AKTUALITY MLÁDEŽ

Po dorasteneckých zápasoch Fomat Martin – MFK Dukla Banská Bystrica futbalové výkričníky!

Foto: Roman Reptiš  | Text pod foto: Aj takto vyzerala jedna z herných situácií v zápase Fomat Martin – MFK Dukla, v dorasteneckom súboji U17, o ktorú sa postarali v červenom oblečení družstva MFK Dukla ( zľava do prava) Richard Reptiš, Daniel Prívara a Patrik Reptiš. Ako píšeme na inom mieste, MFK Dukla vyhrala súboj o čelo tabuľky 1:0 a zvýšila svoj bodový náskok pred Fomatom Martin na 6 bodov.

Po zápasoch II. ligy dorastencov, ktoré odohrali družstvá Fomatu Martin a MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu 4. mája na umelej tráve v Martine je dosť dôvodov pochváliť hráčov, ktorí tieto zápasy hrali, zaoberať sa prácou a jej odpočtom na úseku trénersko – metodickom nie len v spomenutých kluboch, ale okrajovo aj v celom slovenskom mládežníckom futbale, tiež napríklad analyzovať aj funkcionárske postoje z klubov oboch aktérov, zároveň si vypočuť a prečítať názory ľudí, ktorých tak odborná ako aj fanúšikovská obec dobre pozná. Je tu zároveň  aj pre novinársku obec dosť podnetov volať po odstraňovaní chýb v našom súčasnom slovenskom mládežníckom futbale, na druhej strane prinášať pozitíva, vďaka ktorým sa hodno aj z futbalu detí a mládeže radovať. Tešiť sa z krásy futbalu vôbec, jej mladých adeptov zvlášť. Citujme najskôr známe futbalové osobnosti, ktoré videli dôležitý zápas druhého Fomatu Martin s prvým MFK Dukla v kategórii U19:

Milan Smädo, bývalý prvoligový futbalista armádnej Dukly Banská Bystrica a Slávie Praha, človek, vďaka ktorému futbal v Banskej Bystrici nepadol s prestížnym logom Dukla do beznádejného bahna:

„ Tí, ktorí prišli na školské ihrisko v Martine videli veľmi kvalitný druholigový dorastenecký futbal z oboch strán, ku kvalite ktorého prispela objektívnym rozhodovaním aj rozhodcovská trojica. V dobrou hrou prezentujúcich sa celkov na seba slušnými futbalovými výkonmi upozornili viacerí mladí futbalisti, čím prakticky nás funkcionárov ešte viac motivujú zvýšiť pozornosť v práci s deťmi a mládežou aj v našom klube MFK Dukla na viacerých stupňoch jeho realizácie. Tak Martin, ako i naši chlapci ukázali, že  odborníkov, ale i divákov lákajú poctivé prístupy každého mladého futbalistu k tomu, čo tú kvalitu robí stále vyššou. Mám na mysli  demonštrácia technickej a kolektívnej hernej vyspelosti, fair – play hru, hráčsku kreativitu a jej postupné posuny smerom na hor. Ale tiež rýchlosť a v nej dobré spracovanie lopty. Myslím si, že v tomto smere oba kolektívy naznačili oproti nedávnej minulosti progres i keď je stále čo vylepšovať, zároveň sme zaregistrovali pre našu funkcionársku prácu aj výkričníky, ktoré na niektorých miestach volajú po náprave či odstraňovaní pretrvávajúcich boľačiek v práci s družstvom. Ale toto ako to budeme robiť a čo hlavne budeme naprávať by sa mal dozvedieť váš čitateľ, futbalový divák, priamo na štadióne počas zápasov dorastu i ostatných mládežníckych družstiev MFK Dukla v súbojoch o majstrovské body, ale i v medzinárodnej konfrontácii. Najväčšou odmenou všetkým bude, ak sa nám podarí pre futbal dospelých vychovávať tak futbalovú, ako i ľudskú kvalitu.“

Jozef Huťka, legenda futbalu Martina, v drese ktorého odohral za 18,5 sezóny 524 ligových zápasov: „ Veľmi dobrá úroveň futbalu na II. ligu dorastu z oboch strán. Každé z družstiev ponúklo svojim spôsobom iný herný štýl, iný stupeň kolektívnej technickej vyspelosti, kde odborník rýchlo čítal, kde a v čom musia chlapci pridať, aby mohli v kvalitnejších súťažiach a turnajoch s vyspelými súpermi obstáť. Som však presvedčený, že samotné trénerské a tímove zoskupenia tieto nedostatky vo svojich družstvách a kluboch poznajú a odstraňujú ich. Škoda len, že takých kvalitných zápasov je v II. lige dorastu tak v kategórii U19 ako aj U17 málo. K dobrej úrovni stretnutí dnes odohraných v Martine svojimi výkonmi prispela aj rozhodcovská trojica a mňa osobne potešili na zápase stretnutia a tým i návraty na futbalové krásno i futbalovú minulosť zásluhou neformálnych debát s pánmi Petrom Benedikom, Milanom Smädom, Milošom Targošom a ďalšími, ktorí sa podieľali a stále podieľajú na zvyšovaní kvality slovenského futbalu, pričom nezabúdajú na futbalové hnutie slovenského vidieka, ktoré navštevujú.  Rovnako oceňujem z oboch strán fair – play spôsob hry.“

Martin Šupej, tréner družstva U19 Fomat Martin: „ Samozrejme, že sme mali hru družstva MFK Dukla dobre naštudovanú. Preto sme nakoniec zvolili systém nakopávania dlhých lôpt pred biele vápno, lebo sme vedeli, že stopér hostí Straka, kapitán a opora tohto kolektívu, hrať nebude. Do dobrých streleckých pozícií, z ktorých by sa mali dávať góly sme sa viac raz počas zápasu aj dostali, ale nevyužili sme ich. Súper mal v brankárovi dobrú kvalitu, ( ( v bráne bol Šága –  pozn. autora článku) z ich kolektívu ma hrou v poli najviac upútali mladí futbalisti s číslami dresov 14 ( Bača – pozn. autora článku) a 10 (Strapek).Bol to kvalitný futbal, v ktorom si aj futbalový labužník musel prísť na svoje. K dobrej úrovni zápasu prispela svojimi výkonmi aj rozhodcovská trojica. Chceli sme zvíťaziť, ale súper v dresoch MFK Dukla má určite svoju hernú kvalitu. Pustiť sa s ním hrať technicky a kreatívne zakladaním útokov zo stredu či hĺbky poľa by pre nás znamenalo istú prehru. Pravda i hostia mali dobré strelecké príležitosti, tiež ich nevyužili. Nerozhodný výsledok považujem za spravodlivé vyjadrenie výkonov na umelej tráve.“

Dušan Tóth, tréner hostí, ktorého pár minút pred záverečným hvizdom poslal červenou kartou preč z lavičky hlavný rozhodca zápasu. Futbalista, ktorý hral úspešne skupinovú Ligu majstrov v drese FC Košice a získal vo viacerých kategóriách tituly majstrov Československa a Slovenska: „ Veľmi ma mrzí, že som neudržal na uzde vlastné emócie svojho vnútra spôsobené enormnou túžbou po víťazstve svojho kolektívu. Po zápase som sa za svoj emotívne demonštrovaný nešportový prejav hlavnému rozhodcovi ospravedlnil. Svojim chlapcom ďakujem za odvedený výkon aj keď Straku na poste stopéra je ťažko nahradiť. Ako kolektív sme hrou i výsledkom iste divákov, ktorých tu nebolo málo,  uspokojili. Získali sme potrebný bod a chlapci sa presvedčili, že bez kolektívnej práci na ihrisku a individuálnej na sebe samých v tréningovom procese futbalovo rásť nebudú. Snažím sa im odovzdávať svoje herné skúsenosti i jedno čo zdobí víťazov – enormnú túžbu vyhrávať. Mali sme k víťazstvu blízko, góly sme nedali a vzhľadom k tomu, že aj súper bol výborne pripravený, je nakoniec nerozhodný výsledok spravodlivý. Myslím si, že napríklad ak by bol v konečnom účtovaní stav napríklad 3:3 aj vtedy by išlo o spravodlivé vyjadrenie síl na futbalovom ihrisku.“

Ľubo Janík, futbalový divák, bývalý futbalista, ktorý najviac obliekal divízny dres Dukly Banská Bystrica v jej armádnej rezerve: „ Bol to dobrý futbal, ale nebol v ňom rozdielový hráč, čo možno ide na vrub mnohých skutočností v našej slovenskej futbalovej praxi s deťmi a mládežou. Za našich čias sa snažili tréneri a takmer všetci funkcionári, aby sme futbal hrali, teraz je v radoch mnohých funkcionárov a možno aj podaktorých trénerov futbal robiť… To je úžasný rozdiel v pohľadoch a prístupoch na futbal a k futbalu, Pri úprimnom vnímaní tejto hry vlastným srdiečkom sa kvalita bez kvalitnej hry nezvýši. Tu v Martine sa družstvá snažili futbal hrať a k ich snahe prispeli výkonmi aj rozhodcovia. V činnosti MFK Dukla vidím postupné zlepšovanie kvality práce na všetkých stupňoch činnosti klubu, preto chodím na zápasy mnohých vekových kategórií. Stále budem tvrdiť, že I. liga tak mužov ako aj dorastencov posunie kvalitu v celom Banskobystrickom kraji, ale aj v Slovenskej republike oveľa vyššie ako je dnes. Veď značka Dukla to je napríklad aj srdiečko Jána Kociana v Zlatých Moravciach, Emila Kolkusa v Považskej Bystrici, Palka Diňu v Snine či nášho zlatého olympionika Fera Kunza v Spišskom Hrušove. Hovorím to preto verejne, lebo tak to cítim a vidím, keď sledujem čo sa v našom slovenskom futbale porobilo, urobilo a čo všetko treba zlepšovať.“

Peter Benedik, úspešný mládežnícky tréner československých mládežníckych reprezentačných výberov rôznych vekových kategórií, tréner dospelých v armádnej Dukle, tréner ligového dorastu armádnej Dukly Banská Bystrica, s ktorou priviezol po prvý raz do Banskej Bystrice titul majstra Československa v tejto vekovej kategórii pred tridsiatimi rokmi. Celkom získal s družstvami mládežníkov a žiakov pre Banskú Bystricu 10 titulov majstrov svojej vlasti, z toho celkom osem titulov na futbalovej tráve a 2 v hale. „ Žiť zo slávnej minulosti život ani vo futbalovej praxi nedovoľuje, aby tí, ktorí chcú byť naďalej úspešní. zanechali tréningovú drinu, pot,  riešenie konfliktov v sebe samých i s druhými pozitívnym smerom vo svojich nie len futbalových životoch. V dnešných súbojoch slušnej druholigovej úrovne dorastu bolo na ihrisku viacero vhodných a pre vrcholový futbal talentovaných hráčov, ale ani jeden z nich v takom hernom prejave by nebol pre ligové mužstvo seniorov vhodnou posilou. Ak mám byť konkrétnejší, brankárske perspektívy vidím napríklad v raste na rebríčku talentu u oboch brankárov. Mohol by som ešte spomenúť z oboch družstiev aj čísla hráčov. Tak  z Martina ako aj MFK Dukla.

Teší ma, že v MFK Dukla nastúpili aj v kategórii mládeže na cestu náročnosti zvyšovať kvalitu, hernú a chce sa mi veriť i ľudskú, vzdelávaciu u každého, komu sa podarí do tohto náročného vlaku nastúpiť. Keď som sledoval zápas U19 spomenul som si na výrok trénerského kolegu Richarda Matoviča, ešte z čias mojej trénerskej praxe, ktorý trénoval v Trnave a s reprezentáciou sa s hlavným trénerom Petrom Hudecom podieľal so šestnástkou Československa na zisku titulu majstrov Európy. Vtedy vyhlásili nášho odchovanca z Dukly Banská Bystrica, Mareka Penksu, za najlepšieho hráča ME a titul majstra Európy získal aj ďalší hráč vtedajšej mládežníckej Dukly, Maroš Matejka. V silnej konkurencii hráčov z Čiech a Moravy, kde vtedy hrali napríklad Patrik Berger, Řepka, Čížek, Votava a podaktorí skvelí talentovaní futbalisti nie len  z Baníka Ostrava, nastúpili vo finálovom súboji všetci štyria reprezentanti zo slovenských oddielov, teda aj brankár Miroslav Hýl zo Žiliny, ktorý potom obliekal ako opora mužstva dres seniorov Interu Bratislava či Košičan Gabriel Ungveldy. Práve Richard Matovič novinárom pri jednej analýze na rozšírenie dorasteneckej ligy povedal: „ Dobrá myšlienka, len aby bola kvalita. Päť družstiev na celkovú kvalitnú úroveň žiadnej súťaže nestačí.“ Prečo to hovorím:  Aká to súťaž ak MFK Dukla i zo dvaja – traja vyhrávajú svoje zápasy s viacerými v jednej súťaži s dvojciferným výsledkom a v mnohých stretnutiach nedostanú ani gól?! Dokonca niektoré stretnutia ani nedohrajú, lebo v zápase poklesne počet hráčov u jedného družstva napríklad po zranení pod sedem. Niet náhradníka!..Kto nesie vinu na tom, čomu sme v minulosti dali červenú a znova sa vo futbale mladých objavilo?.. A prečo sa to vlastne objavilo?..Vidiecke kluby nie sú isto tomu na vine…

V práci s deťmi a mládežou musia byť tréneri aj rodičmi, vychovávateľmi, pedagógmi a ich kluby či akadémie druhými domovmi hráčov, v ktorých žijú a pôsobia. Prax z minulosti a výsledky na medzinárodnej scéne to potvrdili. Nuž, ale pýtam sa, aká je dnes mládežnícka kvalita tréningových jednotiek v školách cez spoluprácu s tamojšími riaditeľmi v prepojení na rodičov? Chlapec ide na strednú školu a tréner sa uspokojí s tým, že mu ho tam, nezoberú, lebo vraj nemá na to psychologické predpoklady. Čo to za nezmysel tvrdiť niečo nepreverené praxou….Čím sú v konkrétnom futbalovom živote také nezmyselné tvrdenia podložené. Chlapec hrá už niekoľko sezón futbal dobre, dáva góly, tréneri sú s jeho hrou spokojní, urobí aj vedomostné a talentové skúšky, ale nejaký pán psychológ nad nim vyriekne jeho teoreticky nezdôvodnený a praxou neoverený ortieľ. To sú otázniky a nedostatky, ktoré je potrebné riešiť. Zaoberať sa tým však musia komunikáciou tí, ktorí rozumejú teórii úspešne prepájanej na futbalovú prax. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale pamätám si ako roztrhal tréner jednej svetovej reprezentácie psychologické analýzy tzv. odborníkovi tesne pred MS, verejne odsúdil jeho nezmyselné praktiky a potom sa jeho mužstvo stalo majstrom sveta a daný futbalista najlepším na tejto planéte. Začnime už demonštrovať pred verejnosťou prostredníctvom konkrétnych výsledkov z praxe aplikáciu teórie. Dajme aj vo futbale do popredia ľudí, ktorí vedia a chcú. Pracujme tímovo v prospech zvyšovania kvality futbalu i vzdelania chlapcov, ktorí ten futbal milujú . Rôzne výkričníka vedia byť skryté za takým zápasom aký odohral Fomat Martin s MFK Dukla. Analyzujme i ďalšie podobné a napríklad i získané tituly, ktorí hráči a z ktorých klubov sa na ich zisku podieľali. Nemáme právo zavádzať naše deti, mladých rodičov, spoločnosť. Aj taká je, žiaľ, prax…“

Jozef Slobodník, tréner hosťujúceho MFK Dukla v súboji s Fomatom Martin, ktorý chlapci spod Urpína vyhrali v Mortine 1:0. Len tak mimochodom, Jozef Slobodník má za sebou odohraných presne 100 prvoligových zápasov.:

Čo asi vŕta v tejto chvíli na trénerskej lavičke Jozefovi Slobodníkovi v hlave? Tých, ktorí tohto ľavonohého skvelého futbalistu z minulosti dobre poznajú neprekvapuje, že tento skvelý tréner a človek nedá svoje myšlienky len tak ľaho čítať.

„Takým zápasom, aký sme videli teraz v Martine, sa patrí venovať so zvýšenou pozornosťou. Videli sme jeden kvalitný súboj o majstrovské body, po ktorom moje družstvo získalo v tabuľke  6 bodový náskok, Za oveľa dôležitejšie pokladám fakt, že stretnutie hrali súperi proti sebe v peknom športovom prostredí a veľmi slušne, ale s úžasným herným nasadením. V zápase sme vyprodukovali množstvo herne dobrých situácií a aj streleckých príležitostí, len ich premieňanie zlyhalo. Zakladanie rýchlych a vtipných útokov zo stredu poľa či dokonca až jeho hĺbky nebolo málo. Priestor a robota stále sa v tomto smere zlepšovať zostávajú. Pribudli tréningové veľké výkričniky učiť sa efektívnemu zakončeniu, účelnejšej kreativite i detailom v narábaní s loptou. U každého jednotlivca. Ak má talentovaný futbalista dozrievať, musí dostávať pravidelnú hernú zápasovú kvalitu aj v čase tréningového procesu. Súpera sme prakticky do gólového zakončenia či dobrej streleckej pozície nepustili napriek tomu, že aj on sa snažil hrať v poli umný a tvorivý futbal. Túžba po víťazstve bola u každého nášho hráča enormná. Škoda, že takých súperov je v tejto súťaži málo.“

Nuž, čo k tomu dodať, dopísať? Aj  mená a priezviská rozhodcovskej trojice, ktorá sa objektívnym rozhodovaním pod dobrú úroveň pričinila. A tak, ak si prekliknete Futbalnet,  II. liga – starší dorast U19 , skupina stred, popri rozhodcovskej trojici Juraj Krajčí – Rastislav Kuba, Ján Šupej budete môcť čítať i mená a priezviská všetkých, ktorý sa na stretnutiach Fomat Martin – MFK Dukla podieľali. V jednom z ďalších komentárov v súvislosti s mládežníckym futbalom však pripravujeme v tomto príspevku síce načrtnuté, ale nedopísané.