Snažme sa aj o futbale hovoriť a písať pravdu – futbal v Bardejove bolel

Trojbodový zisk priaznivcov MFK Dukla iste potešil, ale kvalita hry oboch mužstiev bola veľmi nízka. Hostia sa mohli ujať vedenia po necelých troch minútach po otvorení hry rozhodcom Bálintom Kiššom za čiarovej asistencie  Jakuba Košeckého a Simeona Vassa. Ale mladý Sven Jurčišin z pár krokov pred bránou netrafil priestor brány Jána Čikoša Pavlička, keď strelca v modrom oblečení MFK Dukla poslal do výhodnej streleckej pozície kapitán mužstva spod banskobystrického Urpína Róbert Polievka.

O pár minút na to prišla ďalšia tvrdá strela hostí z hranice šestnástky nad bránu domáceho Bardejova, aby v 20. minúte zakončil svoj prienik pravou stranou obrany domácich znova Polievka, ale iba tak, že jeho pas preletel z pravej strany šestnástky pozdĺž celej brány pred domácim brankárom a skončil za postrannou čiarou na strane ľavej.

Keď poslal o necelých 5 minút smerom pred brankára Čikoša – Pavličku vysoký center Polievka znova a domáci brankár neudržal loptu v rukách nad svojou hlavou, tá prekĺzla k dobre hru čítajúcemu Davidovi Albertovi Depetrisovi bolo 0.1. Aj preto, lebo spomenutý rodák z Argentíny dal znova trojbodový gól svojho mužstva. Naopak, v 32. minúte hosťujúci brankár Matúš Hruška napravil vybehnutím oproti strieľajúcemu Lukášovi Csánovi chybu hosťujúcej obrany v jej strede na hranici vlastnej šestnástky, aby  pribúdali trestné kopy i prerušovania hry za obojstranné fauly.

V zápase bolo evidentné, že v ňom veľmi pauzuje medzihra, vtipné rozohrávky po krídlach, ale veľa raz i to základné, presná prihrávka spoluhráčovi na pár metrov.

Nepekné súboje striedali stále sa opakujúce chybné rozohrávky medzi šestnástkami u oboch mužstiev a tak sa nebolo možné ani čudovať poznámkam zo strany objektívnych divákov, že trénerom ide zrejme asi iba o mzdy a nie o cibrenie hernej disciplíny počas tréningov, tak u jedného ako i druhého súpera.

Dokonca jeden z nich, vysokoškolsky vzdelaný futbalový metodik, na tribúne poznamenal, že nie V.I.P. priestory sú v dnešnom futbale počas zápasov dôležité, vôbec už nie kto ich môže či nemôže navštevovať, ale najmä múdre návraty metodikov do futbalových mužstiev, aby mohli pribúdať stále viac a viac kvalitní futbalisti v mužstvách dospelých z vlastných zdrojov, oproti podpriemerným od iných.

Dokonca jeden z bývalých kvalitných futbalistov bývalej I. československej futbalovej ligy na tribúne,  v úlohe diváka, výstižne poznamenal, že v najnižšej okresnej súťaži je zavše vidieť viac futbalovej kreativity a presných kombinácií, ako tomu bolo v tomto zápase s prívlastkom – druholigový! A druhý pridal na adresu MFK Dukla, že ona s týmto chcete postúpiť do I. ligy a čo tam chcete robiť?

Dukla mala neplodnú prevahu v celom zápase, lebo súper bol futbalovo kvalitou absolútne neškodný. Hrať na náhodu je v každej súťaži lotériou. MFK Dukla na rohy jasne vyhral 0:9, ale čo len s trochu disponovanejším súperom, by s takým výkonom veľmi pravdepodobne, neuspel.   Hostia zahodili dobré strelecké príležitosti v 12. a 57. minúte, najmä dorážka do úplne odkrytej brány Jurčišinom, by od druholigového hráča mala skončiť gólom, lenže domáci brankár aj tak stačil ním vyslanú loptu nadvihnúť nad bránu…

My asi znova budeme tak prostredníctvom Duklasportu.sk ako i tu, keď píšeme pre portál Klubu priateľov Dukly hlavne neprajníkmi tých trénerov, ktorí sa pod také stretnutia podpisujú hrou svojich mužstiev, lebo napíšeme pravdu, že pre nás bol tento zápas aj zásluhou viacerých momentov doslova výsmechom pre súčasný druholigový futbal! Horší, nekvalitnejší si už nevieme ani predstaviť.

Samozrejme, každý máme právo na ten svoj názor a rešpektujeme, že inak hodnotí zápas tréner, inak ten, kto sa prišiel futbalom baviť. My vnímame futbal v prvom rade ako fair – play zábavu, ale od druholigových zápasov očakávame od aktérov zápasu aj pridanú hodnotu. Počas celého zápasu nebola ani jedna akcie, kedy by si medzi sebou na jeden dotyk loptu vymenili a nepokazili zámer zaútočiť, aspoň štyria hráči po sebe. Zábava to bola, ale ako sme už napísali, nie zásluhou futbalovej kvality.

A tak niet sa čo čudovať, že zápas nedopozeralo ani všetkých 324 ľudí, lebo mnohí odišli už zo zápasu buď skôr, alebo sa zabávali tým, čomu sa diplomaticky pri čítaní, ak napísanému textu čítajúci nerozumie povie, že učme sa čítať s porozumením. Dokonca názory podaktorých verných priaznivcov futbalu sú pre stránky nášho portálu z etického dôvodu nepublikovateľné. Nevšedný futbal si však nezaslúži iný komentár. Hlavne ak sme v inom období, za iných čias vídavali v podaní mužstva s logom Dukla na hrudi ďaleko atraktívnejšie, krajšie, dynamickejšie, zápasy. Zaujal nás aj jeden pozápasový povzdych fanúšika, ktorý kráčajúc z tribúny vyriekol: „ Ešte, že  máme v tom slovenskom futbale aspoň spomienky na čo len štandardnú futbalovú krásu európskeho futbalového nadpriemeru aj zásluhou našich bývalých hráčov a ich hrdosti na slovenský futbal!“

Rozmýšľame silno, že sa pravdepodobne ešte do skončenia tejto sezóny publicisticky na stránkach Klubu priateľov Dukly budeme venovať viac a v širších súvislostiach skutočným futbalovým legendám Dukly v súbojoch s tými najkvalitnejšími. Viacerí nám oznamujete rôznorodo, že voľba pre vyššiu kvalitu aj v prípade futbalu vyžaduje aj zmenu voľby písania o kvalitných osobnostiach, ktoré vo futbale viaczdrojovú kvalitu pre naše životy dokážu  či dokázali ponúkať.

Partizán Bardejov – MFK Dukla 0:1(0:1)

Góly 0:1: 25. David Alberto DEPETRIS
ŽK 3:1:
31. Diego FRACAROLLI PACHECO, 81. Miroslav Petko, 90. Filip Maník – 92. Róbert Polievka
Rozhodovali: Bálint Kišš – Jakub Košecký, Simeon Vass – Patrik Papuča
Delegáti stretnutia: RNDr. Ján Džubák a Pavol Chmura
Rohy: 0:9 (0:3)
Divákov: 324

Zostavy:

Domáci: Ján Čikoš-Pavličko 1 (K) – Miroslav Petko 4, Lukáš Horváth 12, Diego FRACAROLLI PACHECO (Brazília) 13 (84. Sanjin LELIĆ |BaH| 9), Richard Župa 10 (K) – Ikenna Anthony IKEDI (Nigéria) 14 – Šimon Stachura 19 (60. Filip Maník 23), Dávid Keresteš 21, Junior Joaz LOPEZ DA SILVA (Brazília) 8 (60. Tomáš Filipiak 3), Stefan VELIČKOVIĆ (Srbsko) 20 – Csáno Lukáš 15
Tréneri: Marián Šarmír – Marián Kurty

Hostia:Matúš Hruška 22 – Marián Pišoja 28, Ľuboš Kupčík 12, Patrik Prikryl 19 – Branislav Ľupták 10, Dávid Richtárech 6 – Lukáš Kojnok 25 (56. Lukáš Migaľa 21), Martin Slaninka 5 – Sven Jurčišin 8 (81. Jakub Šulc 11), Róbert Polievka 17 (K) – David Alberto DEPETRIS (SR/*Argentína) 18 (87. Ľubomír Willwéber 41)
Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka a Dávid Brünn