A MUŽSTVO AKTUALITY

Podbrezová trestala MFK Dukla za všetko, ale …

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Takto sa presadzoval v súbojoch mladý stále sa hrou medzi dospelými lepšiaci talentovaný odchovanec futbalu MFK Dukla Adam Hanes aj proti zdatným obrancom ŽS Podbrezová.

V sobotu 7. augusta toho roku hrali futbalové družstvá a muži Železiarní Podbrezová s MFK Dukla dôležité súboje o majstrovské body v 4 vekových kategóriách. Na troch frontoch bojovali o prvoligové body ligoví dorastenci.

Vo Valašskej už dopoludnia o 11.00 hod. nastúpili proti sebe družstvá U19 Podbrezovej a MFK Dukla, zápas skončil nerozhodne 0:0. Na futbalovej tráve v Badíne najskôr všestranne lepší ligový dorast U17 Podbrezovej porazil svojich rovesníkov v dresoch MFK Dukla, po veľkej prevahe 2:1, aby do tretice prvoligové družstvá U16  sa rozišli po nerozhodnom výsledku 1:1 deľbou bodov i keď mladí zverenci MFK Dukla vedení Vratislavom Greškom ukázali v hre oveľa viac futbalového progresu ako ich súper.

Ťahákom bolo isto stretnutie dospelých o druholigové body, ktoré odohrali v Žiari nad Hronom. Týmto stretnutím trestala Podbrezová svojho súpera najviac za jeho chyby. Hlavne za tie školácke, ktorých bolo viac nie len zo strany hráčov v červenom oblečení.

Azda najväčšiu urobil slabo hrajúci Jakub Šulc na hrote útoku MFK Dukla v 80. minúte stretnutia, keď namiesto prieniku do súperovej šestnástky pomedzi dvoch stojacich obrancov Podbrezovej necelý meter spred súperovej šestnástky volil spätnú prihrávku do hĺbky poľa, smerom k vlastnej bráne. Viac behajúci súper, živšie a futbalovejšie sa pohybujúci, loptu zachytil, založil protiútok, ktorý zlikvidovali brániaci hráči MFK Dukla pred svojou šestnástkou len za cenu faulu na pravej strane ihriska. Odtiaľ potom Roland Galčík vtipne rozohral loptu do súperovej šestnástky, v ktorej sa strelecky najlepšie zorientoval hosťujúci stopér Marek Kristián Bartoš aby tretím gólom zabezpečil Podbrezovej všetky 3 body.

Podbrezová vyhrávala gólom veľmi dobre hrajúceho Galčíka od 3. minúty zápasu. Práve tento hráč robil na pravej strane obrany najväčšie problémy pomalému Kojnokovi cez ktorého sa zrodil i druhý gól Podbrezovej, ktorým zrovnal skóre na 2:2  Daniel Pavúk. Práve Lukáš Kojnok nedokázal prikryť Galčíka, ten našiel pred bránou asi 3 metre stojaceho Pavúka, ktorého ešte prvú strelu zblízka stihol brankár Matúš Hruška pred seba reflexívne vyraziť, ale pomalý stred obrany nestihol loptu v tom momente odkopnúť a Daniel Pavúk ňou už pohodlne po druhý  raz skóroval.

Aj toto sme v zápase MFK Dukla ŽS Poodbrezová videli vďaka skvelej práci nášho fotoreportéra. Obranca Podbrezovej pri priamom prieniku v šestnástke Podbrezovej vyzul z kopačky záložníka MFK Dukla Dávida Richtárecha, lopta zostala na nohe záložníka MFK Dukla a píšťalka rozhodcu zostala aj v tej chvíli ticho… Reportážny verejný rébus o spôsobe posúdenia daného okamihu rozhodcom Lukášom Dzivjakom nechávame v redakcii na odborníkov a pre ilustráciu ako sa dá dokonale uviesť reportáž i pre laickú, my tvrdíme, vo väčšine prípadov krásny futbal milujúci širokú verejnosť. Hlavne ak sa hrá a bojuje vo futbale na všetkých frontoch fair – play…

V 30. minúte zápasu upravil stav na 2:2. Domáci totiž najskôr v 16. minúte vyrovnali Jakubom Šulcom po pekne zahranom trestnom kope do súperovej šestnástky Róbertom Polievkom najskôr na 1:1, aby o 2 minúty po ideálnej lopte Dávida Richtárecha pred šestnástku súpera sa o ňu v rýchlom nábehu oprel veľmi dobre hrajúci Adam Hanes a MFK Dukla vyhrávala po 18. minútach 2:1. Mala i ďalšie veľmi dobré strelecké príležitosti, ktoré tak Polievka ako i Hanes nezúročili v gól. Pravda je i tá, že sotva štvrťhodinu dokázali prezentovať hráči MFK Dukla hlavne zásluhou trojice Polievka – Richtárech – Hanes náznaky na zdravé, efektívne i efektné futbalové prieniky do blízkosti bránky hosťujúceho Richarda Luthu.

Postupne sa útočný elán i presné zakončovanie z ich kopačiek vytrácali. Záložná trojica v zložení Ľubomír Willwéber – Dávid Richtárech – Branislav Ľupták až na Richtárechové ojedinelé vtipné prieniky s loptou do útočnej fázy, hrala pomaly, zdĺhavo sa snažila loptu rôznorodo rozohrávať a zavše i školácky faulovať súpera v strede poľa. Dokonca sa nám zdalo, že toto zoskupenie doplácalo aj na rovnakú hráčsku typológiu Willwébra s Ľuptákom na tomto poste. Po zmene strán MFK Dukla bola evidentná neúčasť hráča v zostave typu Mateja Staršieho, ktorý by vedel loptu v útočnej fáze nielen podržať, ale i prikryť, ba i výmena Kojnoka za Martina Slaninku a následné preskupenie obrancu Lukáša Migaľu na rýchlonohého a dôrazne hrajúceho Galčíka prišlo neskoro.

Tých chýb v hre MFK Dukla bolo počas zápasu viacej a keď sa z hry postupne herne vytratil aj Polievka, dalo sa predvídať, že Podbrezovej na víťazstvo nebude potrebný zvlášť oslňujúci výkon, postačí dobré herné nasadenie a skutočná silná vôľa po víťazstve. Stalo sa. Na tribúne pri odchode zo zápasu domov jeden z divákov poznamenal: „Futbal je jednoduchá hra o spravodlivosti, čestnosti a slušnosti. Taký ho milujú milióny fanúšikov na tejto planéte.“

Druhý mu na to zakontroval:  „…ale hrá sa všade i tam, kde existujú nekvalitné výkony rozhodcov, dynamizujúce tribúny fans klubov…“

My si dovoľujeme aj po zápase MFK Dukla – Podbrezová 2:3(2:2) dopísať: Predpoklady pre narastajúcu kvalitu sa budú i naďalej odvíjať od zdravých pokolení v zdravom prostredí pod odborným vedením kvalitných ľudí na mnohých úrovniach tohto sveta.