Efektívnejšia Skalica pokorila MFK Dukla na nekvalitnom povrchu vo Zvolene

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Aj táto snímka dokumentuje, ako tvrdo bojovali aktéri tohto súboja o každý centimeter ihriska. V červených dresoch zľava: Patrik Vajda, Matej Starší a Patrik Prikryl.

Nekvalitný trávnik, silná letná páľava a necitlivý prístup k riešeniu futbalových situácií v priebehu zápasu rozhodcom Filipom Malárikom poznačili úroveň trháku včerajšieho IV. kola II. ligy. Dva doposiaľ neporazené kolektívy v doterajšom priebehu súťaže zápasili okrem súpera hlavne s hrboľatým terénom, ale MFK Dukla aj s efektívnejším premieňaním streleckých príležitostí. Prvá veľká ostala nevyužitá po niečo vyše dvoch minútach od úvodného hvizdu hlavného rozhodcu. Na peknú centrovanú loptu Polievkom z ľavej strany nestihli strelecky reagovať Vujoševič ani Starší. O pár minút neskôr hravo stiahol do svojho náručia rohový kop Dolného hosťujúci brankár Junas. Ani ďalšie dve – tri sľubne sa rozbehnuté útočné aktivity chlapcov v červenom oblečení MFK Dukla nemali úspešnú streleckú koncovku. Diváci sa zabávali na  pekných úvodných akciách a volali po góle. V niektorých momentoch sa zdalo, že to bude v obrannej fáze Skalice veľmi škrípať. Tá sa však osmelila po necelej štvrťhodine hry, ale Nosko začal hrať  vo vzduchu veľmi kvalitne a prvý zámer po prihrávke súpera z ľavej strany hlavičkou  vzduchom zmaril a prekazil snahu skalického Maderu čo len dostať sa k lopte.  Po štvrťhodine hry gólovo nezužitkoval dobrý center domáci Vujoševič, ktorý zakončoval spoluprácu Nosko – Starší. Jeho hlavička minula cieľ, bránu skúseného Junasa. Vzápätí zodvihol niečo vyše 400 prítomných divákov na rozpálených tribúnach prienik Dolného takmer z polovice ihriska, ale jeho strelu zblokoval jeden z hráčov Skalice, lopta sa dostala do rúk Junasa už stlmená, bez väčšej razancie.

Brankár domácich Adam Krejčí sa na nedostatok roboty počas zápasu MFK Dukla – MFK Skalica sťažovať nemohol. Svoje mužstvo viackrát podržal.

Prvú strelu na domáceho Krejčího vyslala Skalica Šebestom po dvadsiatich minútach hry.  Nebezpečnú strelu Šebestu k žrdi skúsený Krejčí zlikvidoval s prehľadom. Po pár minútach mali hráči Skalice opäť dobrú streleckú pozíciu Horodníkom, ale Krejčí umne vyriešil vybehnutím a strelecký pokus o gól Horodníka zlikvidoval reflexívne pravou nohou. Prišla však 27. minúta. Počas nej aj rohový kop Skalice, z dobre stavaných  hráčov po jeho zahratí do pokutového územia MFK Dukla najvyššie vyskočil na centrovanú loptu hosťujúci Ranko a zrazu bolo 0:2. Zdalo sa nám, že po centrovanom rohu zbytočne išiel brankár Krejčí, na vysokú loptu nedočiahol a Skalica sa ujala vedenia. Ešte viac začala po góle vykrývať stred ihriska, hlavne Almaský sa pokúšal dať druhý gól. Čo sa nepodarilo jemu, urobil jeho spoluhráč Šebesta, ktorý aj s loptou preletel vôkol pomalého Vajdu, ale i ďalších dvoch – troch nedostatočne brániacich hráčov Dukly a bolo 0:2. Do záveru polčasu, v ktorom bolo dosť rozdielnych výkladov pravidiel už spomenutým rozhodcom Malárikom, nechýbalo ani dvadsať minút, keď sa domáce začali z tlaku súpera herne zviechať, aby aj gólom Polievku po tvrdej krížnej  strele z pravej strany, tesne spoza hranice šestnástky, prišiel krásny futbalový finiš. Najskôr Nosko hlavičkou vyrovnal. Pod gól sa chybným vybehnutím podpísal tentoraz aj hosťujúci brankár Junas, ale napriek dobrým streleckým pokusom Dolného, Polievku a Noska gól do  siete Skalice nepadol. Športovo povzbudzujúci priaznivci Dukly verili , že sa tak stane v polčase druhom. Verili, ale ako priebeh zápasu ukázal, ostalo iba pri viere. Futbal je nevyspytateľný.

Keď dala Skalica svoj tretí gól  v 51. minúte z pokutového kopu, ktorý správne nariadil rozhodca Malárik po faule súpera na prenikajúceho Almaského v pokutovom území a hosťujúci Šebesta upravil na 2:3., domáci verili, že príde ďalšie futbalové gólové zmŕtvychvstanie. Najskôr tréner Varga stiahol z ihriska v jedneej minúte Uhrinčaťa a Dolného a na ich miesta prišli postavami nízki Richtárech a Tocka. Ďalší gól však  mohli dať hostia. Mizerák išiel sám na brankára Krejčího, ale ten jeho strelu vyrazil na rohový kop. V 65. minúte minúte nepomohli dať vyrovnávajúci gól Dukle Laksík a Frimmel, ktorí nahradili Snitku a Vajdu. Strelecké pozície domáci na vyrovnanie mali. Ostali nevyužité, lebo strely z ich kopačiek buď nemali potrebnú razanciu, alebo im zabránil v prieniku za svoj chrbát brankár Junas. Snahy zo strany hráčov MFK Dukla bolo dosť, vtip a pokoj však v tej enormnej snahe po vyrovnaní chýbali.

Fakty pre štatistikov a historikov zostanú zo zápasu uvedené takto:

MFK Dukla Banská Bystrica — MFK Skalica 2:3 (2:2)
Góly:
 v 38. minúte Polievka, v 41. minúte Nosko resp. v 27. minúte Ranko a v 34. minúte  a 52.minúte z 11-m Daniel Šebesta
Žlté karty: 63. Lukáš Migaľa, 77. Róbert Polievka, 90+5. Renáta Kaliská, lekárka (za prebehnutie stredom ihriska v prerušenej hre) — 40. Michal Ranko, 67. Ján Mizerák, 76. Martin Nagy

Zostavy:

MFK Dukla: Adam Krejčí — Patrik Vajda (65. Marek Frimmel), Ján Nosko (90. Ľuboš Kupčík), Patrik Prikryl, Lukáš Migaľa — Jakub Uhrinčať (55. Dávid Richtárech), Gabriel Snitka (65. Lukáš Laksík) — Matej Starší, Jozef Dolný (55. Geron Tocka), Róbert Polievka (K) — Miladin Vujošević

Tréneri: Stanislav Varga, Štefan Rusnák

MFK Skalica: Martin Junas — Martin Nagy (K), Michal Ranko, Filip Blažek, Ján Mizerák — Matúš Mader, Mário Hollý – Miroslav Almaský (84. Timotej Kollár), Jakub Šulc (56. minúte Piotr Straczek ), Michal Horodník ( v nastavenom čase 90+4. ešte Richard Nemergut) — Daniel Šebesta

Tréneri: Jozef Kostelník, Pavol Majerník, Martin Poloha