Pekný futbal v skvelom prostredí so zaujímavým priebehom

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Lukáš Migaľa ( na snímke v červenom drese MFK Dukla počas zimnej prípravy) hral v každom momente s plným nasadením. Tento herný trend potvrdil aj v stretnutí na pôde MFK Žilina. Vďaka hernému nasadeniu a skúsenostiam je na pravej strane obrany pevnou súčasťou súčasného druholigového MFK Dukla.

Otváracie stretnutie tohoročnej jari pre chlapcov v dresoch MFK Dukla bolo v súboji o druholigové body poučné, pre futbalového labužníka zaujímavé hlavne vďaka ponuke mnohých skvelých futbalových momentov. Už od počiatočných minút upozorňovali mladíci v žlto – zelenom oblečení demonštráciu kvalitného ovládania lopty v rýchlosti s dobrou rozohrávkou skúseného futbalového špilmachra, Viktora Pečovského, s kapitánskou páskou na rukáve.

Dukla bola futbalovo na prvý pohľad rýchlostne ťarbavejšia, ale v mnohých momentoch lišiackejšia na lopte, hlavne ak ju mali na svojich kopačkách Savič, Polievka, Migaľa, statočne bojujúci Dolný či v predbránkovom priestore výborne orientujúci sa Vaščák. Dolný už v 2. minúte zápasu z pomerne dobrého miesta v súperovej šestnástke chabo trafil loptu, s ktorou nemal domáci Petráš v bráne veľa roboty. Vyše 240 divákov v čistučkých a vkusných priestoroch futbalového stánku MFK Žilina sledovalo na umelej tráve od úvodu kultivovaný futbal, ktorý prizdobil nádherným gólom strelou zo šestnástkového oblúka domáci stopér Adam Kopas. Brankár Adam Krejčí vo vzduchu tvrdú a dobre mierenú strelu stihol síce svojim zákrokom pohladiť, ale nezabránil jej na ceste do „šibenice“ svojej brány. Od 10. minúty bolo 1:0, za prvú štvrťhodinu mohlo byť skóre zásluhou vtipu i útočnej kreativite pre domácich aj vyššie, ale raz zabránila po hlavičke jedného z útočníkov rezervy extraligovej Žiliny gólu žrď, inokedy pozorný Krejčí, či umná obranná hra chlapcov MFK Dukla.

V útočnej fáze rýchli a technicky zdatní Roland Gerebenits či Ján Bernát, ale i ďalší menili rytmus hry v útočnej fáze, všetci nabádaní trénerom Konečným k sústavnému pressingu pri zdĺhavejšej a pomalšej rozohrávke hostí, ale tí v tradičnom červenom oblečení pokojne, rozohrávkou do šírky a postupným útokom otupili i tie najsľubnejšie rodiace sa akcie domáceho mužstva.

Keď sa Vaščákovi po vtipne zacentrovanej lopte od Migaľu naskytla pred bránou príležitosť  hlavičkovať, využil ju so skúsenosťou rutinéra a v 36. minúte vyrovnal. To už hrali domáci od 30. minúty bez vylúčeného Bensona Anangu, ktorý videl po druhej žltej  za faul na Polievku pred vlastnou šestnáskou aj červenú kartu. Dukla sa dlho z vedenia netešila, lebo, síce technicky veľmi vyspelý, ale rokmi predsa len v rýchlosti pomalší Savič, nestačil pri rýchlonohom Gerebenitsovi na jeho raketový štart a šprint s loptou , ten sa vďaka tomu dostal do vyprázdnenej šestnástky  súpera, loptu prihral do behu nabiehajúcemu Dávidovi Ďurišovi a bolo 2:1.

Prácu mal aj domáci brankár Petráš, ktorý si poradil po strelách Dolného či Snitku, preto bol polčasový výsledok priaznivejší pre domáci celok. Po zmene strán hostia prevzali opraty hry na svoje kopačky. Postupnými útokmi sa dostávali čoraz častejšie pred bránu Petráša hlavne po ľavej strane, kde robili obrane Žiliny problémy hlavne Savič v kombinácii s Polievkom, ale vtipne dopĺňaní i ďalšími spoluhráčmi. Z pravej strany imponoval útočným poňatím hry obranca Migaľa, ktorý prihrávkami zásoboval Staršieho, ten centrami vťahoval do šestnástky pred Petráša viacerých hráčov Dukly a vyplatilo sa. Snitka z jedného takého „hokejového zámku“ vystrelil a aj keď sa prvá strela gólovo z jeho kopačky neujala, vzápätí urobil takmer z hranice šestnástky strelecké repete a bolo vyrovnané.

Dukla stále útočila svojim štýlom, pomalým prenášaním hry a hlavne lopty do priestorov pred Petrášom, ale až príchodom Galiča na ihrisko, ktorý vystriedal pomalšie v strede poľa pohybujúceho sa Wilwébra si znova skupinka priaznivcov Dukly zakričala pod Dubňom gól. To center Galiča vtipne poslal za chrbát Petráša do priestoru pred bránu nabiehajúci Vaščák.

Na hodinách boli necelé 4 minúty do záverečného hvizdu rozhodcu Jurenku. Aj po góle MFK Dukla útočila. Do záveru zápasu chýbali 2 minúty, keď tréner Varga striedal Polievku mladým Gregáňom, len čo Dukla stratila loptu v útočnom pásme, rýchlonohí mladíci v drese Žiliny preniesli loptu pred šestnástku MFK Dukla, zahrávali posledný roh zápasu a po ňom skvelou hlavičkou vyrovnal zblízka dobre hrajúci Adam Kopas.

Zápas skončil zmierlivou remízou, ale diváci po záverečnom hvizde rozhodcu tlieskali. Videli skvelý, zaujímavý futbal zostáv, v ktorých tak na jednej ako i druhej strane hralo veľa vlastných odchovancov.  V mužstve MFK Dukla sa ich objavilo, síce v mnohých prípadoch už v zrelom futbalovom veku, takmer desať.

MFK Dukla hrala v tomto zložení: Krejčí – Migaľa, Kupčík, Prikryl, Savič – Snitka, Wilwéber ( od 76. minúty Galič) – V. Tóth ( od 46. minúty Starší) Dolný, Polievka(od 88. minúty Gregáň). Góly: Kopas 2, Ďuriš resp. Vaščák 2, Snitka. Rozhodovali: Jurenka – Špivák, Štofík. ŽK: Ananga ( po druhej videl aj červenú), Bernáth resp. Prikryl a Migaľa.

Zaujímavý názor povedal po zápase známy tréner a futbalovými odbornými kruhmi uznávaný analytik Vladimír Goffa: „ Na taký futbal by som sa vydržal dívať aj celé hodiny“.