AKTUALITY MÉDIÁ MLÁDEŽ

Kľúčové okamihy menia futbalové životy už od detstva.

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Nestalo sa, aby Vratislav Greško išiel na niektorý rozhovor nepripravený. Vo svojom živote ich poskytol množstvo. Tak pre domáce ako i prestížne zahraničné médiá. V mnohých odpovediach zanechal dosť dôležitých a významných odkazov aj pre talentované futbalové deti. Známy je napríklad jeho výrok „tvrdá makačka na sebe“. Nechajme chvíľu citovať samotného Vraťa na túto tému: „Tvrdá makačka a ešte aj nezlomná viera vo vlastné schopnosti. Ktokoľvek o mne pochyboval, ja som si vždy veril. Je to odkaz aj pre mladú generáciu. Je pred nimi veľmi veľa prekážok, no musia mať vieru vo vlastné sily podloženú profesionálnym prístupom. Je potrebné, aby išli šťastiu oproti.” Jeho samotného postavila „tvrdá makačka“ nielen pred tento mikrofón, ale doviedla ho z našej I. futbalovej ligy a štátnej reprezentácie do nemeckej Bundesligy, talianskej Serie A aj anglickej Premier League…

O Vratislavovi Greškovi sa vie, že jeho futbalový príbeh je veľmi bohatý. Poznačený pozoruhodným a pre životy mnohých poučným futbalovým životom v zahraničí vo veľmi zaujímavých európskych futbalových ligách v obkľúčení ešte väčších hráčov svetového formátu. Za všetkých hodno spomenúť napríklad majstra sveta z roku 1994, ostrostrelca Ronalda.

Ale my sa teraz vráťme k tomu, čo sme už viac raz urobili. V internetovom magazíne Klub priateľov Dukly sme ešte 28. novembra 2019 po prvý raz pre našich čitateľov priniesli s V. Greškom prvý vážnejší rozhovor o jeho zámeroch práce s deťmi a mládežou v MFK Dukla. Pokúsme sa plynule nadviazať na tento rozhovor po necelom roku a po nedávnom priblížení futbalového života tohto zaujímavého človeka v magazíne Klub priateľov Dukly.

Čo ty na to, Vraťo? Naše životy sme posunuli ďalej, lepšie sa poznáme i ty iste lepšie poznáš chlapcov v kolektíve, ktorý vedieš, lepšie poznáš rodičov a rodičia, ktorých chlapcov trénuješ lepšie poznajú teba. Vráťme sa, teda, k tvojim trénerským začiatkom  v MFK Dukla. Vraťo, od kedy trénuješ MFK Dukla?

Oficiálne od 1. júla 2019

Prečo si išiel práve k tejto vekovej kategórii, ktorú vedieš v súčasnosti pod hlavičkou U15? Chcel si tam ísť, alebo ťa tam zaradili?

Jednoduchá otázka s dosť ťažkým podtónom. Bol to vtedy dosť komplikovaný ročník. Tak sa o zoskupení, ku ktorému som  vtedy prišiel, na mnohých miestach a medzi viacerými skupinami v MFK Dukla vravelo pred mojim príchodom. Bola to však pre mňa výzva. Ponúkol mi ju generálny manažér Milan Smädo. On ma presvedčil na tento krok, ktorý som urobil.

Prečo sa vtedy o tejto kategórii tak vravelo či povrávalo, že ide o komplikovaný, „ťažký“ ročník chlapcov?

Nachádzalo sa tam viacero talentovaných futbalistov, samozrejme veľmi mladých chlapcov, z ktorých podaktorí otcovia toho dosiahli vo vrcholovom futbale dosť…

Rozumiem. Doplním a upresním to, na naše slovenské pomery ich tam bolo niekoľko. Mám na mysli teba a tvojho syna, ale i ďalších. Ako príklad uvediem syna ďalšieho kvalitného prvoligového futbalistu, potom funkcionára a trénera Martina Poljovku, patrí sa spomenúť v tejto súvislosti aj talentovaného vnuka generálneho manažéra MFK Dukla Milana Smäda, či syna ďalšieho skvelého futbalistu Bednára. Ten kto videl hrať futbal si musel všimnúť pútavú hru talentovaných chlapcov Milana Kaščáka, Jána Bednára, Martina Poljovku juniora či Samuela Greška. Takže?..

Takže musím hneď upresniť, talentovaní chlapci sú v každom družstve, každý talent je zaujímavým typom futbalistu i so svojou ľudskou, detskou či mladíckou typológiou. A teraz ešte rozviniem upresnenie – sláva otcov či dedov pri ich raste nebude znamenať nič, ak nebudú vo svojom futbalovom raste, ale i vo svojich mladých životoch disciplinovaní a nároční. Preto jedným dychom musím znova povedať čo som už viac raz podčiarkol, že klub MFK Dukla nie je záujmovým krúžkom na voľnočasové aktivity pre deti. Tých talentov okrem tebou spomenutých bolo o zopár chlapcov viac, ale nie až tak mnoho, by sme mohli tvrdiť, že ide o „super hviezdny tím“ tejto vekovej kategórie. Sám som sa o tom postupne presviedčal, vymieňal som si na dané témy s rodičmi názory,  odhliadnuc od toho, kto  je podľa mena a priezviska kým. Tvrdím stále, hrou, prístupom k tréningom, k životospráve, k školským povinnostiam, ale aj v bežnej komunikácii dňa s rovesníkmi musí byť jasné, že ide o perspektívnu skupinu, z ktorej by mohli a mali vzísť kvalitní odchovanci MFK Dukla pre budúce futbalové životy. Sme však stále iba na začiatku takej cesty. Musíme byť však nároční na svoju vlastnú prácu a vlastnú sebadisciplínu. Všetci, ktorí sme sa do činnosti nášho družstva rozhodli zapojiť a prijali určité presné pravidlá našich činností. Futbalových i mimofutbalových. Nič viac a nič menej. 

Vratislav Greško (na snímke uprostred) prostredníctvom priamej komunikácie náročné témy na dialóg priam vyhľadáva. Pravda, musí ísť – ako sám zvykne podčiarknuť, o dialógy zmysluplné ako v tomto prípade, keď komunikuje po rokoch so svojim slávnym spoluhráčom z čias v majstrovskom Interi Bratislava i slovenskej reprezentácii Szilárdom Némethom (druhý sprava)

Snažím sa pochopiť čo rozprávaš a tvrdíš, ale vráťme sa k podstate otázky. Zobral si túto skupinu trénovať preto, že v nej hrá aj tvoj syn?..,

No vidíš?! Mnohí máme synov či talentované dcéry pre určitý druh športu. Len podaktorí sme ochotní sa v danej oblasti samotní odborne, za svoje vlastné peniaze zdokonaľovať vzdelávaním, stážami v kvalitných kluboch a s kvalitnými ľuďmi. Nič ešte neznamená, že keď niekto bol vynikajúcim futbalistom bude aj vynikajúcim trénerom. Prevzal som družstvo, ale i úlohu vlastného sebavzdelávania sa a zvýšenia vlastnej náročnosti na svoju prácu. Bez sústavného dopĺňania poznatkov z teórie a jej prepojenia na prax, ale i analyzovania vývoja v danom prostredí, v ktorom pracujem sa dobré výsledky nedostavia. Ale to isté platí o komunikácii s rodičom a mladým chlapcom. Napríklad na tréningu aj v škole. Toto sú vážne otázky pre prax. Povedať si na začiatku spolupráce čo budeme, čo musíme robiť, aby nám z talentovaného chlapca vyrástol aj kvalitný človek.

Prosím, pokúsiš sa premeniť tieto slová na drobné?…

Samozrejme. Vo futbalovom družstve nesmieme dopustiť stádovitosť. Ak mám vyhliadnutý talent, snažím sa dobre načúvať predstavám rodičov, prečo chcú, aby bol ich chlapec futbalistom a či sú ochotní náročne spolupracovať v režime s ktorým som prišiel k družstvu a pre ktorý som bol oslovený vedením klubu MFK Dukla. Chlapci, ktorých som prevzal neboli a ani dnes nie sú géniovia. Nebolo to tak ako mnohí vravievali, že v kolektíve, ktorý som preberal, bolo množstvo talentov. Niet takého kolektívu aby v ňom pracovali iba talentovaní chlapci. Ale sú pravidlá, ktorých dodržiavaním cibríme, brúsime ctižiadosť, trpezlivosť, pracovitosť, sebadisciplínu osobný i kolektívny rast. Toto trvá roky. Dostať sa na futbalový olymp znamená zvládnuť celú futbalovú abecedu. Nestačí prísť, ako to my, v našich slovenských podmienkach dnes robievame trebárs k písmenku „S“ a sme v cieli. Každá sláva, to vie a zo života pozná veľa skúsených a zodpovedných ľudí – je iba poľná tráva. Nájdem talent, porozprávam s jeho rodičmi, dohodneme sa na systéme spolupráce a už idem ako tréner sám za pedagógmi do školy, ktorú bude navštevovať. Sledujem jeho kroky vo voľnom čase a snažím sa vytvárať s MFK Dukla tie najlepšie podmienky, aby sa kvalita mládežníckeho futbalu v MFK Dukla dostávala postupne do absolútnej slovenskej špičky a odtiaľ prenikala do mladej, kvalitnej futbalovej Európy. Ale tam máme ešte veľmi ďaleko.

Prečo taká skepsa?

To nie je skepsa. Taká je realita. Mládežnícky futbal bol v bývalej armádnej Dukle Banská Bystrica na špičkovej európskej úrovni. Vyhrávali sme zápasy či turnaje s rovesníkmi zo špičkových európskych veľkoklubov. Na Slovensku sa rodili majstri Európy v tých najnižších vekových kategóriách. Zo slávy sa bez sebadisciplíny a sebavzdelávania aj na trénerských postoch prenikať medzi špičku nedá. Keď som tento kolektív preberal, nepatrili sme medzi družstvá, ktoré boli vyhľadávané na zápasovú konfrontáciu so silnými súpermi. Pamätám sa, keď som družstvo ešte nie ako tréner, ale iba rodič sledoval, prehrávali s bežnými vidieckymi klubmi. Zavše aj hanlivým spôsobom. Dnes máme zostavený presný harmonogram prípravných zápasov s kvalitnými súpermi špičkovej domácej i neďalekej zahraničnej kvality. Postupne sme sa herne a výsledkovo začali presadzovať i na dobre obsadených turnajoch u nás i v zahraničí. Zatiaľ iba v Českej republike. Po sústavnom dopĺňaní kolektívu na jednotlivé posty na turnajoch získavajú mladí chlapci vlastné skúsenosti a poznatky, kde sa asi nachádzajú v konfrontácii s absolútnou špičkou. Je dobré, že o tom občas prinášajú informácie aj médiá. Ale ako som povedal, stále sa musíme učiť, stále zdokonaľovať. Vy ste minule na stránkach Klubu priateľov Dukly napísali, že kľúčové okamihy menia futbalové životy už od detstva. A tie okamihy sú tvorené práve tými maličkosťami, o ktorých sa rozprávame.

Dostalo sa mi do uší, že si vraj nedávno absolvoval vynikajúcu stáž v mládežníckom klube Slávia Praha. Je to pravda? Ak áno, čo nám o jej obsahu prezradíš?

Futbalový klub Slávie Praha je dnes vážny a úspešný veľkoklub v Európe. Máš dobrú informáciu a iste i svoje poznatky z iných Slávii podobných veľkoklubov. Veľa som tam stážou získal. Mnohé veci som spomenul vo svojich predchádzajúcich odpovediach, podaktoré veci sme robili už za práce trénera Benedika v našej mládežníckej armádnej Dukle Banská Bystrica. Osobne si myslím, že MFK Dukla za tie 3 roky svojej existencie urobila veľmi veľa  pozitív pre nárast kvality práce s mládežou pri futbale vo vlastnom klube, ale aj v prospech spolupráce s bližšími i vzdialenejšími klubmi mestečiek a obcí nášho Slovenska. Jedno som si v Slávie znova potvrdil čo som vnímal už ako aktívny futbalista. Čo mi dnes postačuje pre špičkovú kvalitu rastu, zajtra to bude málo!

Môžeš poslednú vetu svojej odpovede na predchádzajúcu otázku povedať čitateľovi ešte zrozumiteľnejšie?

Musíme na sebe v klubovom futbalovom živote pracovať každý na svojom úseku stále viac a náročnejšie. Týka sa to hráčov, trénerov… a vieš prečo to hovorím práve tu takto otvorene?…

Možno tuším, ale bude lepšie ak to povieš ty sám…

Aby aj naše slovenské médiá pomáhali k takému nárastu futbalovej kvality, ktorá prinavráti na Slovensko medailové umiestnenia z ME, MS či OH a podčiarkujem, kvalitné výsledky z vážnych futbalových turnajov mládežníckych klubových a reprezentačných výberov. Veď sme to tu už mali…

Vraťo, ďakujem za čitateľov. Verím, že si po určitej dobe znova nájdeš čas na ďalší, prinajmenšom tak zaujímavý rozhovor, aký si vytvoril svojimi odpoveďami teraz.

Aj ja ďakujem za otázky a podnety na potrebu ďalšej komunikácie prostredníctvom tém zo súčasného mládežníckeho futbalu.