Erupcia prvoligovej futbalovej kvality vybuchla pod Tatrami

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: O názory trénera MFK Dukla Stanislava Vargu bol po zápase s MFK Poprad veľký záujem. Klub priateľov MFK Dukla zopakuje Stanislavom Vargom povedané dávnejšie: „ Pre nás je najdôležitejší najbližší zápas.“ Dodávame, ten bude v sobotu vo Zvolene s FK Skalica.

Futbalová prvoligová láva zásluhou hráčov v dresoch MFK Dukla zaplavila kvalitný trávnik Národného futbalového centra pod Tatrami v prvý tohoročný letný deň. Za ideálneho futbalového počasia sa , totiž, počas celého zápasu valila láva skvelých futbalových akcií mužstva, ktorému neschopní jedinci tak v Ústrednej ligovej komisii, ale neskôr i podaktorí členovia Výkonného výboru SFZ bránili rozvinúť plnú futbalovú krásu II. ligy do fair – play  podoby odohraním všetkých majstrovských zápasov v takej šírke ako boli pred sezónou vyžrebované!

Aj sobota, 20. jún potvrdila, že podmienky i času na také naplnenie podstaty fair – play súťaženia je dosť. Tí, ktorí milujú futbal sú gramotní ľudia a krásu tejto hry dávajú do praktickej podoby na úkor každých iných , teda aj nefutbalových chúťok a praktík, ktorých sme v slovenskom futbale, žiaľ, často v ostatných ročníkoch svedkami.

Futbalisti MFK Poprad využili čudné rozhodnutie svojsky a začali dávať v zápasoch o baráž a dresy Fortuna ligy viac príležitostí vo svojom kolektíve mladým, talentovaným futbalistom. Tridsaťročný brankár Ján Malec s kapitánskou páskou na rukáve bol najstarším z domácich v zápase, ktorého históriu zrodili futbaloví úradníci, ak to nazveme slušne. Tí, ktorí majú futbal radi majú radi aj fair – play súťaženie a jeden z nich, domáci tréner Jaroslav Belejčák označil po zápase stretnutie MFK Poprad – MFK Dukla Banská Bystrica pre jeho viacerých talentovaných hráčov za vysokú školu futbalu, v ktorej boli metodikmi i pedagógmi futbalisti MFK Dukla. Na škodu futbalu i reprezentácie Slovenskej republiky v zahraničí, schopných metodikov a pedagógov preverených nielen úspešným futbalovým svetom a nielen vo futbale riadia často analfabeti. Nepekné, tvrdé, ale pravdivé.

Skvelé poďakovanie potleskom od Mateja Staršieho ( na snímke v drese MFK Dukla uprostred) tesne po góle exportnou hlavičkou po vlastnej „rybičke“, na ktorú mu loptu prihral práve Viktor Tóth. Snímka je dokumentom, že ďakuje práve svojmu spoluhráčovi.

My sme na zápase MFK Poprad – MFK Dukla Banská Bystrica videli množstvo pozitív i schopných zápasových a pozápasových postrehov. Odvíjali sa na krásnom plátne futbalu prostredníctvom skvelých akcií, ktoré z lavičky MFK Dukla režírovala trénerská dvojica Stanislav Varga – Štefan Rusnák.

Nech dopadne úradnícky zrežírované barážové zápolenie akokoľvek, taká pravda zostane zapísaná natrvalo aj v histórii MFK Dukla. A okrem skúsených hráčov J. Noska, M. Staršieho, L. Laksíka, Ľ. Kupčíka, R.Polievku, P.Prikryla, S. Saviča. A. Krejčího, G. Snitku,  Ľ. Wilwébra, L. Migaľu či P.Vajdu,  ktorí boli uvedení na súpiske spomenutého mužstva v tomto zápase medzi nich patria, žiaľ, od stretnutia s Podbrezovou zranení aj B. Vaščák či J. Dolný. Ba ja „vykartičkovaný“ M. Vujoševič. Svojimi výkonmi v ostatnom, teraz komentovanom stretnutí – to však rozhodne boli aj „všadebol“ a hráč s úžasným akčným rádiusom V. Tóth, ale i menej ostrieľaní P. Kolláti, ktorý sa znova herne rozbieha po dlhšom zranení, Tiež už v II. lige odskúšaný E. Gaško i absolútni novici A. Kostúr a P. Bača. Chlapec z Oravy, ľavonohý pri umnom narábaní s loptou, ktorého hru na tribúne pochvaľovali viacerí odborníci.

Tréner S: Varga dobre vystihol chvíľu, kedy mu má dať ligový majstrovský debut. A on sa mu odvďačil nielen krásne kopnutým rohovým kopom, ktorým ponúkol loptu na hlavu Noskovi, aby on, po kapitánovi S. Savičovi druhý najstarší v mužstve dal siedmym gólom bodku za zápasom. Nie , nezabudli sme ani na mladého a talentovaného brankára J. Nôtu. Na jeho brankársky talent si brúsili zuby viaceré prvoligové, vraj aj podaktoré zahraničné kluby, ale ten ostal verný naďalej brankárskej škole v MFK Dukla, aby aj v tomto stretnutí chytil všetko čo mal. Na bránu za celý zápas vyslal Poprad 2 priame strely z diaľky. Ďalších 5 z priamych kopov išlo nad Nôtovu svätyňu a jedinú dobrú príležitosť zo šestnástkového priestoru zahodil strelou nad mladý T. Slebodník v 78. minúte zápasu. Na rohové kopy vyhrala súboj MFK Dukla 10:2, na góly 7:0.

Hladko prenikal medzi súperom počas svojho ťahu na súperovu bránu okrem iných aj Matej Starší. Verme, futbalovú chuť si nechal aj na zápas so Skalicou.

Väčšinu zápasu bola polovica ihriska, na ktorej stál Nôta, prázdna. Skvelé futbalové prezentácie útočných aktivít hráčov na dresoch s logom MFK Dukla by sme mohli podrobne popisovať aj p jednotlivých minútach rad radom, lebo ich boli dobré dve desiatky. Aj góly boli exportné. Jeden krajší ako druhý čo je tiež svedectvom, že zápasová majstrovská prax a nie chabé, zlé rozhodnutia od stola prospievajú zvyšovaniu kvality slovenského futbalu. Toto však nechávame stále pre diskusie futbalovej verejnosti otvorené. Z viacerých dôvodov.

Okrem futbalovej krásy na ihrisku sa patrí znova vyzdvihnúť i divácku kulisu. Tak priaznivci MFK Poprad ako i MFK Dukla športovo povzbudzovali svoje mužstvá od prvej do poslednej minúty. Nie náhodou má návštevnosť II. ligy divácky nárast vo futbalovej sezóne 2019/2020. Tentoraz je zo známeho dôvodu návšteva zápasov limitovaná. Napriek tomu, mal zápas aj jednu nepríjemnú chvíľu. V súboji o loptu v strede poľa už v 3. minúte hosťujúci Prikryl a Migaľa zdvojovali pri preberaní lopty jedného z dvoch legionárov v drese MFK Poprad Dragana Andriča, ten sa ocitol na zemi, najskôr ho ošetrovali a potom pre ťažkosti pri dýchaní zo zápasu odstúpil.

Stretnutie štatisticky:

FK Poprad – MFK Dukla Banská Bystrica 0:7 (0:4)

Góly: 16. Starší, 26. Laksik, 44. Luberda (vlastný), 45+1. V. Tóth, 60. Laksik, 66. Starší, 77. Nosko Rozhodca: Ruc z Bratislavy  ŽK: 9. minn. Hurný – 11. min. Laksík, 88. min. Prikryl Diváci: 420.

Zostavy:

MFK Poprad:  Malec – Grešák , Luberda, Kuc, Jurčišin – Hurný (od 46. minúty Maliňák), Wisdom Uda Kanu, Luterán – Slebodník, Andrič (od 9. minúty  Rumanský od 46. minúty Šoltíšik)  Angelo.

Zostava MFK Dukla: Nôta – Kupčík ( od 80. min. Gaško), Nosko, Prikryl, Savič – Migaľa, Willwéber (od 72. minúty Snitka), V. Tóth ( od 72. minúty Bača), Starší, Polievka ( od 63. minúty Kolláti) – Laksík ( od 63. minúty Kostúr)

Odpočuté na tribúne:

To sa skúseným futbalistom v dresoch MFK Dukla hrá. Majú skvelý tréning na rozohranie… Hostia majú premyslenejšiu hernú koncepciu. Naši pobehujú. Nie vek, ale systém práce s mužstvom i dlhodobá koncepcia futbalu, to sú faktory, ktoré rozhodujú o úspešnom smerovaní či úpadku nášho futbalu… MFK Dukla vyháňa konkrétnym futbalom zo stoličiek nefunkčných a neschopných funkcionárov. členov Výkonného výboru SFZ. Vraj, s tými schopnými sústavne komunikuje… Fanúšik Ján Dobrík prehral stávku s vedúcim mužstva MFK Dukla Ivanom Šimkom. Dnes bude platiť Dobrík hráčskemu kádru iste dobrú večeru. Ak by MFK Dukla nevyhrala Šimko by platil Dobríkovi plnú nádrž benzínu. Neviem do akého auta, alebo či do tanku? Neviem čo a komu bude tankovať Ivan Šimko po zápase MFK Dukla – FK Skalica, ktorý odohrajú vo Zvolene?…