Tréning a príprava na ligu majú byť náročnejšie než samotná liga!

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Futbalový okamžik zachytený okom a fotoobjektívom mladého dvorného fotografa Mestského futbalového klubu Dukla – Sama Telúcha je obrazcom z hry, alebo ak chcete momentom, ktorý sa už nikdy nezopakuje. Všimnite si:  beží 62 minúta 22 sekunda priateľského zápasu FK Pohronie – MFK Dukla Banská Bystrica 13. júla toho roku,,. Dôkaz, že hostia sa tiež s viacerými hráčmi tlačili čo najbližšie pred bránu pozorného Tomáša Jenča.

Sobotňajší zápas FK Pohronie – MFK Dukla Banská Bystrica, ktorý odohrali v rámci prípravy na nastávajúcu futbalovú sezónu oba kolektívy 13. júla o 20.00 hod na výborne pripravenej hracej ploche nového prvoligistu pre futbalový ročník 2019/2020 ukázal trénerským zoskupeniam a iste aj väčšine z takmer 350 prítomných divákov veľa z toho, čo budú mužstvá vo svojich súťažiach schopní produkovať.

Pod reflektormi za takmer ideálneho futbalového počasia sme videli typické posledné stretnutie letnej prípravy, ktorá z pohľadu výsledkov prípravných zápasov nevyznela pre MFK Dukla príliš priaznivo. Dukla v príprave so slovenskými prvoligistami nezvíťazila ani v jednom súboji, prehrala v Zlatých Moravciach 0:2 aby v Nitre hrala nerozhodne 2:2, podľahla Seredi na jej trávniku tým istým rozdielom a teraz prvoligistovi v Žiari nad Hronom 1:4.

Existuje jedna pravda: Tréning a príprava na ligu majú byť náročnejšie než samotná liga. S takým konštatovaním začneme v utorok 16. júla náš rozhovor s lodivodom MFK Dukla, bývalým skvelým obrancom našej národnej reprezentácie a dlhoročným hráčom anglickej a škótskej najvyššej futbalovej súťaže, Stanislavom Vargom.

Teraz sme sa sústredili pozorovať výkony hráčov oboch mužstiev vo chvíľach, keď hrali dlhšiu dobu v jednom rozostavení, ale i po dobrých 70 – tich minútach, kedy začali hráči meniť skóre tohto stretnutia a tréneri hráčske posty. Škoda len, že organizátori zápasu „zabudli“ na novinárov a tým i čitateľov, lebo zápis o stretnutí, máme na mysli ten presný a hodnoverný aj s číslami, ktoré mali chlapci na dresoch, chýbal. A tak sme „lovili“ v osobnej pamäti  a osobnom poznaní samotných aktérov na futbalovom trávniku.

Toto je ešte záber zo zápasu FK Pohronie – MFK Dukla o druholigové body počas tohoročnej jarnej odvety v Žiari nad Hronom. MFK Dukla tam zvíťazila 2:0 a tak Vajda ( pri lopte) ako i Laksík v červených dresoch odviedli na hracej ploche veľký kusisko statočnej a užitočnej roboty. Bojovali o každý centimeter plochy s loptou i bez nej. Včerajší prípravný zápas také hráčske nasadenie postrádal…

Bolo zjavné, že domáce Pohronie začalo rozostavením 4 – 4- 2 s dvoma vysunutými hrotmi – Marekom Bartošom a Patrikom Blahútom, ktorých dopĺňali pokusmi o rýchle prieniky za chrbát obrany hostí najmä  Ján Sojka a Patrik Abrahám. V bráne Pohronia nemal Tomáš Jenčo veľa práce, lebo hráči spod Urpína tentoraz počas zápasu, okrem pokutového kopu priamu strelu na jeho bránu prakticky ani nevyslali. Útočný trojlístok MFK Dukla nekombinoval zle, ale ani Róbert Polievka, ani Blažej Vaščák či na pravom krídle Matej Starší svojimi útočnými výkonmi príliš neoslnili. I keď napríklad Starší kázal čo vie v 75. minúte, kedy ho prienikom obranou „modrí“ zoťali v šestnástke a z nariadeného pokutového kopu Polievka skóroval.

To však Pohronie v tej chvíli už vyhrávalo, lebo ich posila, Poliak Mateusz Zachara, ktorý hrával aj v portugalskej a čínskej lige dal po centrovanej lopte z rohového kopu v šestnástke nikým nekrytý hlavou gól do pravého rohu brány Adama Krejčího, aby potom, v záverečných minútach zápasu pridal aj ďalšie. Krejčí v polčasovej prestávke vystriedal mladého Júliusa Nôtu. Jeho brankársky kumšt však Pohronie za prvých 45 minút veľmi nepreverilo, lebo až na chvíle medzi 15 – tou a 20. minútou im dôsledný obranný štýl hráčov Dukly veľa príležitostí na ohrozenie svojej brány nedal.

Až do chvíle, kedy hralo mužstvo MFK Dukla v zložení : Nôta – Vajda, Kupčík, Prikryl, Migaľa – Wilwéber, Savič, Snitka – Starší, Vaščák, Polievka veľa vzruchu pre bránami nebolo, lebo zdalo sa nám, hráči už boli mysľou na blížiacich sa majstrovských súbojoch so Slovanom v prípade FK Pohronie a juniorov Žiliny v prípade mužstva z banskobystrických Štiavničiek. Napriek tomu to nebol až do stavu 1:1 zlý či nezaujímavý futbal.

Potešili viaceré pekne vypracované akcie, vtipné individuálne kúsky jednotlivcov a nás najviac pútal predvedenou hrou hráč hostí Norbert Brodziansky. Skvele si dokáže prikryť loptu a aj v tomto zápase so skúsenosťami zrelého futbalistu riešil aj viaceré ošemetnejšie situácie či už pred vlastnou šestnástkou, alebo aj v strede poľa. Za celý čas pobytu na ihrisku prakticky nepokazil ani jednu prihrávku. Ak bude na svojom futbalovom raste pracovať dôsledne má veľké predpoklady byť raz skvelým futbalistom!

Jeho hru si v publiku všímal aj známy internacionál, ktorý pripravoval skvelé futbalové kúsky a hrou nimi dokázal baviť divákov aj v drese armádnej Dukly, Ladislav Petráš, keď v nej  počas základnej vojenskej služby 2 roky pôsobil.

Brodziansky striedal zraneného Migaľu už po necelej polhodine hry. Pre Duklu i vývoj zápasu škoda, lebo Migaľa spolu s Prikrylom a Kupčíkom, ale i Vajdom ak dôsledne tesne bránil svojho útočníka, nedali hráčom Pohronia šancu ohroziť vážnejšie bránu MFK Dukla.

Po zranení sa na post Migaľu presunul skúsený Savič zo stredu zálohy a Brodziansky potom operoval aktívne na tomto poste. Po 75. minúte tréner hostí Varga posielal postupne na ihrisko Lukáša Laksíka, ktorý striedal Vasčáka, Samuela Straku do stredu obrany namiesto Kupčíka, Martina Hrudkaya, keď stiahol z hracej plochy Polievku, Jozefa Dolného na post, kde hral Starší a dolnokubínčana Petra Baču v drese MFK Dukla namiesto záložníka Gabriela Snitku.

To už hernú muziku tvrdili chlapci Pohronia, lebo ich čiperní útočníci čakali na príležitosti presadiť sa počas chvíľkových nepozorností novovznikajúcich hráčskych zoskupení v kolektíve hostí. Na hráčskej lavičke sme z hráčov MFK Dukla nevideli tentoraz okrem brankára Jána Ďurča, ani Viktora Tótha, na tribúne sedel Erik Gaško, v drese MFK Dukla nebol na zápase pripravený ani Peter Kolláti. Hráčsky káder je široký, vekovo oveľa pestrejší ako ten z minulej sezóny. Koho vyberie trénerský trojlístok Varga, Rusnák, Juračka do druholigového kádra sa dozvieme v priebehu blížiaceho sa týždňa.

Piatkový premiérový zápas MFK Dukla – juniori Žiliny by mal dať na Štiavničkách, verme, početnému diváckemu zoskupeniu aspoň čiastočnú odpoveď aký odraz, aké kontúry dostáva tréningová príprava a trénerský rukopis mužstva MFK Dukla v tohoročnej majstrovskej jeseni.