Foto: archív www.nashont.sk | Text pod foto: Táto fotografia je uverejnená ako ilustračná k článku, ktorý je odrazom partnerstva portálov www.priateliadukly.sk a www.nashont.sk.
Rozhovor na pokračovanie prakticky rozprúdilo ovocie, ktoré je na snímke. Acerola. Jej pôvod sa pripisuje Karibskej oblasti, ale aj Barbadosu a západnej Indii. Pestovanie je rozšírené v Brazílii. Na oblasť Karibiku a Brazílie osobne počujem, odkedy som mal možnosť rozprávať s viacerými významnými osobnosťami svetového športu. Spomenúť môžem napríklad dvojnásobného olympijského víťaza Alberta Juantorenu, alebo už nežijúceho trojnásobného majstra sveta Teófila Stevensona. Kubáncov. Ale s úžasom sa viem započúvať aj do životov známych brazílskych futbalistov. Napríklad Pelého, alebo ak chcete napíšem jeho pravé meno a priezvisko – Edson Arantes do Nascimento.
Aj jeho meno sme skloňovali pred pár dňami v živej debate s vedeckým pracovníkom, Antonom Korgom, ktorý okrem iných vied vyštudoval aj lekársku mikrobiológiu vo Švajčiarsku a dnes žije už niekoľko desaťročí v Brazílii. Rozpráva tuctom jazykov sveta a vo voľnej debate , keď sme spomínali súvislosti vôkol vitamínu C, ma zaujala i jeho komunikácia so slávnym futbalistom Realu Madrid v časoch Puskásovej aktívnej činnosti, Maďarom Ferencom Puskásom.
Keď mi potom, hneď večer, v deň našej komunikácie zaslal mailom fotografiu , ktorá je na snímke ako ilustračná, zároveň dôkazová, že taký plod zo stromu existuje a má názov Acerola, začali ma ešte viac zaujímať súvislosti s touto pozoruhodnou plodinou. Už predtým som okrajovo počul, že slnieckova.sk/bylinky/acerola-ceresna-visna) čítal:
Acerola je nositeľom veľkého množstva vitamínu C; plody sú jedlé a široko konzumované pre jeho vysoký obsah vitamínu C, obsah je až 1677,6 mg vitamínu C v 100 g ovocia (zdroje uvádzajú 20 – krát až 100 – krát viac kyseliny askorbovej ako pomaranč v tom istom objeme). Mnohí vedia, že častými príznakmi nedostatku vitamínu C sú krvácajúce ďasná, vypadávanie zubov, zvýšená náchylnosť k infekcii, bolesti kĺbov, dlhšie hojenie rán. Pretože organizmus nie je schopný vitamín C vyprodukovať sám, musí byť dopĺňaný výživou. Je dôležitý v prevencii proti prechladnutiu a rôznym typom infekcií. Väčšiu potrebu vitamínu C majú predovšetkým fajčiari, alkoholici, starí ľudia, tehotné a dojčiace ženy, diabetici a ľudia žijúci v znečistených oblastiach.
Vitamín C hrá dôležitú úlohu v metabolických procesoch a je nevyhnutný pre udržanie dobrého zdravotného stavu. Aj u športovcov. Práve Ferenc Puskás s ním rozprával o dôsledkoch, keď si za dôb dávnych futbalisti Nemecka vstrekovali syntetický vitamín « C » priamo do žíl, čo bolo neskôr uverejnené i v nemeckom casopise Spiegel Online.
Vtedy, za tých dávnejšie spomínaných čias, mali futbalisti v spomenutej krajine dosť problémov so žltačkou, a dokonca ich niekoľko zomrelo na následky, lebo tie používané striekačky nesterilizovali a navzájom si ich pozičiavali. Ale nechajme minulosť minulosťou. Zamyslime sa nad súčasnosťou. Možno aj nad synteticky, teda priemyselne pripravovaným a ponúkaným vitamínom C.
Nie kvôli tomu, aby sme boli zaujímaví, ale pre poznanie aký je rozdiel ak naše telo prijíma syntetický, alebo prírodný vitamín C, ako významný produkt nášho vlastného zdravia. Celkom 8 krajín bude mať zastúpenie na rokovaní o týchto otázkach práve v Slovenskej republike v polovici marca, podarilo sa nám zistiť našou debatou. Rokovania sa zúčastnia Rakúšania, Češi, Maďari, Slovinci, zastúpená bude Brazília, Poliaci, Švajčiari a Slováci.
Chýbať nebude ani redakcia internetového magazínu Náš Hont, ktorý okrem iných úzko spolupracuje s internetovými portálmi www.svetsportu.sk a www.sportlandia.sk. Už dnes je na čo tešiť sa. Hlavne ak sú nám známe okruhy otázok, ktorým sa budú experti z oblasti vedy a výskumu otázkami vitamínu C z pohľadu súčasnej praxe zaoberať. Aj z načrtnutého je zrejmé, prečo môžu byť také stretnutia publicistov s vedcami a výskumníkmi zaujímavé. Po absolvovaní rokovaní isto prinesieme z danej oblasti podrobnejšie informácie.