AKTUALITY MLÁDEŽ

Naviazať ekonomiku mládežníckeho futbalu na profesionálny futbal dospelých je ťažkým hriechom!

Foto: Marek Čecho | Text pod foto: Podľa nás sa o veľké víťazstvá rozhoduje kvalitnou prácou naprieč celým slovenským vidiekom už pri výchove tejto futbalovej mlade. Ale počty malých vidieckych detských či mládežníckych družstiev z roka na rok redne, lebo futbalové riadenie zhora dole má, podľa našej mienky, veľa boľavých miest. O jednom vážnom je aj tento príspevok.

Toto verejné upozornenie nás núti propagovať pre prax zlá obyčaj, ktorá sa roky šinie našim slovenským mládežníckym futbalom. Keď sme v polovici februára 2019 so záujmom prečítali titulok článku na internetovej stránke Slovenského futbalového zväzu, ktorý znel: „ Úspech sa dostaví (ak odstránime chyby) domnievali sme sa, že aj zo strany Slovenského futbalového zväzu začína progresívna analýza súčasného stavu v našom mládežníckom futbale. Pravda je iná.

Zoberme si kategóriu U18. Aj preto, lebo tam sa ten titulok 15, februára 2019 objavil. Tréner Albert Rusnák st., o ktorého trénerských a ľudských kvalitách ani na chvíľku nepochybujeme, vtedy upozorňoval na ťažkosti s budovaním zdravej kostry slovenskej reprezentácie U18. Dá sa robiť  pevná stavba na slabej konštrukcii, na chorých základoch? Veď ak uzavrieme I. dorasteneckú ligu tak, aby tam hrali iba tí, ktorí sú naviazaní na ekonomické najmenej dvojročné krytie  zo SFZ z dôvodu účinkovania či neúčinkovania svojho seniorského kolektívu najmenej v II. lige a ak tam seniori vypadávajú, zákonite vypadávajú z I. ligy aj dorastenci – viď v tejto sezóne 1. FC Tatran Prešov a posledný Poprad, ktorý nazbieral najmenej bodov v súťaži zostáva?! – to je šlendriánske riadenie mládežníckej súťaže?… Alebo aké? Pýtame sa SFZ.

Dotácia zo štátnej pokladnice na mládežnícky futbal by podľa nás nemala byť viazaná na profesionálny futbal dospelých. Nie je pravda, že štát tak podporuje futbalové akadémie s rovnakými parametrami pre všetkých do ligových bojov zapojených. Veď tam sa priamo nepostupuje ani nezostupuje. A už vôbec nie je pravda, že rozšírenie I. dorasteneckej ligy na väčší počet odkrajuje peniaze zo SFZ či štátnej pokladnice. Skôr ich odtiaľ smeruje tam, kde je záujem pár zomknutých skupín  nie pre širšie portfólia masovej základne , z ktorej by sa v priamej dlhodobej súťaživosti mohli vyberať najlepší, najtalentovanejší do reprezentácie.

Múdri vymysleli, že ideme hrať znova II. dorasteneckú ligu v dvoch skupinách. Znova menej slabých pre rozšírenie portfólia mládežníckej kvality ako pri možnom rozšírení I. dorasteneckej ligy na 14 účastníkov. Niekedy menej nemusí byť viac . Hlavne ak ide o dlhodobé súboje talentovaných futbalistov. Už roky aj pre tento neduh registrujeme zánik mnohých vidieckych klubov či mládežníckych základní na vidieku, lebo nie každá základňa v úzkej réžii riadená z pohľadu zisku peňazí a nie širšej kvality je v konečnom účtovaní pre kvalitu štátu ekonomicky lacnejšia.

Potom sa ako na bežiacom páse rodia výsledky v II. dorasteneckej lige ako teraz, v túto sobotu: MFK Dukla Banská Bystrica – Poltár 23:0 v kategórii U18 a 18:0 v kategórii U17, a na základe kvalitnej odbornej roboty v takých vyspelých mládežníckych centrách „zomierajú“ na ekonomicky i kvalitatívne prijímané choré nezmysly z riadiaceho futbalového centra talenty odkiaľ hráči v dospelosti získavali tituly majstrov republiky medzi seniormi, hrali dokonca v skupinovej Lige majstrov a získavali medaily na  mládežníckych futbalových šampionátoch, Máme na mysli konkrétne Banskú Bystricu, Dubnicu, Košice či Petržalku.

Samozrejme, všetko možno širšou odbornou diskusiou nie tých, za ktorými pri mládeži cez počty medailových umiestnení na ME, MS či OH nevidieť žiadne prenikavé výsledky, ale tých, ktorí dokázali konkurovať výchovou mlade svetovej mládežníckej špičke a ktorých sme v našom futbalovom dianí, nevediac prečo – vylúčili z odbornej diskusie. Prečo?

Nuž, zdá sa nám, že sila peňazí valcuje skutočnú  odbornosť odvíjajúcu sa z hĺbkových analýz skutočných odborníkov. Sú skvelými odborníkmi práve tí, ktorí berú dotácie na svoju činnosť od daňových poplatníkov? Prečo potom vo futbalovom mládežníckom futbalovom súperení chýbajú víťazstvá a medailové umiestnenia našich reprezentácií ? Prečo zanikajú na vidieku mládežnícke družstvá aj tam, kde bývali ozdobou a kde vyrastali budúci majstri Európy, či futbaloví olympionici?…