A MUŽSTVO AKTUALITY

Víťazstvo teší a hreje, tak ako objektívny pohľad a múdre vedenie

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: O také trénerské prezentácie na trénerských lavičkách, akú zachytil fotoobjektív v prípade Štefana Rusnák (na zábere vľavo) na lavičke MFK Dukla nie je núdza. Podaktorí z trénerských postov tvrdia, že aj vo futbale je niekedy na trénerskej lavičke výkrik lepší ako téza. Nevieme však či vedia, čo je to téza?… ale smelo to môže byť aj genéza.

Počuli sme z tribún rôzne hlasy, dokonca aj také, že hostia boli lepší, s čím nemôžeme súhlasiť. Podľa väčšiny v zápase  MFK Dukla – KFC Komárno dominovala, i keď nie excelentným herným štýlom. Všeličo by sme v súvislosti s priebehom zápasu i tesne po ňom mohli zdôrazniť.

Nie pokrikom, aký robil na adresu portálu Duklasport.sk v parafrázovom podaní čo si to dovoľujeme písať na každého jednotlivého hráča, dokonca aj na mladého Svetlíka, ktorý je náš hráč. Menovite  spomínal meno  Mazára, vraj ten čaká na naše prehry, aby boli odvolaní tréneri. Toto všetko  Štefan Rusnák vysúkal ako z rukáva keď vchádzal do útrob štadiónu, pomaly ešte jednou nohou na hracej ploche kričiac to smerom ku hlásateľovi Jozefovi Ivanovi, ktorý sa pripravoval robiť na ploche pozápasové rozhovory s hráčmi. Aj taká bola prezentácia asistenta trénera Stanislava Vargu pri „A“ mužstve MFK Dukla. Vizitka Štefana Rusnáka majstrovská.

Publicista Jozef Mazár na zápase nebol, v boji o postup, čo je aj  čitateľovi magazínu Klub priateľov Dukly  dobre známe, patril medzi tých, ktorí časť viny po neúspechu pripisovali aj trénerskej dvojici Stanislav Varga – Štefan Rusnák. Mazár to otvorene publicisticky  približoval slušne, analyticky s argumentáciou.

Rovnako bol Mazár na zápase Slovenského pohára Jesenské – MFK Dukla, v ktorom sa Svetlík herne trápil. Je pravda, že aj on kritizoval trénerskú dvojicu MFK Dukla za vytrhnutie Svetlíka zo seriózneho tréningového procesu. Dokonca Svetlíka obhajoval napriek tomu, že nehral ani on v tomto zápase dobre. Verejne, ale znova faktograficky. Vedieť čítať s porozumením je tiež vizitkou kvality človeka i stupňa kvality trénerskej.

Kto vie ako zareaguje na danú situáciu s dlhoročnou publicistickou praxou pri futbale Jozef Mazár a v komunikácii s trénermi i hráčmi trochu iného rangu vo futbale, než bol futbalista Štefan Rusnák, dnes  stále so školáckymi chybami v úlohe asistenta pôsobiaci pri mužstve MFK Dukla, čoho prezentáciou bolo toto jeho extempore …

My,  z partnerského portálu Duklasport.sk vieme, že on má dosť schopností  zareagovať či nezareagovať na taký spôsob správania sa Štefana Rusnáka.  Úctu k čitateľovi, o ktorú sa desaťročia aj knižne Jozef Mazár snaží, však rešpektujme a aj takú informáciu dávame verným, hlavne dlhoročným priaznivcom  Dukly k dispozícii. Nechajme rozhodnutie o tom čo a ako má komentovať na menovanom publicistovi samotnom i na jeho spôsobe komunikácie.

Prostredníctvom tej zo zápasu MFK Dukla – KFC Komárno mali futbalisti v dresoch domácich viac z hry najmä v I. polčase,  v II. polčase už menej, ale góly si podelili rovnomerne.

MFK Dukla vyhral zaslúžene, v jej dresoch futbalisti viacej chceli zvíťaziť, bojovali, a najmä, dali 2 góly. Mohli ich pridať viac, na rozdiel od súpera, ktorý mal len 1 vyloženú šancu, 10 minút pred koncom, legionárom z nezvyklej futbalovej destinácie, z Mongolska.

Zápas ešte poriadne ani nezačal, Dávid Richtárech už v 1. minúte vysunul kolmo rýchleho Svena Jurčišina, ktorý si loptu posunul pred šestnástku a trochu doľava od obrancu hostí, celkom nečakane vystrelil zo 17 m asi 5 metrov vpravo od osi ihriska okolo obrancu a lopta išla po trávniku krížom presne k opačnej, pravej žrdi, kde ju už hosťujúci gólman Miloslav Bréda nedočiahol – 1:0.

Dukle to pridalo chuť a pustila sa do súpera. Útok striedal útok a hostia mali starosti. Už v 3. minúte sa dostal z uhla pred brankára Róbert Polievka ale jeho strelu brankár vyrazil.

Za už spomenutých 17 minút tlaku Dukly, ktorý bol tentokrát účelný a mal vplyv na konečný výsledok zápasu, napriek tomu, že až dlhých 75 minút to bol jediný gól zápasu, Dukla hrala dobre a súper nevedel kam skôr skočiť. Lopty dopredu ťahali najmä Polievka, Jurčišin a Migaľa. Z tlaku vyústilo aj pár ťažších malých domov hostí, ktorí riadne popreháňali svojho brankára ich nepresnými spätnými prihrávkami, keďže boli pod tlakom, až to musel brankár riešiť razantnými odkopmi mimo ihriska či až na parkovisko.

Vyzerá to tak, a dlhodobo to poznáme, že príchodom doliečeného Patrika Prikryla môže mať Dukla väčšie útočné chúťky a tým aj ofenzívnejšie ladenú zostavu a posty hráčov vyššie, vrátane základného rozostavenia, blížiaceho sa skôr k 3 klasickejším útočníkom ako len k jednému na hrote. A tým aj viac rozvetvenú zálohu. Je ale vidieť, že občas tým vznikajú, prechodom na iný systém, nevyplnené miesta ihriska medzi obranou a útokom, čo sme videli ako problém aj v minulej sezóne. Pri útočnej hre sa to ale, logicky, stáva častejšie.

Prikrylom sa vrátil aj výborný exekútor trestných kopov, včera zo strednej a väčšej vzdialenosti.  Najskôr v 34. minúte, z osi ihriska, z 22 metrov, poslal loptu do ľavej šibenice, ale brankár hostí stihol loptu bravúrne vytesniť na roh. A potom v 83. minúte trafil svojou ľavačkou brvno, takmer spojnicu, ale brankár bol opäť tam. Ťažko posúdiť, či tam bol včas a či by loptu neutralizoval, ak by išla o pár centimetrov nižšie. Obe tieto situácie patrili medzi najkrajšie momenty zápasu.

Posledná nebezpečnejšia strela Dukly v I. polčase bola strela Slaninku v 36. minúte, ktorý bez prípravy poslal loptu nečakane a nebezpečne, popred a vedľa miesta spojnice tyče so žrďou. Polčas teda skončil, na prevahu Duklu, len chudobným, tým najnižším a najtesnejším 1-gólovým vedením 1:0.

Po zmene strán to bol už iný futbal. Prevládala v ňom obojstranná bojovnosť, ktorá prekonala kvalitu hry u oboch tímov. Nespokojní boli aj funkcionári Komárna. Bolo to už vyrovnanejšie, až do konca zápasu.

Dukle sa v 76. minúte podarilo to, čo najviac za takéhoto stavu a priebehu hry potrebovala – strelila poistku, gól na 2:0. Viacero centrov do šestnástky sa predtým neujalo, ale v tejto minúte sa pred ľavou žrďou, výnimočne z pohľadu útočníka, preštrikoval z 9 metrov až úplne pred brankára kapitán domácich Róbert Polievka a čoby hokejovým blafákom ho prekonal k žrdi, poza jeho chrbát, napriek tomu, že tam bolo málo miesta.

Pred svojím striedaním v 84. minúte získal Polievka ešte žltú kartu a vyrobil ešte minútu predtým výbornú svoju šancu a šancu Dukly zvýšiť skóre. Ušiel obrancom spoza pol ihriska po pravej strane, až do šestnástky, kde už boli ako tak sformovaní 2 navrátivší obrancovia, Polievka si okolo nich, dovnútra, posunul loptu a ľavačkou, vyzerajúc, že už to bude gól, poslal loptu po trávniku, s prehľadom, krížom popred a vedľa pravej žrdi brankára hostí… Škoda, bola to výborná a pekná individuálna akcia.

Róbert Polievka je dôležitým hráčom Dukly. V aktuálnej sezóne, v 7 zápasoch II. ligy, strelil už 5 gólov a mal aj asistencie. Ako kanonier a strelec gólov, ako sa hovorí, napriek tomu, že sa na to názory viac menej rôznia, musí byť kanonier vraj aj sebec. Dal aj v tomto zápase parádny gól, jeho hra bola zaujímavá, pestrá ale občas niektorých divákov aj „vytáčala“, čo už nebýva, ako dlhodobo sledujeme, až tak neobvyklé. Na naše gusto hral včera dobre, kto veľa robí aj pokazí, ale hral až príliš na seba. Častokrát by bola možno viac v prospech tímu a spoluhráčov, inak prevedená jeho spolupráca.

Možno je to „osud“ takýchto hráčov, čo dokážu s loptou, keď majú svoj deň, rôzne dobré a pekné veci – raz byť velebení, inokedy zase zatracovaní, ba dokonca počas 1 zápasu, viackrát oboje.

Upútal nás názor diváka, ktorý včera na jeho konto nadnesene skonštatoval: „Chce byť ako pištoľník John Wayne, zobrať 2 pištole, ísť do akcie, všetkých tam postrieľať a vrátiť sa sám!“

Poslednú šancu mala Dukla v 90. minúte, keď postupoval sprava sám na brankára David Alberto DEPETRIS, ale brankár jeho strelecký pokus zlikvidoval. Nadstavený čas bol 2 minúty, v ktorom sa už nič neudialo.

MFK Dukla – KFC Komárno 2:0 (1:0)

Dukla si zaknihovala v tabuľke 3 body a v už zrovnanej tabuľke, kde majú všetky tímy po 7 zápasov, má stratu na 1. miesto 3 body.

Góly 2:0: 01. Sven Jurčišin, 76. Róbert Polievka
ŽK 2:2: 57. Lukáš Migaľa, 76. Róbert Polievka – 60. Ladislav Szöcs, 82. Patrik Šurnovský
Rozhodovali: Filip Malárik – Lukáš Lauer, Denis Poruban – Andrej Chromý
Delegáti stretnutia: Ján Panák a Štefan Pastorek
Rohy: 8:2 (5:2)
Divákov: 335 + z priľahlého kopca aj parkoviska, zápas sledovalo, spoza plotov, ďalších 30 divákov

Cudzinci v tímoch, čo nastúpili na ihrisko: 1:3