AKTUALITY MLÁDEŽ

Dorastenci MFK Dukla U19 z Nitry víťazne

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Niet čo závidieť bývalému  úspešnému záložníkovi ZVL Žilina, Slávie Praha, Slovana Bratislava, Dukly Banská Bystrica, 1 FC Košice, Trenčína a niekoľkých ďalších mužstiev nižších futbalových súťaží, v súčasnosti kormidelníkovi MFK Dukla pri dorastencoch U17 – Ľubomírovi Faktorovi. Jeho smutná tvár prezrádza veľa. Zvaľovať však vinu na neho za súčasný stav v mládežníckom futbale pod logom Dukly počínajúc rokom 2003 a ďalšími až po súčasnosť by znamenalo len potierať potrebu komplexnej analýzy prác na tomto úseku. Nepoznať diagnózu pádu z pozícií v mládežníckom futbale ešte z čias armádnej Dukly a tvrdiť, že sa zmenili futbalové časy, znamená nechcieť poznať pravdu. Časy sa zmenili, ale s nimi i metódy práce s tými, ktorí v mladosti nosili z majstrovstiev Európy najnižších vekových kategórií cenné medaily. Z mládežníckeho futbalu Dukly sa pomaly a isto vytrácala náročnosť na sebadisciplínu od zainteresovaných v práci s mládežou, poznanie a vyžadovanie uplatňovania kvality metodiky a potreby sebavzdelávania a sebazdokonaľovania, komunikácie s rodičmi a školami, ktoré talentovaní chlapci navštevovali či navštevujú, individuálne tréningy nevynímajúc. V tom čase boli tréneri Dukly priekopníkmi v komunikácii s dobrovoľnými funkcionármi vidieckeho futbalu. Vtedy sa taký súvzťah v práci nenazýval biznisom, ale chcením presadiť sa úspešne v kvalitnom futbale mladých v náročnej futbalovej Európe. Nazvať niekoho ligovým dorastencom znamenalo, aby bol rozdielovým hráčom, ktorý dostával už v 16 -tich či 17 – nástich rokoch príležitosť hrať súťaže dospelých a hlavne v nich obstál herne i ľudsky. Tvrdá, ale pravdivá realita. Sám Ľubomír Faktor o tom  vie veľa povedať od čoho sa odvíjala kvalita…

Až v 15. kole I. dorasteneckej ligy sa prvoligoví dorastenci MFK Dukla Banská Bystrica U19 dočkali víťazstva. Vlastne, oni si ho vybojovali na umelej tráve s rovesníkmi domácej, futbalovo nebezpečnej Nitry. Zápas ukázal, že MFK Dukla bola pripravená na kvalitného súpera zodpovedne. Ak mala Nitra loptu na svojich kopačkách, snažila sa prenikať od úvodných minút tak, aby už v úvode rozhodla o výsledku zápasu. Dokonca si vypracovala dobré príležitosti dať gól, ale nevyužila ich.

Hosťujúca trénerská dvojica Daniel Valach – Marián Strelec naordinovala družstvu systém 4-2-3-1, teda to, čo zvyklo hrávať počas úspešnej jesene aj seniorské A – mužstvo MFK Dukla. Pravda je i tá, že chlapci spod Urpína nastúpili oproti ostatným zápasom v pozmenenej zostave. Chýbali v nej vykartovaný Piaček a chorý Gonda, v základnej zostave sa neobjavili ani  Herc, Laurinc, Baláž a brankár Šága.

Zostava MFK Dukla vyzerala takto: Trnovský – Kováčik, Pohanka, Pollák, Giertl – Koreň,Plško – Strapek, Výbošťok, Šteiniger  – Kostúr. Hráčske zoskupenie v červených dresoch MFK Dukla zodpovedne bránilo, prehusťovalo priestor pred svojou bránou, v strede sa snažilo o zodpovednú medzihru  so zvýšenou pozornosťou na rýchlych protihráčov v útoku Nitry hlavne po krajných vertikálach. No len čo sa hosťom naskytla príležitosť ísť do rýchleho protiútoku, chlapci vedeli futbalovo pekne zakombinovať a podkúriť obrane domácich najmä centrovanými loptami na Kostúra hlavne z ľavej strany. Výrazne sa o to pričinil viac raz najmä Šteiniger.

Keď v 54. minúte založil kombináciu Plško, aby loptu rýchle posunul Výbošťokovi a ten ju predĺžil na Šteinigera, od neho išiel center na Kostúra, ktorú dal jediný gól zápasu. Ak sme už pri tomto hráčovi, na jeho hre bolo vidieť herné oživenie i keď stále má čo v manipulácii s loptou odstraňovať. Tvorivejší pohyb a posúvanie lôpt na rozohrávky spoluhráčom mu umožňovali sa viac odpútavať od pozornej súperovej obrany a zamestnávať viac jeho obranné rady. Medzihra začína dvíhať jeho individuálny výkon.

Ani po góle chlapcom MFK Dukla nechýbalo enormné herné nasadenie násobené túžbou po prvom víťazstve. Nitra sa síce znova snažila dať vyrovnávajúci gól, ale snaha tentoraz nestačila ani na vyrovnanie. I keď príležitosť na to mala. Už v nedeľu čaká na MFK Dukla  „doma“ na umelej tráve v Podbrezovej druhé družstvo ligovej tabuľky, nebezpečný Trenčín.

Po zápase Nitra – MFK Dukla tréner hostí Marián Strelec povedal: „ Chlapcom musíme poďakovať za predvedený výkon a víťazstvo. Išli herne i fyzicky v zápase úplne na doraz a presvedčili sa, že sa oplatí na sebe tvrdo pracovať. Ak budú na sebe tak zodpovedne a s takým elánom pracovať ako počas ostatných dvoch týždňov, verím, prídu i ďalšie víťazstvá a v I. dorasteneckej lige sa MFK Dukla zachráni. Tak my na trénerských postoch ako aj hráči budeme radi, ak prídu kolektív MFK Dukla podporiť orem rodičov i fanúšikovia, ktorí boli veľa raz pre hráčov MFK v dôležitých zápasoch rozdielovými hráčmi. Isto našim hráčom prospeje ich športové povzbudzovanie.“

Nitra – MFK Dukla U19 0:1(0:0) Gól dal v 54. minúte Kostúr. ŽK: Rédeky a Čapkovič resp. Šteiniger a Plško. V kolektíve MFK Dukla pri taktickom striedaní nahradil v 89. minúte Kostúra Galko a v 90. minúte Šteinigera Herc. Rozhodoval Marsal.

V kategórii U17 prehrali chlapci MFK Dukla s Nitrou v Podbrezovej 0:3 keď už za 2 minúty po úvodnom hvizde rozhodcu  viedli hostia gólom z pokutového kopu, ktorý premenil Šmatlák a v 13.minúte už bolo 0:3.

Chlapci MFK hrali zle, a z hernej letargie sa tak kvalitou hry ani po taktickej stránke prebrať až do konca zápasu. Ak by tomu bolo inak, nemohli znova aj ďalší majstrovský zápas prehrať už úvodnými minútami I. polčasu. Príležitosť vybehnúť na trávnik dostali až 16 – ti domáci mladí chlapci, z ktorých zďaleka nie všetci môžu dostať oprávnene prívlastok: dorastenci prvoligoví!

MFK Dukla – Nitra 0:3 (0:3) Góly hostí: Šmatlák, Fiantok, Spáčil. ŽK: P. Reptiš resp. Fiantok a Kuzma. Rozhodoval Schober.

Ešte vyššiu prehru proti svojim rovesníkom z Nitry po výsledku 0:4 utrpeli dorastenci MFK Dukla v dresoch I. ligy U16. Krutá daň za nekvalitu práce v mládežníckom futbale v dresoch s logom Dukla za niekoľko posledných rokov. Akékoľvek výhovorky nepomôžu. Výsledky a postavenie družstiev v tabuľke volajú po rapídnom obrate v práce s mládežou a deťmi v klube MFK Dukla. Od koordinačnej trénerskej činnosti po kontrolu práce v najnižšej vekovej kategórii prípravky.