AKTUALITY MLÁDEŽ

Ligové dorasty MFK Dukla v premiére na troch frontoch nerozhodne s Michalovcami

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Útočné tykadlá mladých futbalistov MFK Zemplín Michalovce zdobila rýchlosť i slušná technická vybavenosť. Tentoraz sa do rýchleho brejku pred brankára Filipa Baláža rútil po kolmici Táncoša Samuel Kovalčin (č.18). Do obrany prišiel vypomôcť  Dávidovi Jarošovi pravý záložník Jozef Kandala (vpravo v červenom drese).

Ligoví dorastenci MFK Dukla majú za sebou po sobote 31. júli toho roku premiéru nového futbalového ročníka 2021/2022. Všetky tri družstvá U19, vedené trénerom Jozefom Moresom, U17 vedené hlavným kormidelníkom Mariánom Strelcom a U16, ktorú kormidluje Vratislav Greško hrali so svojimi rovesníkmi proti súperom v dresoch Zemplína Michalovce nerozhodne. Zo všetkých zápasov nám naši spravodajcovia hlásili kvalitný futbal v podaní  všetkých kolektívov.

My sme boli z internetových portálov Klub priateľov Dukly a Duklasport.sk prítomní na zápase kategórie U19. Stretnutie odohrali na kvalitnej tráve v banskobystrickej Kremničke. Zápasu prizeralo takmer 100 divákov napriek tomu, že tesne pred otváracím stretnutím tohoročnej prvoligovej dorasteneckej sezóny sa pustil silný lejak.

Skúsený tréner hostí Branislav Sokoli, známy aj zo svojho úspešného pôsobenia v českom futbalovom Liberci, či náročnej ruskej futbalovej lige dospelých, ale i pri dorastoch prvoligových tímov z minulých úspešných futbalových rokov Košíc nám pred zápasom povedal, že Zemplín má kvalitné družstvo s viacerými veľmi talentovanými chlapcami.

Predpokladali sme, že má na mysli hlavne reprezentantov SR  Zorana Záhradníka a Tobiasa Bujňačeka. Zápas ukázal, že hlavne  Marcel Tancoš, Róm z Malčíc, (  ide o jednu z viacerých bývalých liahní talentov futbalu vidieka na Zemplíne – pozn. autora koommentára) je úžasným talentom, ktorého ďalší futbalový vývoj budeme isto bližšie sledovať podobne ako celú I. dorasteneckú ligu v Slovenskej republike. A to sa ešte nemohli predstaviť ďalší dvaja talentovaní futbalisti v drese Zemplína – Norbert MattaRoland Balogh, ktorí ak vytrvajú v svojej ochote veľa trénovať a podriadiť svoj život futbalovej reholi, iste o ich futbalovom rozlete budeme počuť oveľa viac aj v budúcnosti!

Domáci kolektív, vzhľadom na veľkú hráčsku obmenu kádra ( z toho minulo sezónneho tzv. covidového obdobia, odišiel prakticky celý základ) sa hrou vďaka dobrej kondícii svojmu súperovi v podstate hlavne v záverečnej fáze zápasu vyrovnal. Spočiatku hostia zo Zemplína pôsobili kompaktnejším dojmom, neskôr sa začala prejavovať v zápase výborná kondičná pripravenosť MFK Dukla. Posledné minúty trápili viacerých hráčov hostí kŕče, takže sa často prerušovalo a pomáhalo statočne a s celou dušou nasadením hrajúcim viacerým mladým futbalistom v ideálnom futbalovom počasí a prostredí na nohy.

Na nedostatok obranných činností sa iste v zápase MFK Dukla – MFK Zemplín Michalovce nemohol sťažovať pri rýchlych prienikoch ani stopér Patrik Reptiš (uprostred v červenom drese). Za úspešné obranné ataky si aj takú pochvalu zaslúži.

Prvý polčas vyznel herne v prospech futbalovejších hostí, záver patril domácim. Už v 9. minúte kopali po vtipnom prieniku pravou stranou hostia rohový kop, ktorí domáci odvrátili loptou do poľa. V 18. minúte domáci brankár Filip Baláž napravil chybu stredu vlastnej obrany, vzápätí i svoju vlastnú chybu ba niekoľkými skvelými zákrokmi i sľubné gólové ambície hostí, ktoré vznikali po individuálnych prienikoch hlavne Marcela Tancoša. Ak sme už pri tomto hráčovi, ten ukázal sólo prienikom takú technickú vybavenosť akú divák nevidí ani v zápasoch o prvoligové body dospelých. Zobral loptu na kopačky na vlastnej polovici ihriska a masopustovským slalomom prešiel až na hranicu šestnástky, aby nádherne zakončil. Baláž dal za akciou v bráne domácich skvelú futbalovú bodku.

MFK Dukla sa snažila prenikať predovšetkým cez  Davida Jackuliaka, ale ten nemal na hrote útoku rovnako futbalovo zdatného spoluhráča. Tancoš v drese Michaloviec naopak, lopty rozdeľoval pravidelne na krídla  Alexovi Ivankovi  či Samuelovi Kovalčinovi.

Brankár hostí Filip Mišina nemal preto veľa práce. Nemusel zasiahnuť dokonca ani po krásnej akcii po ose Kandala – Svetlík – Horváth pravou stranou, lebo celou bránou pozdĺžne idúca slabšia strela Horváta išla vedľa jeho pravej tyče.

Hostia v prvom polčase ponúkli divákom pohľad na viacero kolmých útočných pasov na vzdialenosť 30 – 40 metrov, ktorými sa snažili dostať do blízkosti brány Filipa Baláža. Skvelých mali krajných obrancov, na hru ktorých bolo radosť pozerať sa. Na rukáve nemal kapitánsku pásku kolektívu Zemplína náhodou napríklad  s číslom 5 hrajúci Michal Tóth, herne v obrane vynikal Boris Horváth, na opačnej strane si za hru absolutórium zasluhoval tiež kapitán, slovenský  reprezentant  Adam Červeň.

So svojim postom stredového hráča sa veľmi dobre vyrovnal, hoci mu herne zďaleka viac sluší stred poľa, bojovný a futbalovou myšlienkou i technickou zdatnosťou sa lepšiaci Jozef Kandala, vyzdvihnúť by sa patrilo i ďalších. Chlapci MFK Dukla sa presvedčili, že práce na svojom futbalovom raste majú neúrekom. Hrou iste také súboje pritiahnu čoraz viac  publicistov na svoje dorastenecké futbalové súboje.

Zápas U19:

MFK Dukla – MFK Zemplín Michalovce 0:0

ŽK: striedajúci  Marcel Űvegeš z celku hostí

Rozhodovali: M. Libiak – M. Súkeníková, M. Dobrík. Delegát zápasu: Štefan Pastorek

Zostavy a striedania:

MFK Dukla: Filip Baláž – Dávid Jaroš, Patrik Reptiš ( od 46. minúty Oliver Klimpl) Adam Červeň, Adrián Necpal – Matúš Köröš, Mário Žďánsky – Jozef Kandala, Samuel Svetlík, Adam Jackuliak – René Horváth ( od 46. minúty Filip Poláček)

MFK Zemplín: Filip Mišina – Boris Horváth, Richard Rigo, Samuel Loffay, Jaroslav Holp ( od 55. minúty Marcel Uvegeš) – Michal Tóth – Tobias Bujňáček,  Marcel Táncoš, Zoran Záhradník – Alex Ivanko( od 69. minúty Dávid Gabriel Matis), Samuel Kovalčin ( od 82.minúty Miroslav Marcin)

Redakčná poznámka: K majstrovským zápasom U17 MFK Zemplín Michalovce  – MFK Dukla, rovnako tak aj v kategórii U15 sa vrátime bližšie v priebehu týždňa.