MLÁDEŽ

Krásna akcia, skvelí realizátori banskobystrickej Penaltičky!

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Futbalové galeje  nie sú tam, kde kopú do lopty zo značky pokutového kopu deti. Tam je spravidla evidentná detská radosť, možno zodpovednosť či tréma. Futbalové galeje sú tam, kde údery nohou do lopty od detí aj z tejto vzdialenosti nemajú zmysel a nespájajú toho, kto kope, so spoločenstvom ľudí, ktorým na výchove mladého futbalistu záleží v jeho komlexnej všestrannej pripravenosti.  Preto sa snažíme utiecť z galejí​ písať o futbale aj prostredníctvom nácviku pokutových kopov v širších súvislostiach.

V sobotu 30.júna toho roku  zorganizovali  na Štiavničkách v Banskej Bystrici netradičná súťaž v kopaní pokutových kopov. Organizátori, Dušan Balon, bývalý dvojnásobný majster Slovenska a raz Československa v kategórii žiakov ( hral za družstvo, ktoré viedol Mgr. Peter Benedik spolu s Holecom, Praženicom, Karáskom, bratom Danielom, Strelcom, Dikaczom, Slobodníkom, Zátekom a ďalšími- pozn.autora) a Pavol Zlevský, bývalý ligový dorastenec Dukly Banská Bystrica,( v ligovom doraste Dukly hral spolu s Viktorom Pečovským, Filipom Lukšíkom, Adriánom Lučanom a ďalšími – pozn. autora), v súčasnosti tréner mládeže v Jupie Futbalová akadémia Mareka Hamšíka v Banskej Bystrici, pripravili pre nádejné talenty futbalu v meste pod Urpínom   do pätnásť rokov súťaž s názvom Banskobystrická penaltička. V nej sa proti sebe postavilo dvadsaťpäť strelcov. Na bránkovej čiare sa striedalo šesť brankárov, ktorí bojovali o titul najlepšieho brankára.

Prostredníctvom rozstrelu zo značky pokutového kopu  a semifinále postúpili do finálového záveru deviati strelci. O konečnom víťazovi, Jánovi Bednárovi, rozhodla  až ôsma séria. V nej realizovali pokutové kopy strelci slabšou nohou.

Víťazný Ján Bednár má iba jedenásť rokov a futbal hrá za  MFK  Dukla Banská Bystrica Za tento klub hrá už druhý rok a za jednu sezónu nastrieľal svojim súperom trinásť gólov. Dostatočné svedectvo, že ide o perspektívneho strelca, ktorý vie skórovaťzo značky pokutového kopu. Tí, ktorí chodia pravidlene na zápasy jeho družstva sa presvedčili, že v zápase dokáže streleckou pohotovosťou narobiť súperovým obrancom a brankárom viac ako dosť.

V súťaži bankárov zvíťazil Tomáš Žabka, ktorý chytá tiež za kolektív za kolektív MFK Dukla Banská Bystrica v kategórii U-13. Zaujímavú a náročnú súťaž vyhral vďaka tomu, že z 30 strieľaných “penált” dokázal zneškodniť šestnásť! Úctyhodná bilancia aj pre skúsenejšieho brankára.

​​​​​​​​​​​​Medzi brankármi postrehom a odvahou zaujala aj brankárka. Je pekné vidieť dievča súťažiť proti chlapcom a ešte k tomu aj chytať a obetavo sa hádzať do ich striel. Tá o ktorej píšem sa volá Kristína Ďuriančíková, ktorá chytila šesť striel zo značky pokutových kopov.. Keď som sa jej po vydarenom podujatí prihovoril, rada a zaujímavo reagovala na moje otázky. Potvrdila, že za klub JUPIE Banská Bystrica chytá už dva roky. Za toto obdobie odohrala cez dvetisíc minút čo je úctyhodná dĺžka minutáže v bráne.

Je dobré, že existujú nadšenci, ktorí vedia a hlavne chcú organizovať také a im podobné podujatia pre mladé talenty a milovníkov pohybu na čerstvom vzduchu z radov detí. Zviditeľňujú futbal, deklarujú, že už tých najmenších futbalových adeptov sa dá motivovať atraktívnym podujatím. Možno práve aj  vďaka tejto súťaži prídu do banskobystrických futbalových klubov detí a mládeže ďalšie nové tváre.

Futbal je športom, ktorý učí deti kolektívnosti, spolupráci, učí prežívať radosť, ale učí aj znášať prehry. Táto krásna záľuba prináša svojou atraktívnosťou množstvo nezabudnuteľných zážitkov a skúseností.

Vďaka futbalu môžeme verejne ďakovať aj štedrým a dobrosrdečným sponzorom, ktorí dokážu podporovať popisované prednosti tejto hry hier pre všetky deti. Dôkazom sú aj tí z banskobystrického Urpineru, pizzérie Evijo, ale aj riaditeľ letiska Sliač pán Šaler, kaviareň OCA COFE a kamenárstvo Vaterka.

Ako jeden z mladých futbalistov z dresu MFK Dukla som rád, že môžem verejnosti ponúknuť svoj pohľad na toto krásne podujatie slovom i fotografiami. Dôkaz, že futbal učí aj spoločenskej komunikácii a rozvoju myslenia.