A MUŽSTVO AKTUALITY

Chlapci v dresoch MFK Dukla sa vrátili na prvú priečku po zaujímavom zápase

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Tak vyberal po druhý raz v zápase loptu zo siete brankár Púchova Kristián Strelčík, ktorý v II. polčase viac raz svoje mužstvo podržal a zamedzil vyššiemu gólovému prídelu v stretnutí MFK Dukla – Púchov 4:1.

Aj keď to v I. polčase nebol na pomery II. ligy po futbalovej stránke druholigový vrchol, celkový zápas priniesol všetko čo futbal prináša. Rýchly gól po nádhernej bombe Wilwébra už v 1. minúte, pokusy hostí o rýchle brejkové situácie, ale strelecky gólovo nepodoťahované zo strany hostí, tiež futbalovú vyspelosť a skúsenosť v mužstve MFK Dukla hlavne Noska, Migaľu, Vajdu, Wilwébra, ktorá ostro kontrastovala v I. polčase s bezzubými útočnými pokusmi po prekopávaní vlastnej záložnej trojice z obrany do útoku.

Tam sa od Vujoševiča odrážali pri preberaní lopty späť k súperovým hráčom zo stredu poľa ako od múra a tí ich forsírovali do útočných prienikov svojim útočníkom. Najmä Mráz s Michlíkom a Krčulom boli v tomto smere ťahúňmi, ten skôr menovaný i s hlasným gramatickým slovníkom, ktorý nemá v slušnej publicistike miesto.

Postavenie Púchova v tabuľke zodpovedalo jeho hre, narúšať akcie súpera, ťažiť s  nedôrazných pokusov o útok  najmä keď boli lopty adresované hrotovému Vujoševičovi či mladému Gondovi. Bojovnosť ani jednému z nich uprieť v tomto zápase nehodno, pre oko diváka futbalovú (ne)vyspelosť áno. U mladého Gondu sa to dá pochopiť, za prvý polčas založil zopár vydarených akcií s presnou prihrávkou na Vujoševiča, ale mnohé lopty hlavne pri pokuse o ich rýchlejšie preberanie pokazil. Ak budeme v I. polčase popisovať po minútach akcie z oboch strán, ani v jednom prípade až na nádherný vedúci gól Wilwébra do ľavého dolného rohu brány málo sústredeného Strelčíka v drese Púchova, nemali ostatné prívlastky – „vysoko skvelé“. Skôr ich možno zaradiť do kategórie pokusov. Preto I. polčas bol po futbalovej stránke pre futbalového labužníka dosť nezáživný s malým množstvom dramatických momentov. Tie so spomenutými náznakmi z oboch strán obrany i brankári bez väčšej námahy likvidovali či ich súperi nepresnými a slabými pokusmi o strely nedotiahli do futbalovej krásy. Ak videl niekto v prvej časti hry výborný druholigový futbal, má na kvalitu hry II. ligy veľmi nízke hodnotiace kritériá.

Takto videl červenú kartu v rukách Mateja Choreňa hosťujúci hráč Slavomír Kapusniak (18). Zbytočné boli dohovárania mladého 20 ročného hráča v zostave MŠK Púchov Jakuba Pavloviča (3). Napísať je však potrebné i to, už v I. polčase si za silné vulgárne pokriky na adresu hlavného rozhodcu zaslúžil červenú kartu napríklad hráč hostí Peter Krčula. Divákov na štadióne nebolo a každý veľmi neslušný, vulgárny pokrik z úst hráča v čiernom drese bol pre objektívneho pozorovateľa prinajmenšom odpudzujúci. Priebehu zápasu rozhodne také pokriky na adresu rozhodcu na kvalite nepridali. Góly nepadali v tomto súboji po chybách rozhodcu, ale po hernej prezentácii jej aktérov na hracej ploche. Pripísať vinu rozhodcovi za prehru by bolo neférové a nespravodlivé i keď aj majster tesár sa zvykne uťať. Tie chyby delil mladý a stále ešte menej skúsený arbiter na obe strany. Tak isto a oveľa viac robili veľké herné chyby aj viacerí hráči. Aj o tom je však futbal. Preto je nevyspytateľný.

Opakom bol polčas druhý, v ktorom hlavne v strede poľa Púchov hru pritvrdil. Keď sa najmä hosťujúci Krčuľa presvedčil, že posudzovanie úmyselných faulov od tých, ktoré sa rodia v zápale boja, robí mladému rozhodcovi problémy, lišiacky ich začal zneužívať. Doplatil na to jeho spoluhráč Kapusniak, ktorý dostal prakticky druhú žltú kartu za taký priestupok, ktorých bolo v zápase neúrekom. Rozhodca Matej Choreň v tomto momente zrejme kompenzoval vlastné chyby a v 64. minúte poslal po vymyslenej druhej žltej karte z ihriska  statočne bojujúceho Kapusniaka.

Dukla už v tej fáze hry začala využívať rýchlonohého Kvoceru na krídle, ktorý viac raz predtým zamestnal ľavú stranu súperovej obrany. Pribúdať začali rohové kopy a pre MFK Dukla bolo dobré, že jeho hráči fauly neoplácali. V 65. minúte zahral učebnicovo rohový kop z ľavej strany Starší, ktorý predĺžil hlavou VUJOŠEVIĆ ponad obranu súpera a pri zadnej žrdi stojaci Nosko, lišiacky osamotený, zblízka . dostal loptu hravo za chrbát bezmocného brankára Púchova, v chaotickom obrannom rozostúpení jeho vlastných spoluhráčov – 2:0.

Ihneď potom prišla v 67. minúte futbalová paráda. Hodná aj zápasov prestížnej Ligy majstrov. Zaslúžil sa o to aj v tomto zápase statočne a dobre hrajúci Migaľa. Zo stredu ihriska sa rozbehol do voľného priestoru svojej pravej strany, s loptou ukážkovo aj pre špičkových prvoligistov, a keď bol asi 23 metrov od brány, tvrdo vystrelil a vymietol pavučiny z ľavého vinkľa brány hosťujúceho Strelčíka. Trojgólové vedenie zrejme otupilo na chvíľu pozornosť v obrannej fáze mužstva v červenom oblečení a snažiaci sa súper aj v oslabení o jedného hráča túto situáciu využil. Znížil utešenou strelou Michlíka v 70. minúte. Tento 24 ročný futbalista vystrelil zo stredu šestnástky pomedzi spleť hráčov v šestnástke z jej hranice a keďže pri streľbe stál v strede a mal dosť času na jej prípravu, lopta skončila presne pri pravej žrdi Hrušku  a zrazu bolo 3:1.

MFK Dukla následne znovu zapol na vyššie obrátky.

V 77. minúte bol najväčší závar zápasu v šestnástke Púchova. Známy futbalový, žiaľ, už nežijúci rozhlasový reportér Gabo Zelenay by to nazval termínom – trma-vrma. Po centri sprava sa dostala lopta naľavo v spleti mnohých hráčov k jednému v drese domácich, ktorého strelu zblokovala obrana hostí, odtiaľ prešla k Staršiemu, ktorého strelu reflexívne vyrazil brankár hostí a v poradí tretí pálil na bránu Willwéber, ktorého strelu zrazila tiež obrana. Wilwéber už predtým podal svoje dve tvrdé strelecké vizitky brankárovi Strelčíkovi, ktorí ich iba reflexívne vyrážal na rohové kopy.

Krásna akcia skončila gólom v 84. minúte, keď získal v strede poľa loptu Viktor Tóth, presne ju rozohral na krídlo Kvocerovi a ten nádherným centrom, od autovej čiary, loptu položil na hlavu nie dobre stráženému Staršiemu, ktorý vyhral hlavičkový súboj s obrancom a zo 7 metrov tvrdou hlavičkou pod brvno, trochu po ľavej ruke brankára, mu nedal žiadnu šancu – 4:1.

V tesnom závere, 2 minúty pred koncom normálneho hracieho času, nastrelil Tóth z vnútra šestnástky, po zemi, pravú žrď takmer opustenej brány hostí. Aj taký vie byť futbal. Ten včerajší, teda zo soboty 10. apríla pre štatistikov priniesol aj toto:

MFK Dukla – Púchov 4:1( 1:0)

Góly 4:1: 03. Ľubomír Willwéber, 65. Ján Nosko, 67. Lukáš Migaľa, 84. Matej Starší – 71. Jakub Michlík
ŽK 3:2: 24. Lukáš Migaľa, 34. Miladin VUJOŠEVIĆ, 79. Gabriel Snitka – 57. Slavomír Kapusniak, 64. Slavomír Kapusniak
ČK 0:1: 64. Slavomír Kapusniak
Rozhodovali: Matej Choreň – Juraj Halíček, MUDr. Patrik Kmec – Mgr. Michal Čiernik
Delegáti stretnutia: Vladimír Čan a Pavol Šípoš
Rohy: 4:5 (2:3)
Divákov: hralo sa, už tradične, kvôli korone, bez divákov – avšak z priľahlého kopca aj parkoviska zápas sledovalo, spoza plotov, 60 divákov a povolený počet iných funkcionárov a zodpovedných pracovníkov
Cudzinci v tímoch, čo nastúpili na ihrisko: 1:0

MFK Dukla Banská Bystrica ( 4-2-3-1 ):

Matúš Hruška 1 – Lukáš Migaľa 21Patrik Vajda 27 (87. Ľuboš Kupčík 12), Ján Nosko 3, Marek Frimmel 18 – Gabriel Snitka 16 (K) (87. Adam Hanes 2), Ľubomír Willwéber 41 (K1) – Dalibor Gonda 11 (46. Milan Kvocera 77), Dávid Richtárech 6 (81. Viktor Tóth 4), Matej Starší 8 – Miladin VUJOŠEVIĆ (Čierna Hora) 20 (82. David Jackuliak 10)
Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka, Dávid Brünn

MŠK Púchov ( 4-1-4-1 ):

Kristián Strelčík 31 – Juraj Martinček 7Michal Riška 2 (K), Jakub Pavlovič 3, Stanislav Lacko 5 – Slavomír Kapusniak 18 – Šimon Štefanec 11Matej Loduha 19, Jakub Michlík 10 (73. Tomáš Kopiš 8), Patrik Mráz 14 (73. Peter Rypák 9) – Patrik Krčula 17 (80. Patrik Prekop 12)
Tréneri: Lukáš Kaplan – Patrik Mynář

Tie záverečné štatistiky z dielne Ing. J. Šišku preberáme po dohode pravidelne z portálu Duklasport.sk.

Počas zápasu sme však na tribúne, kde vedľa nás sedeli aj dve naše spolupracovníčky, z ktorých názor Nikoly Kaščákovej na tento zápas prinesieme v druholigovom súhrne tentoraz v internetovom magazíne www.sportlandia.sk v utorok na budúci týždeň, počuli aj toto:

„Nielen popisné momenty zápasu, teda herné situácie tvoria publicistiku o futbale a jeho prepájaní na každodenný život. Aj novinárske stanoviská by mali dotvárať atmosféru a kolorit zápasov. Činitele novinárskej kvality by nemali spočívať iba v odvertlikovanej minutáži samotného priebehu stretnutia. Hlavne teraz, v období COVIDu, keď diváci nie sú na štadiónoch, sú popisy vplyvov na zápas a jeho priebeh dôležité. Novinári si musia všímať aj funkcionársku či trénerskú vyspelosť a približovať tak dôstojne spätnú väzbu toho, čo povedia po zápase mnohí z tých, ktorí futbal organizujú, hrajú, dotvárajú jeho kulisu. Mali by v komentároch odrážať a prinášať aj vlastné tvorivé futbalové postoje odvíjajúce sa od vlastnej odbornosti. Psychologickej, sociologickej, kultúrnej. Futbal vie zabávať a mal by aj vzdelávať a vychovávať.“…