Chladný futbal v chladnom počasí zanechal vrásky – funkcionárom isto. Ostatným? Nevieme posúdiť!

21Foto: Jaroslav Šiška | Text pod foto: Zápasová pohľadnička zo stretnutia o body v 14. kole II. futbalovej ligy výstižná. Dynamika, kreativita jednotlivcov, futbalová krása i väčšia divácka kulisa v Lipanoch chýbali. A tak je taký obrazec pre také futbalové dianie ako sme v Lipanoch videli, skutočne príznačné.

Pravdu mal ten, kto  tvrdil po 1799 majstrovskom zápase Banskej Bystrice  s logom Dukla, že chlapci spod Urpína mali hlavne v prvom polčase oveľa viac loptu na svojich kopačkách, ale s neefektívnou koncovkou. Zo staručkej, ešte v 1956 roku vybudovanej futbalovej tribúny v Lipanoch, odvtedy nerenovovanej, slabej kvalite hry prizeralo možno 300 – 350 divákov.

Domáce Lipany mali najšikovnejšieho futbalistu na  ťažkom, pre futbal nekvalitnom teréne, hráča s číslom 11 a tým bol 23 ročný Marcel Vysočan. Ten sa snažil tvoriť a unikať hlavne po prvej strane, lenže skúsený Saša Savič mu toho veľa nedovolil a keď sa premiestnil na stranu ľavú, tam tiež nachádzal málo pochopenia v hernej kvalite svojich spoluhráčov. Trénerom nebolo čo závidieť, aby „uvarili“ druholigovú hernú a futbalovú kvalitu z málo kvalitných herných  prísad jednotlivcov. Domáci najskúsenejší futbalista, zdalo sa nám, aj kondične slabšie pripravený, Lukáš Janič, tentoraz na vtlačenie futbalovej pečate Lipanom nestačil, neskôr dokonca hraciu plochu po zranení opustil.

Rovnako v hre MFK Dukla niet hráča v poli, ktorý by dokázal prevziať  hernú režisérsku taktovku nad vtipnejšou rozohrávkou a nápaditejšími útokmi. Všetko to bolo strnulé, pomalé a na ihrisku, vrátane už spomenutého terénu, kostrbaté. Uspokojiť sa za 90 minút hry s dvoma kvalitnými a skutočne vzrušujúcimi momentmi v tomto zápase 14. kola jesennej časti II. ligy je aj pre menej náročného diváka málo. I keď pokusy boli.

Najmä zo strany hosťujúcich Polievku, Snitku, občas i Staršieho, ale obrany z oboch strán tie myšlienky eliminovali v zárodku. Nepotrebovali na to však príliš veľa futbalovej profesionality, lebo tie pokusy boli skôr živelným chcením jednotlivcov, než účelnej, tvorivej a hlavne premyslenej koncepcie. Chladný futbal za chladného jesenného počasia dušu diváka netešil. Po zápase funkcionárom oboch mužstiev vrásky na čele pribudli i keď bod pre hostí je z Lipan vzácny.

Klbko verných skalných druholigovému futbalu sa zabávalo v rodinnej atmosfére často aj nefutbalovými kúskami. Vtedy, keď lopta letela z kopačiek hráčov tam, kde málo kto čakal, keď hráčov neposlúchala a keď po dobrých príležitostiach na gól ukázali kvalitný postreh obaja brankári. Najskôr v druhom polčase, presnejšie jeho 55. minúte išiel po hrubej chybe v obrannej línii futbalistov MFK Dukla do samostatného nájazdu  Marcel Vysočan, ale jeho úmysel zoči – voči prečítal brankár Adam Krejčí.  V dobrej pozícii Vysočanovu strelu  po znížení  streleckého uhla  vo svojej šestnástke, keď za ním ostala iba prázdna brána, bravúrou vyrazil. To isté zopakoval  pár minút pred záverom stretnutia domáci brankár Peter Bartoš, ktorý reflexívne vyrazil z bránkovej čiary skvelú Vajdovu hlavičku.

Mohli by sme z tohto zápasu na každej strane spomenúť ešte zopár pokusov o streľbu , ale bolo to všetko skôr z repertoárov futbalovej kvality hráčov mužstiev treťoligových, ktoré v uvedenej súťaži bojujú o záchranu. V druhej najvyššej futbalovej súťaži sa očakáva od každého mužstva futbalový výkon zrelší, kvalitnejší, herne prepracovanejší. Tvrdá, pravdivá realita po sobotňajších výkonoch súperov.

A tak, keď sa dal na tribúne medzi klbkom novinárov počuť futbalový historik a štatistik   Dukly, Ing. Jaroslav Šiška , že je zaujímavé po rokoch čítať komentáre zo zápasov aj preto, lebo sa tam spomína počasie, nálada ľudí, nuž nech sa páči: v Lipanoch sa hralo znova v nadmorskej výške 338 m, za teploty 13 stupňov Celzia a pohyblivého rozhodcu  Martina Ježíka. Svojim výkonom si získal rešpekt u hráčov i keď podaktorí z divákov požadovali v prvom polčase po zákroky v boji o loptu v šestnástke domácich a páde hosťujúceho Polievku v nej, pokutový kop … Taký býva futbal i atmosféra v ňom.  Domnievame sa, ak Polievka filmoval, zaslúžil si potom žltú kartu. Dosť dlho ostal ležať na trávniku, diváci stíchli keď po spomenutom súboji z ihriska zadunelo až na tribúny…

Rozhodca bol, je a bude vždy pánom na futbalovom ihrisku. Program VAR, odskúšaný na MS v Moskve, ktorý ako sa tam ukázalo, nemení realitu futbalu, ale robí hru čestnejšou a zrozumiteľnejšou, bude ešte dlho na našich trávnikoch chýbať. Preto sme museli od domácich funkcionárov a fanúšikov len načúvať na slová ich nespokojnosti nad výkonom rozhodcu, ktorý „zarezal“ ich mužstvo v boji o majstrovské body v Šamoríne.

Samozrejme, že sa v mnohých futbalových súvislostiach medzi prítomnými živo skloňovali témy z tlačovej besedy s pánom Jánom Kozákom. Registrovali sme, akú podporu a vážnosť dáva väčšina bežných ľudí pri futbale jeho názorom a stanoviskám, podaktorí dokonca tvrdili, že sa nám vzďaľuje fubalová krása, futbalový detail lásky, oduševnenia, čistoty, nasadenia, ľudskej kvality.

Bystro a vtipne na to zareagoval aj už v tomto komentári spomenutý Ing. Jaroslav Šiška, keď dôvtipne k takému hodnoteniu poskytol  aj foto dokumentačný záber zo sobotňajšieho futbalu. Zo skutočnej futbalovej krásy, z futbalovej dynamiky, z vyspelej hráčskej kreativity sme videli skutočne iba veľmi málo, a ak sa niečo futbalové tejto krásnej hre približovalo, bolo to približovanie iba zďaleka….. Možno aj preto vynikla aspoň rodinná, pekná a zo strany organizátorov zápasu v Lipanoch dôstojná a športová predzápasová a pozápasová atmosféra.