AKTUALITY MLÁDEŽ

Trenčín získal tri body, rozhodca Nemček od profesionality ďaleko vzdialený

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Toto je záber zo zápasu o majstrovské body Trenčín – MFK Dukla v kategórii U17. Dorastenci MFK Dukla podľahli domácemu Trenčínu 1:5, keď už v 7. minúte prehrávali 0:3. Za stavu 0:5 dal čestný úspech MFK Dukla Ján Medveď. Na snímke v modrých dresoch zľava do prava Jakub Maďar, Patrik Reptiš, Ján Medveď a Oliver Patrnčiak pri jednej z mnohých obranných akcií. Bližšie informácie zo stretnutia sme do uzávierky nedostali. V I. dorasteneckej lige U16 MFK Dukla vyhrávala na pôde Trenčína už v 2. minúte gólom Kaliského, ale v 5. minúte bolo vyrovnané. O výsledku rozhodla hráčska kvalita oboch tímov.

Trenčín v I.lige dorastencov U19 prišiel k zápasu o dôležité majstrovské body s vyzretým herným prejavom, ktorý pripomínal  futbal dospelých, našiel v dresoch MFK Dukla po taktickej stránke veľmi kvalitne pripraveného súpera. Trénerská dvojica Valach – Strelec mala hru hostí spod hradu palatína Matúša Čáka dobre preštudovanú. Nepustila sa do bezhlavého súboja a obrannými pavučinami snovala trpezlivo základy pre nie náhodné protiútoky. Jeden z nich po rohovom kope zahranom na krátku vzdialenosť a takmer od rohovej zástavky začal  centrom. Po ňom dostal loptu na hlavu v súperovej šestnástke Ivan Šteiniger, aby ju poslal presne tam kde chcel, do siete hosťujúceho brankára Reného Žákecha. MFK Dukla vyhrávala v 21. minúte 1:0…

Obom kolektívom nechýbalo veľmi kvalitné herné nasadenie a divák sa z priebehu hry tešil. V 32. minúte urobilo záložné zoskupenie domácich na svojej pravej strane chybu, veľmi pohybliví chlapci Trenčína presunuli loptu okamžite na pravú stranu do nekrytého priestoru brankára Trnavského odkiaľ tá po ďalšej prihrávke putovala do tesnej blízkosti stredu brány MFK Dukla a odtiaľ Erik Minaroviech zrovnal skóre.

Po góle Trenčín ešte viac priklincoval bojovníkov v červených dresoch pred svoju šestnástku, ale bola to prevaha neefektívna. Hostia v bielom oblečení mali podstatnú časť celého zápasu loptu na svojich kopačkách a už za prvých 10 minút i dobré strelecké príležitosti dať gól . Zahodili ich však.

Na prekvapenie, do prvej veľkej gólovej príležitosti po zmene strán sa dostal domáci Šteiniger, ale dlho otáľal so strelou, loptu nakoniec rozohral z dobrej pozície spoluhráčom, aby z výhody potom vznikla nevýhoda. Loptu dostal na nohu motor kolektívu Trenčína, u ktorého bol začiatok väčšiny útokov – Adam Laurinec… Ale ani na druhej strane z peknej akcie gólovo nezapršalo.

Na hrote zlostili obranu MFK Dukla všetci, ktorí sa tam v bielych dresoch objavovali.  Ich kapitán Lukáš Letenay hlavne v druhom polčase za stavu 1:1 ponúkal aj pridanú hodnotu, keď na hranici šestnástky pádmi po zákrokoch domácej obrany žiadal od rozhodcu Nemčeka trestné kopy svojimi  pádmi.

Na umelej tráve FK Železiarní Podbrezová, kde majstrovský zápas oba dorastenecké kolektívy hrali, videli diváci  stále kvalitný futbal s obojstranne dobrým herným nasadením. Až do 72. minúty, kedy v strede poľa po strete obrany Trenčína a faule na domáceho Kostúra ostal ležať na trávniku tento hráč, hostia preniesli loptu na ľavú stranu súperovej obrany, vnikli do šestnástky MFK Dukla, dali gól a zrazu bolo jednogólové vedenie na ich strane. Tí pozornejší si všimli, že už v dvoch prípadoch v prvom polčase , že Nemčekovi, jedinému profesionálnemu rozhodcovi II. ligy dospelých chýba cit pre uplatňovanie korektného posudzovania pravidiel v dôležitých situačných momentoch. Hraničných.

Uvádzame to aj preto, lebo my sme boli svedkami toho čo zdôrazňujeme už počas majstrovského zápasu Bardejov – Šamorín, ktoré rozhodoval. Od citu pre plynulosť akcií či pokoj a neroztrhanie kvalitnej futbalovej atmosféry má tento arbiter podľa nás veľmi ďaleko. Po neodpískanom faule v strede poľa prišla aj tentoraz na ihrisko nervozita, jeho ďalšie nedorozumenia s čiarovou rozhodkyňou pre lavičkou domácich, kedy „pustil“ faul domáceho hráča, aby až po hodnej chvíli po prieniku MFK Dukla do súperovej obrany na pokyn čiarovej rozhodkyne Súkeníkovej akciu zastavil a diskutovalo sa znova. Medzi rozhodcami, divákmi, hráčmi, ale aj prítomnými odborníkmi futbalu, ktorých kvality sú známe aj z medzinárodne uznávaného futbalového fóra.

Keď v ďalšom z herných momentov Kostúra na hranici šestnástky pri jeho dotyku s loptou nezapískal Nemček faul na Kostúra a ten neskúsenosťou chcel aj v páde hrať, loptu mu šikovne zobral ľahko ďalší protihráč a hralo sa v nervóznom ovzduší ďalej.

Domáci urobili ešte zopár vtipných akcií do súperovej šestnástky, hosťujúci tréner Martin Fabuš však takticky múdro striedal.

V záverečnej minúte ešte vykopol jeden z brániacich hráčov Trenčína loptu z prázdnej brány, keď už bol brankár Žákech prekonaný . Vzápätí zaznel záverečný hvizd  Bystríka Nemčeka, ktorý podľa našej mienky a našich futbalových skúseností mal veľký podiel na záverečných nervóznych minútach zápasu, v ktorom je potrebné vyzdvihnúť a oceniť nesporné herné kvality družstva Trenčína rovnako tak vysoko ako aj dodržiavanie taktickej disciplíny celého kolektívu MFK Dukla.

Po zápase povedali:

Daniel Valach, tréner domácich: „ Ťažko mi je hodnotiť zápas, v ktorom chlapci zodpovedne plnili taktické pokyny trénerov a siahli na dno svojich síl. Súper bol vyspelý, kvalitný a vyhral, lebo dal o gól viac. Príležitostí na skórovanie bolo na oboch stranách viac. Naše družstvo sme nezviazali takticky len bezhlavo odkopávať lopty. Zdôrazňovali sme chlapcom, aby sa po optickej prevahe súpera, ktorý mal viac loptu vo svojom držaní v útočných vlnách snažili čo najviac dostávať presnými prihrávkami do dobrých streleckých pozícií. Aj v tom sme obstáli. Žiaľ, ostrostreľbe sotva za krátky čas naučíte zakončovateľov strieľať presne, tvrdo, či umiestnenými loptami prekvapiť súperovho brankára a dávať góly. Tak isto je ťažko znášať ak v I. dorasteneckej lige U19 chýba rozhodcovi cit pre úmysel urobiť faul, alebo ten faul aj zranením vykonať.  Kto hral futbal vie, čo znamená tvrdo zrážať hrotového hráča na zem spôsobom, ktorý je hraničný s pravidlami, napríklad aj v strede ihriska, tobôž pred pokutovým územím. Hodnotenia však prenechávam kompetentným. Našim chlapcom ďakujem za odvedený výkon a ich herné nasadenie.“

Martin Fabuš, tréner hostí: „ Je dobré, že naši  chlapci po prvom góle súpera vyvinuli úsilie čo najskôr zrovnať skóre. Hrali v poli dobre, svoju prevahu vyjadrili gólmi i keď sme mohli dať gólov aj viac. Na druhej strane, súper napriek dôraznému celoplošnému bráneniu sa tiež dostal viac raz do dobrých streleckých príležitostí. A pýtate sa ma na 72. minútu, teda na moment kedy po obrannom zákroku ostal v stred ihriska zranený domáci stredný útočník? Súhlasím s tými, ktorí tvrdia, že išlo o hraničnú situáciu. Musel by som si pozrieť záznam a rozanalyzovať moment či to bo faul, alebo  nie. Od akcie som bol dosť ďaleko. Vyhrali sme však zaslúžene, lebo sme boli lepším, tvorivejším kolektívom. Futbalovo to bolo kvalitné stretnutie.“