento zápis: Jupie Hamšíková akadémia Banská Bystrica – MFK Dukla Banská Bystrica 2:4(1:4)

Góly: 31. minúta Škrečko, 86. minúta Flaško resp. 16. minúta Hrudkay, 26. minúta Môcik z pokutového kopu, 40. minúta Pollák, 44. minúta Kostúr. Viaceré dobré príležitosti na zaznamenanie gólu tak na jednej ako i druhej strane chlapci nevyužili. ŽK: Škrečko, Špila, Paulík resp. Plško. Sledovalo asi 100 divákov.

Oveľa slabšiu kvalitu mal súboj spomenutých celkov v kategórii U17. Celý prvý polčas bol futbalovo rozháraný i keď snahu či motiváciu bolo možné na jednotlivcoch odčítať. Svetlých futbalových momentov bolo rapídne menej ako zvyknú v bežných zápasoch obaja súperi počas majstrovských súbojov demonštrovať.

Tréner hostí Jozef Slobodník, vzácne pokojný na lavičke to muž, po zápase pre www.priateliadukly.sk povedal:

„ Každé derby má svoju zvláštnu príchuť. Zrejme naši chlapci vstúpili do súboja príliš premotivovaní za víťazstvom a zabudli, že všetko so všetkým pri dobrej hre súvisí. Niekedy nestačí mať výraznú prevahu záverečných 20 minút nad súperom a odvíjať snahu po víťaznom góle. Domáci  zúročili ziskom bodu enormné úsilie po zisku čo len jedného bodu so stále vedúcim družstvom súťaže. Zaslúžili si to, lebo sme im k tomu dopomohli streleckou nemohúcnosťou a lepšou kvalitou vlastnej hry.“

U17 – Jupie Hamšíková akadémia – MFK Dukla 0:0

Rozhodovali: Miloš Legíň – Tomáš Kolofík, Tomáš Tuma. ŽK domáci Hrnčiarik.

MFK Dukla vedie tabuľku so ziskom 69 bodov, druhé Námestovo má 63 bodov a tretí Fomat Martin, ktorý má o zápas menej získal zatiaľ 62 bodov. Do ukončenia II.dorasteneckej ligy je potrebné odohrať v oboch kategóriách po 4 majstrovské zápasy.  Najbližšie hrá MFK Dukla doma s predposledným Poltárom.