Futbalisti MFK Dukla pokračujú v náročnej príprave

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: O takéto momenty nie je v prípravných zápasoch na ťažkých terénoch núdza. Futbalisti MFK Dukla, podľa slov priamych svedkov zápasov počas prípravnej jari tvrdia, že MFK Dukla má dobre zostavený kolektív, ktorý tréner Stanislav Varga so svojimi asistentmi Š. Rusnákom a N. Juračkom formuje podľa svojich predstáv.

V uplynulých dňoch odohrali futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v rámci zimnej prípravy pred jarnou časťou sezóny 2018/2019 dve prípravné stretnutia. Najskôr v utorok 29.januára nastúpili zverenci trénera Stanislava Vargu v Šali proti domácemu FK Slovan Duslo Šaľa s lodivodom Ladislavom Molnárom, ktorého Banskobystričanom netreba zvlášť predstavovať, keďže počas svojej kariéry viedol Duklu až dvakrát. Už o 4 dni neskôr sa Dukla predstavila na umelom trávniku v Tatranskej Lomnici, kde im bol súperom účastník Fortuna ligy – MFK Zemplín Michalovce.

V zápase so Šaľou boli už od prvej minúty hráči MFK Dukla aktívnejší smerom dopredu a nad hrou prebrali úplnú kontrolu. Domáci hráči však veľmi umne a aj s kusiskom šťastia odvracali útoky mladého Ota Malíka, Chorváta Josipa Galića a bývalého hráča FK Teplice Miroslava Gregáňa. Práve prvý menovaný našiel v siedmej minúte výbornou prihrávkou Galića, ktorý však z výhodnej pozície tesne minul ľavú tyč Čelárovej brány. Malík bol v sľubnej pozícii aj o päť minút neskôr, keď jeho tvrdú strelu domáci gólman len vyrazil pred Gregáňa, ktorý takisto nemieril presne a bránu prekopol.

Po štvrťhodine hry založil ďalšiu útočnú akciu Matej Starší. Prihrávkou za obranu súpera hľadal rozbehnutého Malíka, ktorý sa už videl v samostatnom nájazde, no túto šancu prekazil „vypichovačkou“ Hučko ešte skôr, ako sa Malík dostal k lopte. Skóre sa nemenilo ani po hlavičke Staršieho po výbornej lopte od Gregáňa a ani o minútu neskôr, kedy ďalekonosná strela Migaľu len tesne minula ľavú žrď domácej brány. Gól v prvom polčase nepadol.

So zmenou strán už konečne prišla aj zmena skóre. Róbert Polievka milimetrovou prihrávkou poslal v pokutovom území do šance Ota Malíka, ten videl ešte vo výhodnejšej pozícii Patrika Vajdu, ktorému loptu nahrával „z prvej“ a Vajda už nemal problém prekonať bezmocného Čelára. Po desiatich minútach druhého dejstva vystrčili rožky aj domáci futbalisti. Mladý René Meszlényi nebezpečným centrom hľadal potenciálneho strelca vyrovnávajúceho gólu, no Kupčík bol namieste a loptu dostal mimo pokutového územia. Domáci hráči dostali možnosť štandardnej situácie z 18 metrov a Hanzel strelou ponad múr dopravil loptu do Ďurčovej brány. Dukla sa opäť dostala do vedenia v 64.minúte. V strede ihriska bol faulovaný Gregáň. Rýchlou rozohrávkou sa Malík rútil do otvorenej obrany súpera, ktorej hráči sa snažili Malíka zastaviť aj za cenu nariadenia pokutového kopu, no rozhodca veľmi citlivo ponechal výhodu v hre a umožnil tak Malíkovi prihrať skúsenému Snitkovi, ktorý sa ľavačkou nemýlil. Dukla mohla ísť o necelých 10 minút do dvojgólového vedenia, no Polievkovi chýbalo sotva pár centimetrov aby dočiahol na loptu od Gregáňa a bol by už osamotený pred súperovým brankárom. Polievka sa gólu predsa len dočkal. Šesť minút pred koncom bol po rýchlej kombinácii v ťažkej streleckej pozícii, ale napriek tomu loptu napálil do pravého horného rohu bránu, čím súperovmu brankárovi nedal žiadnu šancu, Polievka bol v podobnej pozícii aj v poslednej minúte stretnutia, no skóre sa tentoraz už nemenilo a výsledok 1:3 sa tak stal konečným.

Pre štatistikov: FK Slovan Duslo Šaľa – MFK Dukla Banská Bystrica 1:3 (0:0)

Góly Dukly: 47. Vajda, 64. Snitka, 84. Polievka

Zostava Dukly:

1.polčas

Krejčí – Starší, Gaško, Prikryl, Daniel – Galić, Vajda, Migaľa, Malík – Gregáň – Bogdanovski

2.polčas

Ďurčo – Daniel, Gaško, Kupčík, Savić – Malík, Vajda, Snitka, Polievka – Tóth – Gregáň

Umelá tráva Národného tréningového centra v Tatranskej Lomnici bola hostiteľom prípravného stretnutia MFK Dukla Banská Bystrica s MFK Zemplín Michalovce a stretnutie to bolo od prvých minút vyrovnané. Michalovčania, v tomto prípravnom zápase, uvádzaní ako domáci mali častejšie loptu na kopačkách, no už v štvrtej minúte, keď odvrátil rohový kop východniarov Starší, loptu si prebral Gregáň a výbornou krížnou prihrávkou našiel rýchleho Polievku, ktorého zastavila obrana súpera len za cenu faulu. Polievka však ponúknutú možnosť nevyužil, keď loptu napálil do hradby tiel v bielych dresoch.

Michalovce v niektorých fázach hry sa pokúšali sústavnejšie vytvárať tlak na hráčov Dukly, no obrana si krátkymi prihrávkami a kolmými loptami za svoj chrbát vedela poradiť. To ale neplatilo v 24.minúte, kedy sa zoči-voči Krejčímu ocitol Černák. Výborne vybehnutého brankára neprekonal a nasledoval tak kop z rohu. V 31.minúte boli po dlhšej dobe v šanci červení. Obrana „Zemplínčanov“ chybovala, dôrazný Gregáň vybojoval loptu, ktorú posunul Galićovi a ten sa už dostával výbornej streleckej pozície, no k prebraniu lopty mu v pokutovom území chýbali snáď milimetre. Dve minúty ped koncom prvého dejstva bola Dukla vo svojej najväčšej šanci. Saša Savić vyslal kolmou prihrávkou Polievku do samostatného nájazdu, ale technicky veľmi dobre disponovaný ofenzívny Polievka nezvolil obídenie brankára, chcel ho prekonať strelou, ktorú však brankár Gerard Bieszczad vyrazil.

V druhom polčase hrali súperi už menej záživný futbal, do šancí sa hráči obidvoch celkov dostávali len výnimočne a v jednej z nich bol v 53.minúte Armen Hovhannisyan, keď sa dostal už pred Krejčího a až v „päťke“ zachraňoval situáciu stopér Kupčík vypichnutím lopty. Už o päť minút Tóth prihrával do pokutového územia Polievkovi, ten ešte posunul loptu na

hranicu veľkého vápna Snitkovi, ktorý si ľavou nohou loptu prebral a pravačkou vystrelil tesne nad bránu. Gólu sa približne 40 divákov dočkalo až v 73.minúte, kedy Polievka fauloval domáceho hráča. Štandardnú situáciu zo vzdialenosti 30 metrov riešili Michalovčania centrom do pokutového územia a tam nedostatočne bránený Armen Hovhannisyan hlavou prekonal Krejčího. Stretnutie sa od tohto momentu len dohrávalo, hráči Michaloviec pokojne bránili výsledok a šancu si už ani jeden z tímov nevytvoril.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 1:0 (0:0)
Gól: 73. Hovhannisyan

Krejčí (75. Ďurčo) – Starší (75. Gaško), Kupčík, Prikryl, Savić – Vajda, Snitka, Migaľa (26. Tóth) – Galić (75. Telúch), Polievka (72.Malík) – Gregáň (46. Bogdanovski)

Štatistiky zápasu: držanie lopty: 54% : 46%, strely celkom: 10 : 10 a strely na bránu 3:4.