Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: V každom roku bola na medzinárodnom halovom futbalovom turnaji O pohár Jozefa Vengloša pomerne veľká prezentácia talentovaných mladých chlapcov. V roku 2014 napríklad technická komisia vyhodnotila za najlepších hráčov až troch mladých chlapcov. Okrem Ondřeja Chytila z Olomouca a Patrika Mysloviča z výberu SsFZ prevzal cenu z rúk samotného docenta Jozefa Vengloša aj mladý futbalista Adam Hanes ( na snímke), ktorý už toho roku obliekol aj dres „A“ mužstva druholigovej Dukly Banská Bystrica. V súčasnej dorasteneckej lige mu patrí v tabuľke strelcov zatiaľ vedúca pozícia.
Už 26 ročníkov píše svoju históriu medzinárodný halový futbalový turnaj detí do 14 rokov a mladších O pohár Jozefa Vengloša. Toho roku naplánovali organizátori toto zaujímavé podujatie s motivačným futbalovo – spoločenským poslaním na 12. december, ale COVID bol proti.
Aktívna zostala ani nie rok fungujúca Športová agentúra Dukla so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá v spolupráci s tradičnými organizátormi a internetovými magazínmi Duklasport.sk, www.priateliadukly.sk a Print ateliérom AURORA pripravili pre priaznivcov futbalu mladých virtuálny turnaj O pohár Jozefa Vengloša.
Už na 21. ročníku medzinárodného halového turnaja žiakov vo farebnom 16 stranovom bulletine k tomuto významnému podujatiu v rubrike Živé slová autor úvodného materiálu konštatoval, že tento turnaj je ódou na futbal, život, jeho etiku. Pri virtuálnom priblížení podujatia, o ktorom sú tieto riadky je potrebné dodať a zvýrazniť, že ide zároveň o duchovný futbalový röntgen mládežníckeho futbalu nielen zo strany samotných klubov, ktoré sa turnaja zúčastňujú, ale i celých realizačných tímov.
COPVID-19 potvrdzuje pri tomto podujatí viac raz podčiarknuté a citované.
„Naivná je viera, že svet môže zmeniť za noc morálne charaktery, motívy, ciele a zvyky z večera na ráno. Ani významné osobnosti svetového futbalu Pelé, Masopust, Popluhár, Albert, Beckenbauer, Cruyff, Viktor, Ondruš, Nehoda, Masný, ale i ďalšie stovky oveľa mladšie, nezmenili svoje detstvo v dospelého človeka z večera na ráno, nevyrástli z dňa na deň z futbalového benjamínka na majstra futbalovej lopty. Ale práve tí najväčší velikáni nezabudli kde začínali, ktorí vážnejší medzinárodný turnaj v žiackom veku odohrali, aby neskôr reprezentovali svoju krajinu v drese najcennejšom, teda reprezentačnom „A“ mužstve dospelých.“
V doterajšej histórii 26. ročníkov turnaja O pohár Jozefa Vengloša futbalisti Filip Šebo , Tomáš Kóňa, Peter Pekarík , Marek Hamšík, Miroslav Stoch, Kamil Kopúnek, Tomáš Ďubek, Erik Jendrišek, Jakub Sylvester, Michal Ďuriš, Erik Pačinda, Ján Greguš, Lukáš Haraslin, Filip Lukšík, Dominik Greif, Norbert Gyomber, Milan Škriniar, Martin Holec, Martin Koscelník, Jaroslav Mihalik či Ivan Schranz, všetci vyrastajúci v žiackych kolektívoch Slovenskej republiky a hrajúci na uvedenom medzinárodnom halovom turnaji boli prinajmenšom v širšom kádri slovenského reprezentačného „A“ mužstva pre niektoré z jeho oficiálnych stretnutí.
Znie neuveriteľne, že sú medzi nimi i takí, ktorí si na tento turnaj nepamätajú, že na ňom hrali. Dôvod, aby virtuálne podujatia aj takého charakteru existovali. Vhodná revízia odpočtu spájania kvality vlastného futbalového srdca s kvalitou mozgového potenciálu a vlastnej inteligencie. Samozrejme, známe futbalové stálice európskych líg M. Hamšík, P. Pekarík, E. Jendríšek ba i ďalší, teda drvivá väčšina zo spomenutých veľmi ochotne komunikuje aj o tom ako a prečo si toto podujatie uchováva vo svojom futbalovom životopise.
Marek Penksa, ktorý ešte ako 16 ročný, vôbec prvý adept zahraničnej futbalovej akadémie (FC Barcelona) na svoje futbalové začiatky a Venglošov pohár spomína takto:
„Ako žiak som na turnaji O pohár Jozefa Vengloša nehral, lebo vtedy ešte podujatie neexistovalo. Poznám dobre rukopis i metodiku práce trénera Petra Benedika, otca a realizátora tejto perfektnej myšlienky. Keď som hrával nemeckú bundesligu jeho meno i priezvisko bolo už v tom čase v Nemecku veľmi pozitívne skloňované v tamojšom mládežníckom futbale. Podľa mojej mienky také futbalové osobnosti akými boli napríklad majster sveta vo futbale, Francúz Karembeu, alebo naši Jozef Adamec, Ladislav Petráš, olympijský víťaz František Kunzo, Ľubo Moravčík, bývalí reprezentační tréneri Ján Kozák, Anton Dragúň, Ján Kocian a ďalší, ale i celá plejáda odchovancov armádnej mládežníckej školy Petra Benedika v dresoch Dukly – Štefan Rusnák, Róbert Semeník, Dušan Tóth, Marián Strelec, Jožko Slobodník, Tomáš Medveď, Vratislav Greško, Rastislav Móres, Marek Hollý a znova ďalší, len tak z ničoho nič by na toto podujatie v predvianočnom čase do haly Vojenského športového centra Dukly Banská Bystrica nechodili. Pán Vengloš iste vedel, prečo súhlasil s tým, aby mohol práve Peter Benedik toto podujatie pod jeho menom a priezviskom s najvernejšími spolupracovníkmi organizovať.“
Zlatá stuha turnaja sa nesie medzinárodným mládežníckym turnajom vďaka mnohým domácim i zahraničným klubom, ktoré vysielajú každoročne pod Urpín svoje talenty. Na turnaji najčastejšie nastupujú v dresoch Slovana Bratislava, Dukly Banská Bystrica, FC Nitra, Jupie Hamšíkova škola Banská Bystrica, MFK Ružomberok, MFK Žilina, posledné ročníky v krajských výberoch hlavne SsFZ, VsFZ, ale na turnaji hrávajú takmer pravidelne chlapci Sigmy Olomouc z Českej republiky, hrali tu z českých klubov aj mladí futbalisti Baníka Ostrava, Dukly Praha, tiež mladé futbalové talenty z Dósza Újpest, Vácu, mladí reprezentanti viacerých futbalových klubov Poľska či Rakúska., nedávno aj maďarsko – slovensky zmiešaného výberu Hontu.
Prečo? Veľký znalec mládežníckeho futbalu v stredoeurópskom regióne, bývalý hráč a odchovanec Dukly Banská Bystrica, Jozef Móres, ktorý úspešne hrával ako aktívny futbalista aj v nemeckých mužstvách, ba pôsobil vo významnej mládežníckej funkcii aj v FK Železiarne Podbrezová na túto otázku reaguje takto :
„Zrejme aj v iných krajinách a iní futbaloví nadšenci, nielen moja maličkosť pokladajú tento turnaj za organizačné veľdielo, ale taktiež za zrkadlo komplexnej osobnosti Petra Benedika. Pri organizácii tohto mimoriadne úspešného a obľúbeného futbalovo – spoločenského podujatia nám pán tréner Peter Benedik ukázal, že okrem mimoriadnych a nadčasových trénerských schopností, je aj fantastickým organizátorom a manažérom v jednej osobe. Je dôkazom toho, že najlepší tréneri boli, sú a budú nielen zruční v trénovaní, či vedení svojho družstva v zápasoch, ale zároveň sú to aj schopní organizátori a manažéri. Spojenie dvoch mimoriadnych osobností pánov Dr. Jozefa Vengloša a Mgr. Petra Benedika nám prinieslo futbalový turnaj, ktorý sa stal silnou a rešpektovanou značkou, na ktorom sa zúčastnilo množstvo teraz už známych hráčov, ktorí behajú po našich a zahraničných prvoligových trávnikoch“.
Ďalší z dôkaz prečo aj tak, v čase COVIDu, kedy situácia v hale hrať futbal nedovoľuje, je potrebné priblížiť medzinárodný mládežnícky halový turnaj O pohár Jozefa Vengloša napríklad aj virtuálnym spôsobom. Svoje by o tom mohol povedať, trebárs, aj súčasný prvoligový rozhodca Erik Gemzický, ktorý ako 14 ročný hral na tomto turnaji krásny futbal za FK Železiarne Podbrezová. Za najlepšieho hráča turnaja ho vyhodnotili organizátori v roku 2005.
V roku 1994 bol za najlepšieho hráča vyhodnotený Michal Hanes z Dukly Banská Bystrica. Od 1996 roku až po 2014 rok ceny najlepších hráčov na turnaji O pohár Jozefa Vengloša preberali: Filip Šebo ( Slovan Bratislava) Tomáš Kóňa ( FC Nitra) Peter Pekarík ( ŠK Benecol) Marek Hamšík ( Juppie Banská Bystrica) Miroslav Kasaj (ŠK Benecol – ten bol vyhodnotený ešte ako 13 ročný a cenu najlepšieho hráča prevzal aj ako 14 ročný) Miroslav Stoch ( FC Nitra) Petr Ševčík ( Sigma Olomouc) Samuel Lupták ( FK Železiarne Podbrezová) Tomáš Filipiak ( výber SsFZ), Ondřej Hapal (Sigma Olomouc), Patrik Myslovič ( výber SsFZ, kmeňový hráč MŠK Žilina) a Adam Hanes ( Dukla Banská Bystrica)
V turnajových zápasoch spomenutého medzinárodného podujatia hrali ako 14 roční aj ďalší známi futbalisti, reprezentanti či prvoligoví hráči: Jakub Považanec, Branislav Pindroch, Michal Škvarka, Michal Faško, Martin Chrien, Miroslav Káčer, Patrik Myslovič, Filip Lichý, Marek Fábry, Ivan Mesík, ale i ďalší.
Najlepšími strelcami v jednotlivých ročníkoch boli: 1994 – Ladislav Benčík (FC Nitra – 7 gólov) 1995 – pre chrípkové ochorenia sa turnaj neuskutočnil. 1996 – Michal Chudík ( FC Nitra – 5 gólov) 1997 – Radovan Kulik ( Dukla Banská Bystrica 7 gólov) 1998 – Tomáš Sedliak ( Dukla B. Bystrica – 5 gólov),1999 – Tomáš Šatánek (Jupie B. Bystrica – 6 gólov) 2000 – Pavol Orolín (SCP Ružomberok – 6 gólov), 2001- Miroslav Kasaj (ŠK Benecol – 8 gólov) 2002 – Miroslav Stoch ( FC Nitra) a Marcel Zeleňák ( Slovan Bratislava – obaja po 10 gólov) 2003 – Simon Andrász ( LSC Vác( 9 gólov) 2004 – Mário Almaský ( MŠK Ružomberok – 6 gólov), 2005 – Patrik Nemec ( FK Benecol – 7 gólov) 2006 _ Filip Rozsíval ( Sigma Olomouc – 9 gólov) 2007 – Petr Ševčík (Sigma Olomouc – 8 gólov) 2008 – Michal Dunaj (MFK Ružomberok – 9 gólov) 2009 – Michal Káčer ( výber SsFZ, kmeňový hráč MŠK Žilina) 2010 – František Lorinczi ( výber Bratislavského futbalového zväzu, kmeňový hráč ŠK Dúbravka – 9 gólov) 2011- Kristián Lukáčik ( výber SsFZ, kmeňový hráč MFK Ružomberok – 9 gólov) 2012 – Mojmír Chytil ( Sigma Olomouc – 7 gólov) 2013 – Anton Gvora (výber Bratislavského futbalového zväzu – 9 gólov, kmeňový hráč Slovana Bratislava) 2014 – Filip Lichý (Dukla B. Bystrica – 11 gólov) 2015 – Matej Rosenberg ( Jupie FŠ Mareka Hamšíka – 10 gólov) 2016 – Filip Uriča (Sigma Olomouc – 7 gólov) 2017 – Sebastián Zvara ( FK Železiarne Podbrezová – 11 gólov) 2018 – Matej Šimun ( výber SsFZ, kmeňový hráč MŠK Žilina . 6 gólov) 2019 – Krištof Judas ( Sigma Olomouc – 8 gólov) 2020 – futbalový turnaj pre COVID 19 bol zrušený. Ostáva veriť, že zaujímavý turnajový rukopis dostane ďalším ročníkom zásluhou mladých talentov, ich realizačných tímov, ale organizátorov a ich podporovateľov ďalšie nové, znova progresívne impulzy.