Zaujímavé futbalovo – nefutbalové momenty a zaslúžené víťazstvo mužstva spod Urpína

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Návraty futbalové k úspešným rokom prvoligovým. Všetci traja na snímke (zľava do prava) Róbert Polievka, Lukáš Laksík i Patrik Prikryl ) už o prvú ligu bojovali. Tešili sa veľa raz po víťazných súbojoch, smútili po prehrách. Všetci traja hrali veľmi dobre aj v Košiciach. Po zápase sa radosť z tváre kapitána mužstva MFK Dukla zásluhou zranenia vytratila. Verme, iba na chvíľu. Pre všetkých troch je futbal radosťou a boj o postup do najvyššej súťaže i srdcovou záležitosťou. Verme, znova bude po čase i šťastným návratom medzi tých, kde futbalovo patria.

Nefutbalové momenty pripravujú aj tak pre dosť podvyživený slovenský futbal tí, ktorí ho nevideli zdravým ponímaním ani z lietadla. Na prázdnom štadióne bývalej Lokomotívy, z druhej strany oplotenia so silnými pokrikmi niekoľkých mladých priaznivcov domáceho mužstva, ale na nekvalitnej hracej ploche s množstvom zaujímavých futbalových momentov, vyhrali zaslúžene futbalovo tvorivejší hostia.

MFK Dukla nemal hádam ešte za účinkovania trénerskej dvojice Stanislav Varga – Štefan Rusnák nikdy tak zdecimovanú predzápasovú súpisku ako v tomto dôležitom stretnutí. Napriek tomu zápas zhodnotili ako kvalitný –  tréneri oboch mužstiev, ba medzi riadkami tých, ktorí v stretnutí o dôležité body nastúpili v základných zostavách, sa dá vyčítať, že mužstvo MFK Dukla pôsobilo konsolidovanejšie a malo vo svojom hráčskom súkolí aj individuálne viacero tvorivejších hráčov.

Ťažko uprieť domácim vo futbalovom výstroji žlto – modrého oblečenia futbalovú snahu a bojovnosť. Kreativita hry v súbojoch jedného na jedného reprezentantom futbalových Košíc chýbala, naviac tréner hostí Varga znova lišiacky rozostavil svoj kolektív tak, aby systémom 3 – 4 – 2 – 1 snovali jeho zverenci postupne nitky ďalšieho víťazného futbalového ťaženia.

Hneď po úvodnom hvizde rozhodcu Prešivského vtipne a nebojácne potiahol loptu po ľavej strane Frimmel, ale centrovaná lopta preletela zásluhou hráčov MFK Dukla a ich dobrým rozostavením pred brankárom Kirom až za bránkovú čiaru. Laksík bol na center prikrátky a ďalší hráči v červenom oblečení dosť vzdialení od miesta, z ktorého sa dala lopta za Kirov chrbát zasunúť. Hráči mužstva Košíc hlavne bojovnosťou preniesli dej hry pred súperovu šestnástku, odkiaľ polo strelou, polo prihrávkou vyskúšal brankára Hrušku Jakúbek. Zo vzdialenosti takmer 20 metrovej. Netrvalo dlho a kapitán MFK Dukla Polievka potiahol pre neho typický útok ľavou stranou, tvrdo odcentroval a keď sa Kirovi nepodarilo nad  zemou nízko letiacu loptu udržať v náručí, skúsený Laksík ju zblízka posunul ponad neho do siete. MFK Dukla vyhrávala od 5. minúty zápasu 0:1.

Mužstvo domácich sa snažilo presadiť gólovo hlavne z pravej strany svojho útoku. Nebezpečný tam bol hlavne Gál, ale ani on nedokázal sľubnú akciu z vnútra šestnástky premeniť z dobrej streleckej pozície v 9. minúte vo vyrovnávajúci gól. Loptu zo svojej kopačky, tiesnený však obrancami hostí, poslal len do bočnej siete. Po prvom rohovom kope Košíc i ďalšej strele Jakúbeka na seba upozornil dobre chytajúcou technikou brankár Hruška. Tak centrovanú loptu Lienera ako i následnú Jakúbekovu strelu stiahol pevne do svojho náručia. Potom sa znova futbalovo  prezentoval svojimi technickými kúskami v šestnástke súpera Polievka, ale jeho strele nedovolila preniknúť do siete Kiru obrana Košíc.

V medzi šestnástkovej prezentácii boli presnejší a futbalovo lepšie pripravení hráči MFK Dukla, ale v 37. minúte to bol znova Gál, ktorý chcel prekonať pozorného Hrušku. Ten však jeho strelu nad zemou stiahol do náručia, ale jeden z útočiacich hráčov domáceho mužstva mu zasiahol kopačkou hlavu. Celkove to však nebol zo strany hráčov un – fair hraný zápas. Naopak. Každý zo súperov chcel dať gól. Tak tomu bolo aj v 40. minúte, kedy centrovanú loptu Laksíkom poslal vedľa brány domácich Starší. V závere prvého polčasu prepasírovali cez pravú stranu loptu do blízkosti brány Hrušku domáci, v spleti viacerých hráčov ju z trmy – vrmy poslal Pavúk len do pravej tyče brány Hrušku.

Po zmene strán začali aktívnejšie hráči Košíc. Strelecky znova neplodne. Najskôr poslal strelu vedľa brány Liener, aby ďalšie dve z kopačiek Ristovského a Gála zblokovala pozorná obrany hostí. Trvalejší tlak si však ani jedno mužstvo nevypracovalo. Po päťdesiatich minútach kopali hráči MFK Dukla rohový kop Polievkom a jeho center v rohu šestnástky hlavou zakončil veľmi pekne Prikryl, ale gól z toho nebol. Loptu zastavila pravá tyč domácej brány. Hostí to naštartovalo do ofenzívnejšieho poňatia spôsobu boja, Snitkovu strelu spoza šestnástky v 54. minúte kryl brankár Kira, aby tento ochranca svätyne Košíc zlikvidoval i núkajúcu sa šancu na gól hosťujúcemu Staršiemu. Do tretice, o pár sekúnd padol strieľajúci center Frimmela na hodnú žrď brány domáceho Kiru, keď už ten nemohol na loptu siahnuť.

Frimmel bol aj pri zrode nášho druhého gólu. Keď Frimmel dostal loptu od spoluhráča z hĺbky poľa, rýchle s ňou zbehol po ľavej strane čo najbližšie k bránkovej čiare súpera, odtiaľ loptu zacentroval vtipne na Staršieho, aby ju Starší sklzom dostal po druhý raz za chrbát Kiru. Potom ukázal na značku pokutového kopu rozhodca Prešinský dosť vzdialený od akcie v čase, kedy jeden z prenikajúcich hráčov spadol na zem vedľa brániaceho Prikryla. Prikryl dostal za faul aj žltú kartu, pokutový kop Pavúk bombou do horného rohu brány Hrušku premenil v jediný gól Košíc.

Pravda je i tá, že až do záverečného hvizdu rozhodcu Prešivského bolo vzruchu na štadióne dosť, po jednej z akcií ošetrovali kapitána hostí Polievku, ktorého zniesli najskôr na nosidlách z hracej plochy, ten sa síce na hraciu plochu na chvíľu vrátil, ale ukázalo sa, že zranenie bolo vážnejšie a tak Polievka v závere hraciu plochu opustil. Bežala 76. minúta keď ho nahradil Dolný. Potom sa striedali pokusy o strelecké zakončenie akcie na oboch stranách, rozhodca nastavil za zranenie a ošetrovanie Polievku 4 minúty a práve po rohových kopoch prišlo zúfalé snaženie sa domácich Košíc o vsietenie gólu. V poslednej minúte jednu zo striel, ktorá prenikla hradbami tiel v šestnástke pokojne chytil takmer na bránkovej čiare znova Hruška.

Pre Klub priateľov Dukla na margo tohto zákroku, ale i ďalších kvalitných, povedal. „ Brankár je v bráne preto, aby aj niečo chytil..“ Hostia chytili za pačesy dôsledné plnenie taktických pokynov svojich trénerov a hoci mali do poľa pripraveného už len náhradného brankára Adama Krejčího, odviezli si z tohto zaujímavé stretnutia všetky body.

Štatistici po stretnutí zaznamenali:

FC Košice – MFK Dukla 1:2 (0:1)

Góly: 70. Pavúk z pokutového kopu – 5. Laksík, 65. Starší

Zostavy:

Domáci:
Kira – Matta ( od 46. min. Robinson Blandón), Elexa, Jonec, Pavúk (K) – Jakúbek, Novák ( od 46.min. Kis) – Gáll, Liener ( od 71. min. Turik) George Ford

Tréneri: Fabuľa – Šinglár, Benko

Hostia:
Hruška – Kupčík, Nosko, Prikryl – Uhrinčať (od 83. min. Vajda), Snitka, Richtárech (od 94.min. Tóth), Frimmel – Starší, Polievka( od 76. minúty po zranení Polievku Dolný) – Laksík
Tréneri: Varga – Rusnák

Rozhodovali: Prešinský – Štofik, Špivák

Žlté karty: 31. Novák, 72. Gáll – 30. Uhrinčať, 51. Nosko, 69. Prikryl