Futbalovo kvalitný zápas, korenený pre mnohých abecedou športu

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Toto je záber zo zápasu MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina „B“ 2:1 z jesennej časti II. ligy, ktorý sa hral 11. augusta 2018 na štadióne pod Urpínom v Banskej Bystrici. Po tomto zápase mala domáca mestská Dukla na svojom konte 2 víťazstvá a jednu remízu., teda 7 bodov. Boli odohrané 4 kolá súťaže. Potom prišli na rad prehry Dukly. Zastavilo ich až víťazstvo v Bardejove. A odvtedy do dnešnej výhry, MFK Dukla zaknihovala za 26. kôl 9 víťazstiev a 10 remíz. A tak dnes má MFK Dukla aj vďaka gólom Laksika ( v červenom drese) na svojom konte 37 bodov. Koľko ich bude mať v konečnom účtovaní, po odohratí všetkých 30. kôl II. ligy vo futbalovej sezóne 2018/2019?…

Pekný futbalový rámec boju o zotrvanie v II. lige zasadili herným prístupom na Štiavničkách oba kolektívy. Mužstvo MFK Dukla hralo účelnejšie, efektívnejšie i aktívnejšie smerom k súperovej bráne, ale Bardejov tiež chcel vystrkovať futbalové rožky rýchlym štartom na loptu a zrýchlením práve v čase, keď boli jeho hráči na lopte. Toto mal zrejme stratég Stanislav Varga dobre už pred zápasom preštudované, lebo znova vybral na nekvalitnú hraciu plochu, tú najplatnejšiu hráčsku kvalitu, ktorú mal pred zápasom v šatni.

Z tých, ktorí nehrali v Liptovskom Mikuláši počas týždňa, kde MFK Dukla získala bod, sa v základnej zostave objavili Vajda a Vaščák. Obaja zahrali veľmi dobre, ale v kolektíve  MFK Dukla nebolo výkonnostne na II. futbalovú ligu slabého hráča. Ba viacerí aj v dresoch Bardejova upozornili, že by sa nestratili ani v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

Bardejov začal opatrnejšie a keď sa mu zranil urastený obranca Berežný takmer na začiatku stretnutia, prišiel na ihrisko Horodník, autor víťazného gólu v stredajšom domácom zápase s Dubnicou v poslednej minúte. Málo platné. Ani jeho futbalový kumšt na gólové prečíslenie domácich futbalistov nestačil. A tak, podľa našej mienky, najvýraznejšou hernou postavou z ich mužstva bol kapitán Kica, ktorý dobre bránil a útočil. Dokonca ako jediný dokázal i keď nepresne, ale predsa len, aspoň raz za 90 minút tvrdšie a nebezpečnejšie vystreliť nad bránu, v zápase tentoraz takmer nezamestnaného domáceho brankára Adama Krejčího. A tak ten nemohol bravúrou v tomto súboji demonštrovať svoju mrštnosť a brankársky postreh ani raz, ako tomu bolo napríklad v Liptovskom Mikuláši, kde chytil pokutový kop Bartošovi, aby potom za nepriaznivého stavu 2:1 pre MFK Dukla vyškriabal tvrdú strelu domácich na žrď, odkiaľ sa pár minút pred záverečným hvizdom rozhodcu odrazila do poľa.

Vďaka Krejčímu však do jeho siete lopta v L. Mikuláši po tretí raz neprenikla! Okamih, ktorý média nezaregistrovali. Nezaregistrovali možno ani v tomto zápase trénerskú i ľudskú vyspelosť lodivoda MFK Dukla Stanislava Vargu, ktorý od hráčov vyžaduje hernú disciplínu, ale zároveň osobným príkladom učí ako je potrebné vedieť ctiť kvality súpera a neprejaviť pred ním svoje slabiny. A vyspelí futbalisti, ktorí boli z jeho hráčskeho kádra v tomto súboji na hracej ploche sa tak trénerovi, ako aj vyspelému publiku, odvďačili zodpovednými výkonmi. Vieme si trénera Vargu predstaviť aj po víťaznom zápase, ako dokáže hráča, ktorý napriek tomu, že je v mužstve oporou, upozorniť vážnym tónom v hlase na prípadnú chybu ak ju za 90 minút na ihrisku urobil. Z kabíny sa však nezvykne vynášať, takže tu konkrétne média nemôžu byť.

Z úcty k divákovi i čitateľovi by aj chceli, ale Stanislav Varga je starý futbalový lišiak. Tam niekde v tréningovej morálke, v stratégii i kvalite kondičnej a hernej prípravy treba hľadať rekordnú jarnú neporaziteľnosť mužstva spod Urpína.

Ani v zápase s Bardejovom MFK Dukla doma nevyhrala prvý polčas. I keď k tomu mala po nádhernej strele z trestného kopu Polievku v 45.minúte zápasu veľmi blízko. Jeho nádherne umiestnenú a pomerne aj tvrdú strelu však zastavila zo vzdialenosti dobrých 17 metrov ľavá žrď, keď už bol prekonaný aj pozorne chytajúci Čikoš – Pavličko v bráne Bardejova. Ten sa na nedostatok práce na rozdiel od Krejčího sťažovať nemohol. Kryl či vyrazil viacero nebezpečných striel z kopačiek domácich futbalistov, alebo tí zo dva razy v dobrých streleckých pozíciách už v I. polčase svoju šancu zapísať sa do listiny strelcov nevyužili. Tak tomu bolo po rohovom kope, keď šla lopta z hlavy veľmi aktívne hrajúceho Staršieho tesne vedľa pravej žrde brány Bardejova, alebo lob nekrytého a nikým neatakovaného na veľkom priestore hrajúceho Snitku v šstnástke zoči – voči brankárovi Čikoš – Pavličkovi nad bránu. Začal však druhý polčas a domáci gólovo udreli hneď v 46. minúte po nádhernej kombinácii z polovice ihriska. Peknú prihrávku na pravú stranu útoku z hĺbky poľa, takmer od stredovej čiary adresoval na pravé krídlo Dolnému Starší, Dolný tesne nad zemou vtipne prehodil loptu rýchlo do behu Vaščákovi, ktorý nabehol do blízkosti súperovej brány na meter – dva od bránkovej čiary a Vaščák už vedel ako sa patrí takú krásu gólovo zakončiť.

Po góle, síce, útočnejšou snahou sa začali prezentovať aj hráči Bardejova, ale iba pred súperovu šestnástku. Brankár Krejčí loptu podržal v náručí snáď iba po dvoch centrovaných loptách hráčov zo severu Šariša, lebo obranný štvorlístok Vajda, Kupčík, Prikryl, Savič išiel bezchybne ako dobre naolejovaný stroj. Wilwéber tiež v zápase prekypoval skvelou akčnou axceleráciou a snažil sa lopty striedavo, zavše i späť cez stred vlastnej obrany , z krídla na krídlo. A tam už bol vo výbornej forme hrajúci Polievka. Samozrejme, že chcel čo najviac ulahodiť divákom skvelými únikmi s loptou poza chrbát súperových obrancov a dať druhý gól. Ale musel si vyčkať tentoraz až do 67. minúty, kedy obrana hostí už po niekoľký raz zastavila priebojného Vaščáka iba za cenu faulu. Potom si loptu postavili asi 18 metrov od brány Bardejova Prikryl a Polievkom, aby odtiaľ krížnou strelou, lišiackym obstrelom brániacich hráčov dal Polievka do ľavého dolného rohu  Čikoš – Pavličkovi aj druhý gól a znova roztlieskal jasajúcu tribúnu schátralého štadióna Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.

Pohyblivý rozhodca Patrik Kmec po góle ukázal na stred ihriska, potom ešte videli svorne domáci Polievka a hosťujúci Belunek žlté karty, aby hráči po záverečnom hvizde kvalitného futbalového súboja vo vzácne slušnom prostredí odchádzali za potlesku vyše 930 platiacich divákov do svojich kabín.

Pre štatistikov a historikov, ale i čitateľov ostane v pozápasovom zápisníku napísané:

MFK Dukla Banská Bystrica – Partizán Bardejov BŠK 2:0 (0:0)

Góly: 47. Vaščák, 66. Polievka

ŽK: Polievka — Belunek

Rozhodovali: Kmec – Jankovič, Straka

Diváci: 937

Zostava MFK Dukla: Krejčí – Vajda, Kupčík, Prikryl, Savić – Willwéber, Snitka – Starší, Dolný (69. Laksík), Polievka (89. Malík) – Vaščák (78. Tóth)

Priebežné 6. miesto po odohraných štyroch zápasoch 26. kola ( Tatran Prešov – L. Mikuláš 0:2, Odeva Lipany – KFC Komárno 1:5, Poprad – Pohronie 2:1 a MFK Dukla – Bardejov 2:0) akoby MFK Dukla chcela jasnejšie futbalovej verejnosti povedať: Máme herne vďaka dobrej hernej a kondičnej pripravenosti a serióznej športovej a ľudskej vyspelosti naviac, než len na bodový zisk pre dolnú časť tabuľky. Veď aj futbal sa dá merať a koreniť na rebríčku stupňa kvality perfektným ovládaním futbalovej abecedy v širokom spektre jeho prezentácie. Hráčmi, trénermi, funkcionármi, divákmi i médiami.