Po takmer desaťročí znova futbal s michalovským Zemplínom

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Stredopoliar David Richtárech svojim aktívnym pohybom i technickou vyspelosťou pozbieral aj naoko nemožné lopty takmer z kopačiek svojho súpera. Aj na zábere sa zdá, že hráč Michaloviec ( 40) Edekkore Bankole prejde loptou až na súperovu polovicu. Opak bol pravdou, za malý okamih bola lopta na kopačke hráča MFK Dukla Davida Richtarecha a po jeho centri na Gondu mohol zakončovať Lukáš Laksík. Akcii prizeral Ntotis Vaisilleos (77).

Ako píše mladší partner nášho magazínu Duklasport.sk, na základe tých najspoľahlivejších štatistických údajov o histórii banskobystrického futbalu s logom Dukla, v utorok 2. februára toho roku na futbalovej tráve v Dunajskej Strede odohrali Zemplín Michalovce a MFK Dukla Banská Bystrica ako pokračovatelia bohatej futbalovej histórie oboch miest, vzájomné stretnutie takmer po desaťročnej odmlke.

Futbalový historik a štatistik, vlastník  Športovej agentúry Dukla – Ing. Jaroslav Šiška – na stránkach internetového média spomínanej agentúry, okrem iného píše:

„Naposledy sme sa spolu stretli v zápase Slovenského pohára, keď boli Michalovce lídrom II. ligy, dňa 13. septembra 2011, čiže pred asi 9,5 rokmi. Bolo to 2. kolo SP v zápase v Michalovciach, na aktuálne vynovenom štadióne, kde pripravovali ešte výstavbu umelého osvetlenia. Uspela Dukla po remíze v normálnom hracom čase 1:1 a výhre 3:4 v rozstrele na 11-m. A tak Dukla vyradila domáce Michalovce.“

Stretnutie oboch súperov v Dunajskej Strede, kde bol na sústredení súčasný účastník slovenskej Fortunaligy, malo futbalovo dobrú úroveň. Herne i dynamikou isto bolo kvalitnejšie v I. polčase, kedy sa Michalovce ujali vedenia gólom z pokutového kopu už po 10. minútach hry. Rozhodca Smolák ukázal na značku, odkiaľ poslal loptu za chrbát brankára MFK Dukla Adama Krejčího Ismar Tandir. Bosniak v drese Zemplína potrestal gólom faul Jána Noska na prenikajúceho japonského futbalistu , 20 ročného Japonca Oshimu Takatu. Netrvalo dlho, presne o 3 minúty zvýšil Matúš Vojtko na 2:0 gólom, ktorý išiel sčasti i na vrub neskúseností pri tesnom bránení protihráča vo vlastnom pokutovom území, 17 ročného talentovaného Adama Červeňa.

Práve tento  spomenutý pravý záložník v tomto zápase v drese MFK Dukla mohol dať prvý gól tohto priateľského, ale na dynamiku i herné nasadenie zaujímavého zápasu, lenže to by nesmel jeho strelu po vydarenom útoku pravou stranou ihriska a vzorovej spolupráci s útočníkom Milanom Kvocerom brankár Michaloviec, Chorvát Matej Markovič končekmi prstov posunúť vedľa svojej pravej žrde. Prvý rohový kop z ľavej strany, kopal kapitán MFK Dukla Róbert Polievka už v 8. minúte hry. Michalovce po dvojgólovom vedení chvíľu trápili vo vlastnej šestnástke v troch prípadoch zle z obrany rozohrávajúcich hráčov spod Urpína, lenže ani hráči Fortuna ligy neoplývali razantným a presným zakončením svojich streleckých príležitostí zo šestnástkového priestoru.

Keď sa Prikryl, Richtárech, Kupčík, Kvocera, ale i podaktorí ďalší rozohrali a k dobrej kondícii pridali aj väčšie herné nasadenie, tiež sa im podarilo viac raz nebezpečne v chladnom počasí útočne prikúriť predsa len technicky vyspelejším Michalovciam. Do presného a tvrdého zakončenia sa však ani hráči MFK Dukla v I. polčase nedostali. Kým Michalovce rozohrávali v I. polčase 2 rohové kopy, hostia dvojnásobne viac zatlačili vo vlastnej šestnástke do defenzívnych činností svojho súpera.

Po zmene strán Michalovce po viacerých striedaniach už nehrali tak kvalitne organizovaný futbal založený na dynamike a technike ako v polčase prvom. Naopak, MFK Dukla , keď prišli po polčase na ihrisko do zálohy Starší s Wilwébrom, predsa len trvalejšie pritlačil svojho súpera pred jeho vlastnú bránu. Dokonca zásluhou Vajdu, mužstvo v červenom oblečení s logom MFK Dukla na prsiach dalo aj gól. Lenže neplatil pre ofsajdové postavenie spomenutého hráča. Do tejto pozície mu zo štyroch metrov pred brankárom Michaloviec s loptou na vlastnej nohe, nikým nekrytý loptu priťukol skúsený futbalový matador Ján Nosko.

Veľmi pekne zakončil cez hlavu, chrbtom otočený k bráne Michaloviec po centrovanej lopte Dalibora Gondu aj Lukáš Laksík. Jeho strela išla však nad bránu. Michalovce  iba v jednom prípade mohli v II. polčase skórovať. Loptu z niekoľkých krokov poslal vedľa brány mladého brankára slovenskej reprezentácie v kategórii U18 Filipa Baláža Oshima Takato.

Po stretnutí hosťujúci tréner Jozef Majoroš povedal:

„ Z našej strany sme hrali koncentrovanejšie a herne efektívnejšie, ale i kombinačne lepšie v I. polčase. Po zmene strán bolo z našej strany na ihrisku dosť kombinačných nedorozumení, pravda súper hrou potvrdil, že je zaslúžene lídrom druholigového peletónu a ak postúpi iste bude prínosom pre našu najvyššiu futbalovú súťaž. Verím, my sa ešte hernou kvalitou do začiatku otvorenia jarných bojov o prvoligové body futbalovo umnejšie skoncentrujeme, aby bol náš výkon v oboch polčasoch čo najkvalitnejší po hernej stránke i v koncovke.“

Na záver komentovaného spravodajstva opäť aj pre čitateľov internetového magazínu Klub priateľov Dukla zápasové štatistiky v podaní Ing. Jaroslava Šišku. Presne tak, ako ich priblížil čitateľom internetového portálu Duklasport.sk

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (2:0)

Góly: 10. Ismar TANDIR (11-m), 13. Matúš Vojtko
ŽK: bez kariet
Rozhodovali – s prehľadom: Michal Smolák – Ján Pozor a Peter Hegedüs
Rohy: 2:6 (2:4)
Divákov: hralo sa, už tradične, kvôli korone, bez divákov