Ďalšie cenné body od súpera pre MFK Dukla, tentoraz z Petržalky!

Foto: Jaro Šiška | Text pod foto: Tak to mnoho raz vyzeralo v zápase Petržalka – MFK Dukla pred oboma bránami. Tento záber je spred brány Petržalky  za stavu 1:1, keď už bol na hracej ploche s číslom 18 najvyššie skákajúci po lopte hráč MFK Dukla David Alberto Depetris.

Na starej, 7- 8 rokov existujúcej, síce zrekonštruovanej umelej tráve, videlo podľa slov hlásateľa zápasu 542 prítomných divákov v 8. kole II. ligy futbalového ročníka 2021/2022 futbal miestami skvelej prvoligovej úrovne.

Súboju Petržalka – MFK Dukla nechýbalo hráčske herné nasadenie, pekné útočné akcie i obranné zásahy na oboch stranách. Rovnako diváci oceňovali potleskom  i individuálne kreatívne prieniky jednotlivcov s loptou napriek tomu, že hostia spod banskobystrického Urpína mali hlavne v I. polčase v poli viac z hry.

Naopak, Petržalka sa snažila udrieť gólovo rýchlymi protiútokmi v čase, keď sa do útočnej fázy zapájalo viac hráčov MFK Dukla aj z ich obrannej línie. V nej dominovali dvaja futbalisti, hosťujúci Patrik Prikryl spolu s Martinom Slaninkom, z domácich s snažil vykrývaním priestoru znemožňovať individuálne prieniky kapitána hostí Róberta Polievku Šimon Kozák, pričom mu takmer v každej situácii, keď bol pri lopte tento hráč pomáhal ďalší jeden, ale vo viacerých prípadoch aj dvaja spoluhráči.

Škoda len pre hostí, že nevyplnený priestor v každom prípade MFK Dukla gólovo nevyužila. Ak by mužstvo už tradične oblečené v červených farbách dalo za I. polčas 3-4 góly, nikto z objektívnych divákov by nemohol namietať slovami, že by to bolo nezaslúžené vedenie. Prvý krásny prienik pre gólové vyjadrenie urobil už v 4. minúte svojim  individuálnym slalomom po pravom krídle Sven Jurčišin. Peknými kľučkami s loptou prenikol až do súperovej „päťky“, ale tam trafil asi zo 7 metrov od brankára Vadyma Shevchuka z vonkajšej strany bočnú sieť, keď mu už nič pri priamej strele zoči – voči brankárovi Petržalky nestálo v ceste.

To už mali štatistici vo svojich poznámkach zápis o nevydarenom hlavičkovom zakončení na bránu hosťujúceho Matúša Hrušku Branislavom Spáčilom hlavou z vnútra šestnástky. Lopta to bola slabá, nepresne mierená nad bránu. V 9. minúte zrazili domáci brániaci hráči strelu Polievku na ich bránu, po jeho individuálnom prieniku a pokuse o zakončenie. Prvú priamu strelu na domáceho Schevchula ,oblečeného do žltých farieb vyslal v 12- minúte aktívne hrajúci, zväčša na pravej strane útoku, mladý Sven Jurčišin po prihrávke od Polievku.

V 16. minúte kopali hráči MFK Dukla svoj prvý rohový kop, ale núkajúcu sa streleckú pozíciu na gól nevyužili. V 21. minúte sa z diaľky pokúšal o strelu na Hrušku domáci Haris Harba, ale išlo skôr o strelu platonickú vysoko nad bránu.

V 22. minúte dal po svižnom futbale rozhodca Lukáš Dzivjak pre hráčov povinnú prestávku na občerstvenie, aby po nej videli diváci krásne prvoligové akcie z oboch strán. Keď putovala po jednej takej lopta z nohy na nohu po ose Polievka – Richrárech  – Migaľa, aby sa  cez stred poľa ľavou stranou a krížnou prihrávkou dostala až k posledne  menovanému Migaľovi, ktorý stál sám pár metrov nikým nekrytý v blízkom priestore brány  Vadyma Schevchuka, Lukáš, tradične s číslom  21 na chrbte, poslal loptru hravo a presne po prvý raz do súperovej siete. Na ukazovateli skóre  svietila 35-minúta a výsledok zápasu Petržalka – MFK Dukla bol 0:1.

O pár minút na to po ideálne centrovanej lopte celou súperovou šestnástkou dostal loptu na svoju kopačku blízko súperovej brány nikým nekrytý Patrik Prikryl, ale pri okamžitom pokuse o ďalšie rozvlnenie súperovej siete zle trafil loptu a tá išla z jeho nohy krížom cez celú šestnástku z útočnej pravej strany za bránu vedľa pravej tyče domáceho brankára.

Polčasový výsledok sa pokúšal z diaľky zmeniť strelou po zemi obranca Petržalky Kristián Mihálek v 45. minúte, ale Matúš Hruška mal čas i dobrý výhľad, aby aj túto strelu zneškodnil.

Po zmene strán len chvíľu začali byť aktívnejší hostia. Potom chlapci v čierno – bielych dresoch Petržalky pritvrdili útočnú muziku, aby za prvú štvrťhodinu kopali hneď 2 rohové kopy za sebou. Pri ich realizácii vysokými centrovanými loptami postrehli, že brankár hostí Hruška prenecháva odvracanie centrovaných lôpt na svojich obrancov. Všetkému však predchádzal v 46. minúte rýchly individuálny prienik Polievku po ľavej strane a po ňom presný krížny center adresovaný na rozbehnutého Migaľu až na pravú stranu súperovej šestnástky. Ten odtiaľ okamžite zacentroval do bieleho vápna pred Schevchuka ďalší jemný center, ale nikto z nabiehajúcich spoluhráčov v dresoch MFK Dukla túto gólovú ponuku nezachytil.

Naopak, o 4 minúty na to, keď obrana MFK Dukla cez svoj aktívny stred poľa dala na hrote ideálnu prihrávku Šulcovi, ten ju z hranice 16 -ky prehodil na nohu hráčskej opore Petržalky Gašparovičovi, aby ju šikovne priamo rýchlo vyslal do behu na krídlo Borisovi Turčákovi. Bol z toho ďalší rohový kop Petržalky a po ňom prišlo vyrovnanie po chybnom bránení hráčov MFK Dukla vo svojej šestnástke. Hostí Harbov gól nezlomil, tréneri MFK Dukla správne prestriedali nepresne rozohrávajúceho, ale bojujúceho Šulca Depetrisom, na hraciu plochu prišli i Wilwéber s  Kojnokom namiesto Vajdu a Jurčišina.

MFK Dukla prevzala znova kontrolu nad loptou. Zatlačila Petržalku do obrannej línie, diváci videli i nádherne zahraný signál z trestného kopu Polievkom na Prikryla a jeho bombu bez prípravy tesne nad hornú žrď brány Petržalky. MFK Dukla kopala v 80. minúte jeden zo svojich celkom 9. rohových kopov zápasu. Na loptu centrovanú loptu Polievkom si nabehol skvele stopér  Kupčík, lopta z jeho hlavy však tiež minula v 80. minúte svoj gólový cieľ. Išla vedľa pravej žrde domáceho brankára.

Aktivita hostí neutíchala, znova začal útok u Polievku, ten dal loptu Richtárechovi, od neho sa dostala k Wilwébrovi, všetko vyvrcholilo jeho pokusom o strelu, v trme – vrme sa v súperovej šestnástky gólovo znova najlepšie zorietoval Depetris, aby s prehľadom rozvlnil sieť za domácim bezmocným brankárom po druhý raz.

Tesne pred záverečným nadstavením 3 minútového času, ktorý z čiary signalizoval hlavnému rozhodcovi Dzivjakovi z čiarového postavenia v strede ihriska náhradný rozhodca pre tento zápas Boris Benedik, po ňom došlo k ďalšiemu striedaniu zo strany taktických. Namiesto kapitána Polievku dostal príležitosť hrať v zápase aj striedajúci Uhrinčať. Jakub sa tiež nechcel nechať zahanbiť, v záverečných 2 minútach sa s loptou dostal až do súperovej šestnástky , ale loptu súper vyslal do stredu poľa, odtiaľ putovala zásluhou hernej iniciatívy hosťujúceho Branislava Ľuptáka až na ľavú stranu do rohu k súperovej bráne. Keď sa mal zahrávať ďalší rohový kop hráčom MFK Dukla, zaznel záverečný hvizd rozhodcu.

FC Petržalka (4-1-4-1):

Vadym Valerijovyč Schevchuk (Ukrajina)  – Kristián Mihálek, Šimon Kozák, Jakub Nemec, Simeon Kohút (76. Matúš Kuník) – Tomáš Nagy  – Branislav Spáčil (46. Jakub Hronec), Lukáš Gašparovič (K), Šimon Štefanec (70. Patrik Danek), Boris Turčák (88. Erik Hurný) – Haris HARBA (BaH) (88. Marko Kelemen)
Tréneri: Mário Auxt – Ivan Minčič

MFK Dukla Banská Bystrica (3-1-3-2-1):

Matúš Hruška  – Patrik Vajda (60. Ľubomír Willwéber), Ľuboš Kupčík, Patrik Prikryl  – Branislav Ľupták  – Lukáš Migaľa , Dávid RichtárechMartin Slaninka – Sven Jurčišin (56. Lukáš Kojnok), Róbert Polievka (K) (89. Jakub Uhrinčať) – Jakub Šulc (56. David Alberto DEPETRIS |*Argentína/SR|)
Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka a Dávid Brünn

MFK Dukla sa vyšplhala po tomto zápase na 2. priečku tabuľky. Z 5. svojich zápasov na súperovej pôde 4 vyhrala a v Skalici hrala nerozhodne. Najbližšie ju na „domácej“ tráve vo Zvolene čaká v sobotu 18. septembra Trebišov, ktorý ju bodovo v prípade svojho víťazstva môže dostihnúť. Jeden z viacerých zaujímavých magnetov zápasu pre divákov i motiváciu hráčov.