Jeseň v II. lige na štadiónoch skončila, záver oko a srdce diváka nepotešil

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Moment z 18.minúty stretnutia. Kapitán Róbert Polievka, najlepší strelec jesennej časti futbalovej II. ligy, autor 12. gólov, po faule , keď sa chystal vystreliť na bránu domácich v priestore zo 3  metre pred ňou i mladým, pozorne chytajúcim brankárom Vadymom Shevchukom. A bol z toho pokutový kop…

Záverečné 15. kolo II. futbalovej ligy oko diváka krásnou hrou nepotešilo. Z plného bodového zisku na súperovej pôde sa tešia v Podbrezovej, Poprade a Púchove, bod získala Skalica v Komárne a jesenný víťaz II. ligy MFK Dukla na nekvalitnej umelej tráve, z ktorej trčí dosť asfaltu, v Petržalke.

Tam okrem deľby bodov, po futbalovej stránke, zápas futbalového labužníka nepotešil. Domáca Petržalka nastúpila za pomerne silného vetra proti favorizovanému MFK Dukla s veľkým rešpektom i tvrdosťou v osobných súbojoch od prvej minúty. Už po 10. minútach sa nepekným faulom zozadu bez lopty prezentoval domáci Jedinák a aj tento súboj ukázal tým, ktorí zápas videli a futbalové dianie dokážu na základe poznania futbalových predpisov hodnotiť objektívne, že za likvidačný faul má byť udelená karta červená.

Nebola. Rozhodca Papuča citom pre hru a správnym posudzovaním zákrokov nevzbudzoval rešpekt tak u hráčov ani trénerov na hracej ploche. Tí jemu vystaviť žiadnu kartu nemôžu, on však tiež kvalitou rozhodovania poslal futbal do ofsajdu.

Výsledok v podstate neovplyvnil, lebo delil chyby na obe strany, ale na jeho hodnotenie  sa tiež patrí aj verejne upozorniť. Mužstvo spod Urpína mohlo rozhodnúť o výsledku stretnutia napriek tomu už v prvom polčase, lebo Petržalka iba raz za celý I. polčas propagačnou strelou spoza šestnástky ohrozila priamo brankára MFK Dukla. Aj k jedinému rohovému kopu sa domáci dopracovali skôr zásluhou zlých rozohrávok hostí v strede poľa, než futbalovým kumštom hráčov Petržalky. Za prvý polčas kopali rohový kop raz, hostia 6 krát. Za celý zápas bol pomer rohových kopov 5:9.

Keď Ľuboš Kupčík hlavou vyskúšal už po prvých minútach výborný postreh  Vadyma Shevchuka v bráne bielo – čiernych zdalo sa, že to bude predzvesť útočného koncertu červených. Pár skvelých útočných zábleskov mužstvo MFK Dukla ukázalo. Hneď po spomenutej hlavičke napríklad v 18. minúte nádherný prienik Polievku do blízkosti domácej brány, kde mu nedovolene pri streľbe zabránil Marek Václav, bol z toho pokutový kop, ten zahral Polievka majstrovsky a Shevchuk, hoci smer strely k ľavej tyči po jeho ľavej ruke vystihol, lopta sa tesne nad hracou plochou zatrepotala v jeho sieti.

A takto, nie raz, v zápase FC Petržalka – MFK Dukla 1:1 ostal lležať na chladnej, zmrazenej a nekvalitnej uumelej tráve hráč MFK Dukla po un fair zákrokoch súpera, stredný záložník hostí Dávid Rechtárech. Tentoraz za faul videl Gašparík v rukách rozhodcu Patrika Papuču žltú kartu…Spomínanému rozhodcovi však v tomto stretnutí chýbal cit pre hru, rozhodcovské „čítanie“ priebehu boja. Technický futbal to rozhodne nebol…

Viaceré dobré pozície na vsietenie gólu však hostia nedokázali využiť. Ale aj taký býva futbal. A ak vám  srdce poteší skvelá akcia, akú v 35. minúte predviedli hráči MFK Dukla, viete potom všeličo svojim miláčikom prepáčiť. Možno  i rozhodcovi, ktorý viac raz nepotrestal tvrdé fauly na technicky skvele vybaveného  Dávida Richtáreka. Ten v 35. minúte v hĺbke stredu poľa, teda ešte na vlastnej polovici vtipným uvoľnením sa z obkľúčenia srdnato bojujúcej Petržalky poslal ukážkovou prihrávkou  na ľavú stranu loptu Polievkovi, ten ju predĺžil okamžite Frimmelovi, aby na veľkom priestore hrajúci Marek Frimmel centrom uvoľnil Staršieho do veľmi výhodnej streleckej pozície, ale ten bol v koncovke po dotyku lopty v páde pri zakončení nepresný.

Namiesto 0:2 však mohlo byť vyrovnané. O pár minút po ďalšej  neúspešnej akcii MFK Duklaa hlavne i ďalšej nepresnej rozohrávke hosťujúcej obrany išiel sám na hosťujúceho Matúša Hrušku domáci mladý, ale čiperný  Michal Dopater. Vysoký lob však poslal ponad od vlastnej brány dobrých 10 metrov stojaceho Hrušku aj ponad jeho bránu. Vtipný moment 19 ročného futbalistu bez gólového zakončenia.

Po zmene, keď už prvý vážnejší závar pred domácim Vadymom Shevchukom ( brankár z Ukrajiny) nezúročil v gól Matej Starší znásobovali útočnú snahu domáci chlapci, skôr bojovníci, než futbaloví technici. Od čiary ich stálymi trénerskými pokrikmi s rôznorodým obsahom vyzýval do útočnej aktivity bývalý hráč Slovana Bratislava Ladislav Pecko. Hlavne kapitán Boris Turčák a skúsený Lukáš Gašparovič boli na ihrisku po hernej stránke aktívni.

Keď sa hosťom zranila jedna z opôr mužstva počas celej jesennej časti, Patrik Prykril, svoju príležitosť vycítili ešte viac.  MFK Dukla hrala asi 5-6 minút pre jeho zranenie len o desiatich hráčoch, prišlo i niekoľko nepresných verdiktov Papuču, na ktoré spoza plota živo reagovalo asi 100 prizerajúcich divákov i zo dvaja – traja stále pokrikujúci (asi funkcionári) z tamojšej tribúny aby nakoniec po správnom rozhodnutí Papuču kopali spoza 16- ky chlapci Petržalky trestný kop. Ten namieril strieľajúci domáci útočník nad zemou do pravej strany brány Hrušku, ktorý najskôr loptu vyrazil pred seba, potom ju prískokom prikryl.

Rozhodca Papuča ukázal na značku pokutového kopu, zrejme kompenzujúc jeden zo svojich nepresne posúdených verdiktov.  A Lukáš Gašparovič v 80. minúte podobnou strelou do toho istého rohu a v tej istej výške  ako pokutový kop v 18. minúte zrealizoval vedúci strelec II. ligy, Róbert Polievka, stav stretnutia vyrovnal. Záznam však potvrdil, že v popisovanej situácii sa brankár Hruška v ničom neprevinil a ak, tak len v tom, že už prvú strelu nechytil do  náručia. Na chvíľkové protesty Papuča nereagoval, domáci vyrovnali, ale je potrebné podčiarknuť, že za štýl hry v II. polčase si Banská Bystrica víťazstvo v tomto zápase nezaslúžila. Už aj preto, že pozahadzovala i to, čo by sa jesennému víťazovi súťaže nemuselo v jarnej odvete v rozhodujúcich stretnutiach vyplatiť. História upozorňuje, MFK Dukla nedokázala ani v minulosti rozhodujúce zápasy vyhrávať. A to nemáme na mysli zďaleka len nedávnu minulosť.

FC Petržalka – MFK Dukla 1:1(0:1)

Góly: L. Gašparovič (z 11- m kopu v 80. minúte) resp. R. Polievka ( z 11. m kopu v 18. minúte).

Rozhodovali: Patrik Papuča – Michal Sluk, Anton Hrenák. ŽK: Jedinák, Gašparovič resp. Varga ( tréner MFK Dukla) a Frimmel.

Zostavy:

FC Petržalka (4-2-3-1):
Shevchuk –Mihálek,  Petryk , Václav, Kozlovský  –Horvát , Kudlička  ( 65. minúty  Gembický ) – Jedinák ( 51. minúty Vician), Gašparovič, Dopater 11 ( 65. minúty Sliacky) – Turčák 10 (K) ( od 91. minúty Filipiak)
Tréneri: Ladislav Pecko – Martin Stopka

MFK Dukla Banská Bystrica (4-2-3-1):
Hruška–Kupčík,  Nosko, Prikryl ( od 60. minúty Tóth), Frimmel – Willwéber,  Richtárech  – Migaľa , Starší 8, Polievka (K) ( od 60. minúty Dolný) – Adam Hanes ( 46. minúty Laksík)

Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Dávid Brünn