A MUŽSTVO AKTUALITY MLÁDEŽ

Dukla bodovala vonku aj v IV. kole, talenty MFK Dukla a FC Petržalka ponúkli futbalovú nádheru

Foto: Pixabay | Text pod foto: Góly sú korením futbalu. Krásne, ale i lišiacke góly padali do sietí bránok na hracej ploche v Skalici, ale aj v spomínanej Kremničke, kde sme videli za posledné roky najkvalitnejší futbal dorasteneckej ligy v kategórii U17. Nakoniec, práve preto aj trošku ilustračnej futbalovej symboliky.

Futbal má svoje tajomstvo. Je jednoduché. Najkvalitnejší futbal, ale aj ten po priemerných výkonoch hráčov na hracej ploche, najlepšie vidíme srdcom. To  najdôležitejšie z futbalového diania je očami neviditeľné. Zodpovednosť za odvádzajúce výkony nepotrebuje chrámy. Ani zložitú filozofiu. Srdce,  mozog a konečný výsledok v jednotlivých fázach, obdobiach, modelujú futbalový chrám, v ktorom je ukrytá pravda. Aj pre tých 34 percent držania lopty hráčmi Dukly Banská Bystrica v majstrovskom futbalovom zápase IV. kola našej najvyššej futbalovej súťaže medzi  AS Trenčín a Duklou Banská Bystrica, ktorý odohrali na skalickom Letňáku vo večerných hodinách, 17. augusta tohto roku..

Bol to zaujímavý zápas, ktorý si zasluhuje rozhodne z viacerých hľadísk taký úvod. Nemal futbalové tempo ako zvyknú mávať špičkové  zápasy v našej súťaži, ale nechýbali mu iné štatistiky, ktoré dokresľujú jeho úroveň i punc zaujímavosti. Tak jedno, ale i druhé mužstvo pozahadzovalo v stretnutí viacero dobrých príležitostí na vsietenie ďalších gólov. Z viacerých dôvodov boli pozahadzované. Hosťujúca Dukla viedla od 21. minúty gólom po učebnicovej futbalovej akcii. Z ľavej strany, takmer vlastnej šestnástky poslal dlhý, asi 75 metrový krížny, pas na ľavú stranu hracej plochy, Ľubomír Willwéber na nohu Timoteja Záhumenského. Ten s loptou prebehol niekoľko metrov, umne ju poslal do šestnástky Trenčína ponad viacero hláv jej hráčov  a Tomáš Malec hlavou prepasíroval toto okrúhle futbalové čudo po prvý raz za chrbát domáceho brankára.

Dukla, hrajúca v čiernom oblečení, zostala vo vedení iba 10 minút, keď vyrovnávajúci gól dal spoza šestnástky Emmanuel Uchegbu. Krížnou, ale  nie veľmi prudkou strelou, prekvapil hosťujúceho Reháka v bráne hostí i tým, že tá zaletela presne do horného rohu po jeho pravici. V čase od 33. minúty prevzali iniciatívu s cieľom dať druhý gól futbalisti Trenčína. Gól sa im však v prvom polčase vsietiť nepodarilo napriek tomu, že loptu mali na svojich kopačkách zo 46. minút vyše 32. minút.

Aj po zmene strán si hráči Trenčína už v prvých minútach vytvorili po vtipných  a futbalovo pekných útokoch dobré 2 strelecké pozície, keď triafali bránu  zoči – voči Rehákovi z tesnej blízkosti. Triafali, ale až školácky nepresne. V útočnej aktivite pokračovali do 59. minúty, kedy z hranice šestnástky perfektne trafil pravý „vinkeľ “ Rehákovej brány až do tej chvíle dobre hrajúci Artur Gajdoš.

Na zápase mnohých z 121 prítomných divákov prekvapilo, že aj tento hráč opustil hraciu plochu skôr, než bolo o výsledku rozhodnuté. Najskôr striedali, veľmi účelne, hostia. Na hraciu plochu najskôr prišli skúsený záložník Branislav Ľupták s Tiborom Slebodníkom. Striedali Maleca s Richtárekom. Prejavilo sa to hneď na hre. Dukla prevzala taktovku nad jej priebehom a v 80. minúte  práve Tibor Slebodník hlavou vyrovnal, keď razantne nabehol v súperovej šestnástke na center Timoteja Záhumenského, ktorému na ľavej strane pred šestnástkou AS Trenčín loptu priťukol Oliver Klimpl.

Po góle Dukla kopala viacero rohových kopov, na hraciu plochu prišli i viacerí hráči z lavičky domácich, ale striedania trénera Ilju Stolicu neboli tak efektívne ako u lodivoda Dukly Miroslava Bažíka. Svoje si na hracej ploche odviedol úspešne nielen ďalší striedajúci Adam Brenkus, ale aj v nastavenom čase v poslednej minúte striedajúci Adam Hanes. Práve jeho menovec Brenkus mu pekne zacentroval loptu na hlavu z 8. rohového kopu Dukly a on ju vtipne zahlavičkoval asi z 10 metrovej vzdialenosti do pravej strany brány Trenčína. Domáci mladý brankár však úspešne zasiahol a tak sa stretnutie skončilo. AS Trenčín nedokázal Duklu poraziť, remíza bola nakoniec spravodlivým vyjadrením hráčskych možností i kumštu oboch kolektívov.

Nedá nám, aby sme poznamenali, že tento zápas sme sledovali potom, čo talentovaní mladí hráči dorasteneckej I. ligy U17 v Kremničke v Banskej Bystrici reprezentujúci MFK Dukla a bratislavskej Petržalky, mnohokrát roztlieskali dlane vyše 150 prítomných divákov, medzi ktorými napríklad nechýbali ani funkcionári MFK Dukla, páni Milan Smädo, Jozef Mores, ale aj jej verní priaznivci – Karol Strieš a Ľubomír Janík.

Na večerný zápas dospelých sme boli naladení skvelou hrou oboch dorasteneckých kolektívov, z ktorých presnejšiu mušku a kvalitnejšieho brankára Pálku, mala vo svojej zostave Dukla. Prvé majstrovské stretnutie futbalovej sezóny 2024!2025 vyhrali po konečnom výsledku 3:1.