Strata bodu mrzí, ale ešte nič nie je rozhodnuté

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Takto vyzeral jeden z likvidačných zákrokov na nohy nášho mladého útočníka Hanesa. Faulujúcim hráčom bol tentoraz Argentínčan Luciano Faabian Vera.

Strata bodu s dobre rozbehnutým Šamorínom po sobote 8. máji toho roku mrzí, ale o víťazovi súťaže ešte nie je rozhodnuté. MFK Dukla Banská Bystrica v 28.kole hostila na “domácom” trávniku vo Zvolene FC ŠTK Šamorín, ktorý ťahal posledných 6 kôl po sebe víťaznú sériu a netajil sa, že vyhrať prišiel aj do Zvolena.

Dukla chcela týmto zápasom po prehre v Bardejove získať 3 dôležité body v boji o postup. Nastúpila aj so zmenami v zostave, ktoré bolo od začiatku v hre vidieť. Už v 4.minúte mohol otvoriť skóre mladý Adam Hanes ale hosťujúcu bránu minul. Pár sekúnd nato, prihral Starší loptu Snitkovi, ktorý strieľal spoza šestnástky, ale trafil brvno. Následne sa dostali do šance aj hostia ale s Boatengom si skvelým obranným zákrokom, poradili Nosko a brankár Hruška.

V 6. minúte sa kritikou rozhodcu dožadoval trestného kopu na polovici ihriska hosťujúci Jakub Švec, rozhodca  Pavol Greško na neho faul odpískal, aby vzápätí jeho spoluhráč Péter Nagy faulom na Wilwébra tak isto v strede poľa, ale jeho ľavej strany dal na vedomie, že sa bude hrať tvrdý, razantný futbal a nie bezdotykový basketbal.

O 2 minúty na to zrealizoval svoj tvrdý nástrel spoza šestnástky na bránu Matúša Hrušku Argentínčan Luciano Fabian Vera, lopta z jeho kopačky však išla niekoľko metrov vedľa pravej tyče brankára MFK Dukla. V 12. minúte po faule na Hanesa asi 2 metre pred šestnástkou Šamorína zahral trestný kop šikovne Róbert Polievka práve na Hanesa, ale lopta z jeho nohy išla tesne tentoraz vedľa pravej žrde brankára Šamorína. V 20. minúte sa pokúsil rýchlym brejkom o prienik až pred Hrušku hosťujúci   robustný hrotový hráč hostí Ernest Boateng, oproti ktorému vybehol brankár Hruška a po zrážke s ním, keď už lopta putovala niekoľko metrov pomaly a skackavo vedľa Hruškovej ľavej tyče ostal Boateng na chvíľu ležať na trávniku v súperovej šestnástke. Len čo ho zdravotník hostí občerstvil a polial živou vodou, zapájal sa ešte tvrdšie do každého súboja s obranou MFK Dukla.

Keď dal v 25. minúte Ľuboš Kupčík z dobrej streleckej pozíce, veľmi blízko od stredu brány Száraza loptu nad, potvrdilo sa to staré a ošúchané, že zakončenie bude znova pre domáci celok veľmi boľavou pätou v tomto stretnutí. V 28. minúte pri prieniku Kupčíka pred bránu Šamorína un – fair zasiahol  už spomenutý Boateng, rozhodca zapískal faul, ale žltú kartu mu ukázal  až o 4 minúty na to, keď nedovolene pri protiútoku fauloval takmer pred šestnástkou Lukáša Migaľu. Prvú priamu strelu medzi žrde brankára hostí vyslali domáci zásluhou Polievku spoza šestnástky  až v 34. minúte. Ľahké sústo pokojný Száraz hravo zlikvidoval. V 42. minúte vyslal spoza šestnástky Hanes ďalšiu loptu zo svojej kopačky, ale tentoraz tesne vedľa pravej tyče brankára Száraza. Keď sme zvažovali akú poznámku po 4 – 5 žalostne zahodených streleckých príležitostiach napíšeme za prvým polčasom preletel ako blesk stredom našej obrany pas na hosťujúceho Martina Rymarenka, ktorý dal z jedinej priamej strely veľmi zblízka vedúci gól hosťujúceho Šamorína.

Hostia zrejme počítali v II. polčase so silným náporom futbalistov MFK Dukla, ale tomuto mužstvu citeľne aj v tomto zápase chýbala kvalitná hra záložného radu či hráčska individualita v obrane typu nemocného Patrika Prykrila a čoraz viac je čitateľné akou úžasnou hráčskou veličinou bol na ľavej strane zálohy Saša Savič hlavne pre úspešné gólom končiace prieniky Róberta Polievku.

Keď v 58. minúte nebezpečne z hranice šestnástky vystrelil hosťujúci  Ernest Boateng, podaktorí prítomní  na stretnutí aj vlastnými očami tlačili jeho krížnu strelu vedľa pravej tyče brány Matúša Hrušku. V tom čase už bolo viacero ošetrovaní v zápase najmä po pádoch hosťujúcich bojovníkov za trojbodový zisk zo Zvolena pre Šamorín, ale len čo sa sthli po ošetrení postaviť  na nohy zrazu boli znova živší, rýchlejší i v prienikoch futbalovo odvážnejší hlavne v hre jedného na jedného. Obrana MFK Dukla pracovala v II. polčase však pozorne a tak brankár Hruška bol po zmene strán až na jeden dva prípady takmer bez práce.

Ale rovnako hosťujúci Szárasz nemal problémy s ojedinelými centrovanými loptami do svojej šestnástky, ktoré hravo sťahoval do svojho náručia a ľahko sa potom stihol s loptou vyváľať osamote aj na pomerne kvalitne pripravenom trávniku.

Keď rozhodca Pavol Greško vylúčil v 91. minúte po 2. žltej karte hosťujúceho kapitána  Juraja Pančíka už sa pomaly zdalo, že ani enormná snaha v nastavenom čase neprinesie mužstvu MFK Dukla gólový úžitok, ale center striedajúceho Patrika Vajdu z pravej strany brankár Szárasz podbehol a tak dal gólom bodku za stretnutím aj počas tohto zápasu úžasne bojujúci Migaľa.

Zápasy MFK Dukla v Komárne a naposledy vo futbalovej sezóne vo Zvolene medzi MFK Dukla a Petržalkou ukážu, akú cenu mal tento gól i bod v zápase so Šamorínom, ktorého hráči boli schopní v každom okamžiku i dušu z vlastného tela vypustiť, len aby po siedmy raz za sebou pokorili do soboty 8. mája lídra súčasnej II. futbalovej ligy.

MFK Dukla –  FC ŠTK 1914 Šamorín 1:1 (0:1)

Góly 1:1: 90+5. Lukáš Migaľa – 45+2. Martin Rymarenko
ŽK 2:4: 56. Lukáš Migaľa, 62. Róbert Polievka – 12. Luciano Fabian VERA, 32. Ernest BOATENG, 62. Juraj Pančík, 90+1. Juraj Pančík
ČK 0:1: 90+1. Juraj Pančík
Rozhodovali: Pavol Greško – Martin Špivák, Simeon Vass – Dávid Mano
Rohy: 7:3 (4:2)

MFK Dukla Banská Bystrica ( 4-2-3-1 ):

Matúš Hruška 1 – Lukáš Migaľa 21, Ľuboš Kupčík 12, Ján Nosko 3, Marek Frimmel 18 (82. Miladin VUJOŠEVIĆ |Čierna Hora| 20) – Gabriel Snitka 16 (63. Dávid Richtárech 6), Ľubomír Willwéber 41 – Milan Kvocera 77 (63. Patrik Vajda 27), Adam Hanes 2 (57. Viktor Tóth 4), Róbert Polievka 17 (K) – Matej Starší 8
Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka, Dávid Brünn

FC ŠTK 1914 Šamorín ( 4-2-3-1 ):

Benjamín Száraz 1 – Juraj Pančík 7 (K), Konstantinos OIKONOMOU (*Maďarsko/Grécko) 5, Tomáš Stašík 2, Luciano Fabian VERA (Argentína) 10 – Dominik Veselovský 22 (46. Ľubomír Mezovský 6 |K1|), Péter Nagy 17 – Jakub Švec 14 (70. Patrik Pinte 11, 90. Mikuláš Demjanovič 23), Denis Jančo 27 (77. Vladimír Fuják 16), Martin Rymarenko 9 (90. Daniel Zsolt Szalma 4) – Ernest BOATENG (Ghana) 13
Tréneri: Michal Kuruc – Vojtech Balla, Juraj Baláž, Michal Lacena

Tak ako tradične, tieto informácie prináša internetový portál Klub priateľov Dukly v úzkom prepojení na internetový portál Duklasport.sk, ktorý je súčasťou dlhoročného obrazu práce historika a štatistika banskobystrického futbalu Ing. Jaroslava Šišku.

Odznelo pre blok pozorných publicistov na pozápasovom odchode prítomných na futbalovom zápase:

„S každým futbalovým fanúšikom, každým futbalistom, trénerom či funkcionárom sa začínajú nové dejiny. Vždy však poprepletané s bežným životom. Aké však bývajú dejiny našich životov v tomto svete bez futbalovej kvality na jej všetkých stupňoch, tým sa zatiaľ verejne nikto nezaoberá! Prečo asi?…“