MÉDIÁ STALO SA

MFK Dukla ponúkne futbalovej Európe malé futbalové divadlo snov

Foto: archív Klubu priateľov Dukly | Text pod foto: Takto vyzerá kompletne vybudovaná a ukončená dvojpodlažná budova hlavnej budovy Mládežníckeho mestského futbalového štadióna v Banskej Bystrici Radvaň, kde bude mať svoj domov MFK Dukla Banská Bystrica.

Na názory tých, ktorí tvrdili, že v banskobystrickej Radvani nikdy nebude kvalitný futbalový štadión som si dovolil reagovať pred časom vetou:

„Máte pravdu. V krásnom mestečku pod Urpínom, podľa mojej mienky, pribudne čo nevidieť malé futbalové divadlo snov. Ponúkne ho futbalovej Európe MFK Dukla.“

V tom čase som vôbec netušil, že ešte predtým rozbehne svoju činnosť Športová agentúra Dukla. Potešil ma jej aktívny rozbeh, ale i sídlo v meste, o ktorom sa hovorilo dávno: „ Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.“

Aj mojej maličkosti samotný život doprial prežívať radostné chvíle, keď na starobylom námestí čapovali pod naklonenou vežou práve v meste pod Urpínom pivo zdarma a chlieb piekli s nápisom Dukla. Bolo to v čase postupu futbalovej Dukly Banská Bystrica do I. federálnej československej futbalovej ligy. Zažil som tam v uniforme vojaka základnej služby však aj to, keď do autobusu tej istej „Dukličky“ dokázali v tom istom meste hádzať futbaloví nadšenci aj skaly, lebo ich verná Duklička I. ligu po záhadnom striedaní minútu pred koncom majstrovského zápase Dukla – Slávia Praha, najvyššiu československú futbalovú súťaž opustila.

Z brány sa vtedy za stavu 4:0 pre domácich musel na príkaz trénera Františka Jirasa porúčať populárny Tonko Burik a do brány poslal príkazom z lavičky vtedy major československej ľudovej armády, vtedajší futbalový tréner František Jiras, môjho vojenského súkmeňovca, s ktorým sme súťažili, kto nosí krajšie a kvalitnejšie vyčistené vojenské poltopánky – Pavla Ondíka. Poslal ho napriek silným upozorneniam verného banskobystrického publika, že už striedať nesmie, lebo mu to litera futbalového zákona nedovoľuje.

V stretnutí 13. kola futbalového ročníka 1968/69, ktoré odohrali 7. decembra 1968 tak poslal Jiras , čo nemal, k vystriedaniu na hraciu plochu aj tretieho hráča v 88. minúte zápasu. Za tento priestupok odpočítali Dukle Banská Bystrica po skončení súťaže 2 body. V majstrovských zápasoch ich vybojovala 23, ktoré by jej stačili na záchranu. A tak okrem posledného mužstva VCHZ Pardubice vypadli z I. federálnej ligy aj banskobystrickí vojaci a Sklo Union Teplice sa v I. futbalovej lige zachránili.

Bolo to dávno. Odvtedy aj samotné futbalové banskobystrické Štiavničky schátrali a s nimi sa s futbalovej prvoligovej mapy vytratil aj armádny futbal. Nakoniec, v tom čase socialistického Československa mnohí kričali, že armádny futbal je pre Československo veľkým futbalovým zlom. Doslova futbalovou i ľudskou pliagou. Mnohí sa tešili, že Dukla vypadla z I. federálnej futbalovej ligy na celých 8 rokov. Vodcovia  takých myšlienok a postupov dnes neexistujú. Čudne sa z futbalu vyparili. Dnes ťažko hľadať vodcov takých myšlienok. Pribudli a stále pribúdajú takí, ktorí tvrdili a tvrdia, futbalový systém bol pre futbal v armádnych Duklách jedinečný, lebo pomáhal formovať veľmi kvalitne futbalový rast najmä talentovaných mladých futbalistov z celého Slovenska.

Súčasný člen Medzinárodnej organizácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) Ing. Jaroslav Šiška z Banskej Bystrice má presné štatistiky o vyše 800 futbalistoch z celej Československej republiky, ktorí okúsili armádny futbalový chlebík práve v meste pod Urpínom. Drvivá väčšina z nich zvýšila svoju futbalovú, ale i ľudskú kvalitu a tým i hodnotu práve pôsobením v armádnej Dukle Banská Bystrica.

Napriek tomu sa súčasný MFK Dukla v meste pod Urpínom objavil takmer medzi bezdomovcami. Ba samotné logo Dukla, nebyť futbalových funkcionárov ŠK Kremnička, by sa bolo vytratilo pred troma rokmi celkom z futbalovej mapy Slovenska. Takmer…

Dnes sa patrí okrem funkcionárov bývalého ŠK Kremnička (  podrobnejšie je o nich napísané na (www.mfkdukla.sk) poďakovať aj začiatkom roka 2021. Okrem spomínaného zoskupenia funkcionárov vtedajšieho ŠK Kremnička vôkol pána Milana Smäda, verejne aj v tomto novoročnom čase azda najviac aj vedeniu MsÚ v Banskej Bystrici. Práve vedie MsÚ kormidlované primátorom mesta, pánom Jánom Noskom, všestranne pomáhalo na základe dodržiavania všetkých právnych predpisov vzniku MFK Dukla Banská Bystrica.

V tejto chvíli sa takým istým spôsobom patrí znova poďakovať všetkým spomenutým, teda okrem vedenia MsÚ i jeho poslancom, že myšlienka vybudovať Mestský mládežnícky futbalový štadión v Radvani, ktorá vznikla v roku 2017,  dostáva čoraz viac konkrétne praktické kontúry.

Keď nám v živom, priamom rozhovore primátor mesta Ján Nosko, ešte pred  rokom 2017 povedal, že športová infraštruktúra mesta Banská Bystrica je poddimenzovaná a že ak chce niesť toto mesto športu a olympijských víťazov vo svojom názve aj titul Európske mesto športu, musí na tomto úseku robiť praktické zmeny. Okrem iného povedal:

„Hlavne tradičné a v Slovenskej republike mladými ľuďmi, ale i diváckou kulisou a rodinami najviac žiadané športy musia dostať svoje športové stánky. Mesto a jeho okolie majú vďačné prostredie pre turistiku, je tu dostatok stredných i vysokých škôl, aby svoju činnosť aj v majstrovskej podobe mohli rozvíjať mladí adepti hlavne kolektívnych športov, ktoré robili Banskej Bystrici už desaťročia dobré meno svojimi výsledkami  nielen doma, ale i v zahraničí.“

Samozrejme, my sme sa pýtali v tom čase predovšetkým na futbal a hokej, ale tiež na atletiku. Po spracovaní štúdie s vizualizáciou nového futbalového centra, verejnom obstarávaní projektovej dokumentácie a dlhých procesoch získania územného rozhodnutia a stavebného povolenia, samospráva vysúťažila zhotoviteľa stavby. Boli sme aj pri poslednom výkope mladých futbalových nádejí na ihrisku medzi ulicami Sládkovičova a Podháj (časť Kráľová). Chodievali sme sa tam bez oznamovania zainteresovaným do výstavby na rekonštrukčné práce pozerať často a budeme tak robiť naďalej. Nie náhodou. Už vtedy, pri poslednom výkope pred rekonštrukciou sme sa rozhodli dať všetko čo sa týka futbalového pôsobenia v súčasnom MFK Dukla pod verejnú kontrolu. Starostlivosť o infraštruktúru zvlášť. Ctíme si futbalového fanúšika, vážime celoslovensky na futbal objektívne sa prizerajúcu a objektívne hodnotiacu hlavne odbornú futbalovú obec. Sme nesmierne radi, že práce zhotoviteľa pri rekonštrukcii Radvane napredujú úspešne a kvalitne.

Viceprimátor mesta Banská Bystrica, Jakub Gajdošík, nám na margo súčasného stavu rekonštrukčných prác a vynovovaných priestorov okrem iného povedal:

„Ukazuje sa dnes reálne, že to čo sme si naplánovali a čo sa realizovať spomenutými aktivitami začalo dostane v lete 2021 reálnu podobu. Keď v deň ukončenia školského roka v júni 2020 ste mohli urobiť historickú reportáž z  posledného symbolického výkopu na futbalovom trávniku v Radvani, dnes Mestským zastupiteľstvom v Banskej Bystrici vyčlenená ekonomická čiastka 1 520 000 eur prináša pre verejnosť pohľad na čiastkový odpočet. Je dobré, že sa venujete aj takto verejnému odpočtu sľubov z MsÚ i zastupiteľstva občanom mesta, futbalovej verejnosti zvlášť. Na výstavbu Mestského mládežníckeho štadióna bude v konečnom súčte použitá aj vládna dotácia vo výške 730 000 eur.  Samozrejme, že sme sledovali ako sa s daným stavom bez vlastnej infraštruktúry dokázali futbalisti vysporiadať. Ešte aj dnes musia využívať na tréning a čiastočne i zápasy okolité obce či mestá, alebo cestovať na prípravné zápasy za svojimi súpermi do ich športových stánkov. Všetko čo nevidieť bude v lete toho roku minulosťou. Viem ako poznám vaše redakčné aktivity, verejnosti priblížite iste i futbalové priestory banskobystrických Štiavničiek. Veď nebyť futbalu, to ste vy na základe archívnych materiálov napísali a na kamery okrem iných povedali, nebolo by pod Urpínom pred vyše polstoročím armádnej Dukly. Krásne je takto dnes nadväzovať na historicky nezmeniteľné tradície. Aj prostredníctvom tejto rekonštrukcie v Radvani. Pominú sa časy, keď naši futbalisti, naše deti a naša mládež pod logom MFK Dukla Banská Bystrica prestane putovať za prípravou od Podbrezovej po Nitru, čo stálo samotný MFK Dukla nemalé finančné prostriedky, ale aj dôležité veľké marketingové či výchovno  – vzdelávacie straty. Zrekonštruovaný Mestský mládežnícky štadión v Banskej Bystrici bude slúžiť 800 mladým futbalistom a dospelým aj z okolitých obcí, verme i najtalentovanejším z celého regiónu ba aj ďalších kútov Slovenskej republiky.

Na tento areál čakajú mnohí v meste pod Urpínom veľa rokov, verím, mnohí budeme šťastní, keď konečne budeme môcť návraty investícií tak z mestskej pokladnice ako aj štátu úročiť futbalovo – výchovnou kvalitou aj v rámci medzinárodných rozmerov. Štadión bude veľmi využívaný a myslím si, že realizácia tohto projektu bude veľkou vzpruhou do ďalších rokov, hlavne pre mládežnícky šport a futbal v našom meste zvlášť.

K zaujímavým slovám pána viceprimátora si dovolíme dopísať: plánovaná kapacita MMŠ je približne 1500 miest. Existujúca betónová tribúna, ktorá dnes už rastie pred  očami okoloidúcich bude zrekonštruovaná a doplnená o zastrešenie. Zároveň pribudne nová päťradová tribúna s ďalšími miestami. Vybudované bude zázemie so šatňami, bufetmi, toaletami a pod. V celom priestore pribudne verejné osvetlenie a parkovacie miesta. Za vedúcimi pracovníkmi i samotnými zhotoviteľmi rekonštrukcie pri náročných prácach prídeme o pár týždňov osobitne na rozhovor. Ide o spoločnosť 3 Energy, s.r.o, ktorej konateľom je Martin Macura.

Ten nám v čase, keď pred rokom preberal štadión k rekonštrukcii, teda počas posledného „predrekonštrukčného” výkopu na vtedajšej hracej ploche povedal:

Na názory tých, ktorí tvrdili, že v banskobystrickej Radvani nikdy nebude kvalitný futbalový štadión som si dovolil reagovať pred časom vetou:

„Máte pravdu. V krásnom mestečku pod Urpínom, podľa mojej mienky, pribudne čo nevidieť malé futbalové divadlo snov. Ponúkne ho futbalovej Európe MFK Dukla.“

V tom čase som vôbec netušil, že ešte predtým rozbehne svoju činnosť Športová agentúra Dukla. Potešil ma jej aktívny rozbeh, ale i sídlo v meste, o ktorom sa hovorilo dávno: „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.“

Aj mojej maličkosti samotný život doprial prežívať radostné chvíle, keď na starobylom námestí čapovali pod naklonenou vežou práve v meste pod Urpínom pivo zdarma a chlieb piekli s nápisom Dukla. Bolo to v čase postupu futbalovej Dukly Banská Bystrica do I. federálnej československej futbalovej ligy. Zažil som tam v uniforme vojaka základnej služby však aj to, keď do autobusu tej istej „Dukličky“ dokázali v tom istom meste hádzať futbaloví nadšenci aj skaly, lebo ich verná Duklička I. ligu po záhadnom striedaní minútu pred koncom majstrovského zápase Dukla – Slávia Praha, najvyššiu československú futbalovú súťaž opustila.

Z brány sa vtedy za stavu 4:0 pre domácich musel na príkaz trénera Františka Jirasa porúčať populárny Tonko Burik a do brány poslal príkazom z lavičky vtedy major československej ľudovej armády, vtedajší futbalový tréner František Jiras, môjho vojenského súkmeňovca, s ktorým sme súťažili, kto nosí krajšie a kvalitnejšie vyčistené vojenské poltopánky – Pavla Ondíka. Poslal ho napriek silným upozorneniam verného banskobystrického publika, že už striedať nesmie, lebo mu to litera futbalového zákona nedovoľuje.

V stretnutí 13. kola futbalového ročníka 1968/69, ktoré odohrali 7. decembra 1968 tak poslal Jiras , čo nemal, k vystriedaniu na hraciu plochu aj tretieho hráča v 88. minúte zápasu. Za tento priestupok odpočítali Dukle Banská Bystrica po skončení súťaže 2 body. V majstrovských zápasoch ich vybojovala 23, ktoré by jej stačili na záchranu. A tak okrem posledného mužstva VCHZ Pardubice vypadli z I. federálnej ligy aj banskobystrickí vojaci a Sklo Union Teplice sa v I. futbalovej lige zachránili.

Bolo to dávno. Odvtedy aj samotné futbalové banskobystrické Štiavničky schátrali a s nimi sa s futbalovej prvoligovej mapy vytratil aj armádny futbal. Nakoniec, v tom čase socialistického Československa mnohí kričali, že armádny futbal je pre Československo veľkým futbalovým zlom. Doslova futbalovou i ľudskou pliagou. Mnohí sa tešili, že Dukla vypadla z I. federálnej futbalovej ligy na celých 8 rokov. Vodcovia  takých myšlienok a postupov dnes neexistujú. Čudne sa z futbalu vyparili. Dnes ťažko hľadať vodcov takých myšlienok. Pribudli a stále pribúdajú takí, ktorí tvrdili a tvrdia, futbalový systém bol pre futbal v armádnych Duklách jedinečný, lebo pomáhal formovať veľmi kvalitne futbalový rast najmä talentovaných mladých futbalistov z celého Slovenska.

Pohľad na časť tribún, ktoré budú takmer vôkol celej hracej plochy Mestského mládežníckeho futbalového štadióna v Radvani.

Súčasný člen Medzinárodnej organizácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) Ing. Jaroslav Šiška z Banskej Bystrice má presné štatistiky o vyše 800 futbalistoch z celej Československej republiky, ktorí okúsili armádny futbalový chlebík práve v meste pod Urpínom. Drvivá väčšina z nich zvýšila svoju futbalovú, ale i ľudskú kvalitu a tým i hodnotu práve pôsobením v armádnej Dukle Banská Bystrica.

Napriek tomu sa súčasný MFK Dukla v meste pod Urpínom objavil takmer medzi bezdomovcami. Ba samotné logo Dukla, nebyť futbalových funkcionárov ŠK Kremnička, by sa bolo vytratilo pred troma rokmi celkom z futbalovej mapy Slovenska. Takmer…

Dnes sa patrí okrem funkcionárov bývalého ŠK Kremnička (  podrobnejšie je o nich napísané na (www.mfkdukla.sk) poďakovať aj začiatkom roka 2021. Okrem spomínaného zoskupenia funkcionárov vtedajšieho ŠK Kremnička vôkol pána Milana Smäda, verejne aj v tomto novoročnom čase azda najviac aj vedeniu MsÚ v Banskej Bystrici. Práve vedie MsÚ kormidlované primátorom mesta, pánom Jánom Noskom, všestranne pomáhalo na základe dodržiavania všetkých právnych predpisov vzniku MFK Dukla Banská Bystrica.

V tejto chvíli sa takým istým spôsobom patrí znova poďakovať všetkým spomenutým, teda okrem vedenia MsÚ i jeho poslancom, že myšlienka vybudovať Mestský mládežnícky futbalový štadión v Radvani, ktorá vznikla v roku 2017,  dostáva čoraz viac konkrétne praktické kontúry.

Keď nám v živom, priamom rozhovore primátor mesta Ján Nosko, ešte pred  rokom 2017 povedal, že športová infraštruktúra mesta Banská Bystrica je poddimenzovaná a že ak chce niesť toto mesto športu a olympijských víťazov vo svojom názve aj titul Európske mesto športu, musí na tomto úseku robiť praktické zmeny. Okrem iného povedal:

„Hlavne tradičné a v Slovenskej republike mladými ľuďmi, ale i diváckou kulisou a rodinami najviac žiadané športy musia dostať svoje športové stánky. Mesto a jeho okolie majú vďačné prostredie pre turistiku, je tu dostatok stredných i vysokých škôl, aby svoju činnosť aj v majstrovskej podobe mohli rozvíjať mladí adepti hlavne kolektívnych športov, ktoré robili Banskej Bystrici už desaťročia dobré meno svojimi výsledkami  nielen doma, ale i v zahraničí.“

Samozrejme, my sme sa pýtali v tom čase predovšetkým na futbal a hokej, ale tiež na atletiku. Po spracovaní štúdie s vizualizáciou nového futbalového centra, verejnom obstarávaní projektovej dokumentácie a dlhých procesoch získania územného rozhodnutia a stavebného povolenia, samospráva vysúťažila zhotoviteľa stavby. Boli sme aj pri poslednom výkope mladých futbalových nádejí na ihrisku medzi ulicami Sládkovičova a Podháj (časť Kráľová). Chodievali sme sa tam bez oznamovania zainteresovaným do výstavby na rekonštrukčné práce pozerať často a budeme tak robiť naďalej. Nie náhodou. Už vtedy, pri poslednom výkope pred rekonštrukciou sme sa rozhodli dať všetko čo sa týka futbalového pôsobenia v súčasnom MFK Dukla pod verejnú kontrolu. Starostlivosť o infraštruktúru zvlášť. Ctíme si futbalového fanúšika, vážime celoslovensky na futbal objektívne sa prizerajúcu a objektívne hodnotiacu hlavne odbornú futbalovú obec. Sme nesmierne radi, že práce zhotoviteľa pri rekonštrukcii Radvane napredujú úspešne a kvalitne.

Viceprimátor mesta Banská Bystrica, Jakub Gajdošík, nám na margo súčasného stavu rekonštrukčných prác a vynovovaných priestorov okrem iného povedal:

„Ukazuje sa dnes reálne, že to čo sme si naplánovali a čo sa realizovať spomenutými aktivitami začalo dostane v lete 2021 reálnu podobu. Keď v deň ukončenia školského roka v júni 2020 ste mohli urobiť historickú reportáž z  posledného symbolického výkopu na futbalovom trávniku v Radvani, dnes Mestským zastupiteľstvom v Banskej Bystrici vyčlenená ekonomická čiastka 1 520 000 eur prináša pre verejnosť pohľad na čiastkový odpočet. Je dobré, že sa venujete aj takto verejnému odpočtu sľubov z MsÚ i zastupiteľstva občanom mesta, futbalovej verejnosti zvlášť. Na výstavbu Mestského mládežníckeho štadióna bude v konečnom súčte použitá aj vládna dotácia vo výške 730 000 eur.  Samozrejme, že sme sledovali ako sa s daným stavom bez vlastnej infraštruktúry dokázali futbalisti vysporiadať. Ešte aj dnes musia využívať na tréning a čiastočne i zápasy okolité obce či mestá, alebo cestovať na prípravné zápasy za svojimi súpermi do ich športových stánkov. Všetko čo nevidieť bude v lete toho roku minulosťou. Viem ako poznám vaše redakčné aktivity, verejnosti priblížite iste i futbalové priestory banskobystrických Štiavničiek. Veď nebyť futbalu, to ste vy na základe archívnych materiálov napísali a na kamery okrem iných povedali, nebolo by pod Urpínom pred vyše polstoročím armádnej Dukly. Krásne je takto dnes nadväzovať na historicky nezmeniteľné tradície. Aj prostredníctvom tejto rekonštrukcie v Radvani. Pominú sa časy, keď naši futbalisti, naše deti a naša mládež pod logom MFK Dukla Banská Bystrica prestane putovať za prípravou od Podbrezovej po Nitru, čo stálo samotný MFK Dukla nemalé finančné prostriedky, ale aj dôležité veľké marketingové či výchovno  – vzdelávacie straty. Zrekonštruovaný Mestský mládežnícky štadión v Banskej Bystrici bude slúžiť 800 mladým futbalistom a dospelým aj z okolitých obcí, verme i najtalentovanejším z celého regiónu ba aj ďalších kútov Slovenskej republiky.

Na tento areál čakajú mnohí v meste pod Urpínom veľa rokov, verím, mnohí budeme šťastní, keď konečne budeme môcť návraty investícií tak z mestskej pokladnice ako aj štátu úročiť futbalovo – výchovnou kvalitou aj v rámci medzinárodných rozmerov. Štadión bude veľmi využívaný a myslím si, že realizácia tohto projektu bude veľkou vzpruhou do ďalších rokov, hlavne pre mládežnícky šport a futbal v našom meste zvlášť.

K zaujímavým slovám pána viceprimátora si dovolíme dopísať: plánovaná kapacita MMŠ je približne 1500 miest. Existujúca betónová tribúna, ktorá dnes už rastie pred  očami okoloidúcich bude zrekonštruovaná a doplnená o zastrešenie. Zároveň pribudne nová päťradová tribúna s ďalšími miestami. Vybudované bude zázemie so šatňami, bufetmi, toaletami a pod. V celom priestore pribudne verejné osvetlenie a parkovacie miesta. Za vedúcimi pracovníkmi i samotnými zhotoviteľmi rekonštrukcie pri náročných prácach prídeme o pár týždňov osobitne na rozhovor. Ide o spoločnosť 3 Energy, s.r.o, ktorej konateľom je Martin Macura.

Ten nám v čase, keď pred rokom preberal štadión k rekonštrukcii, teda počas posledného „predrekonštrukčného” výkopu na vtedajšej hracej ploche povedal:

„Verím, že prispejeme k výstavbe krásneho futbalového stánku z pohľadu futbalovej mlade, teda  mládežníckeho futbalu, k stánku európskych kultúrno- spoločensko – športových parametrov.“

Zaujímavé zastavenie, aj keď v tomto prípade, prostredníctvom riadkov odpočtu plnenia toho, čo sa má stať v tohoročnom lete realitou. Ako zvykne byť niekedy pri srdci človeka dobre, ak veci a súvislosti vôkol nich pri prekonávaní prekážok riadia skvelí národohospodári, ľudia ktorí riadiť vedia a chcú dobro aj pre ostatných!

Dary pod strom života športu v súvislostiach toho reálneho života na prelome rokov 2020/2021. Skutočne krásne písaná pozoruhodným postupom, postojmi, zatiaľ však stále iba čiastkovými výsledkami.

erím, že prispejeme k výstavbe krásneho futbalového stánku z pohľadu futbalovej mlade, teda  mládežníckeho futbalu, k stánku európskych kultúrno- spoločensko – športových parametrov.“

Zaujímavé zastavenie, aj keď v tomto prípade, prostredníctvom riadkov odpočtu plnenia toho, čo sa má stať v tohoročnom lete realitou. Ako zvykne byť niekedy pri srdci človeka dobre, ak veci a súvislosti vôkol nich pri prekonávaní prekážok riadia skvelí národohospodári, ľudia ktorí riadiť vedia a chcú dobro aj pre ostatných!

Dary pod strom života športu v súvislostiach toho reálneho života na prelome rokov 2020/2021. Skutočne krásne písaná pozoruhodným postupom, postojmi, zatiaľ však stále iba čiastkovými výsledkami.