AKTUALITY MÉDIÁ STALO SA

Zo zápiskov pripravovanej knihy, nie len pre futbalových rozhodcov, od Stanislava Bombu

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: „Cesta vernosti k rozhodcovskej píšťalke, ktorá v mojom prípade trvala 20 rokov, mi otvárala brány šťastia a radosti aj v živote futbalovom“ zvykne takto filozoficky približovať spomienky na svoju minulosť futbalový arbiter Stanislav Bomba (na zábere uprostred). Veľa šťastných a rozžiarených ľudí bolo aj na oslavách 50. výročia vzniku armádnej Dukly Banská Bystrica. Futbalový zápas internacionálov rozhodovali na banskobystrických Štiavničkách skúsení rozhodcovia (zľava) Jaroslav Jekkel, Stanislav Bomba a Ľubomír Samotný (vpravo).

V našej redakčnej pošte na rozhraní rokov 2023/2024 zaujali mnohé príspevky z radov čitateľov, ale tiež zo zástoja  odbornej futbalovej verejnosti. Zaujímavá bola a zostala   zásielka z vlastnej tvorby Stanislava Bombu, bývalého prvoligového futbalového rozhodcu ešte z čias federálnej I. ligy.

Pod svoje redakčné príspevky napísal:

„Ukážka z mojej vlastnej tvorby knihy o mojom futbalovom pôsobení vo funkcii rozhodcu. O tom, ako vnímam aj s odstupom rokov túto pozíciu so všetkým, čo ma dokázalo robiť v živote šťastnejším, tvorivejším a tým aj spokojnejším. Rád sa so všetkým chcem podeliť s rozhodcovskou futbalovou obcou i všetkými, ktorí futbal milujú a zavše, práve rozhodcov obviňujú, že mu nerozumejú. Podľa mojej mienky šťastie je aj pri futbale a vo futbale či s futbalom len iný názov pre vytrvalosť v cieli. Aj na pozícii futbalového rozhodcu. Prečo? Aj o tom bude moja kniha, ktorú sa chystám vyprevadiť k čitateľovi v roku 2024.“

Futbalový  mudrlant

Ľudia už od nepamäti túžia po múdrosti. Hovorí sa, že ak človek hľadá múdrosť, je rozumný ak si myslí, že ju našiel je blázon, lebo múdry sa pýta, blbec vie všetko. Rečník starého Ríma Marcus Tullius Cicero povedal, že úspechom múdrosti je byť múdrym zavčasu.

Môj futbalový život po dlhé roky vo funkcii rozhodcu a delegáta – pozorovateľa ma naučil, že komunikácia a reč sú najdôležitejšími  „zručnosťami“ človeka.

„Ferko, aj futbalové oslavy sú vďakou za všetko, čo jeho aktérom a verným priaznivcom tento šport prináša. Poteší ma, ak túto zlatú loptu preberieš do svojich rúk kapitána, lebo si bol vždy nápomocný v tejto funkcii tak dobrému futbalu ako i nám rozhodcom“ boli slová Stanislava Bombu adresované v tej chvíli olympijskému víťazovi z Moskvy, Františkovi Kunzovi pred jedným krásnym spomienkovým zápasom futbalových internacionálov v dresoch pražskej a banskobystrickej Dukly na Štiavničkách. Viete kedy sa ten zápas a pri akej príležitosti uskutočnil. Ak áno, napíšte nám na adresu: studiosport161@gmail.com. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme koncom januára 2024 víťaza, ktorému pošleme knihu o futbale.

Inteligentný človek vie, že slovami môže niekoho vzkriesiť, ale aj zabiť. Keď sa rozprávam s niekým, kto trpí syndrómom futbalového mudrlanta, a práve taký si myslí, že všetko vie a nikdy sa nemýli, tak tam nemá zmysel hľadať pravdu,  vyjadrovať svoj názor. Radšej sa vyhnem v takom momente zbytočnej strate energie a zachovám si lepšiu náladu. Základným rysom futbalového mudrlanta sú zveličené pocity jeho dôležitosti a ohrozenia jeho osobnej vážnosti. Lebo on si myslí, že vie niečo, čo v skutočnosti vôbec nevie. A kto nevie, že nevie, nemôže vedieť, že nevie.

Nikto sa nestáva múdrym náhodou, mudrlanti sú nespokojní ľudia. Sú rozháraní, nevyrovnaní a preto nemôžu byť ani šťastní. Mať pravdu a pôsobiť ako vševediaci, zvyčajne odrádza od priateľstva, alebo jeho blízkosti. Futbalový mudrlant by mal určite vedieť, že koreňom všetkého zla je nedostatok poznania a zo všetkého najmúdrejšie je nechcieť byť „príliš múdrym“. Na poste futbalového rozhodcu to platí dvojnásobne.

Koreňom všetkého zla je nedostatok poznania

Vo futbale, počas futbalového zápasu, by sa všetko na hracej ploche malo vykonávať výlučne podľa futbalových pravidiel, Aby tomu tak bolo, bol pre túto potrebu vymyslený rozhodca.

On je na hracej ploche preto, aby riadil hru a nie aby ukazoval, akú moc mu poskytujú pravidlá futbalu a ako ho na hracej ploche musia poslúchať. Rozhodca by si mal na hracej ploche vytvoriť takú autoritu, ktorá by na jeho moc, vyplývajúcu z pravidiel, viditeľne upozorňovaná nebola. Rozhodca je počas stretnutia často kritizovaný, prirovnávajú ho k hromozvodu, hlavne od nevyspelých divákov sa na neho sypú v zápase  aj hromy blesky.

Aj ja som sa dostal počas  mojej dvadsaťročnej činnosti futbalového rozhodcu na hracej ploche i mimo nej pod paľbu kritiky. Životná skúsenosť je najlepšou učiteľkou, nedá sa získať inak. Hracia plocha pre to bola tiež miestom, na ktoré som sa snažil chodiť pripravený. Po stránke psychickej, vedomostnej, kondičnej i ľudskej. Finálnym dôkazom aj rozhodcovskej, ale i ľudskej veľkosti je schopnosť znášať kritiku bez urážky, bez výhovoriek. Kritika je jav spoločenský

Dlhoročná skúsenosť vo funkcii rozhodcu, delegáta pozorovateľa ma naučila, že aj keď bol  rozhodca kritizovaný neznamená to, že sa musel mýliť?!..Zavše sa dostal i nie svojim pričinením do mlyna, ktorý melie vo futbale nezaslúžene mnohé. A aj na to musí byť rozhodca pripravený!

Váš Stano Bomba