Na Štiavničkách odkrýval futbal svoje taje, zvraty, krásu, napätie

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Lukáš Laksík je z formy. Nehrá dobre. Herne sa trápi  – ozývali sa hlasy z tribúny aj v zápase MFK Dukla – MFK Skalica. Skalica bola veľkým favoritom tohto súboja. Lakík zvádzal s dvojicou stopérov Hlavatovič, Szocs množstvo súbojov. Drel koľko mu sily stačili. Na fotografii ( je v strede s číslom 9 na drese) vidíte čo vyvolal po svojom treťom góle na ihrisku u spoluhráčov. Všetko sa to odohrávalo za úžasného aplauzu tribún. Len Skalica bola smutná. Radosť mal aj náš fotoreportér, mladý, 16 ročný dvorný fotograf futbalistov MFK Dukla Samko Teluch. Aj také chvíle vie prinášať futbal so svojimi premenami.

Ten, kto prišiel v sobotu 3.novembra na futbalový zápas II. ligy medzi MFK Dukla – MFK Skalica, nemohol ľutovať. Presvedčil sa, prečo nemá futbal logiku. Zápas, ktorý sa pokúsime reportážne priblížiť odkrýval postupne svoje taje, zvraty, krásu, napätie. Domácim hráčom, funkcionárom a hlavne fanúšikom spôsobil konečným výsledkom radosť, hosťom zanechal oči pre plač.

Skalica mohla do polčasu vyhrávať 3.0 a nikto z prítomných by nemohol namietať, že nezaslúžene. Mohla.. Ale to by museli jej hráči dávať góly z toho, čo spravidla vedia v gól premieňať aj v žiackych súťažiach malé detičky. Bežala 12. minúta zápasu, keď prvý raz zahaprovala obranná činnosť futbalistov MFK Dukla, k lopte sa dostal v dobrej streleckej pozícii osamotený Szocs, ale vystrelil nad bránu Krejčího. Onedlho v obrane Dukly znova zahrmelo. Chyboval Prikryl, ktorý nestihol prikryť dôrazom i hernou aktivitou  Šebestu a ten nedal krížnou strelou z vnútra šestnástky k pravej tyči domácemu Krejčímu šancu. Sieť sa rozvlnila a ukazovateľ skóre zasvietil stav 0:1.

Hráči Skalice ešte viac futbalovo v útočnej fáze ožili, v hernom prejave domácich nebolo v prvej časti hry hráča, ktorý by bol schopný prevziať na seba hernú réžiu. Napriek tomu sa o rozruch pred svojou bránou postaral hosťujúci brankár Junas, ktorý vyrobil úžasnú chybu, ale málo pohybliví a nedôrazní útočníci MFK Dukla gól do odkrytej prázdnej brány pre svoju nemohúcnosť a bezradnosť nedali.

Z rýchleho protiútoku udreli po Kollátiho chybe pred vlastnou šestnástkou hostia. Išli na našu prázdnu bránu v trojici, ale čuduj sa svete, z necelých 5 metrov pred prázdnou bránou dokázal jeden z nich, strelec vedúceho gólu Šebesta, vysoko bránu Dukly prestreliť. Nie vždy sa oplatí v takej chvíli pokúšať roztrhnúť súperovu sieť. Skalica naďalej kontrolovala hru, niekedy aj troma hráčmi stihla prikryť Polievku a vďaka futbalovému videniu svojho kapitána Opielu v strede poľa, chvíľami nepríjemne zatápala obrane Dukly i brankárovi Krejčímu.

Snímka Sama Telúcha len potvrdzuje, koľkí hráči striehli na prieniky Róberta Polievku v tomto zápase. Neustriehli ho dokonale. Futbalový vtip a bojovnosť tentoraz boli na strane hráčov MFK Dukla násobené gólovo práve vďaka častým, nebezpečenstvom zaváňajúcim centrom práve Róberta Polievku.

Z tých bezmála 600 prítomných divákov sa väčšina pozerala najskôr na nebezpečnú hlavičku hosťujúceho Haša, ktorá smerovala za bránu a o chvíľu znova z hlavy tohto hráča putovala lopta do žrde brány Adama Krejčího. Domáci priamou strelou bránu Skalice za celých 45 minút neohrozili. Pohyblivý rozhodca Somoláni z Bratislavy nemal dôvod chlapcom MFK Dukla niečo pre zmenu štýlu i spôsobu boja „pripísknuť“, aby divák nesmútil, ale polčasovým hvizdom predsa len na chvíľu pribrzdil rozbehnutú Skalicu v jej útočnom tvorivom úsilí.

Do druhého polčasu prišiel namiesto Viktora Tótha na ihrisko v drese Dukly Wilwéber a aj keď Skalica začala znova herne lepšie, predsa len sa pomaly prenášalo ťažisko hry na jej polovicu. Viac sa ukazoval so svojou rozohrávkou domáci kapitán Savič, z obrany šikovne vybehol po pravej strane pred súperovu šestnástku aj Starší a zrazu začala Dukla kopať aj viac rohových kopov, lebo obrana Skalice nehrala tak koncentrovane a precízne ako by sa na mužstvo pokúšajúce sa o postup do vyššej súťaže patrí. Keď v 53. minúte dobre kopol Polievka svoj ďalší rohový kop Starší si v súperovej šestnástke pripomenul svoje niekdajšie skvelé útočné variácie, loptu síce zasiahol, ale keď sa už mnohým zdalo, že tá poputuje za bránu vnútrom dezorientovanej obrany Skalice, pri Junasovej pravej tyči sa objavil Prikryl, aby ju stihol ešte zasunúť za chrbát zmetene hrajúcej obrany Skalice.

Ďalší priebeh zápasu ukázal slabiny v obrannej fáze hráčov MFK Skalica v plnej nahote. Zrejme si ich všimol už v prvom polčase aj domáci tréner Varga, lebo jeho mužstvo začalo v druhej časti hry viac rozťahovať hru po oboch krídlach. Po góle táto zmena vyvolala v štýle bránenia u hostí mnoho chybných obranných úkonov. Jeden mohol využiť po Kollátiho centrovanej lopte Laksík, ale jeho pohotovému zakončeniu chýbala presnosť. Na opačnej strane dostal parádnu prihrávku do šestnástky Šebesta. S loptou sa dostal pár metrov zoči – voči brankárovi Adamovi Krejčímu, ale ten znova vytiahol z talónu svoju brankársku mrštnosť a postreh, Šebesta i diváci videli, že góly vedia dávať iba skutoční majstri a dobré príležitosti na gól likvidovať skvele herne i duševne pripravení brankári!

Také momenty vo futbale zvyknú potom ponúkať v zápase obrátené garde. Po hodine hry už často mútili vodu v šestnástke súpera aj hráči v červenom. Hlavne Laksík drel na hrote útoku, aj keď mu to v prvej časti zápasu herne nevychádzalo. Nevzdával sa. Tréner Varga asi vedel prečo ho stále necháva na ihrisku. Keď sa dostal pár metrov pred hosťujúceho Junasa a tam si ho Szőcs pritiahol za dres v snahe aby nezískal loptu, ktorú nemal Junas pod kontrolou, nasledovala žltá karta a penalta Tú premenil bezpečne Gabriel Snitka a Dukla vyhrávala 2:1.

Jej hráči sa útočne tak rozbehli, že obrana Skalice pôsobila čoraz viac nekonsolidovane. Keď Laksík v 68. minúte pekne hlavičkoval centrovanú loptu z hranice šestnástky, gólman Skalice dobre zasiahol. Junas netušil, že sotva o 3 minúty príde z kopačky Laksíka repete. Skvelé a gólové. Famózna bomba z hranice šestnástky vlnila dlho sieť za Junasom a Lakšíka objímali spoluhráči, lebo odrazenú polovysoký loptu zasiahol majstrovsky, nebojácnym náprahom takmer vymietol šibenicu brány Skalice.

Tá sa už potom na kvalitnejšie futbalové akcie nezmohla a prehrou doplatila na vlastnú streleckú bezradnosť.

Zápasové štatistiky:

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica 3:1 (0:1)

Góly: 53. Prikryl, 64. Snitka (z11m), 71. Laksík – 12. Šebesta. Rozhodoval: Somoláni. ŽK: Vajda, Laksík – Szőcs, Nagy. Diváci: 597.

Zostavy:

MFK Dukla: Krejčí – Starší, Kupčík, Prikryl, Savić – Snitka, Vajda – Kolláti (90+2 Malík), V. Tóth (46. Willwéber), Polievka (86. Žilinec) – Laksík

MFK Skalica: Junas – Švrček, Hlavatovič, Szőcs, Pospíšil (78. Jakubek) – Opiela – Šebesta, Nagy, Abrahám (71. Dolný) – Haša, Matić (65. Mášik)