A MUŽSTVO AKTUALITY

Pokusy o kombináciu v rýchlosti dozrievajú do kvality dlho

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Športový komentátor Jozef Ivan robí do rubriky: „Povedali po zápase“ živé rozhovory od vzniku MFK Dukla. Tentoraz dal okrem iných priestor aj generálnemu manažérovi MFK Dukla Milanovi Smädovi. Isto tak oslovil aj mnohých ďalších a tak futbalový priaznivec MFK Dukla sa dozvie práve zásluhou tohto komentátora, ktorý spolu s redaktorom Futbalnetu vyspovedal okrem trénerov aj ďalších, do futbalového zápasu, o ktorom píšeme, zainteresovaných.

Mladí chlapci vo futbalových dresoch Žiliny _B“ aj s viacerými, ktorí už okúsili chuť prvoligového chlebíka sa presvedčili, že byť svižným v pohybe s loptou  neznamená byť skutočným zrelým prvoligovým futbalistom. To dozrievanie potrebuje dlhodobo drilovať osobným chcením  prostredníctvom náročnej tréningovej práce s detailom mnohé praktické futbalové momenty pre ponuku absolútnej hernej kvality.

Futbal na umelej tráve pod Dubňom 21. samozrejme toho roku, v ktorom sa stretli domáca Žilina „B“ s v čase otvorenia zápasu o dôležité majstrovské body s druhým mužstvom druholigovej tabuľke, ktoré malo o zápas menej a preto strácalo na vedúci Liptovský Mikuláš 2 body,  mal zásluhou oboch kolektívov slušnú hernú futbalovú úroveň. Už za prvú štvrťhodinu sa patrilo zatlieskať viacerým nápaditým útokom na oboch stranách. Hostia v obrannej fáze však znova v niekoľkých momentoch doplácali na pomalosť v obranných činnostiach. Nám z nášho média, ktorí chodíme od skončenia jesennej časti na rôzne zápasy MFK Dukla veľmi chýbali na trávniku od začiatku najmä 2 hráči. Na lavičke sediaci Lukáš Migaľa, ktorý vraj, ako sme sa neskôr dozvedeli, do stredy laboroval so zranením a preto netrénoval a rýchlonohý, aj v príprave veľmi dravý a bojovne naladený Milan Kvocera.

Samozrejme, nie sme na tréningoch, nepoznáme situáciu v mužstve, ale už z úcty k verným priaznivcom by verný fanúšik MFK Dukla mal od pondelka do pondelka dostávať prostredníctvom klubovej futbalovej stránky www.mfkdukla.sk každú pred a pozápasovú informáciu aj o zdraví či zranených hráčoch. Náš magazín Klub priateľov Dukly nemá ambície spĺňať profesionálne požiadavky žiadneho klubového média a ak z tribúny či zo zákulisia čo to sledujeme, ani sa v tomto smere angažovať. To však neznamená, že nás život v mužstve i klube MFK Dukla nezaujíma. Naopak – až veľmi. Hlavne preto, lebo aj zásluhou spolupráce a angažovanosti sa snažíme, aby každý futbalový srdciar Dukly, aj ten v Považskej Bystrici, Vrútkach, Bratislave, Prešove, Medzilaborciach, Žiline, tiež však i v Prahe, Príbrami, Chebe či iných končinách sveta dostával stále hutnú, pravdivú, ale systémovú informáciu o klube, v ktorej logo Dukla malo a má svetovú značku.

Preto nás napríklad mrzí ak sa od súperov z iných druholigových klubov dostávame k podstatným informáciám bez problémov hlavne preto, že tam povýšili komunikáciu s médiami na pestrejšiu, profesionálnejšiu úroveň ako je tomu v MFK Dukla. Chápeme, že dodržiavať etiku komunikácie cez médiá je vec náročná, vyžaduje prinajmenšom rovnako prácu s každým detailom, ako trénerské pôsobenie pri ktoromkoľvek jednotlivcovi či kolektíve.

Tuho bojovali hráči oboch mužstiev o každý športový centimeter na umelej tráve pod Dubňom. Ak Milan Kvocera rozbehol útok rýchlejšie a mladší háči nestačili jeho rýchlosti, stalo sa, že útok skončil aj takto. Vedľa nedovolene zastaveného a v tomto zápase tiež dobre hrajúceho Kvoceru vidíme súperových hráčov zľava kapitána mužstva Samuela Suľu (12), faulujúceho obrancu Mariána Tandara (18) a chrbát Tibora Slebodníka s číslom 17. Z úzadia útok sleduje tesne potom čo adresoval peknú prihrávku Kvocerovi do protiútoku jeden z najkvalitnejšie hrajúcich futbalistov MFK Dukla v tomto zápase, Matej Starší.

Preto sme rozšírili komunikáciu a budeme tak v súčinnosti so Športovou agentúrou Dukla, v ktorej je nosným  pilierom člen Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov známy Ing. Jaroslav Šiška pokračovať naďalej. Medializácia každého výstupu má tiež svoje súvislosti a zásady i pravidlá. Súhlasíme, v každej dobrej futbalovej rodine. Naše stáže napríklad v FC Barcelona, stáže dlhodobejšieho charakteru nás na to upozornili, ale i motivovali. Preto knižné výstupy, zatiaľ iba myšlienkové pohrávanie sa s inými vo svetovom futbale dávno preferovanými, preto komunikácia s odbornou futbalovou obcou po každom kole naprieč slovenskou II. ligou s tými, ktorí majú o takú službu interes. My sa nehanbíme učiť, ctiť pri tom, ako sme naznačili v úvode, základné zásady novinárskej etiky. To však neznamená, že z publicistiky vyčiarkneme dlhodobú náročnosť na každú oblasť našej práce i spolupráce.

Keďže Klub priateľov Dukly je súčasťou komplexných mediálnych služieb organizovaných Športovou agentúrou Dukla a tá je vlastníkom internetového portálu Duklasport.sk otvorene, s uvádzaním takého preberania materiálov na základe úzkej spolupráce už pri ich vzniku, mnohé dupľujeme, ale nekradneme, neprivlastňujeme si, na čom sme sa pri tvorbe nepodieľali. Ono to hraničí i s morálnym kódexom každého, kto sa tvári, že ponúka moderné žurnalistické prvky z medializácie klubového futbalového života. Pravda je i tá, že na všetko patent nemáme, na rozum zďaleka nie. Skúsenosti nás denne upozorňujú na štýl a potrebu aj takej komunikácie i mediálnych výstupov.

Preto, si dovoľujeme obohatiť úprimne, z dôvodu vlastného podielu najdôležitejšie momenty zo zápasu Žilina „B“ – MFK Dukla, ktoré sú uvedené aj na portáli Duklasport.sk. Oni mnohé, boli uvádzané  na spomenutom portáli  už v priebehu samotného zápasu. Citujeme:

„Dukla už v 2. minúte zahrávala trestný kop z pravej strany Polievkom. Lopta z jeho kopačky išla popred domácu bránu, nedosiahol však na ňu nikto z nabiehajúcich spoluhráčov.

Z protiútoku v 4. minúte domáci Slebodník z hranice 16-ky vystrelil, jeho strela však išla vedľa ľavej žrde hosťujúcej brány.

Domáci hráči sa dlhými nakopávanými loptami dostávali do rýchlych protiútokov. V 7. minúte išli domáci do vedenia po centri Slebodníka, a hlavičke Kaprálika, sa lopta dostala ku Kurminowskému ktorý strelil úvodný gól stretnutia – 1:0.

V 9. minúte stretnutia sľubne vyvíjajúcu sa akciu hráčov Dukly, keď sa do úniku dostal Frimmel po prihrávke Polievku, domáca obrana odvrátila.

V 17. minúte mal na kopačke vyrovnávajúci gól Hanes, ktorý sa na hranici šestnástky pekne uvoľnil, ale jeho strelu smerujúcu k ľavej žrdi domáci brankár Belko chytil.

Domáci kontrovali v 24. minúte Bernátom, ktorý však mieril nad bránu Hrušku. Po rozohratí v 26. minúte unikol po pravej strane Polievka, dostal sa k strele, ale domáci brankár Belko ju vyrazil na rohový kop.

Marek Frimmel sa od úvodu zápasu najmenej 3x nestihol vrátiť z útoku, aby mohol plniť svoje obranné povinnosti na ľavej strane, čo bolo prakticky kópiou jeho posledných výkonov v majstrovských zápasoch. Dopredu celkom dobre, dozadu nie.

O 5 minút neskôr išli domáci do 2-gólového vedenia, keď sa Bernát vo vnútri šestnástky uvoľnil a dal zblízka 2. gól – 2:0.

Domáci boli pri streleckej chuti. V 35. minúte strela Kaprálika smerovala nad bránu Hrušku.

V 41. minúte tréner Dukly Stanislav Varga zareagoval na nepriaznivý vývoj stretnutia 2-násobným, čoskoro sa ukázalo, že veľmi efektívnym, striedaním. Z ihriska odišli defenzívni Vajda a Snitka a miesto nich nastúpili ofenzívni Migaľa a Kvocera.

V 45. minúte zahrávala Dukla z pravej strany rohový kop. Odvrátená lopta domácimi obrancami sa dostala k Willwéberovi, ktorý z 19 metrov krásnou prudkou strelou do pravého vinkľa upravil prvopolčasový výsledok – 2:1.

Každopádne to bol z oboch strán v I. polčase zaujímavý futbal, ktorého vývoj až príliš kričal na trénerov hostí, aby už po štvrťhodine hry poslali na ihrisko v minulom zápase zraneného Lukáša Migaľu s ofenzívnym Milanom Kvocerom, aby Dukla nebola tak tlačená ale aj ofenzívna, podľa nás škoda, že na úkor dobre hrajúceho Adama Hanesa. Ale tak to býva, tréneri sú rozhodujúci.

Na začiatku II. polčasu, v 49. minúte, po zahraní rohového kopu Polievkom, a po skrumáži v domácej šestnástke, sa najlepšie zorientoval Kvocera a vyrovnal – 2:2.

V 51. minúte po faule v strede ihriska videl Polievka 2. žltú a následne aj červenú kartu a musel odísť z ihriska, čo ale domácim nepomohlo a Dukla začala hrať ešte lepšie.

Číselnú prevahu mohli domáci využiť už v 53. minúte, ale strela Bernáta, ktorý sa uvoľnil na hranici šestnástky, smerovala nad bránu Hrušku.

O 2 minúty neskoršie unikol domácej obrane po ľavej strane Kvocera, dostal sa až na okraj malého vápna, kde jeho strelu zblokovali domáci obrancovia. V 61. minúte zahrávala Dukla Frimmelom roh z pravej strany, ale hlavička Staršieho smerovala mimo ľavej žrde domácej brány.

Z protiútoku pozornosť brankára Hrušku vyskúšal domáci Slebodník, ale hosťujúci brankár jeho strelu chytil. O 4 minúty neskoršie to bol opäť Slebodník, ktorého strelu smerujúcu k ľavej žrdi brankár Hruška vyrazil.

Dobojované. Uplynuli už aj 2 minúty nastaveného času. MFK Dukla sa usídlila po tomto víťaznom zápase znova po 24 hodinovej odmlke zaslúžene na čele druholigového futbalového peletónu.

O osude stretnutia sa rozhodlo v 71. minúte. Po centri uniknuvšieho Staršieho z pravej strany, a hlavičke Migaľu, sa lopta dostala k Vujoševićovi, ktorý ju umiestnil popred vybehnutého brankára Belka, v priamom súboji, krížnou presnou strelou, úplne presne k ľavej žrdi, za jeho chrbát – 2:3.

Na tento gól už domáci hráči, napriek číselnej prevahe, veľkej snahe, záverečnému tlaku a akým takým príležitostiam v závere zápasu, ako Kurminowského strele a hlavičke Slebodníka, pri ktorej sa vyznamenal brankár Hruška, už gólovo nezareagovali a Dukla si spod Dubňa odviezla veľmi cenné 3 body.

Dukla dokázala vyhrať aj v oslabení, takmer celý II. polčas, keď strelila, až po vylúčení Polievku, víťazný gól. Žiline.“

A ešte jeden od nikoho neukradnutý hlas po zápase. Zatiaľ ani nikde nepublikovaný:

MFK Dukla získala ďalšie veľmi dôležité 3 body pre svoj vytúžený postup do najvyššej celoslovenskej futbalovej súťaže. Trénerskú prácu pri tomto mužstve sa budeme snažiť aj na stránkach Klubu priateľov Dukla hodnotiť až po skončení futbalového ročníka. Jeden slávny, dnes už nežijúci futbalista, neskôr veľmi úspešný tréner nám raz povedal: „Nesmiete ako novinári klamať čitateľa, fanúšika futbalu,  diváka. Nesmiete podľahnúť iným praktikám futbalového davu, ak máte vlastný systém, prezentáciu i svojich verných čitateľov. Práca s mienkotvornými a o mienkotvornosti potrebuje  aj vo futbale zástoj kvalitných futbalových srdciarov z rôznych oblastí každodenného života.“ Čo už s tým. Sme odkázaní učiť  sa do smrti…“