A MUŽSTVO AKTUALITY

Prvá liga nemá iba náhodou taký názov, ale…

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Bežala 70. minúta zápasu, keď za faul na spoluhráča videl žltú kartu v zápase aj Lukáš Migaľa. Rozhodca zápasu Bálint Kišš mu ju ukázal tesne potom, čo ju za faul na protihráča videl i Lukášov spoluhráč Róbert Polievka.

Každý komentár má svojich čitateľov, kritikov, realistov, nedočkavcov či stálych čakateľov, kedy sa objaví to ich žiadané čítanie o futbale v súvislostiach životov. Našich i tých druhý. Internetový magazín Klub priateľov Dukly úzko spolupracuje  so stále sa rozrastajúcim portálom Športovej agentúry Dukla a preto prirodzene, mnohé je v pozápasových komentároch takmer rovnaké, ale nikdy nie to isté.

Napriek prehre, aj v odvetnom semifinálovom zápase Slovenského pohára vo futbalovom ročníku 2020/2021, proti futbalovo i ekonomicky ďaleko zdatnejšiemu Slovanu Bratislava, to bola pre Mestský futbalový klub Dukla Banská Bystrica skvelá futbalová misia z mesta pod Urpínom. V zostave, v ktorej ešte nikdy nenastúpila a postupne až so 4 hráčmi, ktorí nehrávajú a Dukla postavila opäť proti Slovanu až svojho, výborného, 4. brankára v poradí.
Rovnako Slovan nenastúpil v o nič „áčkovejšej“ zostave, možno až na 1-2 posty, ale zase aj naopak, ako Slovan B v úvode jari, takže môžeme povedať, že aj v o nič „béčkovejšej“ zostave, keď vyhral nad Duklou doma 4:3 a postavil 8 hráčov z kádra A-tímu, čím Dukle spôsobil v II. lige, až doteraz, oveľa väčšie problémy ako v pohári a čím postavil fair-play tejto súťaže do ofsajdu – nič na tom nemení ani fakt, že mu to regule súťaže dovoľujú a mal teda plné právo tak urobiť ale nemusel vyhlasovať, že tak bude robiť aj naďalej voči iným mužstvám, keďže sa to nestalo. Inak by už Dukla mohla byť prvoligovejšia… a rozhodne by sa mali regule súťaže zmeniť.

Aj keď to nebola hrou veľká oslava súčasnej kvality slovenského futbalu i z dôvodu, že v mužstve hostí aj v odvete nastúpilo v základnej zostave až 7 futbalistov z iných krajín, než je Slovenská republika. Podľa hry nie však špičkových futbalistov.

Každopádne v zápase zaujímavých momentov, počas ktorých, hlavne v úvode, domáci podobne ako v Bratislave, začali aktívnejšie, si na svoje prišli hlavne mladí futbalisti v drese MFK Dukla.

Konkrétne v bráne Filip Baláž, ktorý oslávil 12. apríla iba svoje 18. narodeniny, v obrane tentoraz na pravej strane, ale znova kvalitne hrajúci Kristián Lukáčik, v strede poľa Dalibor Gonda, či po zmene strán aj najmladší na hracej ploche, až od 2. augusta tohto roku budúci 18-ročný David Jackuliak. Všetci z menovaných zistili v priamom súboji s oveľa skúsenejším súperom, čo musia zdokonaľovať aj v individuálnych tréningoch, aby hrali stále kvalitnejšie a svojou hrou priťahovali na štadióny čo najviac divákov.

Tentoraz tých divákov bolo oveľa viac za plotom zvolenského futbalového štadióna, odkiaľ sa živo a hlasne ozývalo to krásne a potrebné: Duklička do toho!

Už od prvých minút zápasu znelo z návršia za plotom povzbudzovanie od chvíle, keď Starší pretlačil loptu za súperovu obranu, hosťujúci brankár Michal Šulla ju vyrazil z hranice šestnástky pred VUJOŠEVIĆa, ale jeho pokus o lob skončil vysoko nad prázdnou bránou súpera.

Ešte rušnejšie bolo, keď na konci 5. minúty zápasu pekne prenikol z pravej strany až do rohu šestnástky Kristián Lukáčik, aby sa jeho center na Staršieho dostal v šestnástke súpera k úplne samostatne stojacemu Gondovi, ale ten zo 7-metrovej vzdialenosti netrafil súperovu bránu. A mohol kam chcel, aj času mal, koľko chcel. Lopta preletela popri ľavej žrdi – z vonkajšej strany. Takéto momenty rozhodujú zápasy a aj ich priebehy a Dukla ním pohrdla…

Na názory zo zápasu dnes ešte ani nie 18 ročného futbalistu v drese MFK Dukla, Davida Jackuliaka požiadal skúsený komentátor Jozef Ivan po záverečnom hvizde hlavného rozhodcu aj preto, lebo herné nasadenie tohto mladíka diváka pútalo i pobavilo. Verme, že samotného Davida inšpirovalo i do ďalšej tvrdej práce na sebe samom.

Hostia gólovo udreli o 4 minúty protiútokom po pravej strane, odkiaľ putovala lopta z kopačky Erika DANIELa v šestnástke na voľného Ezekiela HENTYho, aby ju ten v nábehu poslal z miesta penaltového bodu hravo za chrbát bezmocného Filipa Baláža, prudko z prvej a presne k ľavej žrdi – 0:1.

Ten istý hráč mohol po zahrávanom trestnom kope pridať do brány MFK Dukla aj gól druhý, ale netrafil bránu. Napriek tomu Slovan nemal za prvých 20 minút hernú prevahu, mala ju Dukla, i keď bol na lopte rýchlejší a dôraznejší.

Domáca Dukla však v 20. minúte kontrovala znova prienikom Lukáčika k súperovej šestnástke, odkiaľ práve tento mladý futbalista šikovne odcentroval loptu z pravej až na ľavú stranu šestnástky na dobre nabiehajúceho Frimmela, ktorému tiež hra v tomto zápase na nezvyklom poste vysunutého ľavého záložníka chutila, aby si smer jeho strely zo 14 metrov vo vnútri šestnástky zmenil do vlastnej siete vo vyrovnávajúci gól Myenty ABENA, keď brankár išiel k ľavej žrdi, v smere strely Frimmela a lopta skončila v strede brány – 1:1.

Keď sa už zdalo, že MFK Dukla založí ďalší útok spred vlastnej šestnástky Dávidom Richtárechom, ten v 25. minúte chyboval školáckou rozohrávkou na súperovu kopačku a Alen OŽBOLT dal zblízka hlavou 2. gól hostí, opäť po prihrávke Erika DANIELa, presne k ľavej žrdi vo výške hrudníka brankára Baláža, ktorý tam síce stál, ale nedokázal eliminovať loptu tak, aby mu vedľa hrude neprepadla do siete. Bol to taký nezvyklý futbalový gól, skôr hokejový, po nedôraznom krytí strelca Ľubošom Kupčíkom – 1:2.

Po 2. rohu Slovanu v 34. minúte z ľavej strany, ktorý zahrával, tak ako všetky, Španiel Nono, vyhral jasne hlavičkový súboj Kenan BAJRIĆ ale jeho veľmi nebezpečne vyzerajúca hlavička išla z 8 metrov napokon daľeko vedľa ľavej žrde.

V II. polčase sa viackrát snažil herne presadiť na hrote útoku MFK Dukla oveľa pohyblivejší David Jackuliak, než bol Miladin VUJOŠEVIĆ, ktorého v polčase tréneri Varga – Rusnák stiahli z ihriska.

Pravda, blesky a silný dážď schladili herné nasadenie i presnosť rozohrávok u oboch mužstiev, viac sa bojovalo ako hralo a keď brankár MFK Dukla Filip Baláž zlikvidoval aj nebezpečnú streleckú koncovku Ezekiela HENTYho, zdalo sa, že Slovan vyhrá 2. zápas najtesnejším rozdielom.

V 89. minúte však predsa len skóroval ešte striedajúci Lucas LOVAT, keď sa po chybnom bránení obrany domáceho mužstva dostal únikom a prienikom po pravej strane až k blízkosti brankára Baláža, ktorého rutinne z 13 metrov, idúceho k zemi, preloboval podkopom a upravil konečné skóre zápasu – 1:3.

MFK Dukla – Slovan Bratislava 1:3(1:2)

Góly 1:3: 20. vlastný Leo Myenty JANNA ABENA – 09. Ezekiel Isoken HENTY, 25. Alen OŽBOLT, 89. Lucas LOVAT
ŽK 3:0: 69. Róbert Polievka, 70. Lukáš Migaľa, 82. David Jackuliak
Rozhodovali: Bálint Kišš – Tomáš Vorel, Jakub Košecký – Kristián Micheľ (BR), Mgr. Rastislav Jurenka (BR) – Pavel Jánošík
Rohy: 2:7 (1:3)

MFK Dukla Banská Bystrica ( 4-2-3-1 )

Filip Baláž 23 – Kristián Lukáčik 25, Ľuboš Kupčík 12, Ján Nosko 3, Lukáš Migaľa 21 – Gabriel Snitka 16 (K) (77. Patrik Vajda 27), Dávid Richtárech 6 (62. Ľubomír Willwéber 41) – Matej Starší 8 (62. Róbert Polievka 17 |od 77. K1|), Dalibor Gonda 11, Marek Frimmel 18 (62. Milan Kvocera 77) – Miladin VUJOŠEVIĆ (Čierna Hora) 20 (46. David Jackuliak 10)
Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka, Dávid Brünn

ŠK Slovan Bratislava futbal ( 4-2-3-1 )

Michal Šulla 30 – Jurij MEDVEDĚV (ČR/*Kazachstan) 17, Leo Myenty JANNA ABENA (Holandsko/*Surinam) 14 (46. Adam Laczkó 4), Kenan BAJRIĆ (Slovinsko) 66, Lukáš Pauschek 25 (K) – Danda Ibrahim RABIU 10 (Nigéria) (61. Samuel Habodasz 5), José Antonio „Nono“ DELGADO VILLAR (Španielsko) 24 – Erik DANIEL (ČR) 23, Ezekiel Isoken HENTY (Nigéria) 9, Vladimír Weiss njml. 79 (61. Lucas LOVAT |Brazília| 36) – Alen OŽBOLT (Slovinsko) 12 (76. David Strelec 15)
Tréneri: Darko MILANIČ (Slovinsko) – Novica NIKČEVIĆ (Slovinsko/*Srbsko), Xavier DE SOUSA SIMÕES (*Angola), Timotej Vajdík, Miroslav Hrdina, Štefan Pánik