AKTUALITY MLÁDEŽ

Ligoví dorastenci sa málo posúvajú výkonnosťou k dospelým

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Ani striedania na oboch stranách nezmenili kvalitu hry a streleckú efektivitu v zápase Podbrezová – MFK Dukla U19. Takých súbojov, aká je ponúkaná aj touto snímkou bolo dosť.

Včera odohrali prvoligoví dorastenci 2. kolo futbalového ročníka 2021/2022. Naša redakcia bola na stretnutí ŽS Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica vo Valaskej pri Podbrezovej, kde sa hralo o dôležité body za ideálneho futbalového počasia.

Výkony družstiev však ani na jednej strane ideálne neboli, na každej strane iba po dvaja hráči patrili herne k rozdielovým. Zo strany domácich to boli obrancovia Šikula a Straka, z MFK Dukla brankár Baláž a obranca Červeň. Reprezentačný brankár Danko v drese Podbrezovej sa výkonom prezentovať nemohol, lebo útočné poňatie súpera ho k tomu neprinútilo. Strelecky nemohúcne pôsobil na ľavom krídle aj Jackuliak, ktorý netrafil súperovu bránu dokonca ani z pár metrov.

Čo je najhoršie, väčšina hráčov mala nedostatky technického rázu nie len pri bežnom spracovaní lopty, ale i s rýchlosťou a presnosťou pri rozohrávke, podaktorým dokonca chýbalo aj lepšie herné nasadenie. Na základe doterajších 2 odohraných kôl a v nich zápasov, ktoré sme videli zdá sa, že prvoligoví dorastenci sa výkonmi  vo väčšine prípadov posúvajú k takým futbalovým výkonom, ktoré by volali po ich zaradení do kádrov dospelých veľmi pomaly a len v ojedinelých prípadoch.

Možno to spôsobila i dlhá prestávka, ktorú si vynútil COVID 19, ale podľa nás je to i odraz kvality tréningovej práce s chlapcami ešte vo veku, keď sa základným technickým schopnostiam pri narábaní s loptou má dávať čo najviac priestoru hlavne prostredníctvom individuálnych tréningov. Tie však v našom slovenskom futbale až na pár výnimiek čo sa týka kvality -chýbajú.

Vydarených akcií bolo aj v zápase ŽS Podbrezová – MFK Dukla ako šafranu, chýb viacero. Už v 15. minúte naprával chybu Klimpla v obrane MFK Dukla brankár Baláž. V 20. minúte otáľal s rýchlou nahrávkou do súperovej šestnástky z pravej strany hosťujúci Kandala, nakoniec volil krátku prihrávku na pravé krídlo, ale centrovaná lopta z kopačky  Jaroša, obrancu MFK Dukla – bola neskorá, zákonite včas zastavená skonsolidovanou obranou Podbrezovej.

Domáci tiež nevynikali silným stredom poľa, ich medzihra bola dosť nepresná a čo prešlo pred bránu Baláža likvidoval zväčša už spomínaný Červeň. Herne sa tentoraz nedarilo ako obvykle ani reprezentantovi  Urgelovi.

Zo záložnej trojice hostí bol najplatnejším hráčom Köröš . ktorý zozbieral veľa lôpt aj pred vlastnou šestnástkou a pekne ich forsíroval na podhrotových hráčov. Tam však hlavne Svetlík často rozohrávkou i prienikmi chyboval a tým umožňoval stratou lôpt zakladať protiútoky Podbrezovej. Peknú loptu z trestného kopu poslal do šestnástky súpera v 31. minúte Jackuliak, ale Poláček i ďalší boli na hrote útoku MFK Dukla bezzubí. Ani útoky Podbrezovej nemali vysokú kvalitu.

Po zmene strán a viacerých polčasových výmenách, sa hostia spoliehali na rýchly protiútok. Podarilo sa im to v 3- 4 prípadoch, zato Podbrezová stále viac podkurovala obrane v červených dresoch i skvelému brankárovi Balážovi. Ten dokonca v 62. minúte pádom pod nohy  zabránil skórovať domácemu Tatárovi na hrote útoku. Loptu chytil na zemi a skryl pod vlastné telo. Skvelá brankárska bravúra. Takú zopakoval aj v nastavenom čase, keď  zo 17 metrovej vzdialenosti kryl nádherne zahraný trestný kop hosťujúceho Straku. Ten tvrdo namieril ponad múr loptu takmer do šibenice, odkiaľ  Baláž loptu robinzonádou vyškriabal na roh.

Rozhodoval Filip Glova, ktorý má za sebou vo veku 32 rokov rozhodcovské skúsenosti aj v riadení zápasov Európskej futbalovej ligy.

Zostavy:

ŽS Podbrezová: Adam Danko – Nikolas Šikula, Ivan Straka, Filip Mielke – Maxim Dzúrik ( od 82. minúty Daniel Suvák), Samuel Urgela, Martin Lupták (od 56. minúty Mário Suchanovský), Michal Vasiľ  – Marek Belko (46. minúty Dávid Kuhajdík), Viktor Tatár, Patrik Hanes.

MFK Dukla: Filip Baláž – Dávid Jaroš, Oliver Klimpl, Adam Červeň (K), Adrián Necpal – Matúš Köröš, – Jakub Rusko (od 46. minúty Adrián Varga ) – Jozef Kandala, (od 46. minúty Filip Kvietok), Samuel Svetlík, David Jackuliak – Filip Poláček (od 46. min. René Horváth)