Dukla vytasila gólové náboje po zmene strán

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Na hrote útoku MFK Dukla sa v zápase so Šamorínom (5:0) často pokúšal aj domáci Blažej Vaščák. Viac raz si svojho obrancu dokázal takto položiť na kolená a vystreliť. Svoj gól však zaznamenal v tomto stretnutí hlavou.

Pre vysoko kvalitný futbal sú potrebné skvelé výkony oboch mužstiev. Na druhej strane, každé mužstvo môže hrať len do tej miery úspešný futbal, pokiaľ mu ho súper dovolí. A MFK Dukla dovolil v piatok 26. júla Šamorínu v boji o druholigové body veľmi málo. Za celých prvých 45 minút hostia nevyslali na mladého brankára Nôtu, ktorý mal v mužstve dospelých premiéru, keď sa hralo o majstrovské body ani raz a po zmene strán ho poriadne neohrozila ani jedna z troch lôpt, ktoré chlapci zo Šamorína vyslali na jeho bránu.

Domáci mali počas celého zápasu réžiu hry vo svojich rukách a prvú vážnejšiu útočnú akciu podnikli na hosťujúceho Hajdúcha v bráne už v 3. minúte. Diváci tlieskali do 15. minúty silnejšie ešte dvakrát, ale iba za ukážkové narážačkové prieniky chlapcov v dresoch MFK Dukla, ktorým však chýbalo presné, razantné a nápadité zakončenie.

Keď aj to dokázali z negatív vo svojej hre odstrániť, v prípade pohľadnej hlavičky Kupčíka po pekne zahranom trestnom kope Polievku, loptu zastavila pravá tyč brány Šamorína, v ktorej sieť nerozvlnili z dobrých streleckých príležitostí hlavne Vaščák, Starší a Laksík. Ten loptu pred prázdnou bránou súpera netrafil ani z troch metrov spred bránkovej čiary.

Smola? Nemohúcnosť? Nervozita? Zodpovednosť? Nezodpovedané otázniky po celkom siedmych pozíciách, z ktorých by sa druholigistom góly v ich zrelom futbalovom veku dávať patrilo. Efektivita streľby bola zo strany mužstva spod Urpína v prvom polčase nulová a aj keď sa hlavne z priestorov za bránou, odkiaľ zápas sledovali členovia banskobystrického Fans klubu, ozývalo Góóól Dukla góól! opakovane a silno, dokonca so zmenou textu: Bystrica do toho hej, hej! Bystrica do toho! Ozývalo sa mohutne a prinajmenšom s takým úžasným chcením aj gólovo pokoriť Šamorín ako sa o to snžili samotní hráči v dresoch MFK Dukla.

Po zmene strán domáci pokračovali v útočnom štýle, vtipne naďalej dokázali prenášať i pomerne rýchlo a presne loptu krížnymi centrami z jednej strany na druhú a narážačkami dostávať hostí pod sústavnejší tlak.

V 52. minúte, keď po rýchlom úniku ľavou stranou zrazil v šestnástke Juraj Pančík Róberta Polievku dal vedúci gól zápasu z pokutového kopu práve Polievka. Loptu kopol presne do  dolného rohu po ľavej ruke brankára Juraja Hajdúcha, ktorý išiel inštiktívne na stranu opačnú.

Do týchto chvíľ kopali futbalisti MFK Dukla celkom 7 rohov, ale v koncovke boli stále bezzubí. To už od 13. minúty chýbal v jej základnej zostave zranený Vajda po jednej z viacerých svojich útočných akcií . Ide o zranenie vážne, ktoré si vyžiada možno aj polročnú dobu liečenia.

Zápas sa nehral „na ostrie noža“ napriek tomu ho nedohral ani statočne bojujúci Laksík na hrote útoku. Ten odišiel tesne potom, čo vtipne pätou predĺžil v šestnástke loptu na Prikryla a ten ju presne z vnútra šestnástky umiestnil za chrbát bezmocného brankára Šamorína po štvrtý raz. Už predtým, totiž, dal Polievka svoj druhý gól v zápase, aby o pár minút neskôr práve tento hráč, presnejšie v 65. minúte, vtipne nahral loptu Vaščákovi a ten ju nezadržateľne hlavou zavesil za chrbát Hajdúcha.

O minútu na to vystriedal Vaščáka Viktor Tóth, aby aj ten ukázal, že je behavým typom futbalistu. Predbehol svojho strážiaceho obrancu, loptu vtipne prihral do dobrej streleckej pozícii Staršiemu, ale po  zrazenej strele tohto futbalistu bol len deviaty a za ním o 3 minúty aj desiaty rohový kop.

Diváci často potleskom oceňovali nápadité útočné akcie svojho mužstva, aby jednu z nich spoza šestnástky premenil v piaty gól ostrostrelec Polievka. Keď dal piaty gól jeden z 1190 platiacich divákov po búrlivých ováciách dal všetkým vedieť, že ostré gólové strelivo vytasil svojim hráčom tréner Stanislav Varga znova v polčasovej prestávke z trénerskej ostrostreleckej zásobarne. Zrejme oproti Žiline „B“ to bolo strelivo ešte z kvalitnejšieho strelného prachu so zvučnejším gólovým záverom…

Domáci futbalový priaznivec chválil hru svojho mužstva, hoci túžil vidieť možno až 10 gólový prídel v sieti Šamorína, lebo MFK Dukla aj na výšku takého skóre mal príležitostí viac ako dosť. Na taký herný prejav v poli i koncovku, ktorú hráči v krásnom, elegantnom oblečení divákom hlavne v druhom polčase ponúkli, sa oplatí chodiť pozerať.

Zápas štatisticky:

MFK Dukla Banská Bystrica – FC ŠTK 1914 Šamorín 5:0 (0:0)

Góly dávali : v 52, 56. a 89. minúte Polievka (prvý z 11m kopu), 65. minúte Vaščák a v 76. minúte Prikryl. ŽK: Lukáš Laksík ( MFK Dukla). Rozhodoval: Igor Kozák z Malej Idy pri Košiciach Sledovalo: 1190 platiacich divákov.

MFK Dukla: Nôta — Vajda (13. Laksík, 79. Dolný), Kupčík, Prikryl, Migaľa — Willwéber, Snitka, Savić — Starší, Polievka — Vaščák (69. V. Tóth). Po zranení Vajdu prešiel na pravú stranu obrany Migaľa, na ľavú sa presunul Savič. Dispečerskú robotu najmä v obrannej fáze odvádzal Wilwéber. Aj zranenie stehenného svalu Laksíka si vyžiada takmer mesačnú liečbu.