A MUŽSTVO AKTUALITY

Bezproblémové víťazstvo MFK Dukla so súperom, ktorý platí daň vysokou prehrou

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Rýchlonohý Hanes pri behu s loptou v tomto prípade ( snímka je z jarnej futbalovej odvety doma s Podbrezovou) ešte cítil dôsledky COVIDu, ktorý ho neobišiel. Vtedy nám po zápase okrem iného povedal: „…. som akýsi bojazlivejší, utlmenejší, myšlienkovo i bežecky pomalší, hoci mi chcenie ani v tomto smere nechýba..“, v zápase s Námestovom už bol herne najlepším na hracej ploche. Prajme jemu i verným priaznivcom kvalitného futbalu, aby mu terajšia forma nielen vydržala, ale ešte viac gradovala.

Štart futbalového ročníka 2021/ 2022 má MFK Dukla za sebou. Pre novo tvoriace sa mužstvo MFK Dukla Banská Bystrica to bol štart bezproblémový, lebo tímové zloženie na otvárací zápas nič nepodcenilo. Ani súpera, o ktorom musíme otvorene napísať, že má v súčasnosti káder schopný hrať dôstojne III. ligu. Tento káder, pravda, ak ho agilní funkcionári Námestova neposilnia, bude zrejeme „fackovacím panákom“ aj pre ďalších druholigových súperov. Vyslať za celý zápas na súperovu bránu iba 2 priame strely, aj to nie razantné, je tiež veľavravným signálom pripravenosti na II. ligu. Samotní činovníci futbalu v Námestove iste vedia najlepšie, kde ich teraz futbalová topánka najviac tlačí a prečo?

Otvárací majstrovský zápas v úvode spomenutej druholigovej sezóny videl člen Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov (IFFHS) Ing. Jaroslav Šiška takto:

Dukla, namiesto opätovného štartu v najvyššej súťaži, nastúpila v sobotu 24. júla 2021 od 17:00 hod. v Námestove na svoj 1. druholigový zápas sezóny 2021/2022, ale aj1. druholigový v Námestove, keďže domáci MŠK Námestovo nastúpil ešte len na svoj 1. historický druholigový zápas.
Zaujímavé je aj to, že zo súčasných účastníkov II. ligy sa Námestovo stretlo v posledných rokoch v ligovej súťaži zo všetkých klubov len s Duklou, v III. lige v sezóne 2017/2018, v 2 zápasoch, kde, ak by sme brali do úvahy vtedy platiace pravidlo o góle vstrelenom na cudzom ihrisku, ktoré stratilo platnosť až v tejto sezóne po 56 rokoch, tak boli v dvojzápase s Duklou úspešnejší: po prehre 15. októbra 2017 v Kremničke 1:2, porazili 2. júna 2018 doma Duklu 1:0. Na oboch zápasoch sme boli prítomní. A tak boli v III. lige až 3 mužstvá, ešte aj TJ Baník Kalinovo a TJ Tatran Oravské Veselé, lepšie vo vzájomných zápasoch s Duklou.

Domáci klub trochu vynovil štadión, pribudli sedačky, zvýšila sa tým aj kapacita na sedenie.

Na zápas nastúpili domáci celí v bielych dresoch, Dukla celá v červenom. Trávnik bol výborný.
Počasie bolo jasné, slnečné, teplé, 28°C, bezvetrie.

V drese Dukly debutovali v tomto majstrovskom stretnutí: Marián Pišoja, Martin Slaninka, Jakub Šulc a v II. lige aj navrátilec Branislav Ľupták a v II. polčase aj Sven Jurčišin.

Zápas začal trochu opatrne z oboch strán. Čoskoro však bolo zrejmé, že domáci majú prílišný rešpekt z hostí a tak to potom na ihrisku aj celý zápas vyzeralo. Dukla mala takmer stále loptu na svojich kopačkách, možno v pomere 80:20 či 85:15.

Už čoskoro sme videli 1. gól Dukly v edícii 2021/2022. Najskôr sa ešte nepískalo v šestnástke domácich po súboji v 4. minúte, ale v 7. minúte už áno, keď uniknuvšieho Hanesa po pravej strany do šestnástky faulovala domáca obrana – rozhodca Sedlák bez váhania ukázal na biely bod. Loptu si postavil Ľubomír Willwéber a 11-m bezpečne premenil k ľavej žrdi – 0:1.

S Hanesom mala ľavá strana obrany domácich problémy ešte mnohokrát v priebehu zápasu. Bol to asi jeho najlepší výkon v tomto roku.

Napočítali sme a zapísali 23 MFK Dukla herných situácií, najviac nebezpečných pre domácu bránu, z ktorých 7 skončilo v sieti a viacej sa ich ešte do nej aj nedostalo. Je potrebné skonštatovať, že to Dukle v tomto stretnutí „padalo“ a väčšina najväčších šancí skončila gólom a k tomu ešte zopár tutoviek gólovo zúročených nebolo.

Presadili sa 4 strelci. Róbert Polievka dal hetrik peknými gólmi, Dávid Richtárech dal tiež 2 pekné góly a nastrelil aj brvno, 1 gól strelil aj nový hrot Dukly, Jakub Šulc, ktorý ešte aj dobre sekundoval a nahrával v úniku na gól Polievkovi, ale mal aj dosť nevydarených momentov.

Prvý gól Dukly ešte viac stlačil sebadôveru domácich a ako sa aj po zápase pre nás vyjadril hráč domácich, verili, že by sa s Duklou dala hrať vyrovnaná partia, ale realita bola úplne iná. Nebolo to tak ako v III. lige v roku 2018, keď doma porazili Duklu 1:0.

Hra vyzerala zvyčajne tak, že sa hralo väčšinou na polovici domácich a ak sa sem tam dostali, prekypujúc snahou, na polku Dukly, tam pohodlne, po rýchlom forčekingu domácich, zbierala obrana hostí loptu a v pohode ju vzadu rozohrávala a potom vyslala postupne alebo kolmejšie dopredu spoluhráčov, ktorí zacentrovali a v šestnástke domácich mali čo robiť. Často to ako tak zvládli, ale 7x nie.

Foto: Jaroslav Šiška | Text pod foto: Veľavravná dokumentárna fotografie. Pri rýchlych výmenách lôpt medzi hráčmi MFK Dukla (na tejto snímke napríklad boli do akcie postupne sprava doľava v červených dresoch zapojení Hanes, Willwéber, Šulc, Polievka) sa domáci hráči nestíhali vracať a vykrývať plnohodnotne priestor pred domácou bránou.

V I. polčase v tomto smere lepšie. Napriek tomu bola stále Dukla nebezpečná, keď napr. v 35. minúte až 3 hráči Dukly v priebehu pár sekúnd, v jednom „závare“, 3x vystrelili na domácu bránku, lopty obrancovia 2x zrazili, až ju poslednou nebezpečnou strelou poslal Migaľa z pravej strany krížom nad bránku.

Napokon sa ale ešte stav v I. polčase menil v 44. minúte. Hanes spoza stredového kruhu krásne „českou“ uličkou vysunul Polievku, ktorý do prihrávky vletel vyhnúc sa ofsajdu a išiel z vyše 30 metrov sám na brankára, ktorého prepálil polovysokou tvrdou strelou k ľavej žrdi – 0:2.

Domáci v I. polčase nevystrelili vôbec na bránu Dukly a v II. polčase len 2x.

Diváci za nami na tribúne skonštatovali, že ak to bude prebiehať naďalej takto, skončí to minimálne 0:6 – a mali pravdu.

Do II. polčasu domáci prestriedali 2 hráčov, nastúpil aj, za pár dní, už 44-ročný Juraj Siman. Nepomohlo to, pretože Dukla domácich postupne rozobrala ako domček z karát.

Už v 49. minúte nacentroval z pravého krídla hosťujúci hráč prudkou strelou pred bránu, brankár domácich ju efektnou, ale nie efektívnou, robinzonádou vyrazil od bližšej ľavej žrdi smerom na os ihriska, 14 metrov od brány, kde číhal osamotený Richtárech, ktorý poslal loptu rutinérsky do úplne odkrytej brány – 0:3. A za 9 minút napálil, takmer z rovnakého miesta, len o 2 metre ďalej od brány, tvrdo do brvna – ďalší pekný futbalový moment.

Následne krásne vystrelil, tiež z rovnakej pozície, Willwéber, ale brankár bol na mieste a gólovú strelu vytesnil vedľa ľavej žrde na roh.

A potom sa to na domácich zosypalo úplne. V 64. minúte po dobrej prihrávke z hĺbky poľa hostí, ušli od stredového kruhu Polievka so Šulcom, Polievka bol pri robení si miesta na strelu asi 15 metrov od brány stiahnutý za rameno, rozhodca však citlivo neodpískal penaltu, nechal hru pokračovať, keďže lopta smerovala k opustenému Šulcovi na pravej strane päťky a ten loptu zo 4 m zasunul do opustenej brány – 0:4.

Čoskoro dosiahol hetrik Polievka, ktorý po góle v 44. minúte pridal ďalšie dva, v 67. a v 69. minúte, t. z., že mu na hetrik stačilo len necelých 25 minút a už dnes sa usadil na čele tabuľky strelcov II. ligy s 3 gólmi. Je to asi výborný balzam na jeho dušu, po gólovo aj herne nevydarenej jari. V 67. minúte sa v podstate zopakoval únik dvojice Polievka – Šulc, keď Šulc posunul loptu Polievkovi a ten presnou strelou po zemi k ľavej žrdi upravil na 0:5. A o avizované 2 minúty padol asi najkrajší gól zápasu, keď Polievka kľučkoval v šestnástke, zdalo sa, že loptu stratil ale ju zobral súperovi a po rýchlej otočke ju z 12 metrov, trochu sprava, napálil tvrdou strelou pod brvno bezmocného Lešňovského – 0:6.

Až v 71. minúte išla 1. strela domácich na bránu Dukly. Bola nebezpečná, keď tesne spoza pravého rohu šestnástky vypálil tvrdo domáci útočník, loptu tečom zrazil Slaninka k ľavej žrdi Hrušku, ten sa ale stihol vrátiť k ľavej žrdi z protipohybu a vytlačiť s námahou loptu na roh. Domáci potom vyslali ešte 1 strelu v 79. minúte zľava, keď pomerne ostrú strelu zrazil Hruška pod a pred seba a dorážka domácich išla diagonálne vedľa ľavej žrde.

V 72. minúte hostinu hostí uzavrel Richtárech, keď výbornou technickou strelou, asi 5 metrov vpravo od osi ihriska a 14 m od bránky, poslal loptu krížom po zemi k ľavej žrdi, opäť bezmocného domáceho brankára – 0:7. Brankár domácich za strelené góly nemohol a ešte aj dosť pochytal.

Zápasové dianie zakončil zahodenou šancou Šulc, ktorý osamotený z 10 metrov prestrelil bránku domácich.

Domáci Duklu nepreverili, takže z uvedeného výsledku nemožno robiť nejaké súdy, tobôž pri 1. zápase sezóny. Uvidí sa, ako na tom Dukla je, čoskoro, pri ťažších súperoch. A najmä, aby jej tento výsledok viac neuškodil ako pomohol.

Výsledok iste veľmi potešil hostí a je ďalším rekordom v histórii Dukly, keď je to vyrovnané najvyššie víťazstvo vonku v histórii v ligových súťažiach od roku 1965 (I. – III. liga), okrem zápasov Slovenského pohára (Slovnaft Cupu), ktoré dosiahla Dukla v roku 2020 v Poprade rovnakým výsledkom 0:7, ale s najvyšším počtom gólov v II. polčase v Námestove, celkom 5, kým v Poprade boli len 3.

Námestovo – MFK Dukla 0:7 (0:2)

Góly 0:7: 08. Ľubomír Willwéber (11-m), 44. Róbert Polievka, 49. Dávid Richtárech, 64. Jakub Šulc, 67. Róbert Polievka, 69. Róbert Polievka, 72. Dávid Richtárech
ŽK 1:0:
18. Martin Buckulčík
Rozhodovali: Dušan Sedlák
– MUDr. Patrik Kmec, Mária Súkeníková

Rohy: 3:7 (2:4)
Divákov: 308 platiacich divákov, celkom asi 360 – povolených bolo od včera 50 % kapacity štadióna, t. z. 400 divákov z kapacity 800 divákov
Cudzinci v tímoch, čo nastúpili na ihrisko: 0:0 – už dnes nezvyklý, ale potešiteľný jav

MŠK Námestovo (4-4-2):

Tomáš Lešňovský 1 – Martin Buckulčík 14 (78. Šimon Mydlár 9), Martin Habiňák 3 (K), Martin Bednár 22, Michal Čiernik 4 – Matúš Snovák 15, Marián Čiernik 6 (78. Norbert Brodziansky 10), Samuel Farský 13 (46. Juraj Siman 8), Patrik Chovan 17 – Juraj Gelčinský 20 (78. Martin Chrachala 24), Matej Chorvát 7 (46. Patrik Svetlošák 18)

Tréneri: Miroslav Trnka, Ivan Kopta, Marián Beňadik

MFK Dukla Banská Bystrica (4-2-3-1):

Matúš Hruška 22 – Lukáš Migaľa 21 (82. Adam Červeň 2), Marián Pišoja 28, Ľuboš Kupčík 12 (K2), Martin Slaninka 5 (73. Patrik Vajda 27) – Ľubomír Willwéber 41 (K1) (82. Viktor Tóth 4), Branislav Ľupták 10 – Adam Hanes 16, Dávid Richtárech 6 (82. Jakub Uhrinčať 7), Róbert Polievka 17 (K) (73. Sven Jurčišin 8) – Jakub Šulc 11
Tréneri: Stanislav Varga, Štefan Rusnák, Norbert Juračka, Dávid Brünn

Ostatné výsledky aktuálneho 1. kola:

FK Humenné – FK Železiarne Podbrezová 1:0 (0:0)
Partizán Bardejov BŠK – FC ŠTK 1914 Šamorín 0:1 (0:1)
KFC Komárno –  FK Dubnica nad Váhom 1:0 (0:0)
a Slavoj Trebišov – FC Petržalka 1:0 (1:0).
Zápasy : ŠK Slovan Bratislava B – FC Košice, Rohožník – Skalica a Žilina „B“  – Púchov hrajú dnes t. j. 25. júla 2021