A MUŽSTVO AKTUALITY

Dubnica veľa problémov nenarobila, naši hrali toľko, koľko potrebovali na víťazstvo

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Obrana Dubnice často zastavovala prieniky futbalistov MFK Dukla nedovoleným spôsobom. Rozhodca Kristián Micheľ nedovolené zákroky trestal. Aj ten v podaní brániaceho Dalibora Plevu, ktorý radšej zastavil prenikajúceho Jozefa Dolného rukou, než faulom kopačkou do nôh útočníka. Jozefovi Dolnému v zápase MFK Dukla – FK Dubnica nad Váhom chuť do prienikov i streleckého zakončovania nechýbala.

Druholigové súboje futbalistov mali pre MFK Dukla až do 28.kola pečať boja o druholigovú záchranu. Keď v piatok, 10. mája toho roku Lokomotíva Košece sa rozišla doma so Slavojom Trebišov po nerozhodnom výsledku 0:0 s deľbou bodov, MFK Dukla nastupovala k stretnutiu na Štiavničkách už bez starosti o zachovanie druholigových dresov pre mesto Banská Bystrica aj vo futbalovom ročníku 2019/2020. Hostia z Dubnice však nastúpili k zápasu bez viacerých opôr, na hracej ploche sa neobjavil ani ostrostrelec Miladin Vujoševič, ktorý dal za 27 kôl celkom 23 gólov a vedie tabuľku strelcov II. futbalovej ligy, lebo mu to podľa slov jeho trénera Petra Gergelyho nedovolilo zranenie. Aj Dukla nastúpila v pozmenej zostave. Po prvý raz sa v jej bráne neobjavil Adam Krejčí. Ján Ďurčo sa zaskvel dvoma skvelými zákrokmi, ale v úvodných minútach mu zlý terén tak znepríjemnil odkop spred vlastnej brány, že to zaváňalo dobrou príležitosťou dať hosťom do jeho brány vedúci gól. Lenže Dubnica hrala celý I. polčas v útočnej fáze bezzubo a aj tá jedna lopta sa dostala za prvých 45 minút pred bránu Ďurča viac – menej bez útočnej aktivity hostí, než ich futbalového umenia.

A tak hráči MFK Dukla pokúšali streleckú šťasten rôznorodo a viacerými hráčmi. Mnohé vtipne sa vyvíjajúce akcie v I. polčase pozahadtzovali, alebo ich zneškodnil pomerne ľahko Tomáš Digaňa, 22 ročný brankár Dubnice. V 20. minúte však bol na lišiacku tvrdú strelu Wilwébra z 20 metrov bezmocný, lebo mu lopta skočila tesne pred natiahnutými rukami po jeho robinzonáde na pravú stranu svojej brány a odtiaľ ľahko poputovala do jeho siete. Tešil sa Wilwéber, tlieskali rozradostení diváci, lebo mužstvo v dresoch MFK Dukla tvrdilo hernú muziku, snažilo sa prenikať do súperovej šestnástky vtipnými nahrávkami na dobre stojacich či nabiehajúcich spoluhráčov. Hlavne vtipná rozohrávka Polievku z hranice šestnástky do bieleho vápna výborne nabiehajúcemu Staršiemu si pýtala gól. Nestalo sa tak napriek tomu, že hostia, v drese ktorých hralo až 7 futbalistov do 23 rokov veľa rýchlosti a námahy s loptou divákovi v prvej polovici súboja nepredviedli. Prekvapujúco hrali dosť odovzdane, lebo MFK Dukla ani veľmi negenerovala svoju útočnú snahu zvýšenou hernou nasadenosťou v súbojoch hlavne v zakončovaní. Hrala toľko, koľko potrebovala aby súpera takmer nepustila za 45 minút na svoju polovicu. Po zmene strán Vargovci pokračovali vo svojich lahodne vyzerajúcich prienikoch dať gól. Keď sa do jedného takého dostal už v 47. minúte Starší a chcel vystreliť z vnútra šestnástky, zastavil ho v jej vnútri faul obrancov Dubnice. Bol pokutový kop. Ten výborne tesne nad zemou umiestnil do rohu Polievka a aj keď sa Digaňa snažil prštekmi koncov lopty dotknúť, ostalo iba pri snahe. Takto kopnutý pokutový kop sa sotva dá chytiť či vyraziť. Bolo 2:0 a rébusom pre prítomných divákov či domáci dajú aj ďalšie góly. Dubnica sa však aspoň trošku viac snažila než v polčase prvom.

Predsa len mala možnosť vyskúšať Ďurča v bráne hlavne z hranice šestnástky strelou po zahrávaní trestného kopu. Strela však neprenikla ani pred domáceho brankára, lebo loptu odvrátili brániaci hráči zoskupení v „múre“ do poľa. V 69. minúte sa pokúšal rozvlniť sieť Štefánek, ale jeho hlavou vyslanú loptu do pravého horného rohu vyrazil skvelou robinzonádou Ďurčo. Potom však predsa prišli na rad futbalové chúťky zo strany domácich.  V 83.minúte po samostatnom úniku domáci Polievka mieril vedľa pravej žrde hosťujúcej brány. O dve minúty na to si Polievka samostatný únik zopakoval, dostal sa do tesnej blízkosti brankára Digaňu, ktorého Polievkova strela trafila do hrude a odtiaľ sa odrazila na rohový kop. Diváci sa zabávali, spočítavali body MFK Dukla v tabuľke II. ligy, tlieskali po futbalovo vydarených akciách a radili podaktorým hráčom, kedy je lepšie dať z prieniku loptu radšej výhodne stojacemu spoluhráčovi, než sa sebecky prebíjať a výborne založenú akciu znehodnotiť nekvalitným finálnym zakončením… Nuž aj taká obyčaj je skloňovaná na tribúnach. Chlapcom MFK Dukla zaslúžene pribudli ďalšie 3 body, v tabuľke ich má rovných 40 a môže ich ešte navýšiť ak v najbližšiu májovú sobotu porazí na domácom štadióne zostupujúce Lipany. Ale to sú znova iba divácke počty z tribúny. Futbalisti MFK Dukla majú stále o čo hrať. Divácka priazeň sa čoraz viac nakláňa na ich stranu, Fan klub sa dal silno počuť aj v zápase s Dubnicou športovým povzbudzovaním, viacerí diváci potleskom po vydarených strelách či vtipných kombináciách, ktorých bolo zo strany hráčov spod Urpína v tomto zápase viac, než sa ostatné 2-3 zápasy na domácej pôde, ktoré tiež povyhrávali. Ale taký je už futbal, nie všetko padne do siete, čo si oko želá, nie všetko je vyslyšané čo  duša i srdce priaznivca  futbalu žiadajú skandovaním: Chceme gól, chceme gól!

Štatistiky zo zápasu MFK Dukla – Dubnica nad Váhom 2:0(1:0) prezrádzajú aj toto: Góly:  21.Willwéber, 48.Polievka ( z pokutového kopu) ŽK: Krela, Beňo, Štefánek (všetci Dubnica)

Rozhodovali: Micheľ — Mihalík, Vician. Sledovalo 471 divákov.

Zostava MFK Dukla: Ďurčo — Vajda, Kupčík, Prikryl, Migaľa — Willwéber, Savić (84.Malík) — Starší, Dolný (65.Snitka), Polievka — Vaščák (76.Žilinec)