AKTUALITY MLÁDEŽ

Ligoví dorastenci MFK Dukla U19 doma rozdávajú, vonku bodujú

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Aj také obrázky zvyknú prezradiť aké nasadenie bolo sprievodným znakom víťazstva dorastencov MFK Dukla v zápase so Slovanom Bratislava na jeho pôde. Na snímke sa do útočnej akcie zapája až 5 hráčov MFK Dukla, ktorí vyrážajú pri dôslednom preberaní súpera v obrannej fáze.

Futbaloví dorastenci MFK Dukla v kategórii U19 doma body rozdávajú a vonku ich berú aj tým najlepším. Ako to vyzeralo v dvoch ostatných majstrovských zápasoch už v priložených komentároch.

Zbytočná bodová strata s Ružomberkom

V stredajšom majstrovskom zápase I. dorasteneckej ligy U19 medzi domácim MFK Dukla a Ružomberkom stratili domáci ďalšie 3 dôležité majstrovské body. Po takom konštatovaní sa žiada opýtať: Prečo? V prvom polčase domáci kolektív, ktorý nastúpil v rovnakom zložení ako proti DAC  Dunajská Streda, kde zvíťazil 3:2 hral aktívnejšie ako súper, mal v poli ďaleko viac z hry, ale v strede ihriska urobil dve školácke chyby, ktoré popri pomalom a nedôraznom strednom obrancovi Patrikovi Reptišovi v strede obrany, súper dokonale potrestal. Naviac, domáci, ktorí kopali v prvých 45, minútach šesť rohových kopov až na ten posledný,  všetky zahrali zle. Pokojný a vysoký brankár Ružomberka Tomáš Fruhwald ľahké lopty posťahoval a tie nebezpečnejšie išli mimo jeho brány. Hostia lišiacky čakali na brejkové momenty, tie prišli v oboch prípadoch po už spomenutých chybách.  Prvú využil v 31. minúte rýchlejší Jan Jonaš, za ktorým nestačil behom bez lopty už spomenutý obranca MFK Dukla a druhú v 39. minúte Martin Jurina.

Veľká škoda. Po zmene strán vyše 150 divákov čakalo zo strany domácich hlavne gólový obrat. Tréneri Daniel Valach a Marián Strelec stiahli z ihriska často nepresne rozohrávajúceho Richarda Reptiša a na ihrisko poslali Mareka Macka. Tomu skočil v strede poľa na stehno kolíkmi z kopačiek hosťujúci Martin Kohút a keď hlavnému rozhodcovi zasignalizoval tento faul postranný Michal Budáč, videl záložník hostí Martin Kohút červenú kartu. Keď dal v 62. minúte gól z hranice šestnástky do súperovej siete Adam Hanes, mnohí čakali ďalšie v súperovej sieti. Dočkali  sa ďalšej školáckej chyby v obrane od Patrika Reptiša, ktorý nedokázal prikryť svojho prenikajúceho útočníka a tak v 69. minúte Tomáš Kubík stanovil konečný výsledok zápasu.

V druhom polčase prekvapilo zopár kŕčov v nohách mladých, ešte iba začínajúcich futbalistov na oboch stranách a podaktorí diváci hlasito komentovali zápas zo strany domácich od spomenutého tretieho gólu pokrikmi: „Nemohúcnosť na ihrisku, bezradnosť na trénerskej lavičke.“

Ťažko je po takom zápase, v ktorom nebolo rozdielového hráča, hodnotiť niečo v superlatívoch. Ružomberok mal radosť z lacného bodového zisku podobne ako pred ním Poprad. Nebol herne lepším kolektívom. Body sú však dôležité. História sa pýtať na hru nebude.

Ťažká a ubolená zostala úloha pre domácich trénerov s družstvom, v ktorom mnohým hráčom chýba technická zrelosť a kvalitnejšia kopacia technika. Zaráža, že podaktorí nie sú schopní od rohovej zastávky tvrdšie zacentrovať loptu ani do stredu súperovej šestnástky. Rohových kopov zo strany MFK pribúdalo, celkom 3 sme ich napočítali až 12, ale ešte viac bolo zo strany tohto kolektívu futbalovej bezradnosti od chvíle, kedy dali hostia tretí gól. MFK Dukla – MFK Ružomberok 1:3 (0:2) Góly: Hanes resp. Jonaš, Jurina, Kubík. ČK: Kohút ( Ružomberok) ŽK: Baláž a Šimúth ( MFK Dukla) resp. Kubík, Jonaš. Rozhodovali: Maroš Likiak – Michal Budač, Michal Železňák.

Zostava domácich: Filip Baláž – Jakub Šimúth, Adam Červeň, Patrik Reptiš, Oliver  Patrnčiak – Richard Reptiš ( od 46. minúty Marek Macko), Tomáš Koreň ( od 72. minúty Marek Výbošťok) David Jackuliak (od 81. minúty Michal Milrád)   -Adam Hanes, René Horváth.

V I. dorasteneckej lige U17 prehrala MFK Dukla na ihrisku v Ružomberku 5:1 a bola po 3. kolách spolu so Slovanom Bratislava a Dunajskou Stredou v tabuľke na poslednom mieste. Slovan a Dunajská Streda však majú o zápas menej.

Slovanu zobrali body, ako bude v Trenčíne?

Na pravé poludnie, v silnej letnej páľave, pálila domáci vedúci celok I. dorasteneckej ligy s MFK Dukla, aktívna hra hostí. Na kvalitný trávnik Futbalovej akadémie Slovana nastúpil celok MFK Dukla oproti zápasu s Ružomberkom len s jedinou zmenou v zostave. Od začiatku hral v zálohe Marek Macko, a nehral zle. Celý kolektív MFK Dukla sa snažil čo mu sily stačili , od prvej minúty  chlapci spod Urpína hrali útočný, aktívny futbal a za prvý polčas mali zo 3 – 4 výborné strelecké príležitosti, ktoré však v gól nepremenili. Prvé dve ponúkol Horváthovi ako na tácke po svojich skvelých herných prienikoch kapitán kolektívu MFK Dukla Adam Hanes.  Mladý futbalista René Horváth ani v jednom prípade zblízka núkajúce sa šance dať gól nevyužil. Gól z asi 10 metrovej vzdialenosti nedokázal vsietiť v prvom polčase ani  Martin Laurinc, ktorý osamotený zoči – voči brankárovi Filipovi Krížikovi v priamom postavení na stred brány poslal loptu  tak, že tá sa  obtrela o brankárovu žrď po jeho pravej ruke z vonkajšej strany.

A takto to vyzeralo počas plnenia obranných úloh v prehranom zápase na domácej pôde s Ružomberkom. Štyria naši obrancovia za jediným útočiacim hráčom Ružomberka pred brankárom Blažkom. Koho bránia Richard Reptiš, Martin Laurinc, Patrik Reptiš a David Jackuliak v čudnom obrannom rozostavení v červených dresoch, keď hosťujúci Juraj Rakyta z Ružomberka mieri s loptou opačným smerom?…

Domáci mali skvelú príležitosť dať gól v prvom polčase iba raz, ale po hlavičke ich útočiaceho hráča v dobrom streleckom postavení skvele zasiahol robinzonádou reprezentačný brankár U18 Filip Baláž.

Po zmene strán a bezgólovom polčase bolo v kabíne dorastencov Slovana veľmi dusno. Hlas trénera Vladimíra Gála bolo počuť až na nádvorie spomenutej akadémie,  ktorá sídli v areále bývalého Rapidu. Prekvapili ošúchané a časom poznačené vonkajšie priestory aj chýbajúci hlásateľ o najdôležitejších momentoch, ktoré sa na hracej ploche počas majstrovského stretnutia I. dorasteneckej ligy U19 udiali.

Nás zaujalo aj kopnutie do členka brankára MFK Dukla Filipa Baláža, keď po akcii súpera loptu zneškodnil a pohotovo poslal výkopom znova do hry. Ten  faul až na brankára a faulujúceho mladého futbalistu bol  v prázdnej šestnástke zjavný, ale ostal postranným rozhodcom nepovšimnutý! Samotní diváci, ktorých bolo na tej časti tribúny asi pätnásť (15) protestovali hlasito. Žeby sa čiarový Miloš Lalo z Pezinka opieral a kamarátsky a priateľský pohľad pozorovateľa a delegáta stretnutia Jaroslava Zábranského?!…

Nevieme čo ukáže videokamera, ale my sme tiež boli svedkami toho, čo nemá z fair – play nič spoločné. Zápas samotný hrali družstvá až na bežné priestupky vyplývajúce z herného nasadenia ináč fair – play, popisovaný moment by si zaslúžil podľa našej mienky disciplinárne potrestanie. Ale od toho sú tam predovšetkým delegované osoby SFZ!

V druhom polčase Slovan pridal na hernej aktivite. Zatlačil súpera pred jeho šestnástku a obrana MFK Dukla sa nemohla sťažovať na nedostatok práce. Skvele si v nej počínali hlavne obaja stopéri Adam Červeň a Patrik Reptiš, ktorý hral tentoraz veľmi dobre a aktívne. Tak vo  vzduchu ako i na zemi. Veľmi veľa lôpt pozbieral záložník a pracant na celej ploche ihriska Tomáš Koreň. Keď v 50. minúte striedali tréneri Valach – Strelec zraneného Jackuliaka, ktorý sa zrazil v zápase počas boja o loptu s ďalším bývalým hráčom z Banskej Bystrice, v súčasnosti reprezentantom v drese Slovana  Marekom Mičákom, ktorého odniesli z hracej plochy na nosidlách, prišiel na hraciu plochu Jozef Kandala. Hral dobre, z hĺbky poľa založil viaceré pekné akcie a svoj prehľad a pokoj v hre dokumentoval i v 87. minúte pri založení akcie, ktorá mala aj gólové zakončenie. Z ľavej strany ihriska poslal dlhú krížnu prihrávku do odkrytej obrany Slovana, kde sa pohyboval veľmi dobre počas celého zápasu Adam Hanes, lopta preletela až za obranu Slovana, jeho hráči si mysleli, že sa dostane za bránkovú čiaru a bude koniec stretnutia. Pohyblivý futbalový srdciar Hanes však šprintom loptu zachytil za súperovou obranou, späť je poslal do prázdnej šestnástky kde z pravej strany nabiehal Martin Laurinc, ktorý už z takej pozícii nezaváhal a pokojne dal víťazný gól svojho družstva.

Slovan sa na vyrovnanie nezmohol aj preto, lebo tréner Valach poslal do poľa z lavičky namiesto Horvátha v závere druhého polčasu aj Richarda Reptiša a ten tiež hlavne hlavičkovými úspešnými súbojmi posilnil obrannú fázu svojho kolektívu, ale ojedinelými presnými centrami nútil hráčov Slovana vracať sa do svojich brániacich pozícií čím otupil údernú silu Slovana. Slovan si počas herne aktívnejšej útočnej hry ani po zmene strán čistú gólovú príležitosť nevypracoval. To čo prešlo za obranu Dukly buď pochytal pozorný a dobre čítajúci hru brankár Filip Baláž, alebo išlo vedľa jeho brány.

Slovan Bratislava – MFK Dukla 0:1(0:0) Gól dal v 87. minút M. Laurinc. ŽK : v 61. minúte Hornyák, 69. minúte Molčan, v 82. minúte Lacko resp. v 27. minúte Červeň, v 33. minúte P. Reptiš a v 41. minúte Laurinc. Rozhodovali Mastiš – Lauer, Lalo.

Zostava MFK Dukla: Baláž –  Šimúth, Červeň, P. Reptiš, Patrnčiak – Laurincä (od. 90. minúty Truban), Koreň, Hanes, Macko, Jackuliak  ( od 50. minúty Kandala) – Horváth (od 83. minúty Richard Reptiš)

Odznelo po zápase v zóne Fans klubu dorastu U19: „Pozrite, sľúbil som, že po víťaznom zápase na Slovane budú znova domáce pečené koláčiky. Do Dunajskej Stredy ich priniesla pani Adriana Jackuliaková, boli skvelé a popri víťazstve sme si aj nimi osladili naše veselé fanúšikovské životy.

Teraz však našimi koláčikmi z dielne ďalekého Východu aj pani Adriana pohrdla. Na zápas neprišla. Manžela vyslala samotného. Okrem nej sme pri degustácii domácich pečených koláčov ( a boli znova skvelé a bolo ich tiež veľa…mňam…) postrádali aj ďalších záslužných členov a členky nášho zdravého fanúšikovského jadra, predovšetkým pána Jána Medveďa s jeho čarovným liekom proti COVIDu 19, pani Janku Medveďovú, ale i pani Ivanu Reptišovú. Chýbala nám Vaša „konzumačná“ posila i úprimná radosť. Reparát môžete urobiť už v najbližšiu stredu v Trenčíne.“