MÉDIÁ STALO SA

Klubové okuliare je mať dobré, ale pomáhať zvyšovaniu kvality je náročné a ťažké

Foto: Marek Čecho, Svet športu | Text pod foto: „Ten pán vľavo, s ktorým som diskutoval pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici pred pár rokmi je synovcom bývalého premiéra Talianska Gulia Andreottiho. Premiéra, ktorý vykonával túto náročný funkciu 10 rokov. Keď som sa Piergiorgia Andreottiho v tomto rozhovore okrem iného opýtal akú pravdu mi môže ponúknuť z ľudskej dielne svojho strýka, povedal: Veľmi potrebnú ti poviem pre publicistickú prax. Hovoriť ľuďom pravdu , na to sú potrební v celom svete vždy dvaja, jeden aby hovoril, lebo ju svojim konkrétnym životom demonštruje medzi masami a pre masy a ten druhý, aby počúval a posúval ju argumentačne, prirodzenou komunikáciou cez osobný prežitok, vlastnú skúsenosť medzi davy“ – vždy zvykne zopakovať pri pohľade na túto fotografiu, publicista a autor tohto príspevku, Jozef Mazár ( na snímke vpravo).

Líderstvo aj vo futbale je veľmi dôležitá vec, ešte dôležitejšia je schopnosť inšpirovať ľudí. Emócií v slovenskom futbale máme na rozdávanie, dôležitejšia je však  samotná práca v oblasti komunikácie.

Na inom partnerskom portáli, samozrejme, kde obsah o futbale zaberá značnú časť, presnejšie na Duklasporte.sk, načrtol pri preberaní článku ešte stále aktívneho futbalového brankára Ivana Mrišku Ing. Jaroslav Šiška, desaťročia aktívny člen Medzinárodnej futbalovej organizácie štatistikov a historikov aj pre moju maličkosť, ako je dôležitá každá komunikácia vo futbale a o futbale okrem trénerov, tiež skúsených a kvalitných funkcionárov aj s talentovanými autormi z oblasti slovenského futbalu.

V inom médiu mi život dovolil pod titulkom: Amatérsky futbal spoznal dôležité rozhodnutia. Kľúčovú odpoveď stále nie“ konkrétne zoznámiť sa s informáciou od viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu a v súčasnosti a prezidenta Východoslovenského futbalového zväzu Richarda Havrilu. Všetci traja sa obsahom dotýkajú svojim spôsobom  aj dôležitosti kvality líderstva v súčasnom futbale, ale každý  inak, čo je prirodzené.

Na základe vlastných skúseností, prežitého, v médiách polstoročie komunikovaného, ale i rôznorodo naštudovaného patrím medzi tých ktorí  si dovoľujú aj verejne tvrdiť, že ozajstnými lídrami vo futbale sú iba tí , ktorí majú svojich nasledovníkov. A ozajstní nasledovníci sa dajú inšpirovať najmä prostredníctvom osobného kontaktu. Na základe toho mi práve osobnou komunikáciou, dlhodobou nie len tesne pred sobotňajším dôležitým stretnutím o majstrovské body v II. lige dospelých, tréner MFK Skalica, bývalý špičkový futbalista isto kvalitou európskeho rangu, Jozef Kostelník povedal:

 „Ono to máš tak. U nás v Skalici robia vo vedení futbalu mnohí skutoční futbaloví srdciari. Oproti jeseni, keď sme zvíťazili v kvalitnom zápase o druholigové body nad MFK Dukla Banská Bystrica sme museli z rôznych dôvodov zabudovať do nášho kádra 9 nových tvárí. Ani v sobotňajšom zápase s MFK Dukla nenastúpime v plnej zbroji, lebo stále máme zranených skúsených futbalistov, ktorí by mohli byť v tomto zápase dôležitými ohnivkami na hracej ploche v pozícii lídrov. Tento zápas bude ďalším z kľúčových pre postup do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. V prípade lídra na hracej ploche nejde len o špičkové futbalové schopnosti, rozhodujúca bude znova energia, s ktorou každý z lídrov dokáže pokryť  individuálnym prístupom na ihrisku motiváciu ostatných za víťazstvom. Každá sekunda a každý jeden centimeter je na hracej ploche dôležitý.“

 Toto mi potvrdili i ďalší futbalom na hracej ploche preverení futbaloví harcovníci, súčasný športový riaditeľ MFK Skalica Lukáš Opiela a generálny manažér tohto futbalového klubu a člen Predstavenstva asociácie druholigových klubov súčasnej druhej ligy, Lukáš Varga. Presvedčil som sa znova raz, aká dôležitá v komunikácii o futbale je schopnosť inšpirovať človeka už rozhovorom a pri stretnutí medzi štyrmi očami pre danú vec.

Bavili sme sa o práci s futbalovými talentami na Slovensku, aj o tom, aké sú výsledky a skúsenosti z tejto oblasti. Svorne potvrdili, že aj v Dubnici nastúpili v drese Skalice na zápas najmenej štyria mladí vo veku 20 rokov a menej, to znamená s rokom narodenia 2001. Iste so mnou budú hlavne futbaloví odborníci súhlasiť, aký dôležitý je pre futbal každý jednotlivec na futbalovom ihrisku. Ja si dovolím dodať znova verejne, každý jeden jednotlivec v práci s mládežou je dôležitý rovnako v oblasti komunikácie napríklad samotného líderstva v tomto prípade Slovenského futbalu.

Nedávno som trochu načrtol pohľady Zdenka Kamasa, rodáka z Hontu, toho času trénera i funkcionára futbalu Detvy. On mi napríklad povedal: „Musíme verejne odpovedať na množstvo problémových oblastí, čo všetko sme napríklad za posledných 10 resp. 15 rokov v slovenskom futbale urobili, aby bol ten vážnym partnerom aj v oblasti prijímania covidového automatu.

Veľmi zaujímavý pohľad. Funkcia sama o sebe tak na poste premiéra vlády, ako i na poste trénera či publicistu neznamená nič, ak neargumentuje vecne. Položme si otázku:  Argumentuje Slovenský futbalový zväz vecne a prináša vecné, konkrétne odpovede, kde a prečo museli zabrzdiť také aktivity s vedeniami jednotlivých vládnych zoskupení nášho štátu o futbalovej stratégii, ktorá je argumentačne tak presvedčivá, že sa nám  za ostatných, napríklad 15 rokov objavili noví, čerství majstri Európy z kategórie žiakov či dorastu?..

To je tá pravá argumentácia i nástroj byť vážnym partnerom. Neverím, aby bol niektorý z premiérov či ministrov doposiaľ všetkých vládnych zoskupení v Slovenskej republike proti prenikavým úspechom z oblasti športu? Ale pýtam sa, mohli sa takí majstri či také špičkové talenty objaviť keď sme tento štýl  už komunikáciou cez vidiecke médiá, naše bývalé okresné noviny často s kvalitnými športovými rubrikami, ktoré každý týždeň písali články o líderstve a lídroch vidieckych futbalových klubov, ich spolupráci so školami rôzneho typu predali zahraničným vlastníkom? Kto dnes vlastní slovenské médiá? Máme tie pravé a schopné pomáhať riešiť problém súčasného futbalu detí a mládeže v Slovenskej republike?

Veru, znovu sa vrátim k poznatku, ktorý mi podčiarkol okrem množstva iných aj už spomenutý, Zdenko Kamas. Futbal detí a mládeže nám neprídu do SR robiť žiadni iní a kvalitnejší ľudia, než ho dokážu robiť vlastní! Ale problémom tých vlastných, zrejme, veľmi slabo, alebo vôbec nenačúvame, ak sme s futbalovými talentami tak zle? A to netvrdím len ja či podaktorí iní.  Svetové veľmoci venujú oblasti komunikácie a práce vo výchove mladých žurnalistov veľmi veľký priestor. Ale metodiku výučby zverili odborníkom. Kto pripravuje a kto z nás pozná prepracovanú metodiku úspešnej futbalovej komunikácie , jej filozofiu v Slovenskej republike od Medzilaboriec napríklad po už spomenutú Skalicu?

Tam sú, vo výsledkoch, neúspechoch pozapisované ťažké hriechy slovenskej športovej žurnalistiky, ale i futbalu detí a mládeže. Neorganizujme ho na stínanie zdravých a múdrych ľudských hláv, zhodnoťme, vecne argumentujme odpočtami vlastnej kvality práce z oblasti  umenia komunikovať  širokospekrálne o futbale naprieč celou Slovenskou republikou, nezastierajme vlastné chyby, ale snažme sa mnohé choré ozdravovať. Musíme však poznať pravdivé diagnózy, sprístupniť ich širokým vrstvám, lebo každá inšpirácia spočíva v motivácii obrovských futbalových davov. Iste, kus pravdy je aj v tvrdení takého vetného obsahu. Moja skúsenosť i tisícok skutočných odborníkov sa odvíja od individuálneho prístupu v riešení kvality každej komunikácie.

Svet, aj ten futbalový, o tom vlastní množstvo vážnych publikácií a analýz na rôznych úrovniach. Kde sú tie naše, vlastné skúsenosti?  Radi ich budeme postupne publikovať aj na stránkach internetového magazínu Klub priateľov Dukly či ďalšieho partnerského média Duklasportu.sk – internetového média www.sportlandia.sk. Aj rozširovať do škôl, knižníc. Ešte radšej sa budeme podieľať na komunikácii, ktorú som si takto dovolil približovať s kolegami i partnermi na už spomenutom internetovom portáli Duklasport.sk,  a teraz aj v internetových magazínoch www.sportlandia.skwww.klupriatelovdukly.sk.