AKTUALITY

Schelling bol technickým futbalistom s dobrou hernou myšlienkou

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: Ing. Jaroslav Šiška( prvý zľava), už desaťročia štatistik a historik IFFHS ( Medzinárodná organizácia štatistikov a historikov), počas rozhovoru so svojim blízkym spolupracovníkom zo športovej agentúry Dukla PhDr. Jozefom Ivanom CSc., a dlhoročným fanúšikom futbalovej Dukly a fair – play športových súťaží Ing.architektom Jozefom Frtúsom (vpravo) počas vyprevadenia knihy Futbaloví anjeli a démoni, , v ktorej sa skloňuje aj meno a priezvisko jubilanta Jožka Schellinga.

„Prečítal som si vyjadrenia i portrét Jozefa Schellinga, futbalistu, ktorý mal skvelú kopaciu techniku, jemnú prihrávku, ovládal loptu pravou a ľavou nohou, výborne dokázal premieňať v gól štandardné situácie už od dorasteneckých zápasov. Zdá sa mi však, že svoj talent pre mladícke chúťky a zavše bujaré nápady s podaktorými spoluhráčmi nezúročili do možnej nadnárodnej futbalovej kvality, ktorú okúsili, ako sám rozpráva, už v doraste.

Z jeho slov cítiť, že pozná život v zahraničí, pozná čo dostával v doraste a čo úplne pre svoj futbalový rast nevyužil. Nezvyknem reagovať na portréty uverejňované v magazíne Klub priateľov Dukly. Jubileum Jožka Schellinga si žiada výnimku. Bol napriek všetkému a podľa mňa aj zostal čestným, otvoreným človekom s úprimným srdcom, ktorý miluje rodičov, svoju rodinu a ako sám tvrdí je hrdý aj na futbalovú rodinu Dukly Banská Bystrica.

Jožko, pripájam sa touto cestou ku gratulantom. Vinšujem Ti veľa zdravia, šťastie i spokojnosť a radosť zo života. V týchto dňoch rozbiehame činnosť športovej agentúry Dukla. V nej má Tvoje meno a priezvisko čestné miesto. Svoj prvý majstrovský futbalový zápas v „A“ mužstve Dukly si odohral vo futbalovej sezóne vtedy československej I. ligy v zápase na Štiavničkách 25. novembra v 13. kole futbalového ročníka 1990/1991. Súperom domácej Dukly pred 4 310 platiacimi divákmi bola Sparta Praha. Tvoj súper z finálového súboja o titul majstra Československa stredných odborných učilíšť, ktorý ste vy, vtedy Žuffovci vyhrali na učilišťom z Prahy, v ktorom hralo až 8 hráčov z dorastu vtedajšej Sparty a získali ste zlaté medaily. Na Štiavničkách z nich hral na poste stopéra bývalý úspešný československý reprezentant Jiří Novotný, ktorý ti tak oplatil prehru. Ty si nenastúpil od začiatku. Hral si od 46. minúty, kedy si vystriedal v strede zálohy Pauka. Dukla hrala pod taktovkou trénerskej dvojice Jarábek – Pálka v zložení: Juračka – Kozák, Kotulek, Karásek, Praženica – Sivý, Pauk, Baláž – Dikacz, Rusnák Malatinský( od 66. minúty Marián Strelec. Góly Sparty dávali Kukleta a Mlejnek.

V spomenutom ročníku si odohral 11 majstrovských zápasov. Vo futbalovom ročníku 1992/1992 si posledný raz v drese „A“ mužstva Dukly nastúpil na zápas tiež 13. kola, ale proti Slávii Praha. Kuriozitou bolo, že v drese Slávie už hral v obrane tvoj verný kamarát z úspešnej, majstrovskej dorasteneckej Dukly, Karol Praženica.

Dukla nastúpila v domácom prostredí proti Slávii Praha 17. novembra 1991pod trénerským vedením populárneho Jozefa Adamca. Ten týmto zápasom utvoril klubový rekord, lebo ako hlavný tréner viedol „A“ mužstvo Dukly už po 151 raz. Dukla nastúpila v zostave: Juračka – M. Barna, Pauk, Karásek, Cvacho – Sivý, J. Móres, Faktor – M. Bažík, Malatinský, Strelec. Strelca striedal v 29. minúte Semeník a ty si striedal Semeníka v 71. minúte.

Potom  si išiel na hosťovanie do Hurbanova. Tam si hral krásny futbal napríklad aj s brankárom Mirom Mentelom, ktorý tiež slúžil v Dukle Banská Bystrica, ale vo futbalovej sezóne 1983/1985. V drese Dukly odchytal 28 majstrovských futbalových zápasov. Zápas Dukla – Slávia skončil 0:1, gól dal už v prvom polčase Radek Bejbl.

Jožko, možno nám život  dovolí raz sa stretnúť po rokoch znova na zápase I. futbalovej ligy reprezentantov nášho mesta i klubu MFK Dukla. Veľmi to prajem tebe, sebe, ale i verným skalným Dukly, z ktorých mnohí poznali a spomínajú na tvoje ľudské i futbalové kvality. Preto Ti ešte raz vinšujem popri zdraví, aby si zostal takým aký si. Vieš, najväčším šťastím v živote každého človeka je vedomie, že nás niekto má rád a spomína na nás, váži si nás, nie sme mu ľahostajní, lebo sme takí akí sme, alebo preto, lebo sme práve takí. Takto vníma človek človeka ak je s ním aj na diaľku nielen futbalovým priateľom.“